Jump to content
 • entries
  105
 • comments
  105
 • views
  19,366

Najważniejsza opcja na YouTube


Przemyslav

1,008 views

 Share

Na to, jak ważny jest czas, zwraca uwagę wiele źródeł historycznych (Interstellar, Harry Potter i więzień Azkabanu, Odyseja Homera) i uznanych na całym świecie naukowców (Matthew McConaughey, Albus Dumbledore, Gaunter O’Dim).

Postaram się nie wchodzić tutaj w memento mori i inne tego typu rzeczy, ale idea jest taka, że czas jest ważny (jeśli nie najważniejszy).

W sieci tysiące stron kombinują, jak tu zwrócić na siebie uwagę, jak ukraść trochę Twojego czasu – czy to Facebook, YouTube ze swoim genialnym algorytmem, czy randomowi blogerzy.

I moim zdaniem nie ma w tym nic złego. Jest to fair pod warunkiem, że jesteśmy tego świadomi. Nie mówię więc, że mamy od tej pory unikać wszelkich mediów i niskiej rozrywki w imię oszczędności czasu. Możemy jednak wygospodarować sobie choćby parę minut dziennie więcej w bezbolesny sposób.

Jak sobie włączycie film na YouTube, to w panelu ustawień, pomiędzy napisami a adnotacjami, znajdziecie zakładkę „prędkość odtwarzania”. Tam możecie zmienić sobie prędkość odtwarzania filmu. Jak na to wpadliście? :P

Na początek polecam poeksperymentować z prędkością 1,25x większą niż normalna. Różnica będzie niewielka, fakt, ale im dłuższy film, tym będzie ona odpowiednio większa. Jeżeli oglądacie 12-minutowy materiał na tvgry, to obejrzycie go w 10,5 minuty. Zyskaliście więc półtorej minuty.

 

1.jpg.010a4854886a994da56a73692990e102.jpg

(źródło)

Na razie szału nie ma, ale na pomoc przychodzą nam statystyki YouTube’a. Jeśli klikniecie na swojego awatara w aplikacji mobilnej YouTube’a, możecie wejść w zakładkę Time watched. Tam przywita Was piękny wykres słupkowy prezentujący, ile czasu spędziliście na oglądaniu YT w ciągu ostatniego tygodnia. Poza tym jest tam jeszcze kilka fajnych opcji, jak wyłączenie autoodtwarzania czy przypominajka o tym, że trzeba iść spać.

Nas interesuje jednak czas spędzony na oglądaniu. W moim przypadku było to około pięciu godzin tygodniowo*, czyli średnio około 42 minuty dziennie. Gdybym oglądał wszystkie materiały z prędkością 1,25x większą, spędzałbym na YouTube 36,5 minuty, zyskując 5,5 minuty.

Mnożymy to razy siedem dni i mamy 38,5 minuty tygodniowo. A w tym czasie można nawet odwrócić macierz 4x4 za pomocą rozwinięcia Laplace’a. Co w wolnym czasie robią wszyscy normalni ludzie.

Ale to są nadal rookie numbers. Pomnóżmy 38,5 minuty razy 52 tygodnie w roku i otrzymamy… Nieco ponad 33 i pół godziny! A w tym czasie można już przejść, dajmy na to, God of War. Albo poznać podstawy tworzenia gier na Unreal Engine.

 

Czy tak przyspieszone filmy będą nadal zrozumiałe? Moim zdaniem tak. Może tylko na początku trzeba się będzie minimalnie więcej wsłuchiwać w materiały, ale można się bardzo szybko przyzwyczaić.

Kiedy już człowiek się zaznajomi z przyspieszeniem 1,25x, będzie chciał (i to jest zupełnie naturalne) spróbować jeszcze większego przyspieszenia, stopniowo dochodząc do poziomu 2x. Tutaj oszczędność czasu widać na co dzień.

12-minutowy filmik od tvgry trwa sześć minut. Czterogodzinna analiza pierwszego Wiedźmina trwa dwie godziny.

Jeśli będziemy się trzymać założenia, że tygodniowo spędzamy pięć godzin na YT, to z prędkością 2x możemy zyskać nawet do 2,5 godzin tygodniowo, co da nam rocznie… 130 godzin. Wystarczająco dużo, by przejść Cyberpunka 2077 albo nauczyć się podstaw inwestowania. Albo trochę tego i tego, why not both?

 

Tyle że na tym etapie jakość dźwięku zaczyna mieć większe znaczenie. Jeśli film jest nagrany ziemniakiem albo prowadzący mówi niewyraźnie, to lepiej nieco zmniejszyć prędkość – w przeciwnym wypadku możemy niewiele zrozumieć.

Z kolei jeśli autor filmu wstawił doń napisy, można śmiało od razu ustawić prędkość 2x.

Wtedy ma też znaczenie, gdzie jesteśmy i co robimy w trakcie oglądania. Jeśli jedziemy autobusem, nie powinno być problemu, ale podczas jedzenia obiadu może być ciężko. Podobnie na treningu. Nigdy nie słucham podcastów, ćwicząc jednocześnie – odpalam je jedynie w przerwach między seriami.

