Jump to content
  • entries
    192
  • comments
    3,216
  • views
    226,881

Polski soundtrackfest #1


Lord Nargogh

1,063 views

Witam po dłuższej przerwie w prowadzeniu bloga. W międzyczasie zdążyłem skończyć studia, szukać pracy, znaleźć pracę i pracować - także byłem dość zajęty.

Ale dość o mnie, nie zebraliście się tutaj, żeby posłuchać o życiowych zawirowaniach Waszego ulubionego moderatora. Jeśli otworzyliście ten wpis, to zrobiliście to po przeczytaniu jego tytułu obiecującego ucztę dla uszu w postaci soundtracków z polskich gier.

I ten Wasz głód dobrej muzyki z pewnością zostanie zaspokojony.

Na rozgrzewkę chciałbym zaprezentować utwór z polskiego westernu (zdaje sobie sprawę, jak to komicznie brzmi) - Call of Juarez:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Słyszymy ten utwór tuż po uruchomieniu gry, w menu głównym. Od razu zdajemy sobie sprawę, że [beeep] właśnie dostało rzeczywistość (shit got real). Mamy przed sobą nieco mroczną opowieść na dzikim zachodzie, przedstawioną z perspektywy dwóch postaci. W zasadzie niemal do samego końca nie wiadomo jakie są intencje każdej z nich. Nie będę wnikać w samą zawartość gry, uważam jednak że ten utwór dobrze oddaje jej klimat.

Na drugim przystanku naszego audiopociągu znajduje się zdezelowana Ziemia:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Earth - wyśmienita, oryginalna i rodzima seria gier strategicznych. Odwieczny konflikt między zmienną ilością frakcji (od 2 do 4, w zależności od części gry). Tutaj słyszymy melodie odtwarzane w czasie rozbudowy bazy zrobotyzowanej frakcji składającej się z maszyn sterowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Nie wiem jak Wy, ale ja słyszę robotyczną precyzję maszyn połączoną z zewem nowoczesnej technologii wykonanym za pomocą elektrycznej gitary.

Kolejny utwór jaki chciałbym zaprezentować pochodzi z tej samej serii gier, a konkretnie jej najnowszej części, której akcja nie ogranicza się już do naszej rodzimej planety. W zasadzie 'nie ogranicza' jest słowem nieco chybionym, gdyż na skutek przeprowadzonych w poprzednich częściach wojen nasza kochana Ziemia już nie istnieje, dosłownie i w przenośni. Akcja gry umiejscowiona jest w szerokim zakresie planet znajdujących się w naszym układzie słonecznym - ale nie tylko.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Ja w tym utworze słyszę... nadzieję. Nadzieję ludzkości na nowy początek, na nowe życie na świeżo skolonizowanych planetach.

Kolejny etap naszej podróży przeniesie nas setki las wstecz na rodzime tereny naszego kraju, zamieszkane wówczas przez słowiańskie plemiona:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Tajemnicze i magiczne słowiańskie knieje. Kapłani Trygława, Peruna i Swaroga. Dzielni i hardzi Woje. Podstępne wiedźmy i czarownicy. To wszystko możemy napotkać w tej grze, a pewien tego przedsmak doświadczyć w tym utworze.

Dwa ostatnie przystanki przeniosą nas do fikcyjnego, fantastycznego i brudnego świata prozy Sapkowskiego.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Magiczny, choć brutalny świat. Wieśniacy obficie klnąc zabierają się leniwie do codziennych obowiązków. Wszędzie [beeep] i dealerzy. Śmierć czyha za każdym rogiem, ale także pod ziemią i na niebie. Ludzie, przyzwyczajeni do podłości świata próbują prowadzić 'normalne' życia, rzadko kiedy zatrzymując się i zastanawiając nad konsekwencjami swoich czynów. 'Moralność' to słowo, które jest temu światu równie obce co trudne do wymówienia dla parobka z pospólstwa.

To wszystko co przygotowałem na dzisiaj. Nie chcę nic obiecywać, ale przymierzałem się do powrotu do pisania już od dłuższego czasu. Czy to tłumacząc komuś na czacie jakiś fenomen fizyczny, czy narzekając innej osobie na wkurzające zachowania niektórych ludzi. Dzisiaj sobie słuchałem jednego z tych utworów i zacząłem ubolewać, że niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z ich istnienia i naszego dorobku w zakresie muzyki skomponowanej na potrzeby gier. Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym dniu choć jedna osoba więcej będzie zdawać sobie z tego sprawę.

Ta-ta!

19 Comments


Recommended Comments

Kongratulejszyn z powodów wymienionych w pierwszym akapicie :)

Dzięki, że napisałeś o soundtracku serii Earth, bo go uwielbiam! Była to chyba jedna z pierwszych strategii (2150), w które miałem przyjemność zagrać i do tej pory zdarza mi się do niej wracać.

Link to comment
Witam po dłuższej przerwie w prowadzeniu bloga. W międzyczasie zdążyłem skończyć studia, szukać pracy, znaleźć pracę i pracować - także byłem dość zajęty.

Też winszuję zakończenia chyba najgorszego dla Ciebie okresu w życiu. :P Jak tam, kurs obrabiarki już zrobiony? :D

Link to comment

Po przeczytaniu wpisu.

Primo, a ponoć tak Wieśka hejciłeś.

Secundo, czemu nie uwzględniłeś głównego motywu muzycznego?

Tertio, czekam na wpis orga na ten sam temat.

Link to comment
Nie lubię gry i książek xD

Nie jesteś prawdziwym patrjotom !!!!oneoneeleven.

A tak poważnie, to muzyka z pierwszego Wieśka wydaje mi się znacznie bardziej klimatyczna, podobnie zresztą jak cała gra.

No i dowiedziałem się też, że soundtrack samego Earth wypada nieźle.

Link to comment

To takie modne się teraz robi - dissować Wiedźmina. A jak ja dissowałem grę dwa lata temu to było, że pretensjonalność i sięnieznanizm :trollface:.

Enyłej - soundtracki przecudnej urody, a w Eartha nie mogłem nigdy się wczuć, choć mam wszystkie części. Jak mnie najdzie na RTSy to się postaram o nich pamiętać.

Link to comment

A to może dlatego, że Reflux był wydany na zachodzie jako "Robo Rumble"? Tu masz OST z tego:

Lol, jak tu się wielkość okna edytuje? biggrin_prosty.gif

EDIT: I dajcie mi ktoś namiary na porządne OST z Homeworldów - toż to ambrozje!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...