Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Monitory, projektory

Polecane posty

Coś jakby ten temat podumarł, więc go nieco ruszę:

Właśnie wczoraj w ofercie EIZO pojawił się nowy monitor dla graczy: Ezio Foris FG2421. Matryca VA, 120 Hz (240 Hz w trybie Turbo) + czas reakcji 1 ms! Jak dla mnie monitor marzenie smile_prosty2.gif . No i w końcu produkt z serii Foris, który wygląda jak...monitor tongue_prosty.gif. Szacowana cena około 2199 zł...

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Wiem, że nie ma co porównywać ze względu na rozbieżność cenową i typ zastosowanej matrycy, ale jakby co, porównanie modelów Foris FS2333 (IPS) i nowego FG24121 (VA) dostępne TUTAJ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, bo mam pewne pytanko. Czemu tak mało mówi się o monitorach ultrawide? Ostatnio postanowiłem, że za parę miesięcy chyba sobie sprawie taki monitorek, bo świetnie nada się do gier, a używanie 3 monitorów wydaje mi się niedorzeczne, i niewygodne ze względu na widoczne oczywiście z wiadomych przyczyn "paski".

PS A propos to takie pytanko - dlaczego ten monitor jest aż tak tani? Coś z nim jest nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

850 zł to przecież nie jest ogromna suma za monitor który zlinkowałem wink_prosty.gif. Chodź przyznam, że proporcjonalnie do konkurencji jest podejrzanie tani, dlatego pytam - co może być na rzeczy?

@Edit: Ahhhh, rozmiar. Jest dość mały, bo ma zaledwie 25 cali, kieddy inne są większe o 4 cale przynajmniej. Więc raczej dużej różnicy pomiędzy nim a podobnym ekranem w proporcjach 16:10/9 nie ma. No ale cena przyznać trzeba zachęca :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 cali to zdecydowanie za mało na monitor w tym formacie, matryca będzie stanowczo za niska. Ba, nawet 29 cali ma niższą matrycę niż mój obecny 22 calowy 16:10. Podejrzewam, że zmiana przyzwyczajeń trwałaby długo.

Warto o tym pamiętać - im mniej kwadratowe proporcje, tym mniejsza powierzchnia przy tej samej przekątnej.

---

Na PCLabie porównali działanie FreeSync z G-Sync: http://pclab.pl/art62755.html

Cóż... nie ma róży bez kolców. Wychodzi na to, że nVidia nie bez powodu wymaga stosowania dodatkowego skalera dla technologii G-Sync - FreeSync ma poważne problemy z ghostingiem przy niskim FPS, wygląda to fatalnie. Ponoć to właśnie eliminacja smużenia jest jednym z głównych zadań dodatkowego układu od nVidii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... nie ma róży bez kolców. Wychodzi na to, że nVidia nie bez powodu wymaga stosowania dodatkowego skalera dla technologii G-Sync - FreeSync ma poważne problemy z ghostingiem przy niskim FPS, wygląda to fatalnie. Ponoć to właśnie eliminacja smużenia jest jednym z głównych zadań dodatkowego układu od nVidii.

W tym teście widać jeszcze parę rzeczy:

- inaczej są oddane barwy - te na G-Syncu wydają się bardziej niebieskie, nie wiem, czy to kwestia kalibracji monitora, czy karty, ale na AMD kolory wydają się bardziej naturalne (to jest bardzo dobrze widoczne, gdy któreś ramię porusza się po ciemnej części ekranu).

- na G-Syncu ruch wygląda jakoś tak nienaturalnie jakby skokowo,

- ghosting jest widoczny na obydwóch rozwiązaniach, co bardzo dobrze jest widoczne jeśli zacznie się przeglądać filmik klatka po klatce (choć i bez tego można wyłapać ten efekt). Przykładowy screen.

