Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tarzan1009

Radeony 5xxx i GeForce GF100 Fermi

Polecane posty

no panowie jak na razie nie ma źle trzeba zrobić najazd na jakąś hurtownię albo dobry sklep jak będą to mieć od ręki albo na zamówienie do 7 dni, byle tylko ceny nie poszły w górę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie dane na temat nowych kart od zielonych podał ktoś na forum egiełdy:

NVIDIA GeForce GTX 350

- GT300 core

- 55nm technology

- 576 sq.mm die area

- 512bit GDDR5 memory controller

- GDDR5 2GB memory, doubled GTX280

- 480 stream processors

- Grating operation units are 64 the same with GTX280

- 216 GB/s memory bandwidth

- Default clock speeds of core: 830MHz, shader: 2075 MHz, memory: 3360MHz (effective)

- Pixel fill-rate 36.3G pixels/s

- Texture fill-rate 84.4Gpixels/s

- DirectX 10, no DX 10.1 support yet.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Pierws...cji.-23569.html ^^

Dałbym linka ale nie wiem czy można podawać linki do innych for xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż na taką różnicę bym nie liczył. Komputronik jest droższy, ale nie aż o tyle. Moim zdaniem w innych sklepach internetowych możemy liczyć na cenę około 1450zł, czyli w sumie odpowiadającą wcześniejszym wyliczeniom. Pewnie jutro się przekonamy jak to będzie ostatecznie wyglądało.

[edit]

@Up Do tej pory nikt się o to nie czepiał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na innych forach nie ma piratów, to wrzucaj śmiało. A co do cen, to tragedii nie ma, ale mogło być taniej. Myślę, że teraz powoli ceny pójdą w górę <święta...>, ale w nowym roku się wszystko wyprostuje i będzie git. Teraz tylko czekamy na pierwsze testy :)

Xandi - jesteś pewien, że chodzi o 55nm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie nieoficjalne informacje mówiły, że nVidia ma spore kłopoty z procesem technologicznym 40nm (tylko około 2% chipów jest sprawnych), więc najpierw mogą chcieć wydać jakieś mocne karty obsługujące DX10, jeszcze w starym procesie technologicznym, po to by nie być aż tak bardzo w tyle, a dopiero jakiś czas później wydadzą następne karty obsługujące DX11 oraz wyprodukowane w nowym procesie technologicznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, teoretycznie GT300 ma być zupełnie nową konstrukcją, być może więc będą szybsze dzięki jakimś nieznanym do tej pory rozwiązaniom, a być może po prostu zastosowanie tej rodziny będzie zupełnie inne. nVidia dużo mówiła o CGPU, więc mogą to być karty przeznaczone do przemysłu, ukierunkowane na obliczenia, wskazywałaby na to ostatnia działalność nVidii (wizyta na konferencji TSMC), no ewentualnie będzie to test nowych rozwiązań przed prawdziwym uderzeniem.

[edit]

@UP Problemem nie jest pobór prądu, ale odprowadzanie ciepła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TDP większe niż 300W jest problemem, gdyż trudno odprowadzić całe ciepło od takiej karty. Podobny problem wg tego artykułu ma ATI.

Tego newsa, którego podałeś wyjaśnił już SwisteK, ale powtórzę. Zobacz gdzie zostały wypowiedziane te słowa, nie sądzę by finansistów obchodził DX11 (nVidia zapewne zapomniała im powiedzieć o Compute Shader-ach chcąc wypromować swoje CUDA).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło ciepłem <woda, freon, azot>, ale mnie zastanawia ekonomiczny punkt takiego rozwiązania. Teraz jest moda na ekologię, więc wielki pobór prądu to też kłoda pod nogi. Nie zapominajmy też o tym, że przy okazji zwiększają się koszty całego zestawu, bo zasilacz trzeba odpowiednio lepszy kupić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilaczy, to większość osób i tak kupuje dużo mocniejsze niż są w danym momencie potrzebne. No i jeśli będą to karty "do zadań specjalnych", to sądzę, że mało kto się będzie przejmował maksymalnym poborem prądu, o ile będą zauważalnie szybsze. Dlatego właśnie uważam, że największym problemem jest jednak ciepło. Woda, freon, czy azot to fajne rzeczy, ale jakoś nie umiem sobie wyobrazić, żeby nVidia sprzedawała swoje karty z całymi zestawami chłodzącymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SwisteK - słyszałem o Tesli już dość dawno, ale nie słyszałem, żeby było to jakoś popularne. Bankierom z pewnością by się przydało, ale trzeba im to jeszcze wcisnąć, co już niekoniecznie jest tak proste.

