Skocz do zawartości
Tzar

Budżetowy PC do 2500 zł (bez GPU)

Polecane posty

Po wielu latach nadszedł czas na nowego peceta. Od ładnych gier akcji w 4K mam konsole, ale na moim aktualnym PC nie da się komfortowo grać nawet w nowsze strategie takie jak np. Total War czy jakieś ciekawe indyki na silniku Unreal. Celem jest więc maszyna zdolna uciągnąć takie gry w wysokich/max detalach w rozdzielczości 1920x1080.

Potrzebuję Waszej pomocy w dobraniu zestawu: płyta główna, procesor, 16-32 GB RAM, dysk SSD M.2 1 TB, zasilacz. Z budżetem chciałbym się zamknąć w kwocie 2000-2500 zł. W związku z sytuacją na rynku kart graficznych na razie chciałbym po prostu przełożyć swojego starego GeForce'a GTX 1050. Jeżeli uznam, że nie daje rady, to wtedy rozejrzę się może na rynku wtórnym za czymś mocniejszym z 4-6 GB VRAM. Żadnych RTX-ów nie planuję.

Nie mam nic przeciwko OC, więc możecie proponować podzespoły, które dopiero po podkręceniu uwalniają swój potencjał. Bylebym tylko nie musiał montować jakiegoś drogiego chłodzenia. :)

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w grę wchodzi coś takiego: i5-11400F + MSI MAG B560M BAZOOKA + Crucial 16GB DDR4 (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix + SPC Fera 5 + Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe KC2500 + Corsair TX650M. Może już w styczniu będzie można kupić i5-12400 + B660, ale trzeba pewnie uwzględnić dodatkowe 300-500 zł.

13 godzin temu, Tzar napisał:

Jeżeli uznam, że nie daje rady, to wtedy rozejrzę się może na rynku wtórnym za czymś mocniejszym z 4-6 GB VRAM. Żadnych RTX-ów nie planuję.

Rynek wtórny też "trochę" leży. Może coś zmienią nadchodzące premiery (#1, #2, #3), ale przy takich brakach kart graficznych, nie ma co pokładać w tym zbyt wielkich nadziei.

RTX-ów bym nie odrzucał, bo najwyraźniej do nomenklatury "GTX" już nie wrócimy.

 

 

Swoją drogą, jaki obecnie masz sprzęt?

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3tDzięki za odpowiedź. Fera 5 wystarczy z jednym wiatrakiem? Jest sens dokładać drugi?

Z RTX-em miałem na myśli, że nie interesuje mnie włączanie raytracingu w grach.

A obecnie siedzę na leciwym staruszku po wielu przeszczepach. Płyta główna pamięta chyba jeszcze rok 2008. :)

  • MB: Asus P5K
  • CPU: Intel Core 2 Quad Q6600 (kręcony do 3GHz)
  • GPU: GeForce GTX 1050 2GB
  • RAM: 8 GB DDR2 800 MHz (Geil)
Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Tzar napisał:

Fera 5 wystarczy z jednym wiatrakiem? Jest sens dokładać drugi?

Spokojnie wystarczy jeden wentylator. Drugi głównie podbija głośność, a przy tym procesorze nie trzeba tak walczyć o temperatury.

49 minut temu, Tzar napisał:

A obecnie siedzę na leciwym staruszku po wielu przeszczepach. Płyta główna pamięta chyba jeszcze rok 2008. :)

Miałem tą samą płytę, kupioną również w 2008 roku. ;)

Przeskok wydajności względem tego sprzętu będzie gigantyczny.

 

Obudowa również pamięta tamte czasy?

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bull3t napisał:

Obudowa również pamięta tamte czasy?

Oczywiście. :) Przez lata nazbierało mi się dysków twardych - mam chyba ze 3 szt. 3,5" i jeden SSD. Mam nadzieję, że chociaż część da się podłączyć do nowej płyty głównej.

Edit: ok, sprzęt zamówiony, pewnie za tydzień będę składał. Wziąłem procka w wersji z grafiką, bo mam coś pecha do kart graficznych (co kilka lat mi zdychają) i jak mi GeForce padnie, to przynajmniej będę mógł używać kompa w czasie poszukiwań nowej karty.

Edytowano przez Tzar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tzar napisał:

Przez lata nazbierało mi się dysków twardych - mam chyba ze 3 szt. 3,5" i jeden SSD. Mam nadzieję, że chociaż część da się podłączyć do nowej płyty głównej.

Płyta i zasilacz mają po 6 złącz/wtyczek SATA, więc nie powinno być problemu.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że może już nie być jakichś dużych spadków cen RX 6600/6600 XT. Nie wiem jak będzie wyglądać sytuacja z RX6600, ale RX 6600 XT zastępuje nieco wydajniejszy model RX 6650 XT, więc spadek cen może być wynikiem chęci wyprzedania starszego modelu.

Najkorzystniej wygląda POWERCOLOR Fighter Radeon RX 6600XT za 1609 zł z KR System.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiś lokalny sklep z Krakowa. Na rynku od kilkunastu lat.

Od jakiegoś czasu dość popularny za sprawą wstawek z kartami graficznymi na pepper.pl. Jakichś specjalnych narzekań nie ma na ten sklep. Ludzie piszą, że czasem anulują zamówienie, jeśli "przedobrzą" z ceną. ;)

Osobiście u nich nie kupowałem.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...