Skocz do zawartości

CMOS checksum error- Defaults Loaded


Shaker

Polecane posty

Jakiś miesiąc temu miałem problem z moim PC, bo nie kontaktowała mi karta graficzna i był brak sygnału w monitorze, lecz obraz następnego dnia powracał. Przed moim wyjazdem (2 tyg temu) stało się, to samo, przy czym próbowałem wszystkich sposobów, by zadziałał, lecz nic nie pomogło, więc zostawiłem go tak, jak był. Teraz wróciłem i karta kontaktuje, lecz pojawił się komunikat w czasie uruchamiania : ,, CMOS checksum error - Defaults Loaded". Sprawdziłem baterię na płycie głównej i okazało się, że nie ma już napięcia, więc wymieniłem na nową. Jednak po zmianie na nową występuje ten sam komunikat. Do tego dochodzi jeszcze, to iż nie mogę użyć klawiatury, żeby wejść do BIOSU lub przejść dalej, ponieważ komputer wogóle nie odpowiada na naciskanie przycisków opowiedzialnych za te dwie opcje.(Nie działała jeszcze przed wymianą baterii.) Próbowałem z dwoma różnymi klawiaturami, lecz i tak nie działały. Dostają zasilanie, bo z początku widzę, jak im się świecą lampki, lecz potem nie odpowiadają.

Proszę o pomoc, w miarę możliwości.

Specyfikacja komputera:

Intel Pentium 4 3GHz

Geforce 7300 256Mb

Płyta główna Gigabyte (jeśli będzie trzeba, to sprawdzę jaka)

Zasilacz Trust 370W PSU Low Noise

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klawiatury są na USB? Bez włączenia w BIOSie "USB Legacy Support" (czy coś w tym stylu, zależy od BIOSu, a i moja pamięć już nie ta) nie powalczysz.

Trzeba będzie więc skombinować klawę na PS2.

Po drugie - warto by wymienić zasilacz. Ten, który masz jest badziewny. Teraz możesz nie czuć takiej potrzeby ("bo przecież działa"), ale jak Ci się spali, to będziesz mieć wiele szczęścia, jeśli spali się sam, a nie rozwali połowę pozostałych podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie klawiatury na PS2. A PC mam nadzieję nowego na 18-nastkę dostać, (na początku nowego roku) więc zasilacz może być. Jeden już mi się spalił, a ten jakoś działa, już z rok będzie od kupna. Wymieniać nie będę, bo nie jest tego wart( mój PC). Myślę, że się nie pomylę, jeśli powiem, iż jego wartość, to mniej niż , lub coś koło 800 zł... No cóż, ze 4 do 5 lat już ma przepracowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu. Co w ogóle znaczy ten błąd CMOS checksum error - Defaults Loaded? U mnie też się pojawia, trzeba wcisnąć F1 aby komputer wczytał Windows. nie wiem o co chodzi, bateryjka też mi siadła bo zegarek systemowy nie chodzi...co z tym wszystkim zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS ma problemy z ustawieniami.

Jezeli nie pomaga nowa bateryjka, zaladowanie def. ustawien biosu, reset zworką, i w końcu jezeli nie pomaga flash to bardzo prawdopodobne, że walnieta jest kośc biosu.

Jezeli nie jest wlutowana to nowa kośc i programator, jak jest wlutowana to programator, kośc, lutownica. Przewaznie obie rzeczy ograniczają się do serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że będzie to trochę noobskie pytanie, lecz czy ktoś wie, gdzie na płycie głównej GIGABYTE GA-81915P Dual Graphic znajduje się zworka do resetu BIOSU. Nie mam od niej instrukcji, a nigdy jeszcze nie miałem potrzeby interesować się tą kwestią. Więc jeśli byłby ktoś na tyle miły i pokazał mi, gdzie się ona znajduje, to byłbym wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zworkę znalazłem, lecz nie mam pojęcia, jak jej użyć... Nie ma tam nic do przełączenia, więc jak mam zresetować tą zworką BIOS? Po drugie została tak sprytnie umieszczona daleko od baterii. Próbowałem wyjąć te zworkę, lecz się nie dało, a więc o co chodzi?

Edit:

Wiem w czym problem... Nie mam nasówki na zworkę... TYLKO SKĄD MAM JĄ WZIĄĆ?

Do tego zauważyłem jakiś dziwny naciek na płycie głównej i spróbuję umieścić wam zdjęcie.

http://zapodaj.net/images/7c9f78b50727.jpg

PS. Lewa strona to góra i stamtąd coś wyciekło(ta linia na środku zdjęcia), więc czy to może mieć jakieś skutki w tym, co się teraz dzieje?

Coś mi się wydaje, że kondensatory nawaliły... :sad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, by zewrzeć odpowiednie piny, to możesz zrobić nawet śrubokrętem, nie potrzeba nasuwek, tylko trzeba kombinować.

Jeśli chodzi o zdjęcie, to pojawia mi się komunikat, że nie mam dostępu do strony. Przypuszczalnie chodzi o rozlane kondensatory (elektrolit się wylał), jeśli tak, to sam tego nie zrobisz. Być może jakiś serwis będzie w stanie pomóc, ale to też zależy od konkretnego przypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...