Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AmaD

"Nie daj się nabrać"

Polecane posty

Co do monitorów LCD. Tekst mną trochę wstrząsnął. Rozumiem, że obraz i takie tam są znacznie lepsze (mój znajomy ma), ale cena odstrasza. Do tego gdy czytam, że już jest dostępna nowa, lepsza technologia to mnie bardzo wkurza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada budowy panelu wyklucza istnienie takiego parametru jak odświerzanie. Piksele po prostu zapalają się i gasną. Czas gaśnięcia odpowieda za smużenie - im szybciej tym lepiej - wszędzie piszą że poniżej 20-25 ms to już nie widać, a mnie przeszkadza :(

Znam to. Dlatego sam nie mam LCD, poza tym gdy mam odświerzanie w CRT poniżej 75 Hz, to widzę "mruganie" monitora i po 30 minutach muszę odejść od kompa, za to pracując/grając przy 85 Hz mogę siedzieć cały dzień. Na moje nieszczęście w grach najczęściej miewałem 60 Hz, choć nie wiem jak mam teraz po zmianie karty graficznej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gdy mam odświerzanie w CRT poniżej 75 Hz, to widzę "mruganie" monitora i po 30 minutach muszę odejść od kompa, za to pracując/grając przy 85 Hz mogę siedzieć cały dzień. Na moje nieszczęście w grach najczęściej miewałem 60 Hz, choć nie wiem jak mam teraz po zmianie karty graficznej :)

Mój stary gf2 ti równiez domyślnie ustawiał w grach 60, ale są przecież programiki, którymi na stałe można ustawić odświeżanie na poziomie, przy którym wzrok się nie męczy. Powyżej 85 już jest znośnie. 60 to kaszana, oczy bolą strasznie. Ja gram z reguły w 1024x768 - 100 Hz, a w 800-600 - 120.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie siedze u siostry na Flatronie L1510S i po całym dniu młócenia z bratem po sieci, musze stwierdzić, że do gier to sie on za bardzo nie nadaje...Lepiej sie gra na Flatronie CRT 17". Dobry jest do netu, smużenia w prawdzie niema, ale kolory się zmieniają pod kątem widzenia i, odziwo oczy się naprawde męczą nie wolniej niż na moim wysłużonym 15 calowym Hyundaiu. Dodam jeszcze, że kolorki są jakieś takie blade...Naprawde do gier lepiej CRT, myślałem, że LCD bardziej, ale dzisiaj sie przekonałem co jest lepsze..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M4TEUS2

Czy wy zastanowiliście co piszecie? Jak w LCD może być jakieś odświeżanie, skoro piksele cały czas świecą. W CRT wiązka elektronów "zamiata" ekran w określonym tępie i częstotliwość odświerzania to po prostu wartość ile razy na sekundę ta wiązka przemieży cały ekran. Jak ta wartość jest niska to ekran miga, jak wysoka to zresztą też tylko jest to mniej uciążliwe. W LCD karta graficzna może dawać nawet sygnał 40Hz a i tak migotania nie będzie, bo zkąd? Tu raczej chodzi o bezwładność kryształów i związane z tym smużenie. Na CRT to zjawisko jest też widoczne (przygaście ekran i szybko poruszajcie muszą a zobaczycie piękny motion blur). Mam LCD i mogę wam powiedzieć że smużenia tak samo nie widać jak na CRT. Co do wysokiej ceny to też się nie zgodzę. Ja dałem 999zł rok temu w tym czasie dobre 17"CRT kosztowały 800-900zł więc niewiele mniej. Jeśli dodamy do tego brak szkodliwości dla oczu to panel LCD jest naprawdę genialnym użądzeniem.

PS Wiem o tej nowej technologii ale trzeba wziąść poprawkę że zanim pierwsze monitory tego typu pojawią się w sklepach minie ze dwa lata a zanim stanieją ze trzy więc psuć sobie wzroku przez kolejne 5-6 lat nie polecam tylko dlatego że ona jest

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy odcinek "Nie daj się nabrać" jest równie dobry poprzednie. Oto moje spostrzeżenia:

Porównanie procków - bardzo dobrze, czyli profesjonalnie zrobione. Bardzo dobrze, że Khedron wziął pod uwagę 10 testów. Z takiego porównania można łatwo wywnioskować, który procek jest lepszy (minimalnie PIV). Athlon, choć szybszy ma niestety wady, o których nie wspomniano w tekscie. Mianowicie bardzo szybko się przegrzewa. Moim zdaniem za szybko. Jednak test bardzo dobry.

Porównanie kart graficznych - również bardzo dobre. Ładnie zostały wyjaśnione różnice między poszczególnymi modelami. Jednak znowu o paru (mało istotnych) rzeczach zapomniano. Choćby chłodzenie. Pomimo, że według mnie Radeony są szybsze, mają gorsze chłodzenie. Podobnie profesjonalizm firmy. Wydaje mi się, że tutaj wygrywa Nvidia, co i tak nie zmienia faktu, że robi ona wolniejsze karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje nieszczęście w grach najczęściej miewałem 60 Hz, choć nie wiem jak mam teraz po zmianie karty graficznej :)

Jeