Skocz do zawartości

Metal Ogólnie


Mimizu

Polecane posty

Dimmu Borgir, CoF a nawet Children of Bodom(tak, tak. Chociaż ich prawie nie słucham) są zespołami, które wyłamują się z pewnego kanonu którym jest tradycyjny black, death metal i wprowadzają swoje, czasem świetne patenty(np. traktowanie klawiszy na równi z gitarami) które działają na korzyść ich muzyki.
Akurat z bluzgami na CoB się nie spotkałem (i dobrze). Ale to co piszesz to prawda. CoF łaczą w swoim stylu oprócz blacku także nieco gotyku, co raczej nie spodoba się rasowemu fanatykowi powiedzmy Sarcofago :twisted:
I tu się pojawia problem. Ludzie którzy zaczeli słuchać black'u lub death'u na początku lat '90(Mayhem, wczesny Emperor i Immortal, Darkthrone) są bardzo przyzwyczajeni do tradycyjnego grania tego typu muzyki i każdy zespół który gra inaczej od ich ulubionych kapel jest nie do pomyślenia.
Dokładnie. Odnosi się to także do innych gatunków. Fani NWOBHM i starszych kapel, powiedzmy Black Sabbath, nie tolerują nowych, orginalnych koncepcji jak np SOAD. Poniekąd ma się to także w koncepcji bycia trv i ultra-hardcore :)
A trzecim problemem są kinder metale którzy dla szpanu rzucają błotem na wszystko co nie jest true, grim and necro według ich uznania. A słuchanie Cof, Dimmu etc. przez młodą grupę słuchaczy jest wynikiem tego że nie zaczynali przygody z tym na samym początku tylko od niedawna i ta muzyka wydała im się bardziej przystępna, lepiej przyswajalna od rasowego black'u czy death'u, ale w miare zagłębiania się w te gatunki przyjdzie i zainteresowanie ich ojcami, zapewniam wszystkich.
No i jeszcze tzw "instynkt stadny". Starszy kolega metal bluzga na CoF, że to syf i kicz, więc młodszy metal również tak robi, bo myśli, że to jest trv. Nieważne, że nawet niektóre kawałki mu się podobają, ale przecież gdyby się do tego otwarcie przyznał, to by go wyśmiano. Kółko się zamyka :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

są tacy, co bluzgają, żeby bluzgać, ale nie w tym rzecz.

CoB - nie chodzi o 'poniżanie' kapeli, ale raczej o to, że wielu uważa ich za 'death metal', czy nawet 'blac metal' - oczywiście ze względu na (swoją drogą cieniaste) wokale. później taki twierdzi, że jest trv i grim, a jakby nie patrzeć CoB to zwykły power metal z harczącymi wokalami i tyle o nich.

CoF - jeden z najwięszych sprzedawczyków metalu, a black metalu to oni już nie grają od bardzo dawna. grali fajnie, ale tak się sprzedać (czyt. ugrzeczecznić muzykę pod publiczkę i dla zwięszenia zysków) to przesada.

na Dimmu Borgir psioczą pozerzy i zakute łby, można się takimi gostkami nie przejmować.

System of a dałn (SOAD - tja?) to nie metal, a nu metal, czy też jakiś hard rock, więc nie ma sesnu się o tym tutaj wypowiadać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są tacy, co bluzgają, żeby bluzgać, ale nie w tym rzecz.

CoB - nie chodzi o 'poniżanie' kapeli, ale raczej o to, że wielu uważa ich za 'death metal', czy nawet 'blac metal' - oczywiście ze względu na (swoją drogą cieniaste) wokale. później taki twierdzi, że jest trv i grim, a jakby nie patrzeć CoB to zwykły power metal z harczącymi wokalami i tyle o nich.

>>>Zgodzę się, chociaż dla mnie to raczej nie power tylko speed.

CoF - jeden z najwięszych sprzedawczyków metalu, a black metalu to oni już nie grają od bardzo dawna. grali fajnie, ale tak się sprzedać (czyt. ugrzeczecznić muzykę pod publiczkę i dla zwięszenia zysków) to przesada.

