Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Civril

Studia informatyczne - wymagania i problematyka

Polecane posty

Mogę coś powiedzieć o Informatyce o na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (w sumie na PW są 3 kierunki informatyczne - ma też Wydział Elektryczny i Matematyki i Nauk Informacyjnych. Oprócz tego najlepsza polibuda w kraju, no i w Wawie o pracę w IT nie jest trudno - tu jest firm z tej branży zdecydowanie najwięcej.

"Warszawiacy nie wierzą w nic, co wymyśli prowincja ? są ateistami, bo nie spotkali Boga na Marszałkowskiej."

Hugo Steinhaus, Słownik racjonalny.

(Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać. Gdy widzę stereotypowe podejście Warszawiaków do ich miasta, w porównaniu do innych miejsc ten cytat zawsze przychodzi mi do głowy.)

Pierwsza rzecz: bez matematyki i fizyki lepiej nie startować. Obydwie KONIECZNIE na poziome rozszerzonym - oprócz tego, że zwykle potrzebne jest co najmniej 170/215 pkt do dostania się, to nie ma co liczyć na łatwą matematykę na dzień dobry - oj nie.

Tak patrząc na tegoroczne matury, to zbyt duży wyczyn to to nie jest. Niestety w Polsce wyrównuje się szanse poprzez równanie poziomu w dół. Więcej o tym później.

Języków programowania uczą multum. Na początek C (i to dobrze) - pierwszy semestr, potem na drugim C++. Oprócz tego .NET, JAVA i w sumie w zależności od przedmiotów które wybierzesz także inne. I to nie są podstawy - nauczysz się tego solidnie. Co więcej każdy kolejny przedmiot to zwykle projekt programistyczny (głównie C i C++, ale oczywiście można pisać w innych językach).

Całe 3, bo tak jak słusznie zauważył Mormegil .NET to nie język. Brakuje mi w tym języków skryptowych, skryptów powłoki i jednak popularnego PHP, który bywa przydatny.

Linux - ten system lepiej poznać wcześniej - Unixami trochę męczą, więc będzie potem łatwiej. Z resztą specjalista/programista IT który zna tylko Windowsa to zwykły wymoczek (polecam też pobawienie się systemami z rodziny BSD czy MAC OS X).

Nie każdemu informatykowi jest to do szczęścia potrzebne. Części wystarczy to, że będą umieli te systemy obsługiwać. W większych firmach systemami zajmują się administratorzy i programiści się nie wcinają w ich robotę.

Co więcej są przedmioty na których się bawi prostymi unixami - trzeba rozwijać ich jądro (dobudowywanie funkcji i możliwości). Oprócz tego na przedmiotach można pisać sterowniki do urządzeń pod Linuxa.

To też nie wszystkim jest potrzebne, ale może być przydatne. Generalnie fajna zabawa.

Opinii najlepiej sobie szukaj u kogoś, kto faktycznie studiuje taki kierunek i to nie na jakiejś Wyższej Szkole - taką "uczelnię" daruj sobie od razu. Opinie od "kolegi" który studiuje, albo "kumpla kumpla" są niekoniecznie dobre.

Różnie to bywa. Znam również prowincjonalne uczelnie, na których wykładają ludzie z renomowanych uczelni, choć fakt, że nie dotyczy to informatyki. Generalnie jednak z takimi opiniami bym uważał. Tak naprawdę w tej branży papierek niewiele mówi o człowieku, ważniejsze są doświadczenie i ogólna orientacja w tematyce.

BTW. Wybieranie uczelni, czy kierunku po mieście czy kosztach utrzymania jest dość słabe - programy socjalne są rozbudowane, a wybór studiów to decyzja na całe życie, więc lepiej wybrać dobrze.

Są zanadto rozbudowane, co sprawia, że pieniądze i tak często trafiają do ludzi, którzy potrafią kombinować, a nie do tych, którzy ich potrzebują. Poza tym stypendia i podobne nie są przyznawane na cały okres studiów, ale co rok, lub nawet co semestr. Więc można się obudzić na drugim roku z ręką w nocniku. Zabezpieczenie finansowe jest ważne.

Matematyka potrzebna przy robieniu gier jest banalna: trygonometria, wektory oraz macierze i kwaterniony, to żadne cuda tylko materiał szkoły podstawowej/liceum (stary system). Jedynie kwaterniony nie są omawiane, ale o nich w czasie studiów też raczej nie się nie dowiesz (zbyt prosty materiał).

Materiał istotnie jest prosty, ale w programie liceum z wymienionych zostały tylko wektory. W obecnym programie matematyki w liceum procenty, czy działania na ułamkach są jednymi z bardziej skomplikowanych rzeczy. Ja jeszcze miałem to szczęście, że nie załapałem się do gimnazjum. Plus tego jest taki, że chociaż pochodne były w programie liceum. Jakiś czas później wyleciały też granice. Macierze i całki wyleciały już dosyć dawno temu. Jeśli ktoś ma szczęście, to trafi na nauczyciela, który przerobi te rzeczy nadprogramowo, ale matematykę tnie się do granic możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę coś powiedzieć o Informatyce o na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (w sumie na PW są 3 kierunki informatyczne - ma też Wydział Elektryczny i Matematyki i Nauk Informacyjnych. Oprócz tego najlepsza polibuda w kraju, no i w Wawie o pracę w IT nie jest trudno - tu jest firm z tej branży zdecydowanie najwięcej.

O ile się dobrze orientuję za najlepszą polibudę w kraju jest uważana Wrocławska(nie, nie jestem stamtąd), a Warszawska jest raczej gdzieś daleko.

Co do ostatniego akapitu, aktualnie dostałem się do technikum informatycznego do klasy "Technik informatyk - specjalizacja grafika") i mam takie pytanie do ogółu. Czy na politechnice jest możliwość studiowania właśnie w tym kierunku lub w tej specjalizacji, czy po prostu pójdę tam po papierek, trochę wiedzy a graficznych zajęć żadnych nie będzie?(tak wiem że w tej branży najwięcej się nauczę sam, ale chciałbym wiedzieć czy na polibudzie jest możliwość kontynuowania tej specjalizacji)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...