Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tenebrae

Rozwiązany: Resetowanie się komputera

Polecane posty

Witam serdecznie,

mój problem dotyczy resetowania się komputera podczas grania. Gdy nie gram - komputer może być na chodzie cały dzień i nic się z nim nie dzieje. Kupiłem go w zeszłym roku, przed wakacjami. Po miesiącu użytkowania zresetował się podczas grania tylko jeden raz. Później był spokój - aż do teraz.

Specyfikacja:

CPU: Intel Core i5-4460,

GPU: Gigabyte GTX 960 4GB

Płyta główna: ASRock H81M, Chipset: Intel Haswell

RAM: 4GB, 1600MHz

Zasilacz: Corsair 450W

Dodam jeszcze, że po pobraniu programu OCCT, ustawieniu w nim opcji Power Supply i włączeniu testu - komputer zresetował się po kilkunastu sekundach.

Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii, za którą będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, temperatury wyglądają jak najbardziej w porządku (pomijając fakt, że jakoś dziwnie je zeskalowałeś).

Możesz się jeszcze pochwalić SMARTem dysku - może komuś coś powie.

Miałbyś możliwość sprawdzenia zestawu na innym (pewnym) zasilaczu, bądź z inną kartą graficzną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dziwnie zeskalowałem. Zrobiłem jeszcze kilka screenów z trochę bardziej wymagającej gry. Mam nadzieję, że te będą bardziej czytelne. A co do sprawdzenia konfiguracji z innym zasilaczem i kartą graficzną - niestety nie mam takiej możliwości.

post-189285-0-63693900-1452350248_thumb.

post-189285-0-02591900-1452350252_thumb.

post-189285-0-47729600-1452350255_thumb.

post-189285-0-28861200-1452350262_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Corsair to VS650? Jeżeli tak, to raczej Smart będzie lepszym wyborem - ma przynajmniej modularne okablowanie, a mocy i tak wystarczy mu w zupełności. Tyle że również i VS450 nie powinien mieć najmniejszych problemów z zasileniem tego zestawu (bo na oko powinien pobierać niecałe 200W) i jeżeli nie masz pewności, że Twoje problemy powoduje właśnie zasilacz, to jego wymiana niekoniecznie musi coś zmienić.

Jeżeli wszystkie podzespoły kupowałeś w jednym sklepie, to mógłbyś spróbować się z nim skontaktować, może zgodziłby się przyjąć całą skrzynkę i zlokalizować problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wyłączanie się komputera podczas testu Power Supply (źródło zasilania) nie wskazuje wyraźnie na to, że winowajcą jest zasilacz? Nie znam się jakoś wybitnie na komputerach. Tak to Corsair VS650.

A, i komputer wyłączył mi się drugi raz podczas grania w Rocekt League. Później po włączaniu tej gry - wyłączał się po kilku minutach. Pierwszy raz wyłączył podczas uruchomieniu Total War: Arena. Nie resetował się za to podczas gry w Battelfielda 3, CS:GO, Dark Souls, Batman: Arkham City... no i w resztę gier, w które grałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wyłączanie się komputera podczas testu Power Supply (źródło zasilania) nie wskazuje wyraźnie na to, że winowajcą jest zasilacz?
Nie (choć naturalnie też nie wyklucza) - ten test ma na celu maksymalne obciążenie zasilacza (tj. wydobycie z niego jak największej ilości mocy), co robi przez jak najmocniejsze obciążenie podzespołów.

W te gry, przy których się nie wyłączał, grałeś jakoś ostatnio? Bo na pierwszy rzut oka wydają się znacznie bardziej obciążające od TW (który siedzi głównie na procesorze), jak i produkcji przystosowanej do działania na niemal każdym sprawniejszym kalkulatorze.

I tak swoją drogą nie instalowałeś ostatnio np. jakichś nowych sterowników do karty graficznej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, grałem w nie w piątek wieczorem (wtedy właśnie nastąpiła seria resetów komputera). Później jeszcze w sobotę rano włączyłem Rocketa i po może 8 min. znowu reset. Nie pobierałem żadnych sterowników. Ostatnią aktualizację przeprowadziłem miesiąc temu (może trochę powyżej tego okresu).

