Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MarYo

Problem - prawdopodobnie karta graficzna

Polecane posty

Witam. Od pewnego czasu mam dosyć dziwny problem z moim komputerem. Otóż podczas grania w NIEKTÓRE z gier monitor przechodzi w tryb oszczędny i komputer nadaje się tylko do restartu. Dodam, że podczas tego zjawiska zapala się czerwona dioda na karcie graficznej i prędkość wiatraka znacznie wzrasta (czyt. jest głośniejszy). Jakby tego było mało problem występuje w bardzo nieregularnych odstępach czasowych - czasem dzieje się co 15 minut jednego dnia, by potem zniknąć na jakiś tydzień.

Moja karta graficzna to ATI Radeon HD 4830, a monitor to LG Flatron L1942S jeśli to ma jakieś znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor: Intel Core 2 Duo E7400 2.8GHz

Płyta główna: ASUS P5KPL-AM

Zasilacz: Tracer 4 Life 450W Hellfire (tak, wiem tykająca bomba itp., ale planuję zmianę w najbliższym czasie)

Pamięć: Kingston DDR2-800 2x2GB

@Edit

Temperatury

CPU 36 stopni bez obciążenia, 45 z obciążeniem

GPU 42 bez obciążenia, 50 z obciążeniem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jeszcze, czy przed tym są jakieś szczególne objawy? Spadek ilości klatek, artefakty, dziwne dźwięki itp.?

>Hellfire

Zrobiłbym tu fajny komentarz, ale ja nie z tych krzyżowców. :)

EDIT - Tempreatury w porządku. Przyczyny więc szukałbym w niedomagającym zasilaczu... albo w problemie z RAMem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sprzęt na innym zasilaczu bo ten jest dość możliwą przyczyną problemu.

Chyba zapomniałem napisać o jednej rzeczy - problem występuje w jednej z gier (Nostale, a więc bardzo niskie wymagania sprzętowe), lecz podczas gry w takiego Napoleon: Total War problem nie występował. Zastanawiam się czemu gra z ta niskimi wymaganiami powoduje coś takiego podczas gdy nawet z Crysisem nie mam problemu?

@Edit

A powiedz jeszcze, czy przed tym są jakieś szczególne objawy? Spadek ilości klatek, artefakty, dziwne dźwięki itp.?

Nie, nic z tych rzeczy nie występuje - po prostu gram i nagle obraz znika, dźwięk jeszcze jest przez jakieś 10 sekund, po czym również znika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[CIACH]

Hmm, warto spróbować, lecz jak już pisałem - problem jest nieregularny, więc nie ma jak karty przetestować. Przykładowo dzisiaj - gra działała 3 godziny, po czym wystąpił problem. Po restarcie gra podziałała 20 minut i zowu to samo. Dodam, że ostatni raz problem wystąpił 3 dni temu.

Nie cytuj poprzedzającego posta.-org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie problemów się nie dziw - może po prostu brak kompatybilności (ATI ma z tym chyba więcej problemów niż nVidia). Sam mam hd5850 i podczas 7 miesięcy grania miałem problemy w Deus Ex (karta ucinała napisy), Age of Empires I i II (I nie działa po dziś dzień, dwójka chodzi ale z filtrem w którym trawa jest czerwona), Crysis (na to chorują chyba wszystkie ati, nie do naprawienia), The Sims 3 (anty-alasing, w crysisie też dawał popalić - bo i kto widział święcące od śniegu drzewa !?).

A co do ramu, to memtest 86/86+ - wprawdzie zejdzie ci cały dzień na katowanie 4 gb, ale jeżeli ukończysz test bez błędu to będzie oznaczać (prawdopodobnie) zasilacz do wymiany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crysis (na to chorują chyba wszystkie ati, nie do naprawienia), The Sims 3 (anty-alasing, w crysisie też dawał popalić - bo i kto widział święcące od śniegu drzewa !?).

Ja na swoim hd 5870 nie mam problemu z Crysisem z święcącymi drzewami. Więc na Crysisa nie chorują wszystkie ati. Ja testowałem 4GB DDR2 800Mhz. Testy ukończyłem w jakieś 7 godzin. Raczej nie cały dzień.

Offtop: W porównaniu do ddr3 nie ma szans. Na swoich ddr3 testy ukończyłem w ok. 15 min.

W Crysisie z wł. antyaliasingiem nic mi się nie świeci ani nigdy tego efektu nie doznałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba robiles quick testy - nie wierze żeby memtest przemielił wszystko w kwadrans.

A Crysisa skończyłeś, tak z ciekawości spytam na ATI ?

Drzewa świecą od kochanego anty-alasingu, który jest dość mocno spaprany (przez niego większość bugów w grach mam :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny mogą być jeszcze co najmniej dwie. Pierwsza to uszkodzony, lub nieodpowiedni kabel sygnałowy. Druga to problem programowy. Tzn. system może w pewnym momencie podać sygnał o zbyt dużej częstotliwości odświeżania, czego monitory nie lubią. Rozwiązanie dla XP to wymuszenia częstotliwości odświeżania w dxdiag, rozwiązania dla Visty i Windows 7 niestety nie znam.

@off-top memtest86+ może zrobić pojedynczy przebieg w dosyć krótkim czasie, tylko to o niczym nie świadczy. Pamięć powinna być przemielona przez niego kilkakrotnie i dopiero wtedy można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pamięć jest ok. 3h to rozsądne minimum i w tym czasie pamięć będzie sprawdzona kilkakrotnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak - uaktualniłem sterowniki do karty graficznej na najnowsze. Problem pozornie zniknął. Przed chwilą jednak znowu pojawił się tryb oszczędny. Dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi. Wiele z nich postaram się wykorzystać w usunięciu mojego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...