Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

P_aul

Forumowy Bitewniak

Polecane posty

Masz ograniczoną (bardzo) ilość miejsca na załączniki, które możesz wrzucać na serwer forum. Poza tym png można wrzucić na imageshacka, tylko nie wiem czy się wtedy warstw nie zgubi

W takim razie najlepiej będzie działać przez megaupload, gdzie zamieszczać będę mapy z wszystkimi elementami potrzebnymi do gry. Chętni gracze będą to sobie pobierać i w czasie gry, jeden po drugim (w kolejności wyznaczonej przez układ tury) będą nanosić ruchy swoich wojsk, wskazywać kto do kogo strzela, i czy cel ataku zginął, oraz wszystkie inne elementy, które pozwolą zrozumieć przeciwnikowi co się dzieje na planszy (wydaje mi się, że to właśnie będzie najbardziej złożony problem, który będą musieli przeskoczyć gracze ;)). Następnie mapa zmodyfikowana o ruchy wojsk zostaje zapisana, najpierw w formacie pozwalającym zachować warstwy (czyli taki format xcf, albo png) i w takiej wersji zostanie przesłana mailem do drugiego gracza. Drugim formatem będzie jpg, któy wszystkie warstwy spłaszczy i zmniejszy wielkość pliku. Tak zapisana mapa zostanie wklejona przez gracza na forum wraz z odpowiednim opisem mechanicznym podjętych akcji, oraz jego fabularyzowaną wersją (oczywiście oba te zapisy powinny być przesłane także na maila drugiego gracza, najlepiej wraz ze wspomnianą wcześniej modyfikowalną mapą). Drugi gracz nanosi swoje ruchy i akcje, czyści to co wcześniej naniósł poprzedni gracz, tak aby nie zaśmiecać obrazu, odsyła mapę z tekstem, wrzuca jpg na forum i wszystko tak się toczy. Myślę, że powinno to działać całkiem nieźle.

Albo wejść na rpgc.tk i rzucać do woli. Albo na jakikolwiek serwis netowy pozwalający rzucać kostkami, na przykład - http://www.losowe.pl/liczba

Hm, a przyznam szczerze, że sądziłem iż ten projekt dawno umarł zakopany do szafy zostawiony na obrastanie kurzem w czeluściach niepamięci Ja tam na testowe bitwy się piszę, ale może być problem z moim zasobem wolnego czasu oraz tego, że ni cholery umiem obsługiwać Gimpa. W ogóle co to jest?

W przyrodzie nic nie ginie. :) Ale oczywiście przewidziałem, że wiele osób z programami graficznymi wiele do czynienia nie ma. Dla tego też wraz z opisem zasad mam zamiar w miarę dokładnie opisać to jak powinien wyglądać proces nanoszenia na mapę wszystkich elementów, przesuwanie żetonów, określanie linii strzału (Dagar, postanowiłem to uprościć w sposób maksymalny: prowadzimy linię od środka żetonu swojego strzelca do środka żetonu jego celu. Jeśli coś stoi mu na drodze to jest traktowane jako przeszkoda. To czy mimo wszystko jest szansa na trafienie zależy od typu przeszkody i tego jakie akcje podjął wcześniej żołnierz będący celem ataku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wreszcie odzyskać dostęp do kompa. Efektem jest zrzucenie na niego pierwszej mapki (będę ją jeszcze musiał trochę dopieścić pod wględemem skali, ale wygląd się raczej nie zmieni). Plik jpg z mapą (na forum wrzucam w 800 x 600) w załączniku (mam nadzieję, że to zadziała, bo w życiu tego nie używałem i w zasadzie nie wiem jak to będzie wyglądać po wysłaniu tego posta. :)).

Co do samej mapy, wyobraźcie sobie, że jest to taki uproszczony plan architektoniczny budynku jakiegoś placyku przy bibliotece. Na środku mała fontanna okolona niskim murkiem, po obu stronach upstrzone oknami budynki. Innymi słowy wszystko co potrzebne do fajnej zabawy w chowanego. Obadajcie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka całkiem ciekawa, dużo miejsca na ukrycie, ale też szansa na ryzykowny manewr frontalnego ataku wykorzystując fontannę ;] Nie widzę jednak na razie miejsca na jakże popularny manewr flankowania a także ile pięter ma mapa? Poza tym jest ogólnie OK i zastrzeżeń brak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och...

