Jump to content
  • entries
    69
  • comments
    111
  • views
    90,614

Od zera do Boksera - Hajime no Ippo


Gavron88

1,122 views

hajime_no_ippo-1.jpg

Poznajcie Ippo, nieśmiałego, dobrodusznego szesnastolatka. Niestety jak można się zorientować nie ma łatwego życia. Gdy był dzieckiem jego ojciec zginął na morzu, a on od tamtego czasu pomaga matce w pracy. Z tego powodu nie ma przyjaciół i jest gnębiony przez szkolnych huliganów. I właśnie w trakcie takiegoż gnębienia z opresji ratuje go Mamoru Takamura, który okazuje się utalentowanym bokserem wagi średniej. Zabiera Ippo do klubu bokserskiego by go opatrzyć. To staje się dla Ippo początkiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie "Co to znaczy być silnym?". Gdy Ippo uderza w worek treningowy Takamura natychmiast zauważa jego sporą jak na jego wagę (Ippo to waga piórkowa) siłę fizyczną. Ippo słysząc od Takamury historię Mike'a Tysona i oglądając jego walki powziął decyzję że chce zostać bokserem.

Jest to prawdopodobnie najdłużej obecnie wydawana manga - nieprzerwanie pojawia się od 1989 roku (rany, jest tylko rok młodsza ode mnie).

Pomimo że jest to shonen nie uświadczymy w tej produkcji nadnaturalnej siły czy innych nadludzkich umiejętności. Sama w sobie zawiera sporą dawkę komedii, aczkolwiek każda walka jest pokazana bardzo serio.

W klubie bokserskim Kamogawa Ippo poznaje plejadę postaci, w tym Ichiro Miyatę - który staje się jego głównym rywalem:

1. Takamura Mamoru - Wielce utalentowany bokser wagi średniej ze sporym przerostem ego - jest to uzasadnione tym, że jeszcze nigdy nie przegrał na ringu, wszystkie walki wygrywał przed czasem, nokautując przeciwników w pierwszej rundzie. Uwielbia okazywać swoją wyższość przed innymi bokserami z klubu (są za słabi by coś z tym zrobić), a boi się tylko trenera Kamogawy.

1880140605_small_2.jpg

2. Genji Kamogawa - Właściciel klubu bokserskiego, osobisty trener Takamury oraz Ippo. Nie można go nie lubić - traktuje obydwu swoich pupili jak synów.

35144.jpg.png

3. Ichiro Miyata - Tak jak Ippo ma 16 lat. Od dziecka uczy się sztuki boksu od swojego ojca - byłego boksera. Jest jednym z najbardziej utalentowanych bokserów w Japonii w wadze piórkowej. Po porażce w sparingu z Ippo opuszcza klub Kamogawa i przyżeka rewanż na zawodowym ringu (zawodowi bokserzy z tego samego klubu nie mogą ze sobą walczyć).

4. Aoki Masaru - Najlepszy przyjaciel Ippo i Kimury. Zawsze rozładowuje napięcie panujące czasem w klubie. Jest postacią komiczną, co dotyczy też jego niestandardowego stylu walki - z jego "Żabim Ciosem" na czele. Walczy w wadze lekkiej.

aoki.jpg

5. Kimura Tatsuya - Przyjaciel Aokiego i Ippo. Znacznie bardziej spokojny niż Aoki, w duszy jest romantykiem. Podczas walk wykorzystuje szybkie lewe oraz szybką pracę nóg. Walczy w wadze junior lekkiej.

44601.jpg

6. Haruhiko Yagi - Menedżer w klubie Kamogawa (przydomek Yagi-chan). Zajmuje się finansami, sprzedażą biletów, robieniem plakatów itd. Mistrz wędkarstwa.

haruhiko_yagi_10444.jpg

7. Tomoyuki Shinoda - Jeden z trenerów w klubie. Zajmuje się treningiem Aokiegi oraz Kimury.

Na podstawie mangi powstało także anime. Jak do tej pory powstały dwie serie, film pełnometrażowy oraz odcinek OAV.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Drugi Opening do Anime

Mangę mogę z całego serca polecić fanom boksu oraz ogólnie fanom mang sportowych. I jeszcze porada - nie zrażajcie się początkową kreską. Manga powstała w 1989 roku, więc to normalne że może mieć trochę "przestażałą" kreskę.

2 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...