Skocz do zawartości
pioterrowaty

Rozwiązany: Pamięć RAM działa w 2133mhz zamiast 3200

Polecane posty

Witajcie!

Mam problem z pamięcią ram. Zauważyłem właśnie, że działa na częstotliwości 2133mhz zamiast 3200, które powinna mieć. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, mam obecny komputer od grudnia.

Pamięci są z firmy G.Skill aegis. Konkretnie model z tego co widzę to F4-3200C16S-8GIS. Mój procesor to Ryzen 5600 (bez x), płyta główna to Gigabyte B550M DS3H, karta graficzna to Radeon rx580 8GB, zasilacz mam Cooler master v750 750w 80+ gold.

Poczytałem trochę, że powinienem zmienić profil w biosie na XMP i wtedy będzie jak trzeba, ale kiedy to zrobiłem i zapisałem ustawienia to komputer się wyłączył, następnie wystartował, tak jakby kliknął i się wyłączył, potem zrobił to jeszcze raz a potem uruchomił się normalnie, tyle, że pamięci dalej chodziły na 2133. Gdy wszedłem do biosu, bo myślałem, że się to xmp nie zapisało, to okazało się, że jest ten profil włączony, a mimo to dalej pamięci są wolniejsze. Dodam, że kości są włożone do slotów A1 i B1.

Dlaczego tak się dzieje? Co mogę zrobić? Czy w ogóle coś da się zrobić? Załączam screen z cpu-z.

Pozdrawiam

ram.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uporać z problemem w nieco inny sposób, mianowicie podniosłem napięcie ramu z 1,35v do 1,37v. Teraz komputer uruchamia się normalnie i taktowanie pamięci jest takie jak być powinno. Mimo wszystko dziwi mnie konieczność wykonania takiej operacji, bo zdaje się, ze napięcie 1,35v powinno wystarczyć (takie jest domyślnie w profilu XMP). No cóż, zdaje się, że temat do zamknięcia. Dzięki, że ktoś odpisał!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenie pamięci do zalecanych przez producenta slotów lub/i nowszy BIOS potencjalnie również mogłyby rozwiązać problem.

Można też oczywiście podbić napięcie, co uczyniłeś. Jest to płyta niższej klasy, więc z pewnością regulacja napięć nie stoi na zbyt wysokim poziomie, więc być może stąd konieczność podbicia do 1,37V.

 

 

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...