Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

Przyszłość już była


Sergi

941 views

 Share

Przewidywanie przyszłość to trudna sprawa. Wiedzą o tym meteorolodzy, jasnowidze i analitycy rynkowi. Określić, co wydarzy się za tydzień, dwa, albo za rok - to zadanie ponad siły zwykłego człowieka. Ale to i tak betka w porównaniu z futurologami, od których oczekujemy, że powiedzą nam, jak będzie wyglądał świat za pięćdziesiąt albo sto lat.

sshot50f038040302a.jpg

Tylko czy to faktycznie jest możliwe? Czy w obecnych, szybko zmieniających się czasach można być czegoś pewnym? Czy w ogóle kiedyś w historii był taki okres, w którym przewidywania na sto lat sprawdzały się, jeśli nie co do joty, to chociaż z grubsza?

W XIX wieku pojawiła się teoria (popierana przez ówczesnych naukowców), że człowiek nie wytrzyma podróży z prędkością 100km/h, co nie przeszkadzało jednocześnie tym samym naukowcom snuć planów o szklanych domach, papierowych ubraniach (!) i latającej komunikacji miejskiej. Prędkość oczywiście dawno temu i wielokrotnie pobito, ale reszta tych osiągnięć nie pojawiła się nawet na horyzoncie.

W 1966 scenarzyści Star Treka spróbowali Pokazać nam świat w XXIII wieku. Kapitan Kirk dysponował urządzeniem, które mieściło się w dłoni i pozwalało na dwustronną komunikację głosową z oddalonym o kilkanaście kilometrów statkiem. W czasach, gdy większość telefonów miało jeszcze tarcze do nakręcania numerów, takie wizje robiły wrażenie. Ale nie minęła nawet połowa tego czasu, do narodzin Kirka jeszcze dwieście lat, a każdy z nas wyrzucił już kilka takich komunikatorów. Z drugiej strony, podróże z prędkością światła i teleportacja wydają się równie odległe, co wtedy.

animated-gifs-28-08.gif

Może za daleko staraliśmy się patrzeć. Weźmy "Raport Mniejszości" Spielberga z 2002 (jest co prawda oparty na dużo starszym opowiadaniu Dicka, ale nie w tym rzecz). John Anderton używa tam dotykowego komputera wbudowanego w stół i obsługuje interfejs ruchami dłoni. Podczas ucieczki reklamy zmieniały się tak, by dopasować do osoby, której oczy mu przeszczepiono. Futuryzm? Kilka lat po premierze filmu Microsoft zaprezentował Surface*, a na Kickstarterze ufundowano Leap, precyzyjny kontroler ruchowy.

Reklamy, które nas gonią? Od dwóch lat funkcjonuje coś takiego jak remarketing - Google dopasowuje do nas reklamy na podstawie produktów, które przeglądamy. Oglądaliśmy np. słuchawki KOSS w jednym ze sklepów, a po przejściu na forum muzyczne widzimy ofertę właśnie tych słuchawek. Technicznie nie ma problemu, żeby rozpoznawać twarze klientów centrów handlowych. Za to pojazdów używanych przez agencję nadal nie mamy. Znowu ten dualizm.

2548_787c.gif

Nie jest to może rybka translacyjna, ale i tak robi wrażenie

Według wielu filmy SF umierają, wracamy do tytułów z lat '80, za to cyberpunk w grach ma się bardzo dobrze. Bardzo dobrym przykładem jest Deus Ex: Human Revolution, ze swoją sugestywną wizją świata za czternaście lat, w którym protezy przewyższają możliwościami naturalne kończyny i organy. Utrafione w punkt? Nie do końca.

Aktywne protezy dłoni i nóg, wyposażone w sprzężenie zwrotne i czujniki temperatury już istnieją, nawet nie w fazie prototypów, ale produktów dostępnych na rynku. Działające implanty oczu mają obecnie śmieszną rozdzielczość, ale jest kwestią kilku lat, aż dorównają naturalnym organom. Energia elektryczna z ludzkiego ciała? Syntetyczna krew? Wszystko to jest o krok.

