Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zybex86

Ankieta o grach komputerowych

Polecane posty

Witam!

Na początku chciałem podziękować redakcji CDA za pozwolenie zamieszczenia linka do mojej ankiety.

Teraz do rzeczy:

Piszę pracę magisterską na temat przeciwieństw w grach komputerowych. Celem pracy jest udowodnienie, że gry komputerowe są częścią kultury, zanalizowanie kilku gier na bazie przeciwieństw w grach (dobro/zło, kobieta/mężczyzna itp.) i w końcu przeciwieństw między rzeczywistością i światem wirtualnym, czyli o problemach związanych z grami komputerowymi. Tutaj potrzebna mi jest wasza pomoc - graczy. Potrzebuję dowiedzieć się, co sprawia, że dobrze się bawicie grając w dane gatunki gier komputerowych oraz jakie jest wasze zdanie na temat zagrożeń płynących z grania w gry komputerowe. Stworzyłem ankietę (przy pomocy przyjaciela informatyka), żeby być bardziej obiektywny w mojej pracy. Z góry dziękuję za pomoc.

Ankieta jest anonimowa, ale jeśli kogoś zdanie naprawdę mi się spodoba, skontaktuję się z nim i spytam o pozwolenie zacytowania.

Po tym wstępie mogę tylko zaprosić do wypełnienia ankiety i podziękować za pomoc.

ANKIETA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solidaryzując się z również studentem odświeżę (mam nadzieję, że jeszcze aktualne) :) i spytam się, czy po kliknięciu "wyślij" powinien się pokazać jakiś komunikat, czy nie i wystarczy kliknąć i już jest wysłane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spytam się, czy po kliknięciu "wyślij" powinien się pokazać jakiś komunikat, czy nie i wystarczy kliknąć i już jest wysłane?

Po kliknięciu 'wyślij' przeglądarka włącza klienta poczty, bo odpowiedzi wysyłasz mailem.

A co do ankiety - pytanie 'czy fabuła ma wpływ na to, jak dobrze się bawisz' jest dziwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie jest dziwne. Jeśli się nie mylę to chodzi o stereotyp "bezmózgiej mordowanki"?

[edit]Dla tych co nie umieją skonfigurować klienta poczty: wiadomość można wysłać ręcznie ze swojego konta (mi Opera zawaliła polskie znaki więc tak zrobiłem). Jeśli autor ankiety pozwoli, można dać informacje, jak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełniłem, ale coś mi się nie podoba... Chyba nic nie doszło.

Mam jeszcze taką propozycję do autora (o ile to jeszcze aktualne). Nie ma nic o trybie multilaplayer, a on też ma wielki wpływ, przynajmniej dla mnie, na to jak traktujemy gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich - napisalem tego posta w momencie kiedy nie wiedziałem, że php sie psuje i tylko korzystający z outlooka/thunderbirda w połączeniu z odpowiednia przeglądarką będą mogli bezproblemowo wysłać ankiete.

Najmocniej przepraszam i prosiłbym o wysłanie odpowiedzi na adres mejlowy:

realvsunreal@wp.pl

jeszcze raz przepraszam i dziękuję

EDIT:

Szczerze zapomniałem i nie sądziłem, że ktoś odpowie :) Zwróciliście mi nadzieje a szczególnie ten który mnie się zapytał na GG :) Jemu największe podziękowania!

A pytanie o fabułę jest po to, żeby bardzo szczegółowo podejść do tematu i udowodnić, że gry to medium kulturowe a nie programy wyszkalające różnego rodzaju umiejętności

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke stary temat, ale ciągle potrzebuje trochę materiałów a widzę, że już nie jedna osoba zrobiłą ankiete uzywając forum a nie jakis stron internetowych, zatem do rzeczy:

Poniższa ankieta jest anonimowa i służy jako badanie do pracy magisterskiej o grach komputerowych. Proszę o szczere i poważne odpowiedzi. Na każde pytanie proszę odpowiedzieć jak najbardziej szczegółowo. Nie musicie odpowiadać na wszystkie pytania. Wpiszcie w rubrykę niechcianego pytania NIE DOTYCZY. Z góry dziękuję za pomoc.

1. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w gry RPG?

2. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w RTSy?

3. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w strategie turowe?

4. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w strzelanki (FPP i TPP)?

5. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w gry zręcznościowe (platformówki i tpp)?

6. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w symulatory lotu samolotem?

7. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w gry samochodowe?

8. Co sprawia, że dobrze się bawisz grając w gry sportowe?

9. Czy dobra fabuła wpływa na to jak się dobrze bawisz grając w daną grę? Dlaczego?

10. Jakie zagrożenia płyna z grania w gry komputerowe?

11. Czy gry komputerowe miały na Ciebie negatywny wpływ?

12. Co można zrobić, aby zmniejszyć przypadki patologicznych zachowań spowodowanych grami komputerowymi?

13. Twoja płeć

14. Twój wiek (poniżej 20; 20-30; 30-40; powyżej 40

Zostawcie odpowiedzi tutaj lub napiszcie mi PM :) Dzieki za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tutaj powinno się rozróżnić cRPG od jRPG i od hack'n'slash oraz action RPG :P. W każde z tych podgatunków gram z nieco innych pobudek.

W cRPG gram, gdyż liczę na nieszablonową fabułę połączoną ze względną nielinowością rozgrywki i bardzo dużą customizacją postaci. Tu za przykład podam takie klasyki, jak Baldurs Gate i Fallout.

W jRPGi akurat nie gram. Bardzo lubię m&a, ale nie trawię akurat tego w grach. Na ogół są one mocno "przesłodzone" pod względem grafiki. Poza tym sporo z nich ma średnio wciągającą fabułę (oczywiście są wyjątki, jak chociażby seria Final Fantasy). Nie lubię też charakterystycznego dla jRPG systemu walki.

W Hack'n'slshe gram bardzo żadko. Na ogół fabuła jest tylko dla samego bycia (np. Sacred). Nużą mnie też walki. Szczególnie gdy trzeba się po coś wrucić. Tzw. backtracking jest bardzo uciążliwy.

Action RPG też unikam. Chyba że kupię sobie taką grę na konsole. Nie powiem, w takiego Fable bardzo przyjemnie mi się grało, ale jakoś nie mogę się przekonać do zręcznościowego stylu walki w tego typu grach.

2)Nie bardzo wiem akurat, jak uzasadnić swoją odpowiedź ^.^. RTS jako gatunek także jest bardzo rozwinięty. Są gry, w których rozwija się bazę, dba o rozwój nowej technologii, dba o zaopatrzenie i produkuje jednostki. Ale są też gry, które skupiają się przede wszystkim na walce, gdzie cała reszta jest marginalizowana lub w ogóle nie występuje. Każde z nich ma swoje mocne strony i są dla mnie atrakcyjne. RTSy nastawione na walkę pozwalają wykazać mi się jako strateg na polu bitwy. Na ogół ślepe podążanie do przodu kończy się sromotną porażką. Trzeba się nagłówkować, jak za pomocą podległych jednostek podejść i pokonać z reguły liczniejszego i silniejszego przeciwnika. W drugim typie RTS, tym z całym wachlarzem rozwoju, to już nieco inna śpiewka. Trzeba wiedzieć, jak rozbudować swoją bazę, jak pokierować rozwojem technologii i przy okazji produkcją nowych jednostek bojowych, konstrukcyjnych i wydobywczych. Trzeba myśleć dokładnie co się robi i w jakiej kolejności, dostosowując swoją strategię do danego przeciwnika. Osobiścię preferuję właśnie ten sposób rozgrywki. Do tego dochodzi jeszcze multiplayer, gdzie do wyżej przeze mnie wymienionych trzeba doliczyć prędkość myślenia i machania myszą :P.

3)Tutaj też jest duży rozstrzał. Z jednej strony mamy gry nastawione na walkę. Są jak szachy, trzeba ostro się nagłówkować i potrafić przewidywać precyzyjnie ruchy przeciwnika. Osobiście jakoś nie lubię tej formy rozgrywki. Z drugiej strony, mamy gry takie jak Civilization. Czyli przejmujemy kontrolę nad konkretną cywilizacją i odpowiadamy za jej rozwuj z całym dobrodziejstwem inwentaża. Uwielbiam tego typu gry. Zaczyna się od zera i dąży do całkowitej dominacji nad światem (militarnie, gospodarczo, czy poprzez dyplomację). W sam raz dla takiego megalomana jak ja :P. Rozgrywka jest nieżadko skomplikowana, ale dzięki podziałowi na tury, można bez problemu zapanować nad wszystkim.

4)W FPP gram bardziej dla relaksu. Intensywna na ogół rozgrywka pozwala nieżadko mi się zrelaksować i daje możliwość odpoczynku od nadwyrężania mózgu :). Na ogół nie siedzę przy tego typu grach dłużej niż 30 min.

5)Nie dotyczy. Chociaż jest jeden wyjątek. Podam go tutaj, bo za bardzo mi nie pasuje go innego gatunku. Mianowicie Mirror's Edge. Naprawdę urzekła mnie ta gra. A czym? Może faktem, że jest inna niż wszystko. Bieganie po dachach na czas może i nie wydaje się zbyt atrakcyjną rozgrywką, ale tak na szczęście nie jest. Traktuję tą grę jako wyzwanie dla mojej zręczności. Pobicie kolejnych rekordów szybkości to naprawdę niezły wyczyn. I bardzo satysfakcjonujący :). A i kombinowanie, w jaki sposób wybrać optymalną trasę biegu też jest satysfakcjonujące.

6)Nie dotyczy. Latanie w przestwożach mnie nie rusza.

7)Co sprawia? Wrażenie prędkości to czysta adrenalina. A i możliwość ścigania się wózkami, na które nigdy nie będzie mnie stać też jest ogromnym plusem tego typu gier. No i ściganie się po torach wyścigowych, których pewnie nigdy nie zobaczę w realu...

8)Nie dotyczy. Nigdy nie mogłem się przekonać do tego typu gier.

9)Oczywiście. Często pozwala zapomnieć o bożym świecie niemal tak dobrze jak książka. Przykówa do monitora/telewizora i nie pozwala się nudzić np. dość sztampową rozgrywką.

10)Myślę, że podstawowym zagrożeniem może być alienacja. Zbyt długie obcowanie z grami powoduje coś w rodzaju lęku przed światem zewnętrznym. Na szczęście, dotyczy to tylko niektórych osób. Innym - wada wzroku. To normalne. Grając, czytając, oglądając tv dużo rzadziej mrugasz oczami i dopuszczasz w ten sposób do wysychania oczu. Nałogowe granie wiąże się także z niezdrową bladiością skóry :P.

11)Hmm, wg. mnie nie. Bo czemu miały by mieć? Nie licząc lekkiej wady wzroku, granie nie wpłynęło na mnie.

12)Uświadomić rodziców, że komp, czy konsola to nie niańka i dzieciak potrzebuje ich stałej niemal uwagi. Ograniczanie dostępu do tego typu rozrywki na pewno nie wpłynęło by negatywnie na danego osobnika.

13)Mężczyzna.

14)20-30

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...