Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Fox

AMD Athlon II X3 czy Intel Pentium Dual Core

Polecane posty

Pytanie jak w temacie czyli co bardziej opłaca się kupić: AMD Athlon II X3 445 3,1 Ghz AM3 czy Intel Pentium Dual Core E6600

3,06 GHz 775 (ew. Intel Pentium Dual Core E6700 - 3.20 GHz)?

Planuję jakiś upgrade sprzętu, ale raczej skromnie. Moja obecna konfiguracja to:

  • Płyta: ASUS P5B Deluxe 775, Chipset Intel P965/G965
  • Procesor: Intel Core 2 Duo E6320 1,86 GH
  • Pamięć: 2 x 1 GB DDR2
  • Grafika: Galaxy GeForce 8800 GT 512 MB
  • Zasilacz: Tagan 530W

Reszta komponentów jest nieistotna.

Planuję jeszcze wymienić pamięć (na 2x2GB) i kartę graficzną (na GF GTX 460 1 GB), ale mój główny dylemat to powyższe pytanie. Czy sensowne jest w ogóle inwestowanie w Dual Core Intela i instalowanie go na mojej obecnej płycie głównej, czemu jest on w ogóle tańszy od identycznego pod względem taktowania Core 2 Duo? A może opłacalniej pod względem cena/jakość jest przerzucić się na powyższe AMD?

Z góry dzięki na pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PDC jest tańszy, bo pod względem C2D jest on zubożony (czyt. mniej wydajny). Athlon X3 to o niebo lepszy wybór.

Ale szczerze, to masz całkiem fajną płytę główną. Wg mnie najlepiej wyjdziesz kupując używanego Q6600. Jest dość wydajny (na poziomie Athlona X4), tani i nie musisz zmieniać płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, z kasą to zależy od wysokości premii jaką dostanę w tym miesiącu w pracy, dlatego kwoty pieniędzy nie precyzowałem. Chcę to pogodzić jeszcze z zakupem karty graficznej, czyli może 400-500 zł. Co do Quada, to nie chcę kupować używek - tylko i wyłącznie nowe komponenty - bo na jedno mnie na pewno nie stać - na ryzyko :smile: Poza tym nie jestem przekonany do inwestowania w 4-rdzeniowy procesor, podczas gdy jego możliwości nie będę w stanie wykorzystać tak na prawdę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie jestem przekonany do inwestowania w 4-rdzeniowy procesor, podczas gdy jego możliwości nie będę w stanie wykorzystać tak na prawdę.

Jak nie jak tak. Zależy co będziesz robił. Aplikacje już wykorzystują 4 rdzenie, np. konwertery niektóre. A większość nowych gier wykorzystuje 3 rdzenie, a niektóre gry już potrafią skorzystać z 4 jajek. Więc wybór korzystny. Na nowe to nie wiadomo czy będzie Cię stać, bo nówki quady na s775 są drogie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż tutaj wszystko rozbija się o mój budżet, na Quada mogę nie mieć zwyczajnie kasy, zwłaszcza na szybszego niż 2,5 GHz.

A może alternatywnie zainwestować w tego AMD Athlona II X3 z dobrą płytą główną AMD, będę miał wtedy możliwość łatwiejszej rozbudowy w przyszłości na wydajniejszy procek (ale już tylko AMD oczywiście), zwłaszcza, że intelowska podstawka 775 schodzi już ze sceny na rzecz nowszych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry, jakbyś nie chciał wydać za dużo mógłbyś wziąć płytę z gniazdem AM2+ (obsługuje procesory AM3 i nie będziesz musiał zmieniać pamięci):

Asrock K10N78D nForce 720D Socket AM2+/AM3 (PCIE/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR2) 188.00 zł

AMD Athlon II X3 440 AM3 BOX 249.00 zł

Razem - 437.00 zł (techplanet.pl)

Płyta z obsługą AM3 i DDR2 oraz możliwością odblokowania czwartego rdzenia w procesorze + trzyrdzeniowy procesor (do gier się przyda - klik).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie raz trafiam na texty że x3/x4 nie wykorzysta się itp. Przecież dużo gier korzysta już z wielu rdzeni w.w link warty przeczytania. A ja na pclab/benchmark nie pamiętam dokładnie, ale był test nowych procesorów Athlon i podane były wyniki w grze Far Cry2 i Phenom x2 @4GHZ (podkręcony) był o jakieś 5fps niżej niż Athlon x3 445 3.1ghz co widać wyraźnie że dużo prądożerczy procesor plus lepsze chłodzenie nie daje tyle co zwykły 3rdzeniowiec(więc po co przepłacać), do tego w testach winrar64 również ten Athlon wyprzedził tego mocno podkręconego Phenoma.

Według mnie kupując dziś nowy procesor czy tandem cały komp minimum jest Athlon x3 lub 4rdzenie zależności od budżetu.

Oczywiście mowa tu o intelach też, ale x2 vs x2 są raczej podobne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wydajem i się, że uzyskałem odpowiedź na moje pytania i wątpliwości. W tej chwili szala przechyla się u mnie ku konfiguracji z AMD, zwłaszcza, że jest bardziej przyszłościowa i łatwo wzmocniękompa wymieniając kiedyś procek na mocniejszy. Wielkie dzięki wszystkim!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...