Skocz do zawartości
Equisetum

Problemy z kartami RTX 3000

Polecane posty

Niestety, ale w ostatnich dniach zewsząd słychać informacje o wykrzaczaniu się kart serii 3000. Problem narasta przy OC kart, ale nawet niepodkręcone sztuki się sypią. Dwóch znajomych kupiło 3080 i obaj mają gigantyczne problemy (widziałem na żywo). Pierwsza karta to niereferencyjny (topowy) model MSI Gaming Trio, drugi to Gigabyte Gaming OC. Obie karty są bardzo niestabilne, do tego stopnia, że kolega, który sprzedał 2080Ti na fali paniki teraz nie jest w stanie pograć w 2K w RDR2 bo karta na ustawieniach stockowych wysypuje mu się z regularnością godną podziwu. Problem jest już rozpoznany i omówiony np. tutaj:

 

Jak wynika z filmu producenci będą prawdopodobnie wprowadzać nowe biosy do kart de facto osłabiające je, względem choćby wydajności z testów premierowych. Jeśli ktoś nie kupił 3080 to warto się jeszcze wstrzymać i obserwować sytuację, bo wydaje się poważna. Post informacyjny dla potencjalnych kupców kart serii RTX. Problem nie dotyczy wersji referencyjnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Equisetum Klasyka gatunku osob, ktore biora cokolwiek z pierwszego rzutu od razu po premierze. Wrecz byloby dziwnie, jesli wszystko byloby wporzo. I dotyczy to jakiejkolwiek branzy.

Sam nie czuje potrzeby wymiany karty, ale 3080 kusi. Zamiast rzucac sie do wyscigu o klikniecie transakcji podczas premiery sklepowej, poczekalbym, az na rynku bedzie masa roznych niereferentow, testow i porownan czy komentarzy uzytkownikow, a wtedy wybral najlepszego pod moje potrzeby. Ten miesiac, dwa nikogo nie powinien zbawic. Ludzie maja tendencje do masowego lykania hype'u i wpadania w owcze pedy - tak ten swiat mniej myslacych wychowuje.

 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku sprzętu dochodzi obawa o sprzedanie modelu poprzedniej generacji za "czapkę gruszek", kiedy pojawi się wydajniejszy następca. Bardziej niezrozumiałe (przynajmniej dla mnie) jest raczej kupowanie gier na premierę, kiedy ostatnio wypuszczane są nieukończone produkcje z bugami i kiepską optymalizacją. W przypadku gier nie tracimy pieniędzy z czasem, a wręcz przeciwnie - po pół roku często wpada przecena rzędu 50%, a większość błędów zostaje "załatana".

 

Swoją drogą, większość producentów kart graficznych nie popisała się. MSI w topowym modelu dało gorsze kondensatory niż Asus w serii TUF, postrzeganej niejako jako ta "budżetowa". Zdaje się, że z kartami Asusami raczej nie ma problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3tNiestety, w TUF-ach i wersjach referencyjnych pojawiają się te same problemy mimo zastosowania lepszych kondensatorów. Generalnie karty wywalają do pulpitu przy booście przekraczającym 2 Ghz. Koledze pomogłem i obniżyliśmy zegary o 100 Mhz przy stockowym napięciu i problem zniknął. Niestety obyło się to kosztem kilku FPS. Nie da się ukryć, że sytuacja jest mało komfortowa, bo zamiast robić OC to trzeba je osłabiać żeby chodziły poprawnie.

Edytowano przez Equisetum
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzili z tymi zegarami. Nie każdy musi umieć zmieniać zegary karty. Większość konsumentów chce wyjąć kartę z pudełka i ma działać. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że nie wiadomo jak te karty będą się starzały, żeby się nie okazało, że po 2-3 latach wszystkie masowo zaczną padać. Ja mam taką teorię, że Nvidia wycisnęła absolutnie każdy Mhz z tych kart bo mają inforacje, ze AMD ma czym powalczyć i im lekko rurka zmiękła. Może to takie myślenie życzeniowe, ale kto wie. Ja w każdym razie czekam na RDNA2 z coraz większą ciekawością.

Edytowano przez Equisetum
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Nie dostaniesz naprawionej, bo jeśli problemem są kondensatory to wszystkie karty są takie same. Producenci tego nie naprawią, bo wiązało by się to z masowymi zwrotami i mechaniczną wymianą kondensatorów w kartach. Skończy się zapewne tak, że wypuszczą bios, który fabrycznie obniży zegary karty (a co za tym idzie jej wydajność) i koniec. Przynajmniej na tą chwilę tak się wydaje.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zamówiłeś kartę, to spokojnie poczekaj aż dotrze i zobacz czy problem będzie u ciebie występował. Jeśli będzie to masz dwa wyjścia, albo zwrócisz kartę w ciągu 14 dni, albo obniżysz taktowanie i będzie działać dopóki nie wypuszczą jakiegoś softu łatającego problemy. Znam ludzi którzy anulowali zamówienia jak problem się nagłośnił, ale chyba przesadna reakcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Equisetum napisał:

Ja mam taką teorię, że Nvidia wycisnęła absolutnie każdy Mhz z tych kart bo mają inforacje, ze AMD ma czym powalczyć i im lekko rurka zmiękła.

To prawdopodobne, ale powód może być bardziej prozaiczny - wycisnęli wszystko, by zapewnić jak największy skok wydajności względem poprzedniej generacji, coby ludzie nie narzekali.

Co do AMD, to konkurencja jest zawsze mile widziana.

19 godzin temu, Equisetum napisał:

Nie dostaniesz naprawionej, bo jeśli problemem są kondensatory to wszystkie karty są takie same.

Nie do końca. Widać, że producenci zdawali sobie sprawę z problemu. Stąd choćby różne kondensatory na Ventusie (strona polska i angielska):

https://pl.msi.com/Graphics-card/GeForce-RTX-3080-VENTUS-3X-10G-OC/Gallery#lg=1&slide=3

https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-RTX-3080-VENTUS-3X-10G-OC/Gallery#lg=1&slide=3

 

 

Może koledze przyjdzie karta, która już nie będzie sprawiała problemów.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...