Skocz do zawartości
Warman

Bardzo delikatny upgrade jednostki centralnej

Polecane posty

Na przyszły rok zapowiedziano nową generację konsol i będę chciał w nią zainwestować, natomiast do tego czasu chciałbym ograć kilka nowszych tytułów na moim blaszaku, ale minimalny upgrade wydaje się nieunikniony. 

Chodzi o to żeby zrobić to jak najbardziej po kosztach. Wydaje mi się, że najrozsadniej byłoby wymienić kartę grafiki. 

Mój komputer:

Procesor Intel Core i5-4440 (6M Cache, do 3.30 GHz) 

Karta graficzna Asus GeForce GTX 660, 2GB DDR5 (192 Bit)

Płyta główna MSI H81M-E33 V2

Dysk Seagate Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache 

8 GB DDR3 1600

Zasilacz Corsair VS 450W ATX 

Obudowa Zalman Z1

 

Chciałbym ograć w okolicach powiedzmy średnich detali takie gry Monster Hunter World, Wolfenstein II, Metro Exodus, Mortal Kombat 11 i ogólnie rzecz biorąc tytuły z Xbox Game Pass dla PC. 

Dajcie znać, czy jest to opłacalne i możliwe do zrealizowania, czy lepiej dać sobie spokój i poczekać? 

Edytowano przez Warman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałbym używanego GTX 1060 6GB na gwarancji (~ 600-650 zł) i wtedy pograsz komfortowo. Problem będzie najwyżej w grach które mocno siedzą na procesorze, ale to głównie tytuły pokroju ostatnich dwóch Assassin's Creed czy Battlefield V na multi. Z nowych to RX 570 / RX 580 4GB, ale sterownik od Radeonów bardziej obciąża CPU, więc lepiej wziąć GTX 1060.

No i można dorzucić RAM do 16GB, najlepiej kupić identyczną kość jak posiadasz, nie jest to jakiś wielki koszt.

Ew. dokupić też dysk SSD nawet jakiś Crucial BX500 240GB żeby tam wrzucić system i 3-4 gry, które na HDD się długo wczytują.

 

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena niezła, chociaż jeśli to model Armor to ma takie sobie chłodzenie. Nie wiem czy nie wolałbym wziąć Asusa w wersji 4GB z wyraźnie lepszym chłodzeniem - https://www.x-kom.pl/p/365593-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-570-strix-4gb-gddr5.html

Te 4GB w sumie i tak wystarcza karcie o tej wydajności, a przynajmniej nie będzie piekarnika w obudowie.

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dirian napisał:

chociaż jeśli to model Armor to ma takie sobie chłodzenie. Nie wiem czy nie wolałbym wziąć Asusa w wersji 4GB z wyraźnie lepszym chłodzeniem

Obie karty mają podobne układy chłodzenia. Różnice w głośności będą niezauważalne bo obie karty są słyszalne przy znacznym obciążeniu.

Asus Radeon RX 570 Stix - 37  DBA - po OC karta osiąga 42 DBA i okresowo 44 DBA

MSI Radeon RX 570 Armor OC - 40-41 DBA

MSI w modelach Armor po uaktualnieniu obniżyło RPM.

Różnica pomiędzy 37 (ASUS) a 40 (MSI) wynika z zastosowania OC. Natomiast porównując OC obu kart ręczne z fabrycznym różnica 42 (ASUS) a 40 (MSI) sytuacja jest odwrotna.

W przypadku niskiego obciążenia obie karty mają wyłączone wentylatory (internet, office, filmy, mało wymagające gry).

Edytowano przez cali
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cali napisał:

Obie karty mają podobne układy chłodzenia. Różnice w głośności będą niezauważalne bo obie karty są słyszalne przy znacznym obciążeniu.

Asus Radeon RX 570 Stix - 37  DBA - po OC karta osiąga 42 DBA i okresowo 44 DBA

MSI Radeon RX 570 Armor OC - 40-41 DBA

MSI w modelach Armor po uaktualnieniu obniżyło RPM.

Różnica pomiędzy 37 (ASUS) a 40 (MSI) wynika z zastosowania OC. Natomiast porównując OC obu kart ręczne z fabrycznym różnica 42 (ASUS) a 40 (MSI) sytuacja jest odwrotna.

W przypadku niskiego obciążenia obie karty mają wyłączone wentylatory (internet, office, filmy, mało wymagające gry).

A kwestie temperatur celowo pominąłeś, czy co? Bo mi chodzi o temperatury, głośność to mniejszy problem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm daje to wszystko do myślenia. Muszę wybrać jedną z tych dwóch, bo jednak unikam kupowania używek z elektroniki. Jakoś po wakacjach pewnie dorzucę ssd, ale to narazie pieśń przyszłości. Także tak reasumując, co według was będzie lepszym wyborem i dopełnieniem tego mojego dziadka? 