DX3_david_Sarif_office.jpg

4344_03d9.gif

Przykłady można mnożyć, ale prawie zawsze pojawia się taki sam wzór:

Niektóre technologie pojawiają się szybciej niż sądziliśmy i zmieniają w coś innego, albo moda na nie mija i znikają, zanim nadejdzie czas, w którym się ich spodziewaliśmy.

Inne z upływem czasu nie tylko się nie pojawiają, ale wyniki badań naukowych w tej dziedzinie pokazują jak bardzo nierealne i niemożliwe do uzyskania były.

Nie oznacza to jednak, że takie przewidywania nie mają żadnej wartości. Choć prognozy technologiczne nie są tak precyzyjne jak te dotyczące przyrostu naturalnego czy stanu środowiska, to nadal mają swoją wartość. Służą nam jako punkt odniesienia, do którego możemy porównać swój rozwój, lub znaki ostrzegawcze przed problemami, które dopiero się pojawią, a na których rozwiązanie może być za późno, gdy już stanie się powszechna (jak np. trzy prawa robotyki Asimova, które pojawiły się na długo przed AI).

Kiedy więc śmiejecie się ze statków kosmicznych wyglądających jak odkurzacze i fazerów ustawionych na ogłuszanie, pamiętajcie, że to też nauka.

yeah-science-bitch-meme.jpg

* - Zanim Surface stało się tabletem było komputerem wbudowanym w stół, z 2 GHz procesorem, 2 GB RAMu, mocną kartą graficzną, dużym wyświetlaczem i pięcioma czujnikami IR.

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Nie wiem czy miałeś okazję czytać "Fizykę Rzeczy Niemożliwych" M. Kaku. O ile pamiętam, dzielił on wynalazki których oczekujemy, na trzy kategorie - niemożliwości typu I, II i III. I tak, niektóre rewolucje są tylko kwestią czasu (komputer kwantowy), inne zdarzyć się mogą (komunikacja z wykorzystaniem splątania), a inne są blokowane przez obecnie znane prawa fizyki. Do tej grupy należy choćby podróż z prędkością światła, o której wspomniałeś. Jedyną możliwością w tym przypadku jest odnalezienie sposobu na obejście ograniczeń, albo trzęsienie ziemi w postaci obalenia teorii Einsteina.

Link to comment

Czytałem, i generalnie zgadzam się z jego podziałem, acz momentami uzasadnienia Kaku są... naciągane. Z tego co pamiętam to np. telekinezę uznał za możliwą dzięki elektromagnesom w ścianach i czytnikowi fal mózgowych. Niby się da, ale czy o to chodziło?

Dzięki za komentarz :)

Link to comment

Ostatnio zamarzyła mi się strategia w której kierowalibyśmy jednostkami za pomocą machania rąsiami przez jakimś bardziej zaawansowanym synem Kinecta (Raport Mniejszości - gaming edition). Wiem jednak, że prawdopodobnie nigdy tego nie dostanę, zamiast tego będę mógł sobie jednak potańczyć z dziwnym świecącym dildo w dłoni albo "grać" w RYSE.

;(

Link to comment

Nauka, nauką - futurologia też jest jej dziedziną, nieco zapomnianą i niedocenianą to fakt. Może przez to, że przyszłość zaczyna przenikać do dnia codziennego i nie każdy zdąży to zauważyć?

[...]

Jest wiele bardzo ciekawych opowiadań o szeroko pojętej przyszłości, mi samemu świta w mózgu jedno o zarządzanym sztuczną inteligencją domu w czasach post apokalipsy, strawionym później przez pożar.

Wiem, że tekst skłaniał do rozmyśleń, ale za Chiny nie mogę sobie tytułu przypomnieć.

Link to comment

Pamiętam - "obrazek" na ścianie z popiołu, w którym utrwaliły się sylwetki mieszkańców. Niestety też tytułu nie pamiętam, jak zresztą całej masy znakomitych opowiadań SF :/

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...