Skocz do zawartości
Kalli

Wymiana CPU

Polecane posty

Cześć, nadchodzi premiera Cyberpunka i myślę nad wymianą CPU, które wydaje mi się ograniczać GPU. Poniżej setup

Gigabyte GeForce GTX 1060 Aorus, 6GB GDDR5

G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15

MSI Z370 Tomahawk, Z370, DDR4, SATA3, M.2, USB3.1 gen.2, ATX

Intel Core i3-8100, 3.60GHz, 6MB

Komputer jest podpięty do telewizora, 4k 50Hz czasem do monitora

Moje pytania:

1. Czy jest sens wymiany procesora?

2. Czy jeśli jest sens wymiany, to czy w ogóle jest sens rozpatrywać wymianę płyty głównej i jakiegoś nowego ryzena?

 

Budżet! Tutaj wszystko rozbija się o uzyskane korzyści. Jeśli skok wydajnościowy ma być ogromny, to myślę, że koło 1-1,5k jestem w stanie w to włożyć

Sam znalazłem i7-8700K za 1050PLN

 

Z góry dzięki za rady i podpowiedzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kalli napisał:

Komputer jest podpięty do telewizora, 4k 50Hz...

W takim razie, przydałaby się przede wszystkim mocniejsza karta graficzna. ;)

 

Nad wymianą procesora również można pomyśleć. Aktualnie za 1600 zł można dostać nowego i9-9900, więc na Black Friday/Cyber Monday/Dzień Singla (czy inne cuda) można liczyć na fajną cenę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Bull3t napisał:

W takim razie, przydałaby się przede wszystkim mocniejsza karta graficzna. ;)

 

Nad wymianą procesora również można pomyśleć. Aktualnie za 1600 zł można dostać nowego i9-9900, więc na Black Friday/Cyber Monday/Dzień Singla (czy inne cuda) można liczyć na fajną cenę.

A zapomniałem dodać, że raczej będzie grane w fullhd niż 4k, ze względu właśnie na ograniczenia karty graficznej.

 

Czy i9-9900 jest zauważalnie lepszy niż wspomniany przeze mnie 8700K?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od gry. Jeśli konkretny tytuł nie zrobi pożytku z dodatkowych rdzeni/wątków, to wykręcony i7-8700K może być całkiem sporo szybszy.

W innym wypadku, lepiej spisze się i9.

 

Przy większej liczbie rdzeni, liczba klatek może też być stabilniejsza:  https://www.purepc.pl/czy-procesor-ogranicza-karte-graficzna-w-wyzszej-rozdzielczosci?page=0,13

 

 

Masz jakieś chłodzenie CPU lepsze niż fabryczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przyda się kupić coś pokroju Scythe Mugen 5.

 

Tak nawiasem, przy obecnej karcie nie zauważysz różnicy między i7 a i9, a czasem nawet względem i3. Piszę to, żebyś tu mi się nie wkurzył. ;)  i9 wydaje się bardziej przyszłościowy - w konsolach nowej generacji jest 8 rdzeni.

 

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i9-9900 jest w cenie 1600 zł w x-komie. Nie widzę w żadnym sklepie taniej i9-9900KF, chyba że mowa o używanym cpu.

i9-9900 będzie mieć o jakieś 200 MHz niższe Turbo, przy obciążeniu wszystkich rdzeni, względem i9-9900KF. i9-9900KF można podkręcić (choć na Twojej płycie i Mugenie 5 bym nie szalał), ale nie ma zintegrowanego układu graficznego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem w obrębie morele.net. Tam KF jest za 1700 a zwykły jest za 1740.

 

Dobra, dzięki serdeczne za wszystkie tipy i ten artykuł. Dużo się douczyłem. Zaczekam na okres black friday, i będę polował na jakieś i9 9900 :).

 

Pozdro!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 200Mhz przy procesorze 8/16 z taktowaniem TB 5Ghz nie będzie miało znaczenia, więc myślę, że i9-9900 bez kf za 1600 to dobra cenowo opcja.

Zależy jaką grafikę Chcesz pod ten zasilacz 550w podpinać. Do i9+1060 550w wystarczy z zapasem. Z kartami pokroju 3070 też powinien dać radę.