Sevard - zdaje sobie sprawę z tego, że ciepło jest poważnym problemem, ale od tego jest zmniejszanie procesu technologicznego, żeby nie było to tak uciążliwe. Co do kolejnych kart w 55nm, to szczerze wątpię. Co najwyżej podejmą ostrą walkę cenowo-marketingową żeby walczyć tym, co już teraz mają. Podobno prezes Zielonych majaczy już coś o 28, ale dla mnie to zwykła bzdura, skoro opanować dobrze 40 nie potrafią.

A właśnie, mam pytanie. Może dziwne, ale zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego producenci procesorów i kart nie schodzą tymi samymi stopniami nm? Procesory 65nm, grafiki 55nm, procesory 45nm, grafiki 40nm itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SwisteK - słyszałem o Tesli już dość dawno, ale nie słyszałem, żeby było to jakoś popularne. Bankierom z pewnością by się przydało, ale trzeba im to jeszcze wcisnąć, co już niekoniecznie jest tak proste.

Proste nie jest, ale jak widzisz starają się ;-)

A właśnie, mam pytanie. Może dziwne, ale zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego producenci procesorów i kart nie schodzą tymi samymi stopniami nm? Procesory 65nm, grafiki 55nm, procesory 45nm, grafiki 40nm itd.

Intel i AMD mają własne fabryki (chociaż kupują też "moce produkcyjne" u innych), ATI i NV głównie zlecają produkcję fabrykom TSMC / UMC / IBM itp (AMD planuje przenieść większość produkcji do podwykonawców). Ponieważ podwykonawca może robić scalaki tylko w takiej technologii jaką ma opanowaną, więc jeśli zleceniodawca nie ma własnych patentów i maszyn to zwykle zamawia się produkcję w takim procesie żeby procent bubli był ... akceptowalny. I tu jest problem, bo w przypadku tak dużych chipów jak GPU odpadów jest na początku więcej niż dobrych sztuk. Można sobie pozwolić na taki procent odpadów przy produkcji drogich z założenia "topowych" GPU/CPU, ale produkowane masowo procesory to inna bajka. Taki Intel może sobie testować technologie we własnej fabryce i potem sprzedać ją np. TSMC, ale produkuje masowo w wymiarze który zapewnia >80% "uzysku". Czyli przeważnie o jeden stopień wyżej niż by się teoretycznie dało. A że producenci GPU walczą o każdy mm^2 i 1W pobieranej mocy, to nie dziwne że starają się zawsze produkować w najnowszej technologii.

Poczytaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/45_nanometer

http://en.wikipedia.org/wiki/32_nanometer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzawszy parę testów stwierdzam, że HD5870=HD4870X2. To oczywiście spore uogólnienie, bo wszystko zależy od konkretnej gry. GTX 295 wciąż jest lepszy, ale pobiera więcej prądu i oczywiście ma czasem problemy, jak każde multi-gpu - z działaniem SLI i microstutteringiem.

Jak ktoś ma już HD4870X2/GTX 295 nie widzę powodów, by już wymieniać kartę na HD5870, lepiej poczekać na dalszy rozwój sytuacji (czyt. premierę GT300).

Jak ktoś kupuje nowy komputer... HD5870 to jedyny wybór w tym segmencie.

Parę testów:

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3643&p=1

http://www.pcgameshardware.com/aid,695689/...s-card/Reviews/

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=557

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko karta jest na tyle szybka, by zapewnić płynną rozgrywkę w 1920 x 1200, więc do mojej natywnej 2048 x 1152 powinna też się nadawać. Jedyna alternatywa dla mnie to prądożerny GTX 295 lub nie zawsze działający jak trzeba 4870 X2. Obie to jednak karta dwurdzeniowe. Jak dopracują sterowniki za kilka miesięcy powinno być znacznie lepiej. Do tego 4 GB RAM i CoreI5 + spadek ceni myślę, że w 3 k powinienem się za jakiś czas zmieścić. Póki co czekam na spadek waluty i rozwój wydarzeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się na tej karcie zawiodłem myślałem ,że wypadnie lepiej-teraz czekam na jakieś nie referenty albo na chłodzenie ,żeby zmienić i zmieścić się w 1,5k, na icomp chyba jest najtaniej w tej chwili 1,4k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...