Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

comez_smg

Rozwiązany: Pascal - i co dalej?

Polecane posty

Witam. Od 2 lat zajmuję się robieniem programów w Turbo Pascalu, myślę, że idzie mi całkiem nieźle. Wykonałem większość zadań znalezionych w internecie ale wciąż czuję mały niedosyt. Niestety Pascalem nie da się zrobić lepszych programów, do tego potrzebne są inne języki.

Zamierzam w przyszłości być programistą i tu nasuwa się pytanie. Jaki język najlepiej opanować po Pascalu, tak aby w przyszłości to mi się przydało? Myślałem nad C++ lub Javą, ale sam nie wiem co począć.

Byłbym wdzięczny za ew. pomoc i porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł ;)

A co do pytania : Zarówno c++ i java to dwa bardzo dobre języki i w dodatku popularne, więc nie powinieneś mieć trudności z zaczęciem nauki któregokolwiek. Javy nie znam, ale z tego co czytałem gdy nauczysz się c++ przesiadka na jave jest bardzo prosta. Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać sobie ten który ci sie bardziej podoba - wyszukaj sobie przykładowe programy w obu językach i zobacz który bardziej do ciebie "przemawia" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czego uczysz się przy Javie bo garbage collector można (i nawet lepiej) samemu kontrolować. Poza tym Java i C++ to dwa dosyć różne języki i przesiadka z tego drugiego na pierwsze wcale nie jest takie proste (jeśli chce się pisać cokolwiek bardziej skomplikowanego).

Co do pytania - do nauki programowania zawsze polecałem Pythona, tyle że ty już podstawy masz. Spróbuj z C++ gdyż wydaje mi się że to będzie łatwiejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czego uczysz się przy Javie bo garbage collector można (i nawet lepiej) samemu kontrolować.

Jeśli programista nie nauczy się najpierw samodzielnie zwalniać pamięci, to programując w Javie nie będzie próbował w jakikolwiek sposób kontrolować Garbage Collectora. Po prostu najprawdopodobniej nie będzie wiedział, że jest taka możliwość. Efekt tego jest taki, że przesiadając się na inny język, który nie ma takiej funkcji, w ogóle nie będzie zwalniał pamięci. Dlatego właśnie lepiej jest zaczynać od języka, w którym programista musi samodzielnie wszystko robić, żeby potem nie mieć niespodzianki.

Poza tym Java i C++ to dwa dosyć różne języki i przesiadka z tego drugiego na pierwsze wcale nie jest takie proste (jeśli chce się pisać cokolwiek bardziej skomplikowanego).

I tak i nie. Przesiadka z Javy na C++ może być szokiem, jednak dla kogoś, kto dobrze zna C++ i potrafi myśleć przesiadka w drugą stronę może być w miarę prosta. Oczywiście nie można zaczynać od razu od czegoś dużego, ale dobrze znając C++ da się łatwo opanować Javę w rozsądnym czasie.

Co do pytania - do nauki programowania zawsze polecałem Pythona, tyle że ty już podstawy masz. Spróbuj z C++ gdyż wydaje mi się że to będzie łatwiejsze.

Python jest świetnym językiem, ale zdecydowanie odradzam go jako pierwszy język. Po prostu języki skryptowe moim zdaniem nie nadają się do nauki programowania. Raz, że uczą złych nawyków, a dwa, że na początku robi się błędy i to jest normalne. W językach skryptowych błąd składniowy często wyskakuje dopiero po uruchomieniu programu i wybraniu specyficznej ścieżki, czyli za późno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...