>>>Tu również się zgodzę, pierwszą płytę da się przeboleć, reszta to kiszka niesamowita...

na Dimmu Borgir psioczą pozerzy i zakute łby, można się takimi gostkami nie przejmować.

>>>Tia... Mi również jest bardzo miło :?

System of a dałn (SOAD - tja?) to nie metal, a nu metal, czy też jakiś hard rock, więc nie ma sesnu się o tym tutaj wypowiadać.

No proszę, dowiaduję się o sobie czegoś nowego. Mianowicie dzięki tobie dowiedziałem się, że lubię nu metal! Sry, ale jak dla ciebie "Toxicity" czy "Steal This Album!" to jest nu metal to fajnie... Dwie najnowsze podpadają pod pop-rock. Tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----->Do Stanislove i Żniwiarza Umysłów: i widzicie, tu się zaczyna następny problem. Po cholere wszystko szufladkować?? Właśnie jak się patrzy w takich kategoriach, że to jest black, to death a tamto jeszcze coś innego to wtedy gdy coś nie mieści się w jednej albo drugiej kategorii jest od razu dziwne, pokręcone i pozerskie bo nie pasuje do imege'u takiego złego black'owca słuchać zespołu w którym gra się na pedalskich klawiszach albo nie wali blastów przez 3 min bez przewy....Sad But True....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby wielkie zamieszanie. Jak ktoś się mnie pyta czego słucham to mu mówię, że różnych odmian death metalu, hardcore i wszytskich innych, które mi się spodobają. Wyobraź sobie co byłoby z wybieraniem zepsołów

"Blind Guardian - zespół grający metal"

"Cannibal Corpse - zespół także grający metal"

:] No i co? Ktoś nie wprawiony w temat nie będzie wiedział co brać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System of a dałn (SOAD - tja?) to nie metal, a nu metal, czy też jakiś hard rock, więc nie ma sesnu się o tym tutaj wypowiadać.

Numetal, to czy tego chcesz czy nie - także metal. Przy czym SOAD jest marnym przedstawicielem gatunku - i wierz lub nie, ale jest masa zespołów numetalowych, które urywają głowę na wysokości rzyci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System of a dałn (SOAD - tja?) to nie metal, a nu metal, czy też jakiś hard rock, więc nie ma sesnu się o tym tutaj wypowiadać.

Ja mam taką "teorię": goście dla których hard rock jest zbyt "light"

zaczynają grać metal.Zresztą jedno wynika z drugiego, bo (jeżeli się nie mylę) najpierw był hdr, a potem metal.

Przy czym SOAD jest marnym przedstawicielem gatunku

No to żeś mi się kolego naraził... :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

----->Do Stanislove i Żniwiarza Umysłów: i widzicie, tu się zaczyna następny problem. Po cholere wszystko szufladkować??

pierwszy raz słyszę, żeby porządek był problemem ;). fajnie jest czasem wiedzieć co dana kapelka gra zanim się pójdzie na koncert/kupi płytę/kasetę/winyla, a np. takie metal archives daje jakiekolwiek pojęcie na temat danej kapeli właśnie dzięki napisaniu o stylu jaki ona gra.

szukasz pagan/folk black? wpisujesz w wyszukiwarce metal archivesów i znajdujesz całą dłuuuuuuugą listę kapelk, możesz sobie teraz dowolnie poprzebierać i znaleść coś, co cię konkretnie interesuje.

poza tym, black metal to nie death metal, ani progressive czy doom, są to zupełnie odmienne style w obrębie jednego gatunku, z początku taki podział może się wydawać utrudnieniem, ale uwierz, że jak późńiej szukasz czegoś konkretnego, to takie 'szufladkowanie' się przydaje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz słyszę, żeby porządek był problemem ;). fajnie jest czasem wiedzieć co dana kapelka gra zanim się pójdzie na koncert/kupi płytę/kasetę/winyla, a np. takie metal archives daje jakiekolwiek pojęcie na temat danej kapeli właśnie dzięki napisaniu o stylu jaki ona gra.