Programem OCCT przetestowałem również CPU - procesor przeszedł test pozytywnie. Później zrobiłem to również z GPU - karta też przeszła test pozytywnie. Więc osobiście stawiałbym na zasilacz. A może to pamięć RAM nie wyrabia? Te 4GB to nie za dużo, jak na dzisiejsze standardy. A jaki jest Twój punkt widzenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy od serii resetów odpalałeś BF3, DS, czy B:AC (najlepiej z wyłączoną synchronizacją pionową)? Bo trochę dziwne wydaje mi się, że komputer wysypuje się na Rocket League, a bardziej wymagające gry mu nie szkodzą.

Programem OCCT przetestowałem również CPU - procesor przeszedł test pozytywnie. Później zrobiłem to również z GPU - karta też przeszła test pozytywnie.
Tak, to rzeczywiście czyni zasilacz nieco bardziej podejrzanym (choć nie mówię, że to na pewno on).
A może to pamięć RAM nie wyrabia? Te 4GB to nie za dużo, jak na dzisiejsze standardy.
Druga kość RAMu by nie zaszkodziła, ale mała ilość pamięci powinna co najwyżej wpływać na wydajność, a nie stabilność komputera.

Ponownie zapytam o SMART dysku - mnie co prawda zbyt wiele nie powie, ale może ktoś obeznany byłby w stanie coś na jego podstawie ustalić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam jeszcze jedno małe pytanie. Czy ten Thermaltake zagwarantuje komputerowi jakieś zapasy mocy? Bo w niedalekiej przyszłości planuję dokupić jeszcze jedną 4GB kość RAM. Nie mam natomiast zaplanowanego żadnego podkręcania - nie mam siły ani umiejętności, aby bawić się w tego typu sprawy. Przez chwilę zastanawiałem się jeszcze nad zasilaczem Cooler Master G550M 550W, ale jest to sprzęt droższy. Przy okazji - oczywiście lepszy. Ale jeżeli ten Thermaltake da sobie radę - wolę wybrać tańszą opcję. Ach, jeszcze jedno - czy Thermaltake posiada złącze EPS 12V 8P (4+4). Nie mogę znaleźć tej informacji w opisie produktu. A może jest to kabelek tak oczywisty, że po prostu producenci nie zamieszczają o nim informacji? W przypadku Corsair - takowa informacja została umieszczona w opisie produktu.

P.S. Znalazłem jeszcze coś takiego: Silentiumpc Vero M1 600W. Cenowo z tej samej półki co Thermaltake, a wydaje mi się, że lepszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Thermaltake zagwarantuje komputerowi jakieś zapasy mocy?
Jak już wspomniałem, nawet VS450 (408W na linii 12V) zapewni, także Smart (492W) i Vero M1 (596W) również nie powinny mieć najmniejszego problemu.

Nieco rozwijając wspomniane kilka postów wyżej "niecałe 200W" - tutaj masz pobór z kręconą i7 (energia pobierana z gniazdka, czyli po doliczeniu strat na zasilaczu, które nie wliczają się w to, co może oddać podzespołom), a przykładowo tutaj pobór energii przez samą kartę - doliczając do tego baaardzo pesymistyczne 150W procesora (tyle to pobiera mój Xeon 1231v3 z resztą zestawu obciążony LynXem) i reszty podzespołów pod mocnym obciążeniem dostajemy w najgorszym razie 350W w OCCT.

Bo w niedalekiej przyszłości planuję dokupić jeszcze jedną 4GB kość RAM.
RAM pobiera tak śladowe ilości energii, że nie trzeba się nim przejmować.
Ach, jeszcze jedno - czy Thermaltake posiada złącze EPS 12V 8P (4+4).
Tak, potwierdza to np. strona producenta.
Silentiumpc Vero M1 600W. Cenowo z tej samej półki co Thermaltake, a wydaje mi się, że lepszy.
Ma jeszcze więcej mocy (której zapewne i tak nigdy nie wykorzystasz), ale w zamian rok krótszą gwarancję (za to D2D). Oba są dobre, wybierz który Ci bardziej pasuje.
Przez chwilę zastanawiałem się jeszcze nad zasilaczem Cooler Master G550M 550W, ale jest to sprzęt droższy. Przy okazji - oczywiście lepszy.
Pewnie po problemach z VS450 nie będziesz zainteresowany braniem zasilacza o dokładnie takiej samej mocy, ale wspomnę, że G450M jest właściwie w cenie Smarta, a poza mocą posiada wszystkie zalety G550M - niezależną regulację napięć, 5-letnią gwarancję i modularne okablowanie (to akurat mają również Smart i Vero M1).

