Skocz do zawartości

Krótkie historie

  • wpisy
    111
  • komentarzy
    390
  • wyświetleń
    211217

Świat Gier Komputerowych


Postal

2000 wyświetleń

Świat Gier Komputerowych ? jak mówi Wikipedia, pismo przeznaczone dla graczy starszych stażem i bardziej formalne od konkurencyjnego Cd ? Action w dniach swojej premiery. Świat Gier Komputerowych zadebiutował jako dodatek do czasopisma Amigowiec w 1992 roku. Wydano łącznie 127 numerów, a także kilkanaście numerów z podtytułami ?Extra? i ?Wydanie specjalne?. Czasopismo upadło w połowie 2003 roku między innymi z powodu wytoczenia sprawy sądowej w związku z naruszeniem praw autorskich co do tytułu. Początkowo Świat Gier Komputerowych wydawany był bez jakichkolwiek płyt. Dopiero pod napływem konkurencji, zdecydowano się na wersję z płytą lub bez. Miało to miejsce w 1999 roku. Rok później zaprzestano sprzedaży bez płyty i pozostała wersja tylko z płytą.

PICT0034.JPG

Osobiście do moich zbiorów trafiły przypadkiem tylko trzy numery. Co do wczesnej formy tego tytułu, byłem za młody by interesować się i na dodatek kupić którykolwiek z numerów. Gdy już przyszedł czas na wybranie któregoś z tytułów na polskim rynku, Świat Gier Komputerowych nie przykuł w ogóle mojej uwagi. Stąd tak skromny zbiór tej pozycji. Ale warto o tym czasopiśmie napisać, ponieważ jest to jeden z pierwszych w Polsce tytułów poświęconych w całości grom komputerowym. Jak już zacząłem krótko opisywać kilka numerów każdego z posiadanych czasopism i dziś nie odstąpię od tego. Przyjrzyjmy się zatem jednemu z nich.

8/01 (104) sierpień 2001 ? 16,90 zł. i dwie płyty CD. Pełna wersja Submarine Titans, gry której nie pamiętam nawet z nazwy. Co ciekawe, na okładce oceny tytułu konkurencji. CDA (9+/10), NSS (8/10), Walhalla (9/10). Po przekartkowaniu zawartości płyt, natrafiamy na redakcyjną listę przebojów. Pierwsze miejsce: Half-Life: Blue Shift. Również takie tytuły na liście jak: Fallout Tactics, Tropico, Baldur?s Gate 2, Black & White, Deus Ex czy Zeus: Pan Olimpu kręcą łezką w oku. To już pozycje kultowe, o których mówi się i gra do dnia dzisiejszego. Dziś już takich gier nie ma. Sama reklama obok, wspomnianego rozszerzenia do pierwszej części Half-Life?a w cenie 99 złotych, rozpala piękne wspomnienia. Dalej w zapowiedziach: Grand Theft Auto 3 i szok, trzeci wymiar. Również wielki artykuł zatytułowany ?Nowości 3D?, przypomina o pięknych czasach wspaniałych gier. Max Payne, Medal of Honor: Allied Assault, Unreal 2, Red Faction, Return to Castle Wolfenstein, Star Wars: Jedi Outcast Jedi Knight 2 to kilka z gier zapowiedzianych na kolejne, przyszłe miesiące. I tak się składa, że w większości z tych tytułów grałem i wspominam z łezką w oku. Klimatu tych produkcji nie da się już powtórzyć. Przechodzimy do działu testu wersji beta. A co w nim? Operation Flashpoint. Gra przy której zakochałem się swego czasu. Trailer z genialnym podkładem muzycznym mam przed oczyma do dziś. Z recenzji które przykuły moją uwagę mogę wymienić tylko: Desperados: Wanted Dead Or Alive (8 ), dodatek do Baldur?s Gate 2 (8 ), Diablo 2 (9), Original War (7), Microsoft Train Simulation (8 ), Stunt GP (8 ) czy Along in the Dark ? The New Nightmare (9). Wiele z tych gier miałem okazje zagrać i na pewno na dłużej je zapamiętam niż dzisiejsze produkcje. W poradach za to szczegółowy opis przejścia Fallout Tactics ze szkicami każdej z misji. Czegoś takiego brakuje mi w dzisiejszych czasopismach. Wiem, mamy Internet ale jaki to komfort siąść przed monitorem z profesjonalnie napisanym poradnikiem w ręku. Na koniec już tylko dział sprzętowy i kilka felietonów o historii Lary Croft, polonizacji gier, pierwszej serii Big Brother?a (pamięta ktoś jeszcze?) czy lidze Unreal Tournament. Znalazła się nawet krzyżówka i artykuł o programie telewizyjnym ?Nić Ariadny?. Pamiętam go dokładnie. Uczestnik dzwonił do studia i za pomocą klawiatury swojego telefonu stacjonarnego sterował w studiu wszelakiego rodzaju pojazdami. Zawsze śmiałem się z niezdarności uczestników (pewnie przez lagi ;P), a zarazem zazdrościłem im nagród.