Wersja z 4 GB rzeczywiście pod względem temperatury i kultury pracy ma lepsze komentarze. Różnica w cenie to obecnie 20 zł. Warto dopłacać :-P? 

Edytowano przez Warman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dirian napisał:

A kwestie temperatur celowo pominąłeś, czy co? Bo mi chodzi o temperatury, głośność to mniejszy problem...

50 minut temu, Warman napisał:

Wersja z 4 GB rzeczywiście pod względem temperatury i kultury pracy ma lepsze komentarze. Różnica w cenie to obecnie 20 zł. Warto dopłacać :-P? 

Asus Radeon RX 570 4GB Strix
Temperatura obciążenie - 71
Temperatura spoczynek - 44
MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC
Temperatura obciążenie - 60-65
Temperatura spoczynek - 33-35

Obecnie są w sprzedaży uaktualnione karty MSI Armor z nowym biosem. Kultura pracy też jest lepsza zostało zmniejszone RPM.

Edytowano przez cali
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Warman napisał:

Bazując na waszym doświadczeniu, co będzie lepszym zakupem pod wyżej wymieniony zestaw i zapewni bezproblemowa pracę przez dłuższy czas? 

Biorąc pod uwagę gry to

Shadow of Mordor wykorzystuje 7.5GB VRAM z 4K teksturami

Shadow of Tomb Raider wykorzystuje 7GB VRAM w 1080p

Rise of Tomb Raider wykorzystuje 7GB VRAM w 1440p

Final Fantasy XV wykorzystuje 7-8GB VRAM w 1080p do 4K potrzebuje więcej niż >8GB VRAM (8.5GB VRAM)

Rainbow Six Siege wykorzystuje 8GB VRAM z 4K teksturami

Kingdom Come Deliverance 7GB VRAM z 4K teksturami

Spoglądając w przyszłość więcej niż 8GB VRAM będzie zalecane.

Konsole wyznaczają standardy grafiki gry będące w 4K czy 8K będą standardem. Nie będzie już paczek z teksturami wysokiej rozdzielczości będą już zawarte w grze. 8GB VRAM to minimum dla PC.

Kupując kartę z 4GB VRAM kupujesz na czas obecny.

Kupując kartę z 8GB VRAM obecnie daje komfort lub w przyszłości obsłuży niektóre gry na minimalnych ustawieniach.

Odnośnie tego że jeżeli Raytracing będzie obecny w każdej (jako standard) grze bez możliwości wyłączenia tej opcji to wszystkie obecne GPU poza RTX czy nowymi kartami od AMD Radeon Navi nie są wstanie obsłużyć gier. Przykład Quake II RTX raytracing uruchamiany na 1080 TI średnio 20 FPS. Warto zaznaczyć że raytracing wymaga wydzielonego układu na karcie do obliczeń.

Edytowano przez cali
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rady. Zdecydowałem o zakupie wersji 8gb po czym jak dodałem ją do koszyka okazało się, że promocja się skończyła :-P takie moje szczęście. Także porozglądam się jeszcze i może uda mi się znaleźć coś ciekawego w podobnym przedziale cenowym 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W morele jest Sapphire RX 570 Pulse 8GB za 700 zł - na mnie karta zrobiła dobre wrażenie pod względem kultury pracy oraz wykonania (jest metalowy backplate).

Co do wypowiedzi kolegi odnośnie ilości VRAM, to taki wywód jest dla mnie niezrozumiały przy zakupie karty o wydajności RX 570 - to karta "na teraz" do FHD, a nie opcja do grania w przyszłe gry w 4K. Do tego jest sporo po prostu nieprawdziwych stwierdzeń - gdyby do gry w SOTR w FHD należałoby mieć 7GB VRAM, to GTX 980 zaliczyłby konkretną porażkę względem RX 580 8GB (test).

 

 

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w promocji wyskoczyła karta asusa rx570 4 GB strix o której była mowa. Kosztuje 560 zł i z tego co mi wiadomo dorzucane są teraz dwie gry do niej, które można sprzedać. Żal było nie wziąć za te pieniążki :-)

Teraz chciałbym tylko się upewnić o jedną rzecz. Czy ten zasilacz będzie z tym bezproblemowo pracował? 

Nigdy też nie składałem kompa osobiście i jestem totalnie maksymalnie zielony w temacie, ale rozumiem że standardowo ja podpinam pod PCI - e i jeszcze kabel od zasilacza podpinam i tyle? 

Edytowano przez Warman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat karty ogarnięty i dokupiłem jeszcze dysk ssd crucial mx500 500gb i pojawił się pewien problem. Otóż dysk jest podłączony pod sata 3 kablem do sata 3 natomiast odczyt i zapis w programie as ssd kształtuje się na poziomie połowy osiągów czyli tak jakby na sata 2 tj. wartości ok 250. Bios ustawiony na ahci. Co może stanowić problem? 

 

 

 

 

Edit: temat do zamknięcia 

Edytowano przez Warman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...