Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rankin

Dwarf Fortress

Polecane posty

Ah, Dwarf Fortress... pierwszy tytuł, któremu nie podołałem, a tak bardzo chciałem. Nie mogę powiedzieć, że grafika w tej grze jest słaba, bo tak na prawdę w ogóle jej nie ma, to tylko znaki ASCII. Ale jak wiadomo, w tym tytule nie chodzi o grafikę, a o dwarfy. Niestety, od samego początku miałem i nadal mam problemy ze zrozumieniem, co, gdzie i jak trzeba zrobić, żeby fortecy się dorobić. Może za mało grywałem w Simcity i inne, podobne gry, bo na brak wyobraźni narzekać raczej nie powinienem... może jest tutaj jakaś osoba, której się niewyobrażalnie nudzi i pomogłaby nieco przy zrozumieniu działania DF?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rainrir

Tutaj możesz znaleźć sporo porad dla początkujących, a także popytać się ekspertów o różne sprawy. Zresztą, imho DF to gra bardzo nieprzyjazna nowym graczom: trzeba dużo samozaparcia i dobrej woli, aby przebić się przez pierwsze trudności, ale potem jest już z górki. :)

@Aiden

Niestety, za bloodline'ami (czy też grami rodowymi) nigdy specjalnie nie przepadałem; za dużo czasu zajmowało mi przyzwyczajenie się do czyjejś wizji designu fortecy, zazwyczaj zupełnie odmiennej od mojej. ;)

Co prawda spora część fortec ostatecznie została porzucona i nie osiągnęła nic wielkiego poza przetrwaniem, a i to nie zawsze, ale jednak gra ciągle trwa. Może niezbyt żwawo, ale zawsze.

Ano, to jest największa wada DF - gdy już pokona się największe trudności (czytaj: masz wystarczająco dużo plump helmetów na jadło i alko, a także wytrenowane wojsko) robi się nudno. :/ Dlatego warto dawać sobie ograniczenia: bez plump helmetów, bez kuszników, bez pułapek, bez imigrantów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda spora część fortec ostatecznie została porzucona i nie osiągnęła nic wielkiego poza przetrwaniem, a i to nie zawsze, ale jednak gra ciągle trwa. Może niezbyt żwawo, ale zawsze.

Ano, to jest największa wada DF - gdy już pokona się największe trudności (czytaj: masz wystarczająco dużo plump helmetów na jadło i alko, a także wytrenowane wojsko) robi się nudno. :/ Dlatego warto dawać sobie ograniczenia: bez plump helmetów, bez kuszników, bez pułapek, bez imigrantów...

No ale można budowac sobie wieże, katedry, piramidy, jakieś inne konstrukcje, robić sobie rózne mechanizmy, ponoć nawet bramki logiczne - przy nakładzie pracy dałoby się zbudowac pewnie pierwszy krasnoludzki komputer ;)

No i stało się. Roku Pańskiego 254, późnym latem moja oparta na zbieractwie i pędzeniu brymuchy forteca upadła. Drugi najazd elfiego komanda wspomaganego wojennymi niedźwiedziami, dziimi końmi i inną hołotą spowodował załamanie się obrony i niesłychana jatkę - z przeszło 70-osobowej załogi przeżyło pięciu kolesi, którzy zdecydowali się opuścić podziemne miasto.

Mam przy okazji kilka pytań do nieco więcej obeznanych w temacie.

1. Po pierwszym najeździe elfów po korytarzach walało się mnóstwo gnijącego truchła, tworzyła się "miasma" i ogólnie zrobiło się nieprzyjemnie. Co ciekawe - refuse stockpile miałem niezapełnione, kilku krasnali miało włączone "cleaning" i nikt nie chciał tych truposzy ruszać. O co biega?

2. Jak wykopać studnię - ale nie w sensie, że do nabierania wody - ale taką dziurę w dół przez 3-4 poziomy? Nie mam pomysłu a na magmawiki tego nie znalazłem. W "rogalikach" takich jak Nethack czy ADOM wciskało się kropkę i było po temacie, koles kopał pod sobą, ale w DF mozna kopac tylko w osiach X i Y z tego co wiem...

3. Jak spodować (i czy się da w ogóle...) aby móc wstawiać łóżka do domków wybudowanych NA ZIEMI - na razie mam komunikat "must be inside" przy próbie postawienia łózka w chatce naziemnej.

Na razie tyle, jestem bardzo początkującym graczem w DF, więc wybaczcie mi niewiedzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóz Helmutt'cie:

1. Pleśniejące truchła i inne odpadki typu kości, wnętrzności sprzątane są nie za pomocą "Cleaning" lecz "Refuse Hauling". Dorfy, przeważnie ruszają od razu jakieś odpadki jak zacznie wydobywać miasmę, być może wyłączyłeś Refuse Hauling lub twój refuse stockpile był niedostępny Zakluczone drzwi, podniesiony most - uniemożliwiający wychodzenie z twojej fortecy czy coś( Q >na drzwi > L - zamyka drzwi, Q > na drzwi > O uniemożliwia przechodzenie przez drzwi zwierzakom lub odwrotnie, przyciski oczywiście bez shifta tudzież capsa). Cleaning od nosi się do czyscenia wymiocin, oblanych tryskającą krwią podłóg i ścian (np. w szpitalu)

2. Otóż studnie możesz wykopać tylko w miejscu x poziomów nad wodą. B > L (oczywiście bez shifta, tudzież capsa) ponadto doradzam przeczytanie sobie odpowiedniego artykułu na MagmaWiki, żebyś jak już wybudujesz swoją studzienkę nie maił kłopotu z dostawą wody w ostre zimy tudzież upalne dni (chodzi głównie o strefy klimatyczne, woda w studni też może zamarznąć). Studnia jest takze budynkiem wymagającym 4 różnych materiałów: kamienia, wiadra, mechanizmu i liny lub łańcucha.