PICT0033.JPG

Hmm, to by było tyle na dziś. Dokładnie posiadam opisany wyżej numer 8/01 (104), a także 11/01 (107) i drugie ?Wydanie Specjalne? 2/02. Dużo tego nie ma, ale tytuł zobowiązuje. Do następnego.

11 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Kupowałem ŚGK regularnie od pierwszego numeru (1/93) aż gdzieś do roku 1998 czy 1999, kiedy to kompletnie przestali pisać o grach na Amigę. Byłem fanem tego pisma, pisałem korespondencję, wszystko czytałem od deski do deski, nawet solucje gier, w które nie zagrałem do tej pory... No ale to już nie wróci.

Link do komentarza

Cóż, ja tam do dziś nie mogę Egmontowi wybaczyć zabicia ŚGK. Zresztą cała sprawa sądowa była typowo na dobicie dawnych pracowników. Potem naczelny (wtedy już były) ŚGK starał się wejść w sieć z portalem Gamelog, ale nie wyszło. Po piśmie zostało już tylko forum (jedno z najluźniejszych w sieci, przyzwyczajeni do rygoru FA mogą tam doznać szoku)

A Submarine Titants to był na dobrą sprawę StarCraft pod wodą :)

Link do komentarza

Swego czasu posiadałam całkiem sporą kolekcję ŚGK. Nie mam pojęcia gdzie się teraz znajdują... tak czy siak najbardziej pamiętam właśnie te Top 10 gier :) i pamiętam że każdy numer zaczynałam od sprawdzenia czy Baldur ciągle zajmuje wysokie miejsce.

Link do komentarza

Zacząłem kupować ŚGK od numeru 6/1997 bodajże, chyba Shadows over Riva było na okładce.

Nadal mam część zebranych numerów (20-30). Niestety w ciągu paru dni będę musiał się zastanowić nad wykonaniem czystki, za dużo miejsca zajmują mi pisma (ŚGK, GK, SS, Play, Click, Gamestar i inne).

Wywalać ich żal, gdybym miał skaner, to bym chociaż je przeskanował, aktualnie stoją na granicy limbo :wink:

Link do komentarza

Ja też uzbierałem trochę numerów ŚGK, m.in. opisywany przez autora bloga. Nawet gdzieś mam ten w, którym jest recenzja Homeworld czyli staruteńki. Ech, uwielbiałem to czasopismo, klimat genialny, felietony, opowiadania, to wszystko sprawiało, że jakoś człowiek, a przynajmniej jeden - ja - się do redakcji przywiązywał. Nie wiem jak obecnie w CDA, bo od kilku miesięcy nie miałem go w ręku ale z tego co pamiętam takiego typu tekstów, na całą stronę, nigdy w nim nie było. Zamiast dawać recenzje klawiatur, mp3 4 czy 10 daliby właśnie kącik z dłuższymi przemyśleniami recenzentów na różne sprawy, byleby nie polityczne. Recenzji, rankingów sprzętu różnorakiego w internecie można znaleźć dziesiątki, felietonów pracowników CDA niestety nie.

Link do komentarza

Felietonów w CDA było dużo jeszcze na początku 2001 roku (wtedy zacząłem czytać). Potem, w połowie CDA odchudzono o 50 stron, dorzucono 3 płytkę... no i na felietony (dział nazywał się Przemyślenia) miejsca już zabrakło. Szkoda. Ale pismo sprzedawało się lepiej, więc nie można mieć do redakcji pretensji o to.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...