Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

teer

Zestaw za 3000-3500, bez OC?

Polecane posty

Witam

Czerwcowa burza, przepięcie, spalona płyta główna i zasilacz... Mój stary komp (Athlon Barton 2,5 GHz, Geforce 7600 GT, 2 GB DDR) po prawie siedmiu latach wiernej służby przeniósł się do krainy wiecznych łowów. Muszę więc nieco przyśpieszyć zakładany na wiosnę następnego roku zakup nowego kompa.

Komp ma służyć 6-7 lat (czyli części mają być solidne, dobrze wykonane, podzespoły nie mają pracować "ekstremalnie")

Nie bawię się w OC (chyba że jest to tylko zmiana mnożnika w BIOSie)

Komp ma służyć do:

- grania w strategie (typu Europa Universalis czy Total War - czyli bardziej obciążenie procesora i pamięci, niż karty grafiki)

- grania w RPGi

- zdecydowanie nie będę grał w FPSy i tym podobne badziewie nastawione na graficzne fajerwerki

- oglądania filmów, pracy w Photoshopie, korzystania z internetu

- karta dźwiękowa nie jest dla mnie zbyt ważna - wystarczy jakaś przeciętna zintegrowana na płycie głównej

Planuję wydać na nową maszynę 3000-3500 zł, ale najchętniej bliżej tej dolnej granicy (tzn. jak dolar będzie nadal drogi, a w związku z tym i sprzęt - to wydam bliżej 3500 zł, jeśli sprzęt stanieje - bliżej 3000 zł),.

Zestaw ma być bez monitora, bez napędów optycznych i dysku (przemontuję go ze starego kompa - na razie mi wystarczy - zdaję sobie sprawę, że stary dysk będzie dosyć wolny [chyba ATA 3600 obr/min.], ale na razie nowego nie potrzebuję).

Przeglądając różne fora i proponowane zestawy, wydaje się że najlepszą kartą graficzną do mojego kompa jest Radeon HD 5850. Nie mam zdania, czy kompa składać na AMD czy Intela, ale jakoś nie mam przekonania, żeby sześciordzeniowce to był dobry pomysł (jakieś programy to wykorzystują?). Czyli procek chyba 2-4 rdzeniowy. Do tego dobra płyta główna, dobrej klasy, nieawaryjna :) - prosiłbym o kilka typów... Na zasilaczach kompletnie się nie znam; obudowa ma być zwykła, estetyczna, nie musi być super-hiper wentylowana (chyba że uważacie, że to naprawdę niezbędne). RAMu chyba 4 GB wystarczy (a jako że nie będę podkręcał kompa, to nie musi być super wydajny pod OC)...

Z góry dziękuję za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawię się w OC (chyba że jest to tylko zmiana mnożnika w BIOSie)

Skoro tak, to może coś z Phenomem BE na pokładzie (choć nie ukrywam, ze nie jest to dobre podejście (niebawienie się w OC)? Zaraz coś wymyślę. Jeszcze jedno - jaki masz monitor? System też policzyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna Asus M4A785TD-V EVO/U3S6 Socket AM3 - 362,99

Procesor AMD Phenom II X4 965 (AM3/140W) BE - 657,99zł

2 x Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 - 335,98 zł

Chłodzenie CPU Zalman CNPS10X Flex - 125,31zł

Wentylator Zalman ZM-F3 - 25,00zł

Palit GeForce GTX470 1280MB DDR5/320b D/H PCI-E - 1143,98zł

Zasilacz do obudowy OCZ ModxstreamPro 500W Modular - 254,55zł

Obudowa ATX Midi CoolerMaster Elite 310 bez z. sre - 119,98zł

Razem 3025,78 zł (ram. net.pl)

Komp jeszcze przez kilka lat Ci posłuży. Procesor czterordzeniowy z odblokoanym mnożnikiem (będziesz miał łatwiejsze OC), 4 GB pamięci, karta GF 470 też jeszcze trochę posłuzy. Można by też wykombinować zestaw na Intelu z nieco gorszym GPU (do CRT wystarczyłby HD 5770 z 512 MB na pokładzie, tu nie ma rygoru rozdzielczości jak w LCD):

Procesor:

Intel Xeon X3440 /2.53GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ - 899 zł

Płyta główna:

Asus P7P55D /intel P55, DDR3 1600, GLan, 1394/ - 490 zł

Wentylator:

Zalman CNPS10X Flex + Silentium PC Zephyr 120 mm - 159 zł

Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 - 440 zł

Karta graficzna:

Asus Radeon HD5770 512MB DDR5 /128bit/ DVI/HDMI- 559 zł

Obudowa:

Cooler Master Elite 334 (black) - 159 zł

Zasilacz:

OCZ ModXStream Pro 500W - 290 zł

Razem - 2996 zł (esc.pl).

A za te 2-3 lata przy zmianie monitora zmienisz kartę graficzną i będzie dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor i dysk do wymiany, kasy jest na tyle dużo, że starczy na dobry zestaw.

Procesor : AMD Phenom II X4 955 Black Edition C3 - 593 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Performa - 121 zł

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 234 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1333MHZ - 356 zł

Karta Graficzna : Gainward GeForce GTX465 1GB DDR5 - 828 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 290 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 179 zł

Monitor : BenQ G2220HD - 517 zł

Razem : 3118 zł (sklep - ram.net.pl)

Jeśli zamierzasz czekać z kupnem, to jeśli w ofercie tego sklepu pojawi się GTX 460 1GB, to kup najtańszego, bo jest ciut lepszy i pobiera zauważalnie mniej prądu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestawik Gi3r3k.Najbardziej opłacalny.Procka podkręć mnożnikiem, a w zestawie masz dobry monitor. A dysk koniecznie bierz nowy(przy 3000zł to żaden problem), bo na starym będziesz miał co chwile zwiechy i system i inne będą się doczytywać długo, a system to co chwile może wariować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe rady. Na razie ich jeszcze nie wykorzystałem, bo postanowiłem trochę poczekać na spadek dolara - spadek cen sprzętu, oraz krótki odpoczynek wakacyjny bez netu. Ale dolar już trochę spadł, z wakacji wróciłem - czas na zakupy.