3. Można wstawić łóżko do domku na ziemi. Musisz jednak położyć pod nim podłogę b > C > f, zakładam że domek ma ściany ze wszystkich stron, a nad nim podłogę również (czyli wybudować podłogę na poziomie wyższym):

__________

||___m___||

|| - ściana, _ - podłoga m - łóżko (oczywiście zakładając że pod nim podłoga)

Ponadto "must be inside" oznacza, jak nie trudno się domyślić, że musi być "w środku", a jeśli najedziesz kursorem na miejsce gdzie chcesz postawić łóżko (za pomocą k, jeśłi nadal chcesz ustawić łózko w domku na powierzchni) zobaczysz na prawym oknie (tam gdzie masz menu) że pisze Outside - po prostu jest na powietrzu. Dorfy lubią mieć mury zewsząd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś napisać od czego zaczyna w dwarf fortress ? No i co zrobić aby znaleźć mapę z wulkanem i żelazem(oprócz wpisywania w map makerze olbrzymiego volcanismu i liczeniu na cud)+jak ustawic patrole żołnierzy tak aby się zmieniali itp bo wszędzie gdzie przeczytam o DF piszą coś o patrolach jakby to było banalne ,a ja za nic w świecie nie mogę sobie z tym poradzić).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Jestem nowy w tej gierce. :) Ściągnąłem sobie Lazy Newb Pack i gram według tego tutorialu:

, ale nie o to chodzi. :)

Chodzi o to, że niektóre znaki mi się nie wyświetlają w imionach i nazwiskach oraz znaki płci. :( Mam zamiast tego takie kwadraciki. Nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten temat. Proszę o pomoc. :(

Tak poza tym szkoda, że ta gra nie ma chyba żadnego pożądnego polskiego forum, bo chętnie bym poczytał jakieś gry rodowe po naszemu, bez wchodzenia co chwilę do słownika Googlowskiego. xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. :) Mam jeszcze jedno pytanie, czy ta mapa w grze to cała dostępna mapa? Bo myślałem, że będzie full wszystko co się wygenerowało i np. będzie można samemu wysyłać krasnoludy do handlowania (tak jak te karawany co przyjeżdżają do gracza) po jakichś miastach, albo atakować na jakieś legowiska goblinów, czy co tam jest. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta mapa co ją dostajesz to wszystko (I BARDZO DOBRZE bo by ci komputer nie uciągnął). W przyszłości takie coś zostanie dodane ,że będziesz mógł wysyłać krasnoludy aby gwałcić i plądrować(tak słyszałem). Jak ci brakuje bitew to poczekaj na siege(już przygotuj sobie jakąś bitewną muzykę dla nastroju :P) bo wtedy gobliny(wolę myśleć o nich jak o orkach) przypuszczają dotkliwy atak. Druga opcja jest taka abyś osiedlił się w rejonie gdzie władca goblinów jest demonem to będziesz miał nie siege ale zwykłe comiesięczne ataki na fortece. Sam tak miałem na jednej wprost IDEALNEJ pozycji ponieważ miałem wulkan+bogate złoża rud żelaza,miedzi i złota(coś musiało by nie tak :/ tym bardziej ,że takie rzeczy prawie nigdy nie występują razem) ale ataki mogłem na szczęście ignorować ponieważ pierwszą rzeczą jaką robię po wejściu na mapę to zaplanowanie obrony ,a kiedy mam wulkan to po prostu tworze fosę magmową i most na niej z jakiegoś niepalnego materiału np.obsydianu. Staraj się szukac map z flux stone'ami aby robic stal ,a kiedy znajdziesz mapę z jakimiś złożami gdzie na pewno nie ma żelaza to najlepiej takie miejsce opuść no chyba ,że chcesz mieć naprawdę ciężką przeprawę(pozycje z wulkanem mają dość dużo złota co rekompensuje brak żelaza)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rankin U mnie wsyzstko bardzo dobrze działa właśnie dzięki ironhandowi (znaki płci też są)

Mam pytanie, co robicie gdy schodzi się wam mnóstwo krasnoludów po europeis... z bezużytecznymi zawodami?

Ja kiedy mam dośc dużo pokładów żelaza wysyłam całą grupę do pracy w jakimś szybie ,a czasem jako tragarzy więc wszystkich carpenterów,masonów itp. mogę swobodnie odznaczyc od targania rzeczy po fortecy ,a co za tym idzie zwiększy efektywnośc(nie zajmuje to dużo czasu i trzeba się gapic na każdą grupę która do was przychodzi ale się opłaca)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tak nie cieszy jak odparcie ataku około 20 goblinów tylko dzięki pomocy karawany biggrin_prosty.gif. Ta gra jest epicka, każdy powinien spróbować, a nuż coś ciekawego uda mu się zrobić (nie cierpię tutoriali, pomocy, walkthrough, itp itd ale w tej grze to konieczne, o ile sam wpadłem na to jak zcinać drzewa, kopać, wytwarzać meble kamień itp itd, to już farmy, a raczej gdzie je umieścić i jak obsługiwać to już było zbyt trudne, więc bez tutoriala się nie obeszło, nie wspominam już o produkcji alkoholu w browarze). Wtedy każdy ma radochę jak małe dziecko które namalowało błotem na murze Mona Lise.

EDIT: tutaj link do tutoriala, którego użyłem, moim zdaniem najlepszego:

http://afteractionreporter.com/2009/02/09/the-complete-and-utter-newby-tutorial-for-dwarf-fortress-part-1-ocb/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...