Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pacio

Problemy z grafiką w grach i w Windowsie

Polecane posty

Witam,

pragnąć odpalić L.A. Noire zainwestowałem w nową kartę graficzną Gainward GeForce GTS 450 512 MB GDDR5 (wcześniej korzystałem z kilku Radeonów i gra nie chciała współpracować - najpierw znikały tekstury, a potem wszystko wysypywało się do Windowsa). Zmiana karty jednak nie pomogła - teraz L.A. w ogóle się nie włącza, a ponadto tekstury w innych grach (np. Mafia II, Mount & Blade 2) robią się żółte i czasem gry się zawieszają. Ostatnio doszedł jeszcze jeden problem - podczas normalnej pracy w Windows pojawia się coś, co należy chyba nazwać artefaktami, a wygląda tak jak na poniższym screenie (po ok. minucie system sam się restartuje):

image0030v.jpg

Tak wygląda mój sprzęt:

- Intel Core 2 Duo E6850 @ 3.00GHz

- 4 GB RAM (dwie gigabajtowe pamięci OCZ PC2 8500 DDR2 i dwie gigabajtowe pamięci Kingston HyperX DDR2)

- Gainward GeForce GTS 450 512 MB GDDR5 (choć np. Everest pokazuje mi 1024MB)

- płyta główna Gigabyte P35-DQ6

- zasilacz Chieftec (modelu nie znam)

- Windows XP Professional (SP3)

A oto co próbowałem już robić:

- przeinstalowywałem sterowniki karty graficznej (próbowałem też takich w wersji beta)

- przeinstalowywałem gry

- sprawdzałem stan zasilacza w BIOS-ie (wszystko ok)

- sprawdzałem temperaturę GPU w trakcie wysypywania się Mafii (ledwie 40 stopni)

- montowałem pamięci RAM we wszelakich kombinacjach

- przekładałem kartę graficzną do innego slota

Póki co nic nie pomaga. Podejrzewam, że karta jest wadliwa i stąd te barwne artefakty. Z drugiej strony wcześniej, przed zakupem GeForce'a, niektóre gry (L.A. Noire, ale też np. GTA IV) nie chciały współpracować - choć może po prostu nie lubią Radków. Co o tym wszystkim myślicie? Zanosić kartę do wymiany? Sprawdzić coś jeszcze? Wymienić jakieś podzespoły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź komputer na innej karcie i na innym zasilaczu, możesz też zmierzyć napięcia jeżeli nie masz możliwości pożyczenia zasilacza => http://zenfist.pl/-news-40.html Co do zasilacza to dokładny model możesz odczytać z tabliczki znamionowej po zdjęciu lewej bocznej ścianki obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem kartę na ASUS ATI Radeon EAH 5570 1GB. Mafia II nie wyświetla zółtych tekstur i nie wyskakuje do Windowsa. Póki co nie ma też artefaktów. Są więc (wedle mojej skromnej wiedzy) dwie opcje: albo wadliwy jest GeForce, albo zasilanie (bo GeForce korzysta z dodatkowego zasilania przez kabelek PCI-E, natomiast Radeon nie). Teraz pozostaje mi chyba zdobyć miernik i sprawdzić napięcia. Jeszcze jakieś sugestie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wierze mam dokładnie ten sam model karty i przed chwilą miałem taki obrazek jak na screenie, już miałem zakładać temat. Te Gainwardy jakieś wadliwe czy co, narazie problem ustąpił. Zmierzyłem temp. speedfanem i na GPU wyświetla mi 30C to chyba nie dużo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja, najpierw spalił mi się GTS 250, potem czekałem na kolegów w Vobisie żeby dali coś nowego. Po dwóch miesiącach czekania doatałem tego gts'a a on już się psuje. Najlepsze jest to że koleś dał mi tą karte (chyba) na okres próby,bo nie mogliśmy się dogadać i miał zadzwonić, to jak mi padnie to mu oddam takiego spalonego kotleta. No nic zminiejsze to taktowanie, może jej przejdzie :)

P.S. up Ja użyje Nvidia tools

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antros22:

W jaki sposób obniżyć taktowanie? Który program polecasz?

MSI Afterburner. A jak? Przesuwasz suwaki i tyle. ;) Zresztą-> tu znajdziesz kompleksowy poradnik, dotyczący podkręcania kart graficznych. Być może, jeśli nie teraz, to kiedyś, ta wiedza Tobie (lub komuś innemu) się przyda.

Aha, obniżcie góra o 50 MHz, więcej już się nie opłaca, a poza tym, chyba nic nie da. Ponadto, obniżajcie również częstotliwość pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddałem kartę na gwarancję (morele.net), wysłano ją do producenta i została wymieniona. Zamonotwałem ją dzisiaj, uruchomiłem Skyrim... i lipa. Gra się zawiesza (przy słabszym Radeonie 5570 nie miało to miejsca). Mafia II - to samo. Generalnie sytuacja identyczna, jak z wcześniejszą kartą (tą oddaną do wymiany). Nie wiem, czy znów otrzymałem wadliwy egzemplarz, czy wina leży po mojej stronie. Proszę, zerknijcie jeszcze raz na specyfikację w pierwszym poście i powiedzcie mi - czy ten Gainward może być niekompatybilny z moim hardwarem/Windowsem? Ja już nie wiem, co robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie wszystko dokładnie posprawdzać (chyba że karta jest zepsuta i wcale jej nie wymienili, tylko oddali Ci tę samą).