...

TO ŻYJE!!!!

Dlaczego nikt mi nie powiedział o reaktywacji tematu? Czyżbym zrobił coś, aby wypaść z łask? Tylko przypadkiem zobaczyłem, żę coś się tu dzieje :7

Mapa ciekawa. Mam rozumieć, że te szare prostokąciki to chest high walls'y? Czy wpływają one jakoś na mechanikę?

Czy istnieją gdzieś statystyki żołnierzy? (Żegnaj mój planie o Pimp-mah-army 7:) Czy będzie dostępna większa wersja mapy?

Czy na półkach są książki? Czy można przewracać półki? Czy snajper może czytać książki?

Flankowanie jest możliwe przez takie małe dziurki w ścianach po bokach. Ale to tylko w dużym budynku.

Czy w fontannie jest woda? Czy wpływa ona na mechanikę? Czy będą mechy? Albo mech...

Z czego jest zbudowany budynek? Jak wygląda penetracja pocisków? Dlaczego tylko parter?

Dlaczego mam tyle pytań? Jakie pytanie pasuje do odpowiedzi '42'?

Kiedy zaczynamy grać?!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę jednak na razie miejsca na jakże popularny manewr flankowania a także ile pięter ma mapa?

Miejsca na flankowanie faktycznie mało, ale chciałem żeby było w miarę gęsto, tak aby soldaty miały się gdzie schować. :) Piętro mapa ma jedno. Nie ma sensu komplikować rzeczy ponad miarę, zwłaszcza przy tworzeniu bety. :)

Dlaczego nikt mi nie powiedział o reaktywacji tematu? Czyżbym zrobił coś, aby wypaść z łask? Tylko przypadkiem zobaczyłem, żę coś się tu dzieje :7

Bystrooki Golomanie, nikt z żadnych łask nigdzie nie wypadał. :) Po prostu przez jakiś czas miast na forum opracowywałem pomysł w zaciszach swego umysłu i gdy już doszedłem do wniosku, że to może zadziałać wrzuciłem posta. :)

Mapa ciekawa. Mam rozumieć, że te szare prostokąciki to chest high walls'y? Czy wpływają one jakoś na mechanikę?

Czarne, grube linie to ściany budynków. Zapewniają solidną ochronę przed ostrzałem. Nie ma szans by kula przez nie śmignęła.

Szare fragmenty obramowane czarną obwódką to niskie ścianki i przeszkody. Można się za nimi schować i ponad nimi strzelać. Na tej samej zasadzie działają okna.

Czy istnieją gdzieś statystyki żołnierzy?

Na kartce w zeszycie. :)

Czy będzie dostępna większa wersja mapy?

W oryginale mapa ma w przybliżeniu 2500 x 1900 pikseli, ale jak napisałem, będę jeszcze pracował nad skalą, tak aby 1 metr wynosił standardowe 2,5 centymetra.

Czy na półkach są książki?

Ajaha, pomyśl tylko, czy pozbawił bym graczy frajdy zrobienia opisu, w którym mogliby się wyżyć poprzez koszenie ogniem karabinowym wszelakich szkolnych pomocy dydaktycznych? :) To dla tego półki z książkami potraktowałem czernią, tak jak ściany. Uznałem, że kulom dość ciężko było by się przebić przez makulaturę. :)

Czy można przewracać półki?

Nie zastanawiałem się nad tym, ale przyjmijmy, że nie.

Czy snajper może czytać książki?

Jeśli znajdzie coś dla siebie. :)

Czy w fontannie jest woda? Czy wpływa ona na mechanikę?

Woda jest, ale na mechanikę nie wpływa. Na początku chciałem ją potraktować jako trudny teren, ale...

Czy będą mechy?

Może kiedyś.

Z czego jest zbudowany budynek? Jak wygląda penetracja pocisków? Dlaczego tylko parter?

Na to odpowiedziałem już wcześniej. :)

Dlaczego mam tyle pytań?

Naturalnie żeby mnie dobić. :>

Jakie pytanie pasuje do odpowiedzi '42'?

nerv0, WHYYY!!!???

Kiedy zaczynamy grać?!

Jak się w sobie zbiorę, spiszę zasady, tutorial obsługi gimpa i przygotuję mapę wraz ze wszystkimi znacznikami, żetonami żołnierzy i tego typu pierdułami. Innymi słowy, nie mam pojęcia. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poniżej macie link do pełnowymiarowej mapy w formacie jpg. Jest trochę mniejsza niż pierwotnie chciałem, ale na komputerze i tak wystarczająco wielka. Pierwotnie 1 metr miał być równy 2,5 centymetra, ale zszedłem do 1cm, bo to już by było przegięcie. Wszystko i tak jest aż nazbyt wyraźne i duże. :)

http://www.megaupload.com/?d=6U74PXXQ

No, a poniżej kolejna miniaturka. Zauważycie zapewne, że fontana z okrągłej zrobiła się kwadratowa, to dla tego, że wygodniej mi było zrobić ją w tej formie, bo ta mapa od początku do końca powstawała na komputerze. Dosłownie milimetr po milimetrze. Jeśli Golomana to interesuje, to ściany mają w przybliżeniu 6,4 albo 6,6mm grubości :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tu jest mapa z zaznaczonymi liniami startu, siatką ułatwiającą orientację i oczywiście z żetonami symbolizującymi żołnierzy (po każdej stronie 7 żołnierzy, 2 zwiadowców i dowódca). Zdecydowałem się wszystko uprościć tak bardzo, jak to możliwe i zamiast kombinowania ze znacznikami stwierdziłem, że doskonale zastąpi je warstwa szkicownika, na której gracze będą mogli rysować linie ruchu, i zaznaczać kto do kogo strzela. To chyba najlepsze rozwiązanie. Teraz do gry brakuje tylko spisania mechaniki. Tu też zdecydowałem się na absolutnie najprostsze rozwiązania (to w końcu ledwie beta). Nie będzie padania, czy czołgania się. Nie będzie określania frontu żołnierza i kąta jaki może objąć ostrzałem. Na razie nie będzie też strzelania zza rogu, czy jakichś wymyślniejszych akcji związanych ze strzelaniem na oślep znad osłony, czy też z wychylaniem się znad niej w celu oddania szybkiej serii. Oczywiście postać stojąca za osłoną będzie przez nią dodatkowo chroniona, ale nic ponad to. Dodatkowe zasady mogą być wprowadzane z czasem. Teraz liczyć się będą tylko testy tego co już jest.

Czekajcie cierpliwie aż machnę mechanikę. Choć w zasadzie, jeśli ktoś jest twórczy i ma wenę może z łatwością machnąć coś samemu. Poniżej link do mapki. Jest w xcf, więc do jej otwarcia potrzeba czegoś co obsługuje warstwy (np, Gimp). Niestety skala mapy jest dość duża, więc waży to jakieś 10 mb, ale to nie powinno być wielkim problemem. Gorzej, że po otwarciu program może trochę zamulać, no ale na to już nic nie poradzę. Zapraszam do pobierania:

http://www.megaupload.com/?d=HU0R9L8N

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up "Plik jest chwilowo niedostępny."

nerv0, na przyszłość proszę wrzucaj pliki na Sendspace'a. Tyle ile z niego korzystam to nigdy takich jaj z plikami nie było ;) Gimp'a zassałem i teraz tylko czekam aż mapka pojawi się gdzieś ponownie. Poza tym mechanika oraz wyznaczenie kto ma brać udział w testowej walce ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... Trafiłem tu z innego wątku, nie bardzo wiem o co tu chodzi, ale widzę, że jest problem z mapami i kostkami. Zainteresujcie się więc MapToolem. Jest - jak można się domyślić po nazwie - mapa, jest czat, jest miejsce na skrypty, są funkcje losowania kostkami (też można oskryptować), jest na tej stronie też TokenTool, który pozwala dowolne zdjęcie przerobić na "token" - żeton. I teraz zaczyna się najlepsze - można żetonom ustalać zasięg wzroku (zależny od oświetlenia otoczenia - jaskinie, noc, dzień, różne źródła świata "niesione" przez token), który jest obliczany na bieżąco w zależności od położenia żetonu. Jak na razie jedyny problem jest z np. wzniesieniami, bo ograniczniki pola widzenia są "płaskie" (jak i mapa), więc można stawiać w zasadzie tylko ściany, ale np. do scenerii miejskiej, leśnej (ustalenie pni jako przeszkód dla wzroku - trochę dużo zabawy, ale efekt super), czy podziemi - nie ma lepszego programu.

Wystarczy do tego odrobina umiejętności w GIMP i można zrobić 'klocki" mapowe, wrzucić te "klocki" do biblioteki MapToola i potem sobie składać kolejne pola bitew w zależności od potrzeb.

A, no i oczywiście wszystko się odbywa w czasie rzeczywistym - w końcu program powstał z myślą o sesjach RPG.

Sorry za DP, ale nie mogę powyższego posta edytować... : o

Na stronie, którą podałem jest też dostępny DiceTool, ale nie ma sensu się z nim babrać. To jest jakaś stara aplikacja powstała jeszcze zanim w MapToolu pojawiły się reguły losowania. Tera wystarczy w MT w okienku czatu wpisać np. "Roll [2d6+3]" (czy coś podobnego - już dawno się tym nie bawiłem) i mamy rzut dwiema K6+3 z rozdzieleniem na wyniki poszczególnych rzutów, sumę z kostek + modyfikator no i ostateczny wynik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka! :) Z twojego opisu program zapowiada się bardzo ciekawie i ma w zasadzie wszystko co trzeba do fajnej gry. Cały cymes jednak w tym, że tu rozgrywka będzie turowa i będzie w niej uczestniczyło dwóch graczy każdy mający pod kontrolą kilka wojaków (w przypadku bety po 10 na łebka). No i samą mapę testową wraz z gotowymi żetonami już zrobiłem. Link do niej i jej miniaturki dosłownie parę postów wyżej. Robota łatwa choć trochę żmudna. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pomysły to pisz, bo tych nigdy za wiele. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie jest żaden problem - zawsze można się dogadać, że każdy przesuwa swoje jednostki w odpowiednim czasie, prawda? Jak przy planszy - jak się trafi gość, który chce "teraz, zaraz, natychmiast", to się z nim więcej nie gra. W MapToolu jest nawet o tyle lepiej, że oznajmienie mu tego nie powoduje ryzyka utraty makiety/figurek/żetonów/zębów. : )

O ile dobrze pamiętam, MG ma też funkcję "zamrażania" tokenów - zaznaczasz tyle ile chcesz, blokujesz i gracz (ich właściciel) nie może ich ruszyć dopóki ich nie odblokujesz. Jeśli jest ryzyko, że ktoś będzie bruździł, jeden gracz bierze na siebie rolę takiego MG (tak czy owak musi ktoś taki być - automatycznie staje się nim ten, kto stawia serwer) i pilnuje porządku.

Mi się jednak nigdy nie przydarzyła taka sytuacja, żeby ktoś oszukiwał. : )

Aha - do robienia map podziemi super fajne są zeskanowane mapki z dodatków do DnD 4e. Problem jest tylko z uzyskaniem ich w sposób legalny, ale domyślam się, że będzie tego sporo w necie dostępnego na różne sposoby (nawet w repozytorium MapToola powinny być jakieś mapy. Na pewno jest w cholerę i trochę tokenów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w takim razie program wymaga dokładniejszego zbadania, bo widać, że Moc jest w nim silna. Jak kiedy znajdę czas to go bliżej obadam, ale teraz nie bardzo mam jak. No, chyba, że któraś z osób zainteresowanych bitewiakiem jest chętna do roli królika doświadczalnego gotowego spisać tutorial korzystania z programu? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutoriale już są, wystarczy nie bać się angielskiego. : )

Warto się nim zainteresować, bo silnik jest niesłychanie potężny. Widziałem "dodatek" (w formie kampanii o pustej mapie) DnD 4e - skrypty pozwalające na tworzenie postaci (obliczające HP, bonus do ataku, etc.), skrypty zmieniające program niemal w turową strategię (klikasz "attack", wybierasz cel, skrypt rzuca kostkami, podaje wynik i w razie zadania obrażeń skraca pasek HP widniejący nad tokenem; tokeny mają ograniczoną ilość punktów ruchu, etc.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...