No i pozostaje jeszcze kwestia tego, czy problemem jest rzeczywiście zasilacz - może się zdarzyć tak, że za kilka dni będziesz uboższy o 200+ zł, a w zamian będziesz miał niezidentyfikowany problem z komputerem i dwa sprawne zasilacze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zamówiłem zasilacz. Zobaczymy czy to coś zmieni. Zapomniałem jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej niepokojącej cesze mojego Corsair`a - w losowych tygodniach ma tendencję to wydawania głośnego dźwięku, jest to coś przybliżonego do pomieszania odgłosów burczenia/charczenia. Dźwięk ten utrzymywał się do momentu kiedy ustawiałem komputer poziomo, "na leżąco". Wtedy ten głośny dźwięk znikał. Czy będziesz wiedział (lub ktoś inny) czego mógłby to być skutek?

Ach, i jeszcze coś - czy jeżeli zasilacz będzie w 100% sprawny, to czy nie ma prawa wyłączyć się podczas testu Power Supply? Jeżeli tak - będę miał 100% pewności, że resety nie są winą źródła zasilania. Ale wątpię, żeby winowajcą był karta graficzna czy procesor.

P.S. Postanowiłem dokupić również drugą kość RAM, 4GB.

P.S.2 Właśnie sprawdziłem Podgląd zdarzeń w Windowsie. W ciągu ostatnich siedmiu dni wystąpiło 7 błędów krytycznych. Był to Kernel Power. Myślę, że to stawia sytuację w jasnym świetle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zamówiłem zasilacz.
Z czystej ciekawości - który?

I mam nadzieję, że jak nowy zasilacz przyjdzie i komputer nie będzie sprawiać problemów, to Corsair zostanie wysłany na gwarancję, a nie do kosza.

Czy będziesz wiedział (lub ktoś inny) czego mógłby to być skutek?
Wentylator? Choć ciężko mi powiedzieć, czy pada (np. powodując wzrost temperatury zasilacza i jego złe działanie), czy po prostu lubi sobie pohałasować.
Ach, i jeszcze coś - czy jeżeli zasilacz będzie w 100% sprawny, to czy nie ma prawa wyłączyć się podczas testu Power Supply? Jeżeli tak - będę miał 100% pewności, że resety nie są winą źródła zasilania. Ale wątpię, żeby winowajcą był karta graficzna czy procesor.
Tak, sprawny zasilacz nie powinien się sam z siebie wyłączyć. Ale to nie oznacza, że w Twoim przypadku na pewno winny jest zasilacz - wadliwe działanie innego podzespołu mogłoby zapewne prowadzić do podobnych efektów.
P.S. Postanowiłem dokupić również drugą kość RAM, 4GB.
O parametrach nie gorszych od obecnej kości?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem Silentiumpc Vero M1 600W. I oczywiście - jeżeli Corsair okaże się winowajcą, zostanie wysłany na gwarancję. Co do RAM-u - druga kość ma dokładnie takie same parametry, co pierwsza. Dokupiłem taką samą. A napiszesz coś o tym błędzie? - Kenel Power. Spotkałeś się już z nim wcześniej? Właśnie on występował z resetowaniem się komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybko by padła? Stary komputer ma 9 lat - a płyta główna nadal dobrze się sprawuje.

Tylko nie wiem, czy okazjonalne resetowanie się komputera od razu wskazuje na płytę główną. To dzieje się tylko podczas grania. Podczas innych czynności komputer jest stabilny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo. By trzeba to dokładniej zdiagnozować.

W sumie warto sprawdzić, czy wtyczka 24-pin dobrze siedzi w płycie. Do tego można sprawdzić, czy to nie jest to wina uszkodzonych przycisków w obudowie - najlepiej byłoby odłączyć wszystkie kabelki biegnące do obudowy i odpalić kompa za pomocą śrubokrętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...