Jump to content
 • entries
  119
 • comments
  317
 • views
  75,551

Zagrajmy w Xenogears - prolog, część 1 i część 2

Mariusz Saint

674 views

ZfPTgii.jpg

Xenogears. Wydaje mi się, że nawet w getcie miłośników jRPG wielu o tym tytule słyszało, ale niewielu miało okazję dokładnie się z tą grą zapoznać. Czy moje wrażenie jest prawdziwe? Nie mam pojęcia, ale faktem jest że Sony i Square Enix nie ułatwiają graczom zadania. Gra nigdy oficjalnie nie pojawiła się w Europie, w USA nakład fizycznych kopii chyba nie zaspokoił w pełni popytu. Gra ostatecznie stała się dostępna na PSN, ale chyba trochę zbyt późno...

Co chcę przekazać przez niepoparte danymi liczbowymi gdybanie powyżej? To, że moim zdaniem Xenogears jest dużo mniej popularne niż na to faktycznie zasługuje i zamierzam ten stan rzeczy choć troszeczkę odmienić, na miarę moich skromnych możliwości.

Czym jest Xenogears i skąd się wzięło w dużym skrócie przedstawiam w prologu:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Jedna istotna rzecz na którą nie zwróciłem uwagi w tym nagraniu to rozbudowanie fabuły. Sub-plotów jest kilkanaście i każdy z nich ma mniejsze lub większe znaczenie dla fabuły ogólnej, gdzie wrzucono do jednego gara jeszcze więcej różnych elementów niż do Final Fantasy 7. Nanomaszyny, istoty z innych wymiarów, reinkarnacja czy też dziwnie działająca genetyka ? to wszystko jest w Xenogears.

Jednak każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a w tym przypadku od intra oraz zwiedzania wioski Lahan:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Intro jest według mnie jednym z najlepszych spośród gier na PlayStation, choć powtarzam: wydarzenia tam pokazane mają wpływ mocno umiarkowany na całą resztę fabuły. Przez około sekundę w intrze widzimy złoty monolit ? to deus ex machina (he he) w tej grze, że tak enigmatycznie powiem.

Druga ważna scena to kobieta z fioletowymi włosami ? błędnie nazwałem ją "pierwszą inkarnacją", choć faktycznie ona była matką pierwszej inkarnacji. Brzmi skomplikowanie, ale więcej na te zagadnienia będzie przy stosowniejszych okazjach.

Generalnie oprócz wspomnienia o "tajemniczym zamaskowanym mężczyźnie" (Wiseman), który przyniósł Feia do wioski, nie dzieje się nic nadzwyczajnego: sielanka, spokój, humor.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Nie bez powodu w drugim odcinku letsplaya nawiązuję do Trails in the Sky: bo w Xenogears już po około 40 minutach gry szit dżast gets ril. Wizyta u Citana może być pewnym zwiastunem: po pierwsze Citanowi wymykają się dość tajemnicze teksty, po drugie omen z pozytywką. I jeśli sądzicie że Citan, Yui i Midori mają później w grze własny subplot to słusznie przeczuwacie. Przy okazji zdolności kucharskie Yui są legendarne i Fei po kolacji przybiera na wadze (?!).

Kolejnych wydarzeń nie zdradzam tym, co nie obejrzeli jeszcze, ale ciekawe są dwa szczegóły, które będą się przewijać wielokrotnie w ciągu gry: po pierwsze naszyjnik w kształcie krzyża, który jest bardzo częstym motywem, i retrospekcja z młodym Feiem, którą będziemy oglądać jeszcze wiele razy, aż ktoś raczy nam wyjaśnić w pełni co tak naprawdę się tam do ciężkiej cholery stało. W każdym razie umieszczanie Feia na listach "they had a hard life" jest uzasadnione.

Co do kwestii technicznych: tak jak mówię w prologu, mam wersję oryginalną gry, ale tym razem gram w wersję undub. Nagrywam na bardzo wysłużonym egzemplarzu konsoli, gdzie z talerza wypadły te kosteczki trzymające płytkę, przez co lubi się ona przekrzywiać ? uważam że to jest powodem wydłużonych loadingów i odgłosów "skrobania", słyszanych w tle. Odcinki będę udostępniał krótko po zuploadowaniu, natomiast nie wiem jak będzie z wpisami blogowymi na ich temat ? Xenogears zawiera mnóstwo tekstu i raczej stopniowo samo się wyjaśnia, ale może jeden wpis na tydzień z komentarzami dodatkowymi na temat dwóch odcinków uda się sklecić. Chcę też robić wpisy na tematy inne niż własne letsplaye, chociażby na temat konsoli Nintendo Wii U, którą w tym tygodniu zakupiłem ? dlatego jeśli ktoś jest naprawdę mocno zainteresowany oglądaniem letsplaya Xenogears, to zapraszam raczej do śledzenia kanału na YT niż wyczekiwania na wpis blogowy.4 Comments


Recommended Comments

Z Xenogears jest ten problem, że jest w nim strasznie mało samej gry. Przynajmniej dla mnie. Może mnie pamięć myli, ale od pewnego momentu gra zamienia się po prostu w coś pokroju visual novel, gdzie przeskakujemy kolejne teksty w długiej cut-scence. Aczkolwiek trochę mogę się mylić, grałem w to jakieś 15 lat temu i nie przykładałem za bardzo wagi do tej gry.

Poza tym wrzuć jeszcze pierwsze wrażenia z Wii U, niech ludzie widzą Bayo 2 i Hyrule Warriors. I niech kupują Wii U, skoro ja nie mogę :(

 • Upvote 2

Share this comment


Link to comment

W przyszłym roku ma wyjść Xenoblade Chronicles X(XX), ciekawy jestem jak wygląda pierwsza gra z serii Xeno. PSX nigdy nie miałem to z chęcią zobaczę chociaż początek LP.

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment

Tak trochę z innej beczki:

Intryguje mnie ten monolit, którego wcześniej nie zauważyłam (lepiej późno niż wcale, no). Od razu przychodzi mi do głowy Odyseja Kosmiczna. Ciekawa jestem, co tutaj się z nim (nimi?) wydarzy... W Borderlands: The Pre-Sequel jest bardzo fajne nawiązanie do Odysei, po którym postanowiłam ponownie obejrzeć "2001...", coby odświeżyć sobie wrażenia.

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...