Jump to content
 • entries
  331
 • comments
  497
 • views
  124,033

Wojna fantastycznych światów III: Co realnie istniejącego mamy do dyspozycji?

Sign in to follow this  
muszonik

558 views

Tym razem zajmijmy się skrótowym przeglądem historycznych sił zbrojnych (siły fantastyczne będą w następnym odcinku). Generalnie wszelkie, przed-nowożytne armie podzielić można na cztery podstawowe typy. Są to: lekka piechota, ciężka piechota, lekka kawaleria i ciężka kawaleria. Do tego dodać można jeszcze stosowane gdzieniegdzie (głównie w Indochinach) słonie bojowe, które istotne będą z uwagi na późniejsze części cyklu oraz artylerię wokół której narosło tak wiele mitów, że należy na ten temat napisać kilka słów.

Przez całą epokę przed-nowożytną podstawowe zasady wykorzystania poszczególnych typów wojsk nie zmieniały się, choć oczywiście zmieniały się szczegóły ich uzbrojenia, pojawiały się nowe materiały, z którego było wykonywane, zmieniało się też oporządzenie jeździeckie i hodowano nowe rasy koni. Ogromne znaczenie miały też lokalne warunki środowiskowe. Wszystkie te elementy wpływały koniec końców na skuteczność poszczególnych typów broni oraz wymuszały zmiany taktyczne. Niemniej jednak wiele szczegółów pozostawało takich samych.

Przeczytać o tym można jednak na Blogu Zewnętrznym.

Tym razem bez dłuższej zajawki i "wersji demo", bo zwyczajnie nie miałem pomysłu, jak to logicznie podzielić na dwie połowy.

Sign in to follow this  


2 Comments


Recommended Comments

Coraz krótsze te twoje wpisy. Nie zdziwię się jak za jakieś trzy tygodnie zaczniesz wrzucać sam link do bloga zewnętrznego...

W sumie byłem całkiem blisko.

JtsaM9I.jpg

 • Upvote 1

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...