szukasz pagan/folk black? wpisujesz w wyszukiwarce metal archivesów i znajdujesz całą dłuuuuuuugą listę kapelk, możesz sobie teraz dowolnie poprzebierać i znaleść coś, co cię konkretnie interesuje.

poza tym, black metal to nie death metal, ani progressive czy doom, są to zupełnie odmienne style w obrębie jednego gatunku, z początku taki podział może się wydawać utrudnieniem, ale uwierz, że jak późńiej szukasz czegoś konkretnego, to takie 'szufladkowanie' się przydaje

Ja to doskonale wiem. Nie chodziło mi o szufladkowanie 'praktyczne' (pomagające w oriętacji). Są zespoły które nie określają się jasno w tym co robią ale ludzie mimo wszystko muszą wrzucić to w jeden wór z innymi 'podobnymi' zespołami(chociaż często te zespoły różnią się od siebie kolosalnie) a potem gdy jakiś zespół chcę wyjść lekko poza obszar tego 'wora' to krzyczą, że to zdrajcy, że chcą tylko zyskać większą publikę(co moim zdaniem wydaje się absolutnie naturalne) i że robią wszystko dla kasy(co moim zdaniem też jest naturalne). A i z tymi porządkami to też bywa różnie no bo, np. gdy laik posłucha DEATH i Cannibal Corpse to pomyśli, że są to dwa zupełnie inne gatunki muzyczne(widzałem takie przypadki) chociaż oba są jednymi z czołowych przedstawicieli death metalu. 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i z tymi porządkami to też bywa różnie no bo, np. gdy laik posłucha DEATH i Cannibal Corpse to pomyśli, że są to dwa zupełnie inne gatunki muzyczne(widzałem takie przypadki) chociaż oba są jednymi z czołowych przedstawicieli death metalu. 8)

Jeśli stawiasz znak równości między technicznym death metalem, a brutal death'em to powodzenia ziomuś... Nie ma co uśredniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym na ostatnich 2 albumach Death w zasadzie nie grało już death metalu a progressive z elementami death i jazzu. tak to jest, że te podziały są potrzebne.

a kapele od 'sprzedawczyków' w większości wyzywają pozerzy, choć nie zawsze. wiele jest kapel ewoluujacych w obrębie jednego gatunku np. Entombed, Grave, Hypocrisy, Kataklysm czy choćby Megadeth, a żadnej z tych kapel nie nazwałbym sprzedawczykami, choć kierunek w którym te kapele podążały nie koniecznie musi mi się podobać.

są też kapele, które zmieniają gatunek jak np. Metallica (z thrashu na rock), Immortal (z black na viking), Katatonia (z doom na rock), Sentenced (z death na rock/heavy metal) - tu już można dyskutwać o tym dlaczego do tego doszło. ale chcąc nie chcąc trzeba przyznać że Load to doskonały hard rock, Sons Of Northern Darkness to genialny wiking, Discouraged Ones to świetny 'depresyjny' rock, a Frozen świetny heavy metal. zmiany przyniosły tym kapelką ogromną kasę i sławę, ale nie ma ich co za to obwiniać.

są też o wiele mniej chwalebne zmiany stylów. Cradle of Shit, Amorphis (choć ostatni album dobry) czy Sepultura. takie życie, jednym wychodzi lepiej innym gorzej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stawiasz znak równości między technicznym death metalem, a brutal death'em to powodzenia ziomuś... Nie ma co uśredniać.

Nie stawiam znaku równości. Chodziło mi o to jak kompletnemu ''zielonemu'' wytłumaczysz jaka jest różnica, np. pomiędzy gore a rasowym swedish death'em?? (ja swojemu kumplowi do dziś nie mogę wytłumaczyć że Slipknot(yuck) to nie jest BLACK metal, niastety). Dlatego na początek trzeba ludziom tłumaczyć gatunki muzyki w oparciu o inne zespoły, które być może już znają....bo potem wychodzą bardzo dziwne historie.......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cliff Burton (bas)

James Hetfield (ze względu precyzję gry)

Dave Mustaine

Janick Gers

Steve Harris (bas)

Tony Iomi

Alexi Laiho

John Petrucci

John Myung (bas)

