Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

xandi

Forumowe pogaduchy o OC

Polecane posty

@adam1415

Hehe, wiem, że zasilacz powinien pójść na odstrzał... A czy ta płyta nadaje się do O/C? Chciałbym podkręcić jednocześnie procesor jak i kartę graficzną.:)

Komputer jest składany (poprzedni mój był ze sklepu).:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

Może ktoś z was wie gdzie można kupić takie coś >> O TO << już mówię, że to co jest na allegro to jest tylko pod socket 1366 bo kupiłem:/ ale będę próbował to przerobić co nie zmienia faktu, że szukam oryginalnego.

JUŻ NIE WAŻNE MOJA SPAWARKA TO OGARNEŁA!!!

Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z tymi moimi napięciami 66167520.th.jpg

bo nie mogę tego ogarnąć mam zasiłkę ANTECA komp chodzi OK, żadnych zawiech czy coś nie wiem czemu takie napięcia pokazuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z tymi moimi napięciami

Programowo napięć dokładnie nie zmierzysz, choć wartości ze SpeedFana są co najmniej dziwne. Najlepiej wziąć porządny miernik i samemu wszystko pomierzyć, tak jak to opisują tu: KLIK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

Muszę jakiś miernik kupić. BTW można te napięcia gdzieś w biosie sprawdzić. Mój znajomy informatyk twierdzi, że z takimi napięciami komp nawet nie powinien się uruchomić nie mówiąc już o prawidłowym działaniu. EVEREST pokazuje takie same napięcia co speedfan. A proca mam po dość mocnym O/C nic mi się nie wiesza czy coś. Czy powodem może być błędny odczyt napięć z płyty??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powodem może być błędny odczyt napięć z płyty??

Tak.

BTW można te napięcia gdzieś w biosie sprawdzić

Pomiar będzie niedokładny.

Jedynym sposobem na poznanie dokładnych wartości napięć jest pomiar za pomocą miernika. Nie jest prawdą, że wejście do BIOS'u i odczytanie wartości podawanych przez płytę pozwoli nam dowiedzieć się jakie na prawdę napięcia. Jest tak dlatego, że układ mierzący napięcia na płycie głównej kosztuje kilkadziesiąt centów (kilka złotych). Jego dokładność jest adekwatna do ceny - jest niska.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku odczytywania wartości napięć za pomocą oprogramowania diagnostycznego (Everest, SpeedFan, MBM), czy też za pomocą programów dostarczanych wraz z płytą główną.

Pozostaje kupić dobry miernik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja tutaj pytanie do speców ;). Puściłem mojego Phenoma II 925 na 3.6 GHz przy 1.5V. Dalej mi już nie chce iść mimo najszczerszych chęci, zmiany napięć, obniżania pamięci itd. Przy 3.8 na 1.525V wstaje, żyję przez kilka godzin w prime95 ale w grach się sypie. Pytanie, czy wymiana zasiłki z Chieftec'a GPS-450AA-101A na OCZ ModXStream Pro 600W lub Corsair 550W [CMPSU-550VXEU] coś da ? Sprzęt w sygnaturce siedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Zmiana może coś dać, ale też nie musi. Fakt, GPS lubi wariować z napięciami. Jak już chcesz kupić zasiłkę, to wystarczy OCZ ModXStream 500W. Ale skoro w Prime śmiga kilka godzin, to raczej zasilacz jest OK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz kupić zasiłkę, to wystarczy OCZ ModXStream 500W

Wiem, że starczy ale pewnie niedługo dojdą nowe części więc lepiej się zabezpieczę. Chyba że słabo z kasą będzie. Albo wezmę tego OCZ MXS 500W + chłodzenie na cepa bo na box'ie jadę ;).

Ale skoro w Prime śmiga kilka godzin, to raczej zasilacz jest OK.

No właśnie ten ból jest, że na 3.8 GHz śmiga czasem długo a czasem 5 minut ;P więc może to być właśnie wariacja z napięciami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

A jak tam temperaturki? Może to wina BOX'a. U siebie jakimś cudem przekroczyłem 3,3 GHz, a na innym chłodzeniu poszedł bez problemu na ponad 3,7. Teraz blokuje go chyba zasilacz. Przez niego nie mogę dokręcić cepa do 3,8.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość luq92

Spore te temperaturki. Ja bym rozejrzał się za jakimś Flex'em na początek. Potem ewentualnie zasilacz :) Ale do tej maszyny te 450W powinno wystarczyć. No ale GPS to GPS :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas prime95 mam takie temperatury. W grach to ~60 stopni. Też tak właśnie chyba najpierw chłodzenie ogarnę. No więc teraz też pytanie. SilentiumPC Fortis HE1225 vs. Zalman CNPS10X Flex. Co lepsze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwij miernik i zobacz jakie napięcia podaje ten zasilacz w idle i w stresie na linii +12V i je porównaj, to się dowiesz jak sobie radzi zasilacz.

Również wziąłbym Flexa ze wspomnianym wentylatorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. Flex + Zephyr = 155 zł a Fortis HE1225 + Zephyr = 135 zł (i to z 2 wentylatorami). Może tak. Który jest wydajniejszy ;) ?

--update--

Co do napięć.

Idle:

+3.3V - 3.33V

+5V - 5.05V

+12V - 12.29V

Stres:

+3.3V - 3.36V

+5V - 5.11V

+12V - 12.42V

Cóż złe napięcia nie są choć w stresie +12V podchodzi pod górną granicę wartości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć spore wahania napięć na linii +12V i to jeszcze w nietypową dla tego zasilacza stronę. Na linii +5V to samo, więc nie wykluczyłbym, że zasilacz coś cuduje.

Flex ma lepszą pastę w zestawie (łatwiej się nakłada i jest nieco wydajniejsza) i cieszy się jednak nieco lepszą opinią, choć Fortis radzi sobie dosyć podobnie. Sądząc po konstrukcji, to Flex powinien być trochę wydajniejszy, ale sensownych testów porównawczych nie widziałem. Obydwa chłodzenia spisują się lepiej niż przyzwoicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak od zasilacza zależy więcej, więc to nim należałoby się zająć w pierwszej kolejności. W sumie lepiej odłożyć w czasie porządne OC, niż ryzykować utratę jakiejś części.

Różnica między OCZ MXS 500W, a OCZ MXS 600W to parędziesiąt watów (z tego co czytałem, to ~30W), więc w większości przypadków, jeśli poradzi sobie mocniejsza wersja, to poradzi sobie również ta słabsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GTAIVKiller

O co chodziło w poradniku O/C mam na myśli to zdanie >>>QPI są dostępne 2 opcje - przy OC powyżej 3,6GHz lepiej wybrać to niższe taktowanie/mnożnik.<<< bo nie ogarniam.

Procek mi na 3,5GHz chodzi śmiga mam wszystko na auto napięcie proca 1.184V OK

Na 3,7GHz z wyłączonymi tymi tam spectrumami i innymi pierdołami co były w poradniku wstaje z napięciem 1.284V ale jak robię test to zawiecha kiedyś go bujnołem do 4GHz na wodnym ale nie wiem co zmieniałem w biosie. Jakie napięcie powinienem jeszcze podnieść albo coś bo mam na AUTO pozostałe i jak mam 3,5GHz to QPI mam 7000 tak ma być??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak od zasilacza zależy więcej, więc to nim należałoby się zająć w pierwszej kolejności. W sumie lepiej odłożyć w czasie porządne OC, niż ryzykować utratę jakiejś części.

Różnica między OCZ MXS 500W, a OCZ MXS 600W to parędziesiąt watów (z tego co czytałem, to ~30W), więc w większości przypadków, jeśli poradzi sobie mocniejsza wersja, to poradzi sobie również ta słabsza.

Czyli 500W da przybliżenie napięciowo 600W ? No to śmiesznie. Więc wymieniam najpierw zasilacz a później chłodzenie. Teraz tylko zebrać kasę i już ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...