Przeprowadź test GPU i CPU w programie OCCT, sprawdź też pamięć programem Memtest86+. Podaj SMART dysku - możesz do tego użyć np. programu HD Tune (zakładka Health). BTW, zasilacz w końcu sprawdziłeś czy nie? Robiłeś w międzyczasie format?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odinstalowałem stare sterowniki, posprzątałem też po nich rejestr, zainstalowałem najnowsze ze strony producenta. Procedurę powtórzyłem potem jeszcze raz. Nic.

2. Sprawdziłem pamięci programem Memtest86+. Nie znaleziono żadnych błędów.

3. HD Tune w zakładce "Health" nie pokazuje żadnych informacji (być może dlatego, że mam cztery dyski spięte w RAID). Benchmark kończy się wynikiem następującym: HDD.

4. Test CPU w OCCT trwający 3 minuty zdołał doprowadzić rdzenie do temperatury 61 stopni. Wykres: CPU

5. Z kolei w teście GPU (też w OCCT) temperatura sięgnęła 60 stopni po nieco ponad 1,5 minuty. Około 12 FPS. Wykres: GPU

6. Sprawdziłem też (za pomocą OCCT) temperatury CPU i GPU w momencie wykrzaczania się gier. Ledwie przekraczają 40 stopni (albo i nie).

7. Zmierzyłem wszystkie napięcia miernikiem. Są absolutnie prawidłowe.

8. Formatu nie robiłem, byłoby to dla mnie wysoce niewygodne (musiałbym coś począć z ponad setką GB pieczołowicie zgrywanej z płyt muzyki, a dysku zewnętrznego nie posiadam). Czy mogę oprócz XP zainstalować na tym samym dysku Windowsa 7 (bez tworzenia partycji)? Czy mogłoby to pomóc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, testy robione tak krótko są nic nie warte (jeśli memtest'a w taki sam sposób "używałeś", to też; w tym przypadku, IMHO minimum to trzy godziny, a niektórzy twierdzą, że cztery).

Co do punktu ósmego, to możesz zainstalować siódemkę (bez formatowania; choć byłby on wskazany) na XP, ale go stracisz. Jeśli chcesz posiadać oba systemy, musisz je mieć na innych partycjach. (Swoją drogą, wątpię, żeby to coś pomogło).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Memtest zrobił dwa pełne cykle (trwało to nieco ponad godzinę) i niczego nie wykrył. Jeśli uważasz, że to za mało, to uruchomię test w nocy na parę godzin. Co się natomiast tyczy testów w OCCT - jak długo mają zasuwać? Przy jakich temperaturach ustawić automatyczne wyłączanie testów? No i na jakie dane mam w ogóle zwracać uwagę? Przypominam bowiem, że temperatury zdają się nie mieć nic wspólnego z wieszającymi się grami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, rzeczywiście chyba nie ma sensu robić testów w OCCT (choć to nie tylko temperatury), zwłaszcza, że zasilacz jest sprawdzony i prawidłowo działa. W każdym razie, "memtest" - powtórz (czasami dopiero po wielu godzinach pojawiają się błędy).

Chciałem wszystko sprawdzić "po bożemu", lecz tak naprawdę nie bardzo wierzę, że uda się zlokalizować problem. Mając na uwadze, to, iż z różnymi kartami miałeś jakieś problemy (i to, że właściwie większość rzeczy została sprawdzona), można sądzić, że możliwa jest usterka płyty głównej (ewentualnie - choć takich teorii nie lubię - niekompatybilność podzespołów). Pozostaje jeszcze kwestia tego czy aby na pewno wymienili Ci kartę na nową. BTW nadal masz artefakty czy jedynie zwiechy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co artefaktów nie ma (ale pamiętam, że wcześniej też zaobserwowałem je dopiero po paru dniach, więc trzeba poczekać z osądem). Nowa karta ma inny numer seryjny od starej. Co prawda istnieje opcja, że przykleili nową naklejkę na starą kartę, ale wątpię żeby producent posuwał się do czegoś takiego (bo to do niego trafiła ostatecznie karta). Obawiam się właśnie niestety owej niekompatybilność, trudno bowiem chyba wykryć, co z czym się "gryzie". Tak czy owak, wielkie dzięki za dotychczasową pomoc. W nocy uruchomię Memtest, będę też oczekiwał na artefakty - dam znać, jakie będą efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to może jeszcze warto pobawić się ustawieniami karty, rozdzielczości, odświeżania itp. (Sprawdzałeś czy na niższych detalach gry się wieszają?) Ponadto czy tym razem próbowałeś innych sterowników, czy przeinstalowania DirectX?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...