Tomas Araya (bas)

Kerry King

Slash

Eddie Van Halen (jeśli można zaliczyć do metalu)

Mille Petrozza

Adam Jones

Ale ja się tam nie znam...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hunter jest jak dla mnie najlepszym polskim zespołem. Najbardziej podoba mi się płyta "Medeis" ,bo jest bardzo spójna,ma fajne teksty,a na koncertach to dopiero jest zabawa przy tych kawałkach.Na początku jak kupiłem sobie "T.E.L.I",to mi się ta płyta niezbyt podobała[poza kilkoma utworami],ale gdy poszedłem na ich koncert,to się mój stosunek do tej płytki diametralnie zmienił[oczywiście na + :D ].

Jeśli ktoś chciałby poznać Hunter to niech wejdzie na Hunter na youtube znalazłem to w necie;) Jest tu sporo teledysków,fragmentów koncertów i programów tv ,w których wystąpił Hunter.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to zgodnie z radą +mith'a+ . Najlepsi metalowi gitaryści/basiści....Wasze propozycje :?:

Kurde, sam proponowałem ten temat a tymczasem... ech - lenistwo i brak czasu... więc jedziemy :

Kirk Hammet

Cliff Burton

James Hetfield

Dave Mustaine

K.K. Downing

Steve Harris

Dave Murray

Adrian Smith

Janick Gers

Joe Satriani

Jimi Hendrix

David Gilmour

Roger Waters

Slash

Daron Malakian

Shavo Odadjian

Aczkolwiek ja też się nie znam... i wiem, że kilku ostatnich to nie bardzo gitarzyści/basiści metalowi ale to chyba nie aż taka straszna zbrodnia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmm , mam wybrać jakiś temat na maturę ustną , są dwa powiedzmy że ciekawe tematy:

76."Swiat i człowiek w tekstach ulubionego piosenkarza. Przedstaw sposoby kreowania ich obrazów."

17."Tekst piosenki rockowej jako specyficznt tekst kultury- omow na wybranych przykladach"

Edit:

Dobra, dzięki "brothers of metal" :? Chyba wybiorę temat 17. Wiem że wam to wisi. Ale chciałbym zafascynować komisje muzyką, tylko jak.

Myślałem że wybiore sobie temat 33. w związku z symboliką właśnie tej liczby, ale chyba nie :? . MIałem nadzieję że będe mógł oszołomić komisje :oops: tym , ze n.p Sepultura wydała album wyraźnie inspirowany Boską Komedią Dantego, a Meshuggah tytół płyty CATH33 wzią z książki J.Hellera Cath 22, nawet ja przeczytałem. Jedyny znak który każe wybrać mi ten temat to chyba tylko nazwa mojej gitary "Rockman" , zawsze to coś. Jak macie fajne pomysły żeby rozwinąć temat to piszcie

:roll: . Jak nie to może jakaś posadka w redakcji? :cry:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maturze ja omawialem temat 'czy teksty utworow rockowych moga byc traktowane jako poezja' i w sumie nie bylo tak zle.. wybralem Behemotha (postawa buntu) i Saturnusa (postawa samotnosci), i ogolnie mowilem o 'anty-' przeslaniu tej muzyki, jako ciaglosci z postawa muzyki rockowej w latach 60 i 70.. nie jest to trudny temat na pewno, o ile w komisji nie znajdziesz ortodoksyjnych chrzescijan, ktorzy cie uwala za uznanie kultruy metalowej jako kultury i omawianie satanistycznych tekstow :].

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh dokładnie ..... kolega miał podobny ... ale coś o omówieniu jakiejś subkultury itp.... ( heh moja szkola ma dziwne tematy ;/ ) wybrał metalowa..... wypowiedz piekna ładnie ale babka hmm "chrześcijanka" i bardzo negatywnie sie nastawial ... szczegolnie po wypowidzi o zespolach takij jak Behemoth, Pantera czy KAT .....

no ale dobre z teg bylo ze nauczyciel ktory siedzial obok chyba zaczą dyskutowac z pania wierząca i jakos sie udalo.. przemowil jej do rozsadku....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...