Jump to content
  • entries
    169
  • comments
    1,257
  • views
    106,660

Demo Duke'a, wym. /badziewie/


Quetz

887 views

 Share

Wczoraj, korzystając z dobrodziejstwa serwisu Steam? miałem okazję zagrać w demko wielce oczekiwanego Duke Nukem Forever. Zagrać i przejść, ponieważ jest śmiesznie krótkie. Do tego składają się na nie dwa niezależne od siebie etapy "wycięte" po prostu bez ładu i składu z wersji pełnej. Miałem więc wreszcie okazję przekonać się na własnej skórze, jak to z tym Księciem jest.

Wrażenia z rozgrywki ujmę w ten sposób - błogosławię Take2 i Gearboxa za wydanie tego dema. Dzięki niemu wiem, żeby trzymać się od tej gry z daleka. Reszta uwag w formie punktów, bo na nic więcej ten crap nie zasługuje. A, niech będzie, że w formie punktów-pytań, które chętnie bym postawił twórcom tego "cudeńka". W kilku miejscach na pewno bedą się pokrywały choćby z marudzeniem Berlina, które nagle stało się dla mnie dużo jaśniejsze i zrozumiałe niż po "suchej" lekturze. No dobra, jedziemy, nie przedłużajmy agonii tego... tworu.

duke-nukem-forever_4b60.jpg

1. DLACZEGO mam tylko dwie spluwy?

Jaka logika stoi za tą decyzją, do jasnej ciasnej? Absolutnie nie łapię tego pomysłu, jest on zwyczajnie głupi, bo limit dwóch broni miał chyba na celu urealnienie rozgrywki (i w takim CoD działa świetnie), więc zastosowanie go w grze o BLOND KULTURYŚCIE ZABIJAJĄCYM KOSMITÓW chyba nieco mija się z rozsądkiem...

2. DLACZEGO nie czuję, że to co trzyma ta postać w łapach, to rzeczywiście broń?

Coś niesiesz. Naciskasz LPM i to coś wydaje z siebie jakiś dźwięk, a przeciwnik na celowniku czasami padnie, czasami nie. NIC się nie dzieje pomiędzy - ani odrzutu, ani nawet ciekawego dźwięku, ani nie widać jak ten nabój rzeczywiście trafia w cokolwiek. Kretyńskie "psiu psiu". Nawet w Republic Commando nie było tak tragicznie, choć i tak nie różowo...

3. DLACZEGO muszę przepychać jakieś wagoniki?

Po co? Po co? Po co? Co ja komu zrobiłem? Włączyłem tę grę, żeby nawalać, a nie latać po pustej kopalni i szukać benzyny! Żeby jeszcze ten silnik fizyczny był na tyle rewolucyjny, że chciałbym wybaczać twórcom chwalipięctwo... Ale nie, tak to było przy premierze Half-Life 2. SZEŚĆ LAT TEMU!

4. DLACZEGO przeciwnicy są AŻ tak głupi?

I wyglądają identycznie. Albo stoją jak idioci, albo szarżują na ciebie (jak idioci). Zero iluzji choćby dobrego oskryptowania - zwykłe marionetki. Okropne.

5. DLACZEGO gra ustawia przeciwników w tak idiotycznych miejscach?

Wracamy do kopalni i wagoników - można się nimi przejechać. Hurra. I porozjeżdżać wrogów, którzy zostali ustawieni akurat na torach (nawet jak te są dobre 10 metrów nad ziemią i diabli wiedzą skąd oni się tam wzięli), bo tak. Patrzy człowiek i nie wierzy.

6. DLACZEGO ci programiści nawet nie spróbowali się wysilić przy programowaniu skryptów?

Dlaczego rozgrywkę przerywają długie momenty, kiedy zupełnie nic się nie dzieje. Aż nagle ŁUP, znikąd spadają jakieś deski, wyskakują jakieś potwory. Szkoda, że w czasie jak na nie czekałeś nie wiedziałeś co ze sobą zrobić i zacząłeś się nudzić...

