Skocz do zawartości

Moje Fado

  • wpisy
    348
  • komentarzy
    1406
  • wyświetleń
    470622

Podążając za... Stanleyem Kubrickiem - Wojenna Metamorfoza ("Full Metal Jacket")


bielik42

2068 wyświetleń

Podążając za? Stanleyem Kubrickiem ? Wojenna metamorfoza (Full Metal Jacket)

PEhbUZK.jpg?1

Full Metal Jacket (a w polszczy ?Pełny magazynek?)

Występują: Matthew Modine, Adam Baldwin, Vincent D?Onofrio, R. Lee Ermey, Dorian Harewood

Kubrick w swojej twórczości opracował przemianę złego człowieka w dobrego (?Mechaniczna Pomarańcza?), artysty w szaleńca (?Lśnienie?), niewolnika w bohatera (?Spartakus?), urządzenia w mordercę (?2001: Odyseja Kosmiczna), lecz widocznie te wszystkie metamorfozy nie były w stanie zaspokoić jego twórczego głodu. Reżyser wziął więc na tapetę wydarzenia całkiem świeże, by zaprezentować widowni szczegółową przemianę młodego człowieka w zimnokrwiste narzędzie wojny ? co nas czeka w Wietnamie?

full-metal-jacket-6.jpeg

Filmów o wojnie wietnamskiej było dosyć dużo, lecz w kinie mówi się o tzw. ?Wielkiej trójcy? tejże wojny, a należą do niej: ?Pluton? Olivera Stone?a, ?Czas Apokalipsy? Coppoli i właśnie ?FMJ? Kubricka (często dodaje się do nich ?Łowcę jeleni?). Dlaczego akurat te filmy? Głównie dlatego, że różniły się od filmów propagandowych, które tak chętnie tworzono na zlecenie armii i rządu, przez co nie cieszyły się zbytnią przychylnością tychże. W owych dziełach reżyserzy postanowili przedstawić realizm i naturalizm wietnamskiego piekła ? przy okazji wędrując w mroczne zakątki człowieczeństwa. Kubrick nie stworzył najlepszego filmu o Wietnamie (bo za taki uważam ?Czas Apokalipsy?), ale miano arcydzieła spokojnie osiągnął.

14313_4cf3b2565e73d623860009b7_1293120146.jpg

Aby zbliżyć nam sytuację tysięcy młodziaków, powołanych do służby reżyser zaczyna film sceną u wojskowego fryzjera, gdzie bujne włosy padają na ziemię, a wraz z nimi takie rzeczy, jak własne zdanie, własne wartości i poczucie godności, no i oczywiście wyobraźnia. Nasi łysi bohaterowie trafiają do koszar, gdzie diaboliczny sierżant Hartman wygłasza jedną z najbardziej znanych w kinie przemów, a nasze zainteresowanie skupia się na otyłym szeregowcu Pyle ? przez pierwszą część filmu będzie on gnojony, karany, poniżany i maltretowany psychicznie przez sierżanta, a także swoich kolegów z jednostki. Wszystko w imię jakości oddziału. Zmiany zachodzące w umyśle Pyle?a zachodzą stopniowo, lecz bardzo widocznie ? z czasem staje się dobrym żołnierzem, lecz niekoniecznie dobrym człowiekiem, co ma pewne tragiczne skutki, o których jednak nie napiszę.

Full_metal_jacket.jpg

Ci, którzy przetrwali psychiczny nacisk koszar armii amerykańskiej wreszcie trafili na front, a my razem z nimi. Z oczywistych powodów zmienił się główny bohater ? w drugiej części filmu patrzymy przede wszystkim oczami Jokera, pracującego jako dziennikarz na froncie. Musi on wziąć udział w pewnych manewrach, lecz jego podróż do celu usiana jest przerażającymi obrazami okrucieństwa i zepsucia. Bardzo silny jest tu wątek prostytucji, do której korzystania są nadzwyczaj często namawiani nasi żołnierze. Walka w Wietnamie należała do bardzo brudnych i podstępnych ? siły komunistyczne polegały na zasadzkach i partyzantce, przez co bardzo dzielni wojacy amerykańscy muszą stawiać czoła podstępom. Kubrick nie byłby jednak sobą, gdyby nie walczył w tym filmie z mitem dobrego amerykańskiego wojaka ? z każdym wypowiedzianym przez walczących słowem coraz bardziej tracimy przekonanie, że mówi do nas człowiek ? to raczej już tępa bestia, żądna krwi i okrucieństwa. Oni całą sprawę ?walki o wolność? traktowali jako wymówkę, by dobrze się zabawić, a gdy zabawa kończyła się śmiercią, wówczas wpadali w święty szał i ruszali z pianą na ustach na pozycje wroga. A wróg ten często bywa? niespodziewany.

fullmetaljacket-1.jpg

?Full Metal Jacket? jest pełen dwuznaczności i dziwnej goryczy ? reżyser nawet nie stara się bronić swoich bohaterów, a oni nie potrafią bronić się zbyt dobrze. Argument ?przecież to wojna? traci tu na sile, bowiem nie wszyscy ową wojnę wspierają. Są tu sceny, które pokazują nam bezsens toczącej się walki, pewną mozolność i niechęć żołnierzy. Jest to film bardzo poruszający, choć z bohaterami ciężko się zżyć, to jednak ich śmierć jest pewnego rodzaju szokiem. Oczywiście wszystkiemu przygrywa kapitalna muzyka, lecz to w dziełach traktujących o Wietnamie jest już normalne. Czy Kubrick chciał nas przed czymś ostrzec, coś uświadomić? To zależy czego się od tego filmu oczekuje. Z jednej strony to dosyć szczegółowy portret psychologiczny młodych ludzi, przechodzących wojskową metamorfozę, z drugiej piękny krajobraz na krainę wojennych koszmarów. Z pewnością do tematu podchodzi bardzo prawdziwie, a za takie filmy wojenne powinniśmy być wdzięczni, zwłaszcza gdy Hollywood i Activision po raz kolejny katuje nas dzielnymi USA marines, którzy skutecznie bronią nas przed Niemcami/Rosjanami/terrorystami/obcymi/biegunką (niepotrzebne skreślić).

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo

5 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...