Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

misiu98

Vabank, (1981), Juliusz Machulski

Polecane posty

Głównym bohaterem filmu Juliusza Machulskiego jest Henryk Kwinto, wieczny spryciarz i krętacz, który po sześciu latach w więzieniu wychodzi na wolność. Nie ulega wątpliwości fakt, że nic nie trwa wiecznie jego żona jest z innym a na dokładkę najlepszy przyjaciel nie żyje. Sprawcą tego haniebnego czynu okazał się ten sam człowiek, który przed sześciu laty po udanym skoku zawiadomił władzę - Gustaw Kramer, były wspólnik (właściciel banku). Kwinto planuje wysublimowaną zemstę a pomysł niejako podsuwa mu sam Kramer chwaląc się, że jego zabezpieczenia w banku są najlepsze i nie do obejścia. Stary kasiarz chce się zemścić i tak jak za dawnych czasów zrobić skok i nie pozostawić po sobie żadnych śladów. W tym celu zbiera ekipę w której skład wchodzą dwaj młodzi gangsterzy Moks i Nuta, a także Duńczyk ? specjalista od systemów alarmowych. Czy i tym razem Henryk Kwinto zagra na nosie policji i zemści się na byłym wspólniku?

Debiut Juliusza Machulskiego i zdecydowanie film należący do czołówki polskiej kinematografii. Mimo upływu lat nadal bawi i zadziwia. Choć przy rzucie okiem na współczesną technikę wydaje się przestarzały, ale w tamtych nie tak odległych czasach wydawało się to nie do pomyślenia. Jan Machulski ? Kwinto bardzo dobrze odegrał swą rolę ? kasiarza mściciela. Film okrzyknięto polskim ?Żądłem?. Otrzymał on też kilka ważnych nagród.

Jan Machulski - Henryk Kwinto

Leonard Pietraszak - Gustaw Kramer

Witold Pyrkosz - J.J.Duńczyk

Krzysztof Kiersznowski - Nuta

Jacek Chmielnik - Moks

Elżbieta Zającówna - Natalia

Ewa Szykulska - Marta Rychlińska

Zdzisław Kuźniar - Krempitsch

Józef Para - komisarz Przygoda

Janusz Michałowski - komisarz Karelicki

Włodzimierz Musiał - ?Szpula?

Ryszard Kotys - Melski

Zbigniew Geiger - Stawiski, sekretarz Kramera

Zdzisław Wardejn - właściciel teatru

Henryk Bista - Jan Rożek

Leon Niemczyk - Jubiler

Grzegorz Heromiński - asystent komisarza Przygody

Czesław Przybyła - urzędnik więzienny

Ocena: 8

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to mój ulubiony film Machulskiego, ale i tak chętnie do niego co jakiś czas wracam (ale nie co roku jak chciałaby TVP :down: ). Znacznie lepszy i zabawniejszy niż późniejsze "Vinci". Może to za duża złośliwość z mej strony, ale naprawdę widac, ze to film ze starych dobrych czasów - ktoś przysiadł nad scenariuszem, nie wypchał go wulgaryzmami, bo tak zabawniej i zrobił, może nie arcydzieło, ale porządne, kultowe kino rozrywkowe z jednymi z lepiej rozpoznawalnych postaci polskiej popkultury.

W ogóle uważam, że w Polsce robi się dobrze tylko komedie. I to komedie Machulskiego. :confused: (Nie licząc "Tato" , Pasikowskiego i Koterskiego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film genialny i nikt mnie nie przekona że się mylę. Postaci ciekawi zarysowane, wątek logicznie poprowadzony, język wspaniały. Czego chcieć więcej. To jest film, a nie zapchaj dziura na 2 godziny. Miło jest także oglądać jak wyglądała Warszawa w latach międzywojennych :happy: To jest film w którym efekty specjalne nie są potrzebne:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żądło to może nie jest ale bardzo przyzwoity film, szczególnie jak na polską kinematografię jak najbardziej. Okres międzywojenny to chyba idealny czas akcji na tego typu film. Do tego dochodzą świetne kreacje aktorskie Pietraszaka, Machulskiego seniora i Pyrkosza. Szkoda że już od kilku lat Machulski nie ma pomysłu na film przynajmniej tak dobry jak Vabank.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem kilka razy. Za pierwszym razem byłem naprawdę " młody "oczko.GIF. Potem już zrozumiałem film.icon_cool.gif Jak wyżej, jest kapitalny.

Machulski odwalił kawał roboty i to na marne nie wyszło. Według mnie jeśli o Polskie kino chodzi, ponad czasowe. Zdecydowanie, to trzeba obejrzeć!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film po raz pierwszy oglądałem naprawdę lata temu, właściwie tylko dla tego, że oglądał go mój ojciec. Dopiero kilka miesięcy temu zabrałem się za oglądanie jedynki i dwójki z własnej woli, nie przymuszany przez nikogo. I muszę przyznać, że mimo lat, ogląda się go świetnie. Klimat dwudziestolecia międzywojennego aż kipi, do tego ciekawa fabuła podobna do historii z amerykańskiego filmu Żądło(The Sting) z Robertem Redfordem(którego akcja dzieje się w podobnych czasach). Jak dla mnie- Vabank trzeba obejrzeć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...