W ogóle chciałbym zobaczyć porównanie na zbliżonych monitorach, bo ghosting równie dobrze może być "feature'm" samego panelu LCD. Coby się nie rozwodzić cytat z AnandTecha:

Other sites are reporting ghosting on FreeSync displays, but that's not inherent to the technology. Rather, it's a display specific problem (just as the amount of ghosting on normal LCDs is display specific). Using higher quality panels and hardware designed to reduce/eliminate ghosting is the solution. The FreeSync displays so far appear to not have the same level of anti-ghosting as the currently available G-SYNC panels, which is unfortunate if true. (Note that we've only looked at the LG 34UM67, so we can't report on all the FreeSync displays.) Again, ghosting shouldn't be a FreeSync issue so much as a panel/scaler/firmware problem, so we'll hold off on further commentary until we get to the monitor reviews.

Co by miało sens zważywszy na to, że ghosting na panelu, na którym testowano FreeSync jest widoczny również przy 27 FPSach, więc wtedy, gdy FreeSync jest nieaktywny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić nowy telewizor i podłączyć go do komputera aby grac na nim na padzie w gry tupu GTA Assassin itp.

Czy kupno telewizora z 3D umożliwi grę w trzech wymiarach? myślałem o telewizorze SAMSUNG EU40H6290. Wyposażonego w HD i 3D 200 Hz. W komputerze mam kartę graficzną GF GTX 6600 od Asusa.

Czy takie połączenie zadziała i czy ma sens?

Jeśli efekt ma być słaby wole kupić telewizor o większej przekątnej a bez 3D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Dalej rozmyślam nad monitorem z proporcjami obrazu 21:9. Jest ich powoli coraz więcej. Dziś odkryłem, że u nas w Polsce można kupić już ten monitor - link - który zbiera całkiem dobre recenzje. Ale zastanawiam się co by było lepszym zakupem - mniejszy monitor ultrawide czy większy monitor w standardowych proporcjach obrazu. Hmmm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem swoje gry i zrobiłem spis jak się gry zachowują w formacie 21:9. Może komuś się przyda. Ogółem nie jest źle, praktycznie wszystkie tytuły AAA obsługują ten format, nawet te starsze (a do wielu gier są też odpowiednie modyfikacje). Gorzej jest z tytułami indie, szczególnie platformówkami (najczęściej są pisane sztywno pod 16:9).

Hor+ - widać sięcej obrazu po bokach względem 16:9; Vert- - obraz jest ucięty z góry i z dołu, pixel-based - sprite, HUD, itd. pozostaje niezmienionego rozmiaru (w pikselach). Jeśli gra nie obsługuje 21:9, potrzebuje modyfikacji, lub występują błędy, to o tym napisałem.

