Skocz do zawartości
Sefnir

Komputer około 4000zł

Polecane posty

Hej hej dzień dobry.

Znajomi chcą dzieciakowi kupić nowego kompa na święta i zostałem poproszony o ocenę zestawu i ewentualne doradzenie. Jako że dawno wypadłem z obiegu i nie wiem co jest dobre na rynku, to kieruję się z tym do was.

 

  • Budżet na komputer: Około 4000zł. Dwie, trzy stówki mogą dołożyć
  • Części do kupienia: Cała buda
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera: Raczej głównie gry.
  • Preferowany sklep: Morele, X-Kom, jakikolwiek jaki oferuję usługę montażu.
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Jakiś MSI 24 cale. 1080p, HDMI.
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie
  • Termin zakupu komputera: Raczej przed świętami
  • Dodatkowe uwagi: Ogólnie wiem że fajnie jakby dało się CP2077, Starfielda czy Armored Core 6 uruchomić w przyzwoitej jakości.

Jak już wspomniałem, zostałem poproszony o ocenę zestawu. Oto on. Zestaw 1 i zestaw 2. Pod względem podzespołów te zestawy są takie same. Różnią się tylko obudową. Jedna zwykła, druga z bajerami znaczy oświetleniem. Sam nie jestem fanem takich rzeczy, ale różnica cenowa jest niewielka. Jedyną rzeczą jaką sam zmieniłem jest zasilacz. Początkowo wybrali 500W, ja zmieniłem na 700W. Wydaje mi się, że warto dopłacić tą stówkę by mieć jednak jakiś zapas mocy.

I tak. Fajnie jakby sklep oferował usługę montażu. Morele i X-Kom na pewno ją mają. W Komputroniku nie widziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie jest kompatybilna z tym procesorem - to płyta pod 10 i 11 gen.

Trzeba by dopłacić do np. https://www.x-kom.pl/p/1104379-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-b760m-ds3h-ddr4.html

Zasilacz można spotkać się w połowie i dać wersję 600W, będzie trochę taniej i dalej spory zapas mocy.

Karta 200 zł taniej - https://www.x-kom.pl/p/1156760-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4060-twin-x2-8gb-gddr6.html - nie ma sensu przepłacać za tego Asusa.

Obudowę wziąłbym: https://www.x-kom.pl/p/1044417-obudowa-do-komputera-silver-monkey-x-chest-tg.html - jest sporo solidniejsza, Ventum ma blachy niczym z papieru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam gotowca Blackwhite za  3499 zł bez windowsa.

https://fusion-gaming.pl/

Jak ma być tanio i wydajnie to on dobrze to poskładał. Nakład wyprzedany kolejny będzie w styczniu. Jeżeli chcesz poczekać i nie płacić za montaż to warto. Na kanale liptona ten gotowiec został oceniony zobacz czy pasuje tobie wydajność. Porównując przedstawione przez Ciebie zestawy do tego od Blacka to są mniej wydajne. Może preferujesz GPU od NVIDII ale 8 GB VRAMu już staje się problemem, więc lepiej mieć więcej szczególnie gdy kupujesz teraz komputer na lata.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dirian napisał:

Płyta nie jest kompatybilna z tym procesorem - to płyta pod 10 i 11 gen.

Mój błąd. Ślepy jestem. Jak patrzyłem wydawało mi się, że jest socket 1700. Jest tam jeszcze jakaś płyta ASUSa za 350zł, ale nie wiem czy warto aż tak oszczędzać.

 

14 godzin temu, Dirian napisał:

Zasilacz można spotkać się w połowie i dać wersję 600W, będzie trochę taniej i dalej spory zapas mocy.

Cenowo różnica wychodzi 40zł, więc dużo to nie zmienia, ale jak będą chcieli zjechać z ceny to będę miał to na uwadze.

 

14 godzin temu, Dirian napisał:

Karta 200 zł taniej - https://www.x-kom.pl/p/1156760-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-4060-twin-x2-8gb-gddr6.html - nie ma sensu przepłacać za tego Asusa.

A jakby zatrzymać się w tych okolicach 1500zł i np wziąć tego trzywiatrakowego Gigabyte? Z drugiej strony czy ta karta aż tak sie grzeje by 3 wiatraki były potrzebne. No i nie wiem jak by to rozmiarowo pasowało.

 

@DirianAle rozumiem, że ogólnie ta i5 i ten RTX 4060 dadzą radę? Bo jak tak teraz patrzę to może i sobie bym zamówił taki zestaw. Skok mocy bylby dla mnie kolosalny. Tylko jak to też wychodzi z poborem prądu? Bo nie chciałbym się nagle obudzić, że moje rachunki z 70zł skoczyły na 200zł.

 

2 godziny temu, cali napisał:

Polecam gotowca Blackwhite za  3499 zł bez windowsa.

https://fusion-gaming.pl/

Opcja do rozważenia. Tak jak pisałem na wstępie, to nie komputer dla mnie. Zostałem poproszony o ocenę, a jako że wypadłem z obiegu to zwracam się z pytaniem do ludzi którzy się znają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sefnir napisał:

A jakby zatrzymać się w tych okolicach 1500zł i np wziąć tego trzywiatrakowego Gigabyte? Z drugiej strony czy ta karta aż tak sie grzeje by 3 wiatraki były potrzebne. No i nie wiem jak by to rozmiarowo pasowało.

Wystarczy model z 3 wentylatorami. Jak już dokładać, to lepiej się trochę szarpnąć i wziąć np. RX 7700 XT - tu za 1850 zł.

19 minut temu, Sefnir napisał:

Skok mocy bylby dla mnie kolosalny. Tylko jak to też wychodzi z poborem prądu? Bo nie chciałbym się nagle obudzić, że moje rachunki z 70zł skoczyły na 200zł.

Co masz obecnie?

19 minut temu, Sefnir napisał:

Jest tam jeszcze jakaś płyta ASUSa za 350zł, ale nie wiem czy warto aż tak oszczędzać.

Aż tak oszczędzać nie warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bull3t napisał:

Wystarczy model z 3 wentylatorami. Jak już dokładać, to lepiej się trochę szarpnąć i wziąć np. RX 7700 XT - tu za 1850 zł.

To musiałbym spytać znajomych bo to domyślnie dla nich będzie sprzęt, mnie jedynie kusi by zamówić sobie coś podobnego. Ale raczej taka dopłata to może już być trochę za dużo.

 

1 godzinę temu, Bull3t napisał:

Co masz obecnie?

i3-6100 i GTX 1050. 8 letni chyba zestaw, ale daje radę w to co gram, a gdzie nie daje rady to mam GeForce Now.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień to pozwolę się przypomnieć.

Czyli tak, wybór jest pomiędzy zestawem Blackwhite'a (wiem że wykupiony, ale Lipton taki zestaw złożył w X-Komie wiec można kupić), albo tym. Jako że karta od Inno3D niedostępna to wymieniłem ją na trzywiatrakowego Gigabyte. Trochę drożej, ale nadal taniej niż początkowy Asus.

I tak, znajomy raczej preferuje Intela i Nvidie niż AMD.

Pytanie może głupie, no ale ja się nie znam. Nie będzie problemu z płytą główną? Wybrany procek obsługuje chipsety B660, H610, H670, Z690 a płyta ma chipset B760. Nie znam się, dlatego wolę dopytać.

Jeszcze jedno pytanie. Jak z ogólną energożernością tych zestawów? Nie powiem, sam by może pomyślał nad zamówieniem też dla siebie, ale no nie chcę aby mi rachunki za prąd poleciały w górę za bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B760 to po prostu nowszy chipset, ale jest kompatybilny z 12 generacją.

 

Ten zestaw będzie energooszczędny, RTX 4060 to jedna z najoszczędniejszych kart, a i5 12600K przy obciążeniu w grach też dużo prądu nie zeżre. Jakbyś chciał jeszcze trochę zbić z watów to można dać i5 12400F, no ale wiadomo kosztem lekkiej utraty wydajności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dirian napisał:

B760 to po prostu nowszy chipset, ale jest kompatybilny z 12 generacją.

Oki dzięki za odpowiedź.

Jeszcze pytanie odnośnie tej obudowy Silver Monkey. Tam nie będzie problemów z wentylacją? Front to szkło hartowane, wiem że są otwory po bokach, ale czy to będzie wystarczyło? I ten Fera 5 będzie wystarczył? Czy lepiej dołożyć do wersji Dual Fan?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta buda ma dobrą wentylację, te otwory po bokach są dość spore więc nie będzie problemu. Poza tym tak naprawdę nie ma się co tutaj grzać, bo to chłodne podzespoły.

 

Cooler możesz dać https://www.x-kom.pl/p/1154664-chlodzenie-procesora-silver-monkey-x-frosty-slim-120-mm.html - widzę jest na promce za 169 zł. Dobra opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...