Generalnie ta gra już po demie wygląda jak straszliwy crap i nie zamierzam nawet kijem dotykać pełniaka (zwłaszcza w tej cenie, która chyba jest kolejnym z cyklu "dobrych" żartów - 150 zł). Oczywiście ktoś może się zasadzić, że nie ocenia się gry po demie, że to nie ta jakość, ale na to mam jedną odpowiedź - demo wydane zostało tydzień przed premierą gry, stanowi wycięte z niej dwa fragmenty i z tego co widziałem na filmach z pełniaka - niczym się od nich nie różni. Skoro akurat te dwa etapy twórcy uznali za reprezentatywne dla swojego dzieła - nie mam więcej pytań.

Utwierdzam się w przekonaniu, że Duke powinien pozostać w grobie i z niego nie wyłazić. To, co mamy zaserwowane pod hasłem "DNF" to bardzo, bardzo kiepska pointa zbyt długiego dowcipu i nie jest w stanie wywołać u mnie innych uczuć poza irytacją. To, co bawiło w DN3D już się zestarzało i powtarzanie tych samych rozwiązań na siłę po tylu latach wcale nie jest "oldschoolowe" ani "dowcipne" - jest zwyczajnie żałosne i pokazuje brak szacunku dla graczy u developerów, którzy mimo to zdecydowali się te rozwiązania powtórzyć. Może nie umieli inaczej?

49869_DukeNukemForever-Screenshot-18_nor

Tak - szaro, prostacko... i generalnie bez sensu.

Bardzo tani, kiepski dowcip, a nie gra. Gearbox może czyścić buty specom z City Interactive za młodych lat, gdy wydawali te badziewne Terrorist Takedowny. Oni przynajmniej się rozwinęli...

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Mi tam się nawalało bardzo przyjemnie, ale fakt faktem jest, DN3D to to nie jest. Trzy główne grzechy wg mnie: dwie bronie (tutaj ładnie to wytłumaczyłeś, bo mam identyczne odczucia), regeneracja zdrowia (rany, ile mi to krwi napsuło przy 3D, jak miałem nieszczęsne 20HP, przede mną wypełniona po brzegi świniakami hala i zero szans na przeżycie. A jaka potem satysfakcja, jak udało mi się już wszystkich perfekcyjnie załatwić, w ostatniej dosłownie chwili dopadając do małego healthpacka...) i brak key-cards. No przecież to była esencja, latać w tę i we w tę, przeszukiwać każdy możliwy kąt by znaleźć to dziadostwo, a nieraz było w nieźle ukrytym miejscu. Teraz to wszystko jest podświetlone jak w Mirror's Edge, żeby przypadkiem gracz się nie zgubił. Ale jako coś na odreagowanie po ciężkim dniu się nadaje niezgorsza. Jakbym szukał gry ambitnej, to sięgnąłbym po, bo ja wiem, The Path czy chociażby takiego Bioshocka. Po DNFie nie oczekiwałem nic więcej i się nie zawiodłem. Przynajmniej nie tak bardzo.

Link to comment
Gearbox nie stworzył DNF, oni go uratowali, gra(jak podawano w newsach) była ukończona w 70%, oni ją doszlifowali i wydali. Aby Duke nie przepadł w niepamięci.

Q: Zwał jak zwał, pod ich szyldem to coś wyszło, więc oni biorą odpowiedzialność za jakość. A ta jest, niestety, mizerna. I troszkę górnolotnie brzmi to stwierdzenie o "przepadaniu w niepamięci", zważywszy że w tak wielkim biznesie sentymenty są ostatnią rzeczą o jakiej się myśli (patrz: zmiany w Hitman: Absolution, które dla mnie są zabójstwem marki, a dla developerów to nic wielkiego. Ot, życie).

Link to comment

Generalnie zgadzam się z Twoim punktem widzenia, ale hej miło było sobie przypomnieć jak wyglądały produkcje (DOOM, Quake, etc. echh...) z tamtych lat.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...