 Opcjonalnie możesz zmienić wentylatory w obudowie na bequiety, to będzie ciszej, tylko to też robota, czas i koszta. 3-pin są pod suwak do regulacji obrotów na obudowie a 4-pin pod pwm płyty. Db i obroty wentylatorów są zamieszczone w specyfikacji wentylatorów.

 Chłodzenie do i9 proponuję dać co najmniej Dark Rock 4 135mm z większym wentem Silent Wing, lub alternatywnie taniej Shadow Rock Slim 135mmThermalright Macho B z wentem 140mm kiedyś był w cenie Mugena 5 z mniejszym fanem 120mm, to w budżecie do 200zł był najlepszy a ostatnio podrożał, to już tak średnio się opłaca. Jak pasta dołączona do chłodzenia wyschnie, to możesz wymienić na Grizzly. Nie musisz od razu kupować.

 

 

 

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, trochę boli takiego i9 9th zamawiać do platformy, której już nie rozbudujesz. Nawet w promocji to jest ponad 1,5 tysiąca zł.

Może jednak lepiej zapolować na mocno przecenionego 8700k i trochę pokręcić? To co znalazłeś to bardzo ciekawa cena. Tylko jeśli to z OLX to bym nie brał :)

Resztę kasy można powoli odkładać na lepszą kartę graficzną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2020 o 14:27, Daimyo napisał:

Kurcze, trochę boli takiego i9 9th zamawiać do platformy, której już nie rozbudujesz. Nawet w promocji to jest ponad 1,5 tysiąca zł.

Może jednak lepiej zapolować na mocno przecenionego 8700k i trochę pokręcić? To co znalazłeś to bardzo ciekawa cena. Tylko jeśli to z OLX to bym nie brał :)

Resztę kasy można powoli odkładać na lepszą kartę graficzną.

Plan jest taki, żeby kupić tego 9tego gena na black friday (może będzie jeszcze taniej), a na nowy rok kupić nową kartę graficzną. Wtedy dowe RTXy powiiny być już normalnie dostępne a może nawet będą już dostępne RXy od Radeona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wymianie karty na wydajniejszą będzie to naprawdę solidny zestaw.

 

Odniosę się jeszcze do kolegi Michała, bo mi to umknęło. Mugen 5 jest wydajniejszy niż Dark Rock 4, który wybierałbym raczej że względów wizualnych. Macho jest najwydajniejszy z tej trójki. Rev. B ciężko dostać, bo najwyraźniej została na dobre zastąpiona Rev. C, więc możesz kupić nowszą wersję. Każde z tych chłodzeń powinno sobie poradzić bez problemu z i9 na ustawieniach fabrycznych.

Co by się tyczyło ceny, Dark Rock 4 i TR Macho również podrożały.

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie monitoruje ceny 9900KF od jakiegoś tygodnia. Dziś wpadł mi do głowy pomysł, żeby również popatrzeć na zagraniczne sklepy.

Amazon.de oferuje tego CPU ponad 100 pln taniej niż x-kom i morele.

Czy ewentualnie macie jakieś inne propozycje europejskich sklepów, które warto obserwować?

Procesor kupiony za granicą będzie taki sam jak ten w polsce, prawda? Nie ma żadnych ograniczeń regionalnych?

 

Z góry dzięki!

Edytowano przez Kalli
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dorwać 9900K za 1499, więc całkiem nieźle. Teraz pora kupić chłodzenie.

Czy ten Mugen

https://www.x-kom.pl/p/424195-chlodzenie-procesora-scythe-mugen-5-120mm.html

to jest ten polecany rev B?

Co powiecie o SilentiumPC Grandis 3?

 

Jeśli chodzi o Macho, to mowa o tym?

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-macho-b-100700726-517031/

 

Edytowano przez Kalli
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to są wspomniane wersje Mugena 5 i Macho.

Wygląda na to, że - opierając się na teście Liptona - Grandis 3 jest wydajniejszy niż Mugen 5 Rev. B przy 1500 RPM - wentylator Mugena nie rozkręca się do tej wartości.

Sądzę, że Macho będzie jednak wydajniejszy niż Grandis 3. Do tego nie zasłania gniazd pamięci.

Można rozważyć rewizję C, która jest niższa: https://sklep.hard-pc.pl/p11946,chlodzenie-thermalright-macho-rev-c-new-eu.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...