Mam już wizję tego co kupię, choć na razie jeszcze nie mam jasności co do płyty głównej. Założenia co do kompa nadal pozostają te same, choć przekonaliście mnie co do kupna dysku twardego. Co do monitora - nie. Na razie wystarczy mi mój 19 calowy CRT. Jak będę go chciał zmienić to pieniądze na nowy sprzęt zawsze się znajdą - zresztą pieniądze nie są tutaj jakąś przeszkodą - spokojnie byłoby mnie stać i na sprzęt za 15k... ale po co? Podchodzę do tego na zasadzie - kupuję przyzwoity sprzęt za znośne pieniądze, nie potrzebny mi jakiś super, który kosztuje nie wiadomo ile... Wydaję na kompa (jednostkę centralną) 3-3,5k zł - tyle jest dla mnie wart nowy przyzwoity komp...

Tak więc wracając do konfiguracji kompa, który ma posłużyć jakieś 6-7 lat bez awarii, dużych modernizacji, podkręcania, do gry w strategie, RPGi, Photoshopa i netu:

AMD Phenom II X4 965 Black Edition C3 (3,4 GHz / 140 W) - 649 zł

Sapphire Radeon HD5850 1GB DDR5/256b PCI-E Toxic - 1157 zł

DDR3 Goodram 4GB PC1333 CL9 Dual 2x2GB - 322 zł

wentylator - ok. 150 zł

obudowa - ok. 150 zł

dysk - ok. 200 zł

płyta główna - ok. 400 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 241 zł

razem po zliczeniu - 3269 zł, z tego 900 zł to koszty orientacyjne - mogą się wahnąć z 50 czy 100 zł w każdą ze stron...

(ceny z ram.net.pl)

I teraz moje pytania co do tego zestawu:

- jak wogóle zapatrujecie się na ten zestaw (pamiętajcie, że nie będzie OC)

- jaka do tego płyta główna? Nie będę podkręcał zestawu, ale powinna być dobrze wykonana - tak aby wytrzymała te 6-7 lat.

- jakoś nie jestem przekonany do GTXów... Jak wszędzie na tym forum polecają HD5850 to się zdecyduję na niego. Ale czy lepiej w moim wypadku wziąć zwykła kartę referencyjną, czy też tak jak tu podałem - kartę podkręconą przez producenta... A może polecacie jakiś inny model Radeona HD5850?

- na chłodzeniu się nie znam - wezmę to co polecicie. Czyli jak na razie CPU Zalman CNPS10X Flex i wentylator Zalman ZM-F3, albo Zalman CNPS 10X Performa...

- widziałem, że jest też wersja 125W mojego procesora, ale niestety ram.net jej nie ma. Co prawda nie będę podkręcał kompa, ale zawsze to lepiej jak maszyna mniej prądu żre... Trudno - może być i 140W... Czy też może polować na te 125W? A może te 0,2 GHz z procka jest na tyle nieistotne, że lepiej kupić 955BE i zaoszczędzić trochę kasy (pamiętając że i tak procka nie będę podkręcał - co najwyżej w BIOSie zmienię mnożnik)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię się w to bawić.

Po za tym mój komp ma przeżyć te 6-7 lat, a OC polega przecież na jeździe na krawędzi osiągów sprzętu i żyłowania z niego co się da - praca w bardziej ekstremalnych warunkach = mniejsza żywotność sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer żyłuje się tylko w ekstremalnych przypadkach. Przy zachowaniu odrobiny umiaru przyrost wydajności będzie spory, a na żywotność nie powinno specjalnie wpłynąć. No ale jak uważasz, ja się nie będę narzucał - twój wybór :)

Co do 965/955 - 965 jest nieopłacalnym zakupem. W 955 zmieniasz mnożnik o 1 i już masz z niego dokładnie to co 965. Ciężko to nawet nazwać OC skoro nie zmieniasz tego co najbardziej wpływa na zużycie procesora - napięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam tak samo jak yojo2. O/C nie wpływa zauważalnie na szybkość starzenia się procesora, więc bez problemu wytrzyma te 6-7 lat bez wymiany. Możliwe, że miałeś złe wspomnienia z podkręcaniem, może z tym procesorem będzie inaczej? Twoja wola ale Intela nie podkręcać to straszny czyn. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chcesz kupić tego co zaproponował Ci Gi3r3k? Osobiście uważam, że obecnie lepiej jest jednak zainwestować w kartę od GF ponieważ mają one lepszą wydajność w dx11, a w pozostałych wypadają podobnie jak Radki. Poza tym coraz lepszy jest stosunek wydajność/cena. Nowy monitor też zawsze się przyda, ponieważ przy takich zestawach spokojnie będziesz mógł się cieszyć max detalami w grach w najwyższej rozdziałce. Sam długo się wahałem przy zmianie z 17" CTX ale teraz jestem bardzo zadowolony ( a jak pracujesz w photoshopie to też lepiej będzie).

Natomiast OC jest bardzo łatwe do zrobienia, a przy tym raczej mało możliwe żeby coś popsuć. Zdecydowanie pomaga to też wydłużyć żywotność komputera, a także jego możliwości. Jeśli zdecydowałbyś się na OC to najlepiej wtedy brać zestaw z Xeonem X3440 ponieważ jego wydajność oscyluje gdzieś w przedziale 6-rdzeniowych procesorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...