Z założenia nie da się wszystkiego tak oglądać. Nie będziemy przyspieszać sobie muzyki. :D Śmieszne koty też lepiej ogląda się przy prędkości normalnej.

Tę i wiele innych porad dotyczących zarządzania sobą w czasie, przeczytałem w książce 48-godzinna doba, której nie polecałbym tutaj, gdyby nie była to jedna z najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałem.

Da się zatem bezstratnie ograniczyć czas spędzany na YouTube – nie trzeba oglądać mniej, można za to oglądać szybciej. Jeśli macie kumpla, który za dużo czasu spędza na YT (zamiast grać w warcaby ze swoją świnką morską czy coś robić równie konstruktywnego), to możecie wyświadczyć mu przysługę i podrzucić mu ten pomysł.

A w międzyczasie (hehe) do następnego!

 

 

* Tyle że sam już oglądam domyślnie z prędkością 2x większą. Normalnie więc byłaby to wartość dwukrotnie większa.

 

Edited by Przemyslav

 Share

3 Comments


Recommended Comments

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niestety nie zawsze ten sposób na ograniczenie czasu spędzonego na YouTube coś pomoże.
Jeżeli YouTube jest tylko przystankiem w ciągu dnia, to prawdopodobnie zadziała.
Jeśli natomiast do oglądania zasiadamy po całym dniu, to nie ograniczy, ale jedynie pozwoli szybciej zobaczyć więcej.
 
Swoją drogą polecam Enhancer for YouTube. Jest to pomocny dodatek do Firefoxa. Dlaczego ograniczać się do prędkości 2x? Dlaczego nie zwiększyć prędkości odtwarzania do 4x?
Wtedy 12-minutowy filmik od tvgry będzie trwał trzy minuty. Czterogodzinna analiza pierwszego Wiedźmina będzie trwała jedynie jedną godzinę.
Jeśli trzymać tych pięciu godzin tygodniowo, to z prędkością 4x można zyskać nawet do 3,75 godzin tygodniowo, co da nam rocznie 195 godzin.
 
Oczywiście

Cytat

na tym etapie jakość dźwięku zaczyna mieć większe znaczenie. Jeśli film jest nagrany ziemniakiem albo prowadzący mówi niewyraźnie, to lepiej nieco zmniejszyć prędkość – w przeciwnym wypadku możemy niewiele zrozumieć.

Jednak człowiek może się do wielu rzeczy przyzwyczaić i po jakimś czasie będzie w stanie obejrzeć film i zrozumieć treść przy takiej prędkości.
 
Można oczywiście próbować jeszcze wyższych prędkości. Może ktoś chętny na 100x?
Niestety już na 4.1x nie słyszę głosu :(
Możliwe, że u kogoś będzie jednak głos i na wyższych prędkościach.

Dodatek w akcji.png

 • Upvote 1
Link to comment
Cytat

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że niestety nie zawsze ten sposób na ograniczenie czasu spędzonego na YouTube coś pomoże.
Jeżeli YouTube jest tylko przystankiem w ciągu dnia, to prawdopodobnie zadziała.
Jeśli natomiast do oglądania zasiadamy po całym dniu, to nie ograniczy, ale jedynie pozwoli szybciej zobaczyć więcej.

Zgadzam się w pełni. :)

Cytat

Swoją drogą polecam Enhancer for YouTube. Jest to pomocny dodatek do Firefoxa. Dlaczego ograniczać się do prędkości 2x? Dlaczego nie zwiększyć prędkości odtwarzania do 4x?

Dzięki za polecankę. :) Maciek Wieczorek mówił, że dla niego prędkość powyżej 2x jest już niezrozumiała, ale skoro ty słuchasz nawet z prędkością 4x... Po pierwsze: widać da się coś zrozumieć. Po drugie: szacun. :D

Link to comment
Cytat

skoro ty słuchasz nawet z prędkością 4x... Po pierwsze: widać da się coś zrozumieć. Po drugie: szacun. :D

Oj... Nie słucham na 4x. Jeszcze nie ten poziom... Nie mam takiej potrzeby, żeby aż tak trenować. Jestem tym drugim przypadkiem, więc nie dam rady ograniczyć YT.

Przedstawiłem jedynie, że istnieje taka możliwość.

Na razie nie wychodzę ponad 2.2x, ale to zależy od filmu, jakości dźwięku, szybkości mowy postaci na filmie, tematyki i konieczności śledzenia obrazu. Kilka razy słuchałem jedynie czegoś na 2.5x, ale to już mój maksymalny poziom. Zazwyczaj jednak rozkoszuję się "powolnym od 1.5x do 1.8x".

Jestem jednak na 90% pewny, że gdzieś ktoś rozkoszuje się poczwórną prędkością i nie ma z tym problemów.

 • Upvote 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...