  • 8BitBoy - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Alan Wake's American Nightmare - Hor+
  • AVGN Adventures: brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Batman: Arkham Asylum - Hor+
  • Borderlands - Hor+
  • Borderlands 2 - Hor+
  • Borderlands: The Pre-Sequel! - Hor+
  • A Boy and His Blob - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Broforce - Vert- (co dziwne, darmowy The Expendabros na tym samym silniku ma Hor+)
  • Carmageddon: Reincarnation/Max Damage - Hor+
  • Deus Ex: Human Revolution - Hor+
  • Diablo 1 - wymagana instalacja portu (np. Beelzebub); pixel-based
  • DiRT - Hor+
  • DiRT2 - Hor+
  • DiRT3 - Hor+
  • DOOM (1993) i DOOM 2 - wymagana instalacja portu (np. ZDOOM); Hor+
  • DOOM 3 BFG Edition - Hor+
  • DuckTales Remastered - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Duke Nukem 3D - wymagana instalacja portu (np. eduke32); Hor+
  • Duke Nukem 3D Megaton Edition - Hor+
  • Duke Nukem Forever - Hor+
  • Dungeon Keeper Gold - brak obsługi (tylko 4:3)
  • The Elder Scrolls V: Skyrim - wymaga ręcznej edycji pliku z ustawieniami, UI ekwipunku jest ucięte (standardowego da się używać, ale nie widać części informacji; SkyUI jest całkowicie nieprzystosowane do 21:9 co uniemożliwia korzystanie z niego), konieczne użycie Flawless Widescreen żeby UI się wyświetlało poprawnie, Hor+
  • Electronic Super Joy - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • F.3.A.R - Hor+
  • FlatOut 2 - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; Hor+
  • Freedom Planet - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Garry's Mod - Hor+
  • Grand Theft Auto III - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; Hor+
  • Grand Theft Auto IV - Hor+
  • Grand Theft Auto V - Hor +
  • Grand Theft Auto: Vice City - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; Hor+
  • Grand Theft Auto: San Andreas - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; Hor+
  • GRID - Hor+
  • GRID2 - Hor+
  • GRID: Autosport - Hor+
  • Half-Life 2 - Hor+
  • Hard Reset - Hor+
  • Heavy Bullets - Hor+
  • HoMM3 - wymagana instalacja modyfikacji HoMM3HD; pixel-based
  • INK - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Ionball 2: Ionstorm - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Jet Gunner - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Left 4 Dead 2 - Hor+
  • MANOS: The Hands of Fate - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Metro 2033 - Hor+
  • Mortal Kombat Komplete Edition: Vert-
  • Need for Speed Underground - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; menusy wyświetlają się nie do końca poprawnie; Hor+
  • Need for Speed Underground 2 - wymagana instalacja modyfikacji autorstwa ThirteenAG; Hor+
  • Oniken - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • PAC-MAN Championship Edition DX+ - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Painkiller Hell & Damnation - Hor+
  • PAYDAY: The Heist - Hor+
  • PewDiePie: Legend of the Brofist - menusy i mapa nie wyświetlają się poprawnie, ale gra sama w sobie już tak; Hor+
  • PixelJunk Shooter - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Portal - Hor+
  • Portal 2 - Hor+
  • POSTAL - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • POSTAL 2 - Hor+
  • Rayman Origins - w paru miejscach gra się lekko buguje prawdopodobnie przez rozdzielczość; Hor+
  • Quake Live - brak obsługi (rozciągnięty ekran)
  • Retro City Rampage DX - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Rocket League - Hor+
  • Saints Row IV - Hor+
  • Shantae: Risky's Revenge - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Shovel Knight - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Sonic the Hedgehog 4 Episode II - wymagana modyfikacja pamięci za pomocą Cheat Engine (skryptem dostępnym na WSGF; nieco uciążliwy, trzeba aktywować ręcznie na starcie każdego poziomu i nie działa w planszach bonusowych); Hor+
  • Streets of Fury EX - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Strider - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Super Cyborg - brak obsługi (stałe 4:3)
  • Super Meat Boy - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Super Win the Game - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Supraball - Hor+
  • Surgeon Simulator - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • System Shock 2 - Hor+
  • StarCraft - podobno jest jakiś mod dodający widescreena, ale mi nie działa
  • Timberman - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • Tomb Raider: Legend - brak obsługi (rozciągnięty obraz); podobno w wersjach nonsteam da się to naprawić modem, nie mam jak sprawdzić
  • Tomb Raider: Underworld - wymagana modyfikacja rejestru; Hor+
  • Torchlight - Hor+
  • Torchlight II - Hor+
  • Total Annihilation - pixel-based
  • Toybox Turbos - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • VVVVVV - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
  • War for the Overworld - Hor+
  • Worms Armageddon - pixel-based
  • Worms Crazy Golf - Hor+
  • You have to Win the Game - brak obsługi (czarne pasy po bokach)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poza wsparciem FreeSync, pozostałe funkcje usprawiedliwiają różnicę w cenie między UM69G, a UM58-P?
Przyznam, że jestem już jestem pewien zakupu 21:9 i obecnie poluję tylko na sensowną okazję. A że karty AMD są obecnie praktycznie niedostępne, to się waham między tymi dwoma modelami.
Link: https://inspiracje.x-kom.pl/obraz-ma-znaczenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko nie wiem czy to odpowiedni temat jak coś to wybaczcie,parę dni temu zakupiłem oto taki monitor:samsung sd330 24 cale.Wcześniej też posiadałem jakiegoś samsunga dobrze się spisywał ale miał już swoje lata.Do tego nowego nie mogę się przyzwyczaić możecie mi doradzić jak go najlepiej ustawić chodzi mi o jasność kontrast,czy mam działać na trybie game on.Jestem totalnie zielony więc nie wiem co i jak a przyzwyczaić się nie mogę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...