Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA 02/2010

Polecane posty

Ale co właściwie jest wg. Ciebie takim ogromnym umasowieniem (w sensie większym niż do tej pory)? Przecież z punktu widzenia laika nie mającego do czynienia z grami CDA właściwie się nie zmieniło, a nie chcesz chyba powiedzieć, że nagle konsolowiec kupi CDA dla sześciu recenzji, a płytkę sobie powiesi na balkonie, żeby mu gołębie straszyła. Ja tu nie bardzo widzę jakiegoś dramatycznego powiększenia rynku... (przynajmniej jeżeli chodzi o samo pismo, nie o wszystkie akcje w sieci)

Umasowieniem nazywam cechy, które pojawiły się w nowym CDA charakterystyczne dla pism masowych i tabloidów. Podam kilka przykładów, by było jasne, o co mi chodzi. Większość wyjaśnia to, co mam na myśli, mówiąc o tabloidyzacji, dorzuciłem też kilka spostrzeżeń, że tak to ujmę, niemasujących.

INFO

- wtrącone cytaty, które nie są na tyle wartościowe czy epokowe, by rzeczywiście ich obecność była uzasadniona. Greenberg - świetnie, miliony Natali, tylko takich wypowiedzi było ochnaście kwadrylionów ze strony różnych osób z branży. Stevie Wonder - czarny humor, dość zabawne, ale lepiej wyglądałoby np. na górze strony z Na Luzie lub wtrącone na końcu newsa o grze dla niewidomych, zwyczajną czcionką.

- tekst o piractwie - ręce opadają. Pół strony to grafiki, 1/3 to pisane przeholowaną czcionką tabelki i wykres, tam gdzie została dziura wciśnięto tekst. To grafy z reguły są dodatkiem do tekstu, nie -jak tutaj - na odwrót.

- Mafia pod lupą (potem to samo w zapowiedzi Wiedźmina 2) - tu przypomniałem sobie Faktowe "rekonstrukcje zdarzeń". Analiza rozpikselowanych fragmentów obrazka. W wiedźmińskim tekście można było spokojnie z tego zrezygnować, dać jeden obrazek z królobójcą i zwyczajnie w tekście napisać jeden akapit jego dotyczący. Podobnie z nowym lepszym Geraltem - nie wystarczyło napisać o nowym znaku?

- Screen numeru - typowy zapychacz, podobnie jak konsolowe sondy.

W PRODUKCJI

Jeśli już coś mi się nie spodobało, to pieczęcie JUŻ GRALIŚMY (domyśliłem się ;) ) i nieco za duże cieszy/niepokoi. Ale to już szczegóły niewarte czepiania się, więc ogólnie jest w porządku.

RECENZJE

Tu pewnie mój subiektywizm wybitnie się wyodrębni jako fana ME, jednak muszę to powiedzieć - zazwyczaj wielkie premiery (San Andreas czy choćby niedawno Dragon Age) opatrzone były megarecenzją, sześciostronicową. ME2 to jedna z największych produkcji ostatnich lat, a nie zasłużyła (z wiadomych względów "rozkładówki" z Shepardem nie liczę) na więcej niż cztery strony? Nie wiem jak inni, ale poczułem się, jakby ktoś mi zadał porządny raz płaską dłonią w czoło. Serię Monkey Island bardzo (jeśli mogę tak powiedzieć w stosunku do gry) szanuję, jednak myślę, że w porównaniu z ME2 to kosmiczny RPG wszech czasów zasługuje na więcej uwagi.

Ogólnie dział recenzji jest z grubsza nietknięty, a z nową formą GW, czyli jego brakiem, w pełni się zgadzam. Nieważne że mało, grunt że na temat.

Jeśli zaś chodzi o recenzje konsolowe - tu mam mieszane uczucia. Z jednej strony sam mam PSP i na pewno wasze recenzje mi się przydadzą. Jednak nie da się zaprzeczyć, iż szersze traktowanie konsol wbrew waszej dawnej postawie ("konsole mają swoje pisma" - ale to pewnie było dawno i nieprawda) oznacza rozszerzenie kręgu odbiorców, więc pewne umasowienie jednak jest.

PUBLICYSTYKA

- Gry roku - znów te grafiki :( Rozumiem, że jest was w redakcji tyle, a nie więcej i każdy miał ileś do powiedzenia w tej sprawie i stronę trzeba zapełnić. Tyle tylko, że jak dla mnie te żółte kółka z tytułami rozpraszają, a jakby tak stonować nieco te rozmachane screeny, to mogłaby nawet z tego zostać jedna pusta strona, którą można by czymś ciekawym zagospodarować.

- Golizna w grach - tekst ciekawy, ale nagłówek typowo Faktoidalny. Ponadto dymki komiksowe na screenach w tekście Grega i potem Seriki...wybaczcie, ale moim zdaniem to jest żałosne. Przypomniały się czasy, kiedy kradłem starszym koleżankom Bravo Girl i przeglądałem fotostory.

- Społeczność w sieci - wielki graf i tekst w podwale? Nie nada :(

- tyle jeśli chodzi o wizualia. Poziom merytoryczny i wielkość działu robi świetne wrażenie.

INNE

- Na Luzie - jak to powiedział mój wykładowca, eine grosse Katastrophe. Chaos totalny, zarówno jeśli chodzi o proporcję obrazki/tekst, jak i o sam wygląd tekstu - tu większa czcionka, tam mniejsza...

- AR - tutaj nie powiem, że się nie zdenerwowałem. Wierzę, że listów ciekawych jest coraz mniej. Przyznam, że przyzwyczaiłem się do AR czterostronicowego i dzielonego na 4 szpalty. Skąd tak NAGŁA zmiana? Ciekawych listów, w moim postrzeganiu, ostatnio nie brakowało. Czy naprawdę z dnia na dzień ich liczba tak zmalała, że trzeba było zrobić 3 strony z 3 łamami, w dodatku na dwóch stronach tak wielkie rubryki konkursowe? Wychodzą z tego dwie, i tak odchudzone, strony. Szkoda, że nie spróbowaliście zmniejszyć najpierw do trzech, a jeśli rzeczywiście byłaby mogiła, wtedy do dwóch.

Na koniec. Trochę mój wywód brzmi jak wykład mędrca karcącego niepokornych uczniów, ale wiedzcie, że zupełnie nie o to mi chodzi. Pragnąłem jedynie wyrazić opinię, co i dlaczego mi się nie podoba - z wyraźnym zaznaczeniem subiektywizmu i indywidualnych odczuć. Być może zwrócicie na to uwagę, być może nie - niemniej jednak chciałem się tym z wami podzielić. Zmian jest ogrom, niektóre na lepsze, niektóre na gorsze. I szkoda by było, jakbyście zbyt głęboko zabrnęli w te niekoniecznie korzystne zmiany, co do których sporo forumowiczów wyraża zgodne niezadowolenie. Wiem, że nie pozwolicie sobie na upodobnienie się choćby do Playa, który istnieje, nie prezentując większej wartości merytorycznej. Czasopismo to czytelnicy, niektórzy zagrozili, że więcej do rąk CDA nie wezmą - ja wam tego nie powiem, bo jeśli o mnie chodzi, to jesteście mistrzami w tej dziedzinie i zawsze chętnie będę was czytał. I byłbym wniebowzięty, gdyby pozytywne przemiany zostały, zaś z tych budzących sprzeciw redakcja zrezygnowała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie najbardziej brakuje gamewalkera, bo się do niego po prostu przyzwyczaiłem, choć zacząłem czytać cda gdy go jeszcze nie było :tongue: zawsze zaczynałem od niego czytanie cda żeby sprawdzić od razu jakie oceny gry dostały:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze do wielu nie dociera tlumaczenie, ze nic nie traca na dodaniu recenzji konsolowych, ze one sa dodatkowo, a nie zamiast.

Trzymam sobie właśnie w ręce CDA sprzed 3 lat. Stron 146, niby niewiele więcej od dzisiejszej ilości, ale zawsze więcej do poczytania. Nie twierdzę, że rezygnujecie z recenzji PC, żeby pograć i popisać o konsolach, ale przyznam, że trochę mi brakuje Reedycji. Nie wiem czy jest to w waszym zasięgu, ale czy dałoby się pisać o reedycjach przed ich wydaniem? Zamiast czytać o Oblivionie z PG, którzy siedzi w sklepach ładnych parę miesięcy, część graczy na pewno chętnie by się dowiedziała, że w lutym BioShock będzie w PKK.

Może powrót do minirecenzji książek, płyt? CDA przybliżyło mi tony dobrej literatury, wróćcie do tego.

No i Modulator, wróć.

Kilka lat temu Konsole miały stronę, teraz już 10. Prawda jest taka, że jak ktoś ma X360 czy PS3, to kupi sobie jakieśtam NeoPlus skupiające się wyłącznie na tym, a nie będzie dawał na CDA 15 zł. A multiplatformowcy? Nie znam żadnych danych, może wy wiecie, to chętnie się zapoznam - ile % graczy ma i konsolę nowej generacji i peceta? Strzelam, że mniej niż połowa, w takim razie większość waszych czytelników płaci za 10 stron, na które nawet nie zerknie. Już lepiej rozszerzcie dział Publicystyka, który bardzo pochwalam, teraz od niego będę zaczynał czytanie pisma.

Dobrze, że rozbiliście też GameWalkera, ale moglibyście komentować więcej gier. Jakieś Bus Drivery można sobie odpuścić, bo i tak nic ciekawego nie można o tej grze napisać, ale gry z ocenami np. powyżej 7/10 oraz inne mocno kontrowersyjne czy znane pozycje powinny być komentowane. O ile dobrze licze, to w tym numerze były tylko 2 takie gry - trochę mało.

I nareszcie zniknęła prywata. Rozumiem, że stawiacie na kontakt z czytelnikami, bardzo pochwalam, bo dzięki temu mamy takie żywe forum i stronę CDA. Ale na litość - Podnóżek Anusi i inne takie? To było momentami frustrujące. Felietony o swoim życiu prywatnym? Podziękuję.

Właśnie - minifelietony. Weźcie się do roboty i napiszcie chociaż 4-5 w numerze bo po prostu to kochałem ;) Smugg, kieruję to głównie do ciebie.

Mimo pewnych zastrzeżeń zmiany ogólnie na duży plus. Ważne, że nie stoicie w miejscu i chcecie próbować czegoś nowego. Oby tak dalej.

Aha, byłbym zapomniał - dwie strony na pokazanie mordki Sheparda okraszonej jednym zdaniem? :nonono: :nonono:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze do wielu nie dociera tlumaczenie, ze nic nie traca na dodaniu recenzji konsolowych, ze one sa dodatkowo, a nie zamiast.

Trzymam sobie właśnie w ręce CDA sprzed 3 lat. Stron 146, niby niewiele więcej od dzisiejszej ilości, ale zawsze więcej do poczytania.

I tu cie mam. Policz sobie ile tam bylo reklam, odejmij od ogolnej ilosci stron. Zapisz wynik.

To samo zrob z tym CDA.

Porownaj wyniki

Zdziw sie.

Sprostuj te wypowiedz. :)

Nie twierdzę, że rezygnujecie z recenzji PC, żeby pograć i popisać o konsolach, ale przyznam, że trochę mi brakuje Reedycji.

No beda, akurat zastoj na rynku, CDP praktycznie wstrzymal dzialanosc...

Nie wiem czy jest to w waszym zasięgu, ale czy dałoby się pisać o reedycjach przed ich wydaniem? Zamiast czytać o Oblivionie z PG, którzy siedzi w sklepach ładnych parę miesięcy, część graczy na pewno chętnie by się dowiedziała, że w lutym BioShock będzie w PKK.

Da rade

Może powrót do minirecenzji książek, płyt?

Piszemy o grach.

No i Modulator, wróć.

Tez bedzie. Patrz - reedycje.

Kilka lat temu Konsole miały stronę, teraz już 10.

Kilka lat temu nie bylo zadnej gry na DX10, a teraz wiekszosc. Czasy sie zmieniaja.

Prawda jest taka, że jak ktoś ma X360 czy PS3, to kupi sobie jakieśtam NeoPlus skupiające się wyłącznie na tym, a nie będzie dawał na CDA 15 zł.

No i?

A multiplatformowcy? Nie znam żadnych danych, może wy wiecie, to chętnie się zapoznam - ile % graczy ma i konsolę nowej generacji i peceta?

Zawartosc pisma jest chyba odpowiedzia..., nie?

Dobrze, że rozbiliście też GameWalkera, ale moglibyście komentować więcej gier

OK

Właśnie - minifelietony. Weźcie się do roboty i napiszcie chociaż 4-5 w numerze bo po prostu to kochałem ;)

Masz Publicystyke :)

Aha, byłbym zapomniał - dwie strony na pokazanie mordki Sheparda okraszonej jednym zdaniem? :nonono: :nonono:

Wyjasniam po raz 567: 1) Gra Miesiaca. 2) To oddziela Zapowiedzi od Recenzji. Kiedys robil to GW, teraz go nie ma, a warto te dzialy oddzielic.

Mam trzy zastrzeżenia do CDA

- powolne wyrównywanie balansu PC-konsole. To niedopuszczalne, w pismach konsolowych nie pisze się o pecetowych gierkach, a jesli już to raczej z pogardą i śmiesznością. Konsole won.

To, ze skini leja kogos, to nie znaczy, ze my sie mamy na nich wzorowac, ne?>

- gdzie na wszystkie demony podział się MODULATOR???? Tyle jest modów do róznych gier, wystarczy poszukać po Forum albo popytac ludzi. Do samego STALKERa, Gothica czy Mount & Blade jest tego na paręnaście numerów

A poczytaj INFO (dawne NEWSY)

- za mało publicystyki - więcej materiałów w stylu "Historia Unreala", "Historia Duke Nukem", "Gra Kontrowersyjna" - więcej!

Spoko, bedzie.

INFO

- wtrącone cytaty, które nie są na tyle wartościowe czy epokowe, by rzeczywiście ich obecność była uzasadniona. Greenberg - świetnie, miliony Natali, tylko takich wypowiedzi było ochnaście kwadrylionów ze strony różnych osób z branży. Stevie Wonder - czarny humor, dość zabawne, ale lepiej wyglądałoby np. na górze strony z Na Luzie lub wtrącone na końcu newsa o grze dla niewidomych, zwyczajną czcionką.

- tekst o piractwie - ręce opadają. Pół strony to grafiki, 1/3 to pisane przeholowaną czcionką tabelki i wykres, tam gdzie została dziura wciśnięto tekst. To grafy z reguły są dodatkiem do tekstu, nie -jak tutaj - na odwrót.

- Mafia pod lupą (potem to samo w zapowiedzi Wiedźmina 2) - tu przypomniałem sobie Faktowe "rekonstrukcje zdarzeń". Analiza rozpikselowanych fragmentów obrazka. W wiedźmińskim tekście można było spokojnie z tego zrezygnować, dać jeden obrazek z królobójcą i zwyczajnie w tekście napisać jeden akapit jego dotyczący. Podobnie z nowym lepszym Geraltem - nie wystarczyło napisać o nowym znaku?

- Screen numeru - typowy zapychacz, podobnie jak konsolowe sondy.

Wydaje mi sie, ze tu troszke zbyt surowo podchodzisz, nie mowie, ze nie masz racji, ale jakos czuje tu klimat "cokolwiek powiesz, bedzie zle" :)

RECENZJE

Tu pewnie mój subiektywizm wybitnie się wyodrębni jako fana ME, jednak muszę to powiedzieć - zazwyczaj wielkie premiery (San Andreas czy choćby niedawno Dragon Age) opatrzone były megarecenzją, sześciostronicową. ME2 to jedna z największych produkcji ostatnich lat, a nie zasłużyła (z wiadomych względów "rozkładówki" z Shepardem nie liczę) na więcej niż cztery strony? Nie wiem jak inni, ale poczułem się, jakby ktoś mi zadał porządny raz płaską dłonią w czoło. Serię Monkey Island bardzo (jeśli mogę tak powiedzieć w stosunku do gry) szanuję, jednak myślę, że w porównaniu z ME2 to kosmiczny RPG wszech czasów zasługuje na więcej uwagi.

No coz, akurat sie na 4 stronach zmiescilo, choc gdyby trzeba bylo jedna dolozyc, nie byloby problemu.

PUBLICYSTYKA

-

- Golizna w grach - tekst ciekawy, ale nagłówek typowo Faktoidalny.

Ciesze sie, ze to zauwazyles, bo to swiadome. :)

Ponadto dymki komiksowe na screenach w tekście Grega i potem Seriki...wybaczcie, ale moim zdaniem to jest żałosne.

Dymki w "Spodnicy" to pomysl autorki i IMO pasuje do konwencji.

INNE

- Na Luzie - jak to powiedział mój wykładowca, eine grosse Katastrophe. Chaos totalny, zarówno jeśli chodzi o proporcję obrazki/tekst, jak i o sam wygląd tekstu - tu większa czcionka, tam mniejsza...

Nie widze problemu w tym, ze sa wieksze fonty i mniejsze fonty, a chaos... IMO glownie dlatego, ze jestescie przyzwyczajeni do starego layoutu. Testowalismy to na ludziach (kobietach :P), ktore w zyciu nie mialy CDA w rekach. Pytalismy (pokazujac stary i nowy laypout NL), ktory jest lepszy, czytelniejszy itd. I powiem tyle, ze stary polegl okrutnie. Jak widac - kwestia przyzwyczajania...

- AR - tutaj nie powiem, że się nie zdenerwowałem. Wierzę, że listów ciekawych jest coraz mniej. Przyznam, że przyzwyczaiłem się do AR czterostronicowego i dzielonego na 4 szpalty. Skąd tak NAGŁA zmiana?

No tak, zaledwie 5-6 lat to obiecywalem. Wiec - jak piorun z nieba. :) Tzn. skrocienie AR. Trzy szpalty w takim "listowym" dziale wygladaja lepiej i czytaja sie lepiej, a nowy layout ma byc krwisty i "agresywny". Jak rubryka. :)

Ciekawych listów, w moim postrzeganiu, ostatnio nie brakowało.

Nie bylo zle, ale IMO wieksza selekcja wyjdzie dzialowi na plus.

Czy naprawdę z dnia na dzień ich liczba tak zmalała, że trzeba było zrobić 3 strony z 3 łamami, w dodatku na dwóch stronach tak wielkie rubryki konkursowe?

Po prostu AR zmalala O POLOWE, a te dzialy dorzucono bo tu mi pasowaly, ale jakby je wywalic, to AR bedzie mialo 2 strony, a nie 3. Moja decyzja.

Wychodzą z tego dwie, i tak odchudzone, strony. Szkoda, że nie spróbowaliście zmniejszyć najpierw do trzech, a jeśli rzeczywiście byłaby mogiła, wtedy do dwóch.

Wole zdecydowanie rwac zeba niz go dziubac na raty :)

Na koniec. Trochę mój wywód brzmi jak wykład mędrca karcącego niepokornych uczniów, ale wiedzcie, że zupełnie nie o to mi chodzi. Pragnąłem jedynie wyrazić opinię, co i dlaczego mi się nie podoba - z wyraźnym zaznaczeniem subiektywizmu i indywidualnych odczuć. Być może zwrócicie na to uwagę, być może nie - niemniej jednak chciałem się tym z wami podzielić.

Luzik. Rzeczowa krytyka wyrazona normalnym jezykiem zawsze mile widziana.

Czasopismo to czytelnicy, niektórzy zagrozili, że więcej do rąk CDA nie wezmą

Mowi sie trudno, ale znasz zasade, ze z terrorystami i szantazystami sie nie negocjuje?

gdyby pozytywne przemiany zostały, zaś z tych budzących sprzeciw redakcja zrezygnowała.

Tylko, ze wywalenie GW dla jednych to plus, dla innych minus. Kogo posluchac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu cie mam. Policz sobie ile tam bylo reklam, odejmij od ogolnej ilosci stron. Zapisz wynik.

No faktycznie, biję się w pierś. Reklam jest widocznie tak mało, że już o nich zapomniałem :) Liczenie na szybko - 3 lata temu 32 strony reklam + 1 konsole, co daje 113 stron czytania graczowi wyłącznie pecetowemu. Teraz bodajże 8 stron reklam + 10 konsole, co daje 114 stron czytania graczowi wyłącznie pecetowemu. Jednak wygrałeś tą jedną stroną ;) A multiplatformowcy mogą się tylko cieszyć, że wyciągają z CDA aż 11 stron więcej niż parę lat temu.

No beda, akurat zastoj na rynku, CDP praktycznie wstrzymal dzialanosc...

No właśnie, może jakiś tekst o tym CDP w następnym numerze? Jakiś wywiad z szefem (kiedyś już taki był, tylko wtedy firma jeszcze funkcjonowała) o obecnej sytuacji. Reedycje się nie pojawiają, coraz mniej nowych premier, głównie za sprawą EA, które się prężnie rozwija i zabiera CDP i Cenedze chleb ;) Myślę, że większość ludzi by o tym poczytała, w końcu z CDP każdy z nas zaczynał swoje granie.

Wyjasniam po raz 567: 1) Gra Miesiaca. 2) To oddziela Zapowiedzi od Recenzji. Kiedys robil to GW, teraz go nie ma, a warto te dzialy oddzielic.

No, nie pomyślałem o tym w ten sposób, a na wertowanie 37 stron tematu nie mam czasu :P Jeśli tak to ok, faktycznie dziwnie by wyglądał przeskok z zapowiedzi do recenzji.

Masz Publicystyke smile_prosty.gif

Niby tak, ale lubiłem poczytać co sądzisz o reklamach w TV, o Polsacie czy przeróżnych serialach :)

I takie pytanko małe - w tym numerze było 12 stron podsumowania 2009. Czy w kolejnym te strony też będą przeznaczone na publicystykę? Tak się zastanawiam, bo ponad 30 stron w czasach, kiedy nie ma czego podsumowywać, może się nie dać zapełnić :P Ale liczę na waszą twórczość w tym kierunku, bo bardzo mi się podobają teksty w tym dziale.

No i się serce raduje, że będą Reedycje, bo się przestraszyłem. Właściwie to moje główne źródło gier, premierówki tylko z przecen, więc lubię poznać opinię redakcji na temat wznowień różnych tytułów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych, których jest więcej. Ostatnio sporo osób narzekało, że forumowiczów się olewa. Zrobić mały sondaż, ew. dodać do tego te wasze specjalistyczne badania :P i wnioski możecie wyciągnąć. Życzę Wam, żeby jednak te zmiany wyszły pismu(czytelnikom też :)) na lepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tyle osób pisało, to i ja dodam swoje 3 grosze.

1. Nie wiem co macie do wyglądu, mi on nie przeszkadza, a nawet jest spoko.

2. Brak GameWalkera. No cóż, ja osobiście uwielbiałem ten dział i mam cichą nadzieję, że jednak go przywrócicie.

3. Recenzje gier na konsole. Ten element mnie najbardziej zaniepokoił. Wcześniej mały dział, znacznie się rozrósł, co mnie niepokoi. Nie kupowałem Click!a, bo tam było dużo recenzji na konsole, a CDA był takim, w sumie ostatnim pismem typowo o grach na PC. Nie zrozumcie mnie źle: nie mam nic do konsolowców, ale osobiście wolę PC. Jeśli nie możecie zmniejszyć tego działu, to mam nadzieję, że przynajmniej nie będzie się on dalej rozrastał.

4. Posty niektórych użytkowników mnie po prostu rozwalają. Rzucają się na redakcję, jak psy na mięso. Zamiast normalnie, z kulturą pisać, to nie, muszą obrażać i jeszcze jakieś bzdety pisać. Żenua

5. Jak już ktoś napisał, przydałaby się ankieta dot. tych zmian, żeby zobaczyć stanowisko większości czytelników.

6. Publicystyka w CDA. Mi ten dział bardzo odpowiada, tylko brakuje felietonów.

Podsumowując: Zmiany są potrzebne, ale mimo wszystko wydaje mi się, że są zbyt radykalne. Przede wszystkim liczę na powrót GW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, może jakiś tekst o tym CDP w następnym numerze? Jakiś wywiad z szefem (kiedyś już taki był, tylko wtedy firma jeszcze funkcjonowała) o obecnej sytuacji.

Jestem jak najbardziej za!

Niby tak, ale lubiłem poczytać co sądzisz o reklamach w TV, o Polsacie czy przeróżnych serialach :)

Również prosiłbym, by minifelietony wróciły. Nie muszą być co numer, ale jak jakiś redaktor miałby coś bardzo ciekawego/śmiesznego do opowiedzenia, to by fajnie było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powrót do minirecenzji książek, płyt?

Piszemy o grach.

W takim razie NL, sprzęt i 1/3 publicystyki także wylatuje?

Szkoda...

Ostatnio ktoś mówił coś w tym stylu:

badania wykazały, że Magazyn jest nielubiany i został usunięty, wasza wola.

Teraz:

Piszemy o grach.

trzeba się zastanowić czego się trzymać...

A wracając do tematu to wg. mnie powinno znaleźć się choć pół strony na jeden film i jedną książkę... Nawet kosztem screenów, których średnio jest 3-4 na jednej stronie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smuggler napisałem przecież, że w tym numerze jest akurat mało tekstów, co mnie interesują, to od razu wyjechałeś z przyczynami ekonomicznymi nawiązując do wcześniejszego, choć napisałem, że to po prostu ten numer mi nie podobał pod tym względem i to nie jest wina zmian. Co do GW, to w poprzednim numerze zajmował 6 stron. Usunięcie go daje wam w takim razie 6 stron, które możecie przeznaczyć, na coś innego np. na recenzje konsolowe zamiast dodawać dodatkowe strony przeznaczone na nie, które by zwiększały koszty. Może z tym, że to główna przyczyna przesadziłem, ale na pewno miała jakiś wpływ.

Co do NL to nie tylko ja uważam, że nowy layout jest gorszy od poprzedniego i na Gramie napisałeś, że spróbujecie go poprawić.

Ostatnie, czyli twoją opinię o mądrości mojego posta zostawię bez komentarza.;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ktoś mówił coś w tym stylu:

badania wykazały, że Magazyn jest nielubiany i został usunięty, wasza wola.

Teraz:

Piszemy o grach.

trzeba się zastanowić czego się trzymać...

A niby dlaczego te dwie rzeczy sie wykluczaja? Dzial Magazyn nie byl lubiany, bo nie byl o grach.

A wracając do tematu to wg. mnie powinno znaleźć się choć pół strony na jeden film i jedną książkę... Nawet kosztem screenów, których średnio jest 3-4 na jednej stronie!

Widzisz, screeny sa w recenzji dosyc istotne. Pomijam fakt, ze nie jestesmy Gazeta Wyborcza, zeby wstawiac na strone jedna grafike i mase tekstu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A multiplatformowcy? Nie znam żadnych danych, może wy wiecie, to chętnie się zapoznam - ile % graczy ma i konsolę nowej generacji i peceta?

Może troszkę przesadzam, ale wśród moich znajomych coraz więcej osób zaopatruje się w konsole i PC. Najczęściej mają jakąś dużą konsolę (X360 bądź PS3), oraz laptopa bądź netbooka, niejednokrotnie z zainstalowanym linuxem (aby było taniej). I na konsoli tylko grają, a z PC korzystają tylko aby łączyć się z internetem, pisać, czytać, ewentualnie do pogrania w jakieś MMO itd. Rynek konsol w Polsce się rozrasta, więc IMO coraz więcej będzie takich ludzi.

forumowiczów się olewa. Zrobić mały sondaż...

Wielokrotnie było tłumaczone że takie sondaże nie dają praktycznie żadnych, wiarygodnych wyników. Tworząc sondę przykładowo na stronie, redakcja ograniczy się praktycznie tylko do opinii "hardkorowych" czytelników. A co z resztą? Po więcej szczegółów dotyczących tego zagadnienia odsyłam do tematu o numerze 01/2010. Tam jest wszystko dość ładnie wyjaśnione. A tak poza tym to nie znam się na ekonomii, więc zostawię to tym, którzy mają na ten temat większe pojęcie niż ja :)

Jak już ktoś napisał, przydałaby się ankieta dot. tych zmian

Patrz wyżej.

I do rzeczy. Kurcze, jak się tak czyta niektóre komentarze na tej stronie to aż strach się wypowiedzieć. Znowu mi powiedzą że chcę być fajny i się podlizuje (jak to już miało miejsce). Ale trudno, spróbujemy:P

1. Wstępniak - pisałem to miesiąc temu, więc napiszę i teraz: dla mnie bomba. Wstępniaków już od kilku lat praktycznie nie czytałem. Były one nudne, schematyczne i nie wnosiły absolutnie nic do pisma. I choćby na ich miejscu miała by być reklama dzwonków na komórki, to będzie to miejsce lepiej zagospodarowane niż te nudne wstępniaki.

2. Przeniesienie zawartości DVD na koniec - wisi mi to, szczerze powiedziawszy. Fakt faktem, przyzwyczajony byłem do tego że zawartość była z przodu pisma, ale sądzę że to tylko kwestia przyzwyczajenia. Także tu głos neutralny.

3. Zmiany w GW - IMO prawie wszystko ok. Rozbicie działu i wklejanie tabelek przy recenzjach jest bardzo dobrym posunięciem. Irytowało mnie szczerze powiedziawszy wertowanie kartek wte i wewte aby zobaczyć co o grze myślą inni redaktorzy. A teraz jest wszystko tak jak być powinno. Właśnie, druga rzecz - wiemy co o grze myślą inni redaktorzy. Nie ma już tych bezsensownych dialogów, same konkrety. Może i tamte rozmówki miały jakiś tam klimat, ale jak się czyta przez blisko 10 lat ciągle to samo to się znudzi. A teraz mamy konkret, w jednym miejscu, i to jest spoko :). Jedyne zastrzeżenie to to, że nie ma już felietonów. Może i jest więcej publicystyki (o tym później), ale felietony miały to do siebie że poruszały przeróżne kwestie, nie tylko związane z grami. Będzie mi ich brakować, muszę przyznać.

4. Recenzje konsolowe - jeszcze miesiąc temu mi to latało ile ich będzie, ale teraz już je popieram. A to ze względu na zdanie o "recenzjach na konsole przenośne". Jako posiadacz Nintendo DS bardzo się cieszę że będę mógł poczytać o grach na te właśnie platformę w CDA. I to mi się podoba, że jako gracz multiplatformowy, będę mógł ograniczyć się do jednego pisma. Nie muszę kupować CDA żeby poczytać o PC i PSX Ex aby poczytać jedną czy dwie (bo tyle ich z reguły jest) recenzje na DS'a. O ile oczywiście będziecie o DS'ie pisać, bo jak wiadomo nasz naród zdominowany jest przez handhelda od Sony :D

5. Publicystyka - bardzo, bardzo, bardzo dobrze. Lubię sobie poczytać takie właśnie artykuły, i cieszę się że w CDA będzie ich coraz więcej. Mam nadzieję zwłaszcza na przedstawianie historii przeróżnych serii, tak jak np. Warcraft czy DN z poprzedniego numeru.

Ogólnie rzecz biorąc, podobają mi się te zmiany. A przynajmniej większość z nich. Szczerze powiedziawszy kiedy otworzyłem numer pierwszy raz to poczułem się trochę "zagubiony", ale w sumie wynika to głównie z tego, że przyzwyczajony byłem do takiego a nie innego rozkładu stron i działów. Dlatego też czekam z niecierpliwością na kolejne numery, chociażby po to aby zobaczyć jak CDA się rozwija (albo i nie ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych, których jest więcej. Ostatnio sporo osób narzekało, że forumowiczów się olewa. Zrobić mały sondaż, ew. dodać do tego te wasze specjalistyczne badania :P i wnioski możecie wyciągnąć. Życzę Wam, żeby jednak te zmiany wyszły pismu(czytelnikom też :)) na lepsze.

Spechalistyczne badania kosztuja kupe kasy, nie robi sie ich, "bo tak", czy "bo jestem ciekaw ilu forumowiczow jest rudych"...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są plusy i minusy tej zmiany. Podoba mi się nowy Na Luzie, przyjemniej się czyta.

Ale gdzie jest mój ulubiony dział - GameWalker wraz z felietonami?

Bardzo przyjemnie czytało mi się "Z shotgunem w spódnicy" - gratuluję autorowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powrót do minirecenzji książek, płyt?

Piszemy o grach.

W takim razie NL, sprzęt i 1/3 publicystyki także wylatuje?

Szkoda...

Nie lap mnie za slowka. NL to NL, sprawa jasna, sprzet tez ma growe powiazania i to scisle. Publicystyka ogolnie okologrowa. Recenzje filmow i ksiazek zas nijak do tematyki komputerowo-growo-graczowej nie pasuja.

Ostatnio ktoś mówił coś w tym stylu:

badania wykazały, że Magazyn jest nielubiany i został usunięty, wasza wola.

Teraz:

Piszemy o grach.

trzeba się zastanowić czego się trzymać...

:laugh: To Magazyn BYL O GRACH?

A wracając do tematu to wg. mnie powinno znaleźć się choć pół strony na jeden film i jedną książkę... Nawet kosztem screenów, których średnio jest 3-4 na jednej stronie!

Piszemy o GRACH :)

Spechalistyczne badania kosztuja kupe kasy, nie robi sie ich, "bo tak", czy "bo jestem ciekaw ilu forumowiczow jest rudych"...

A sonda na stronie CDA też? Bo wydaje mi się, że to o to chodziło... :smile:

Sonda pokaza nam co mysla forumowicze, ale to juz i tak przeciez wiemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe jak dobrze że mam Internet :P Odpowiedzi Smugglera w pełni zrekompensowały mi mniejsze AR w bieżącym numerze :D

Mam nadzieję, że oprócz na forum, ludzie swoimi jęczeniami grzecznie nazwanymi "opiniami" nt. zmian zasypią także maila redakcji i AR będzie w standardowej wielkości :)

Przy czym zaznaczam, że nie ubolewam nad zmianą ilości miejsca poświęconego AR.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedys pojawilia sie recenzja pornusa "Lula 3D" i ktos wam zarzucil ze recenzujecie takie cos majac swiadomoasc ze w wielszosci czytaja was malolaty to ktos z redakcji stwierdzil ze to wypadek przy pracy. No a te nudepatche w tym numerze to co jest? Przeciez HotCoffe do GTA SA to pornus. Fakt ze nie daliscie do niego zadnego screena ale reszta patchow tez jest taka no po prostu naga.

Ja sie tylko nie czepiam , nie mam tego za zle mi sie podoba ten artykul tylko ze interesuje mnie co wy na to.

A i jeszcze jedno "zakraciliscie co bylo najciekawsze w tych screenach mogilscie dac na stronie galerie 18+ dla zarejestrowanych pelnoletnich :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedys pojawilia sie recenzja pornusa "Lula 3D" i ktos wam zarzucil ze recenzujecie takie cos majac swiadomoasc ze w wielszosci czytaja was malolaty to ktos z redakcji stwierdzil ze to wypadek przy pracy. No a te nudepatche w tym numerze to co jest?

Co innego pornogra, a co innego gole babki. Znasz roznice pomiedzy porno i erotyka?

Przeciez HotCoffe do GTA SA to pornus. Fakt ze nie daliscie do niego zadnego screena ale reszta patchow tez jest taka no po prostu naga.

Myslisz, ze dzieci sie zszokowaly, ze pod ubraniem czlowiek jest nagi? :) Co trzeba oslonieto, na basenie panny maja nieraz bikini przeslaniajace duzo mniej, albo opalaja sie topless i nikt o szerzeniu pornografii chyba nie gada?

A i jeszcze jedno "zakraciliscie co bylo najciekawsze w tych screenach mogilscie dac na stronie galerie 18+ dla zarejestrowanych pelnoletnich :D

Wez zyletke i zeskrob pikselki, jak sie napaliles :)

Przydałby się dopisek "Recenzowano na:..." w recenzjach. Bo recenzja GTA IV na konsoli i PC wyglądałaby poniekąd inaczej. :)

Done. Bedzie zrobione, tu macie racje. Choc jesli sa podswietlone PC u gory to mozna zalozyc, ze to na nim. No ale... dodac mozna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w magazynie oceniam na duży plus tylko szkoda że zniknęły tipsy na końcu oraz że game walker został tak skastrowany.Podoba mi się ta inicjatywa z tym aby to czytelnicy tworzyli Na luzie.Pełniaki tez są bardzo dobre nie spodziewałem się zamieszczenia Ninja Blade a tu proszę taka niespodzianka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No spoko - ale w recenzji Dark Void recenzent opisując procedurę przejmowania UFO napisał, że trzeba machać analogiem na padzie :) To albo gra w shootery na padzie (szalony), albo recenzja była na konsoli.

Poza tym X65F nie będzie pierwszym joyem z tensorami. :D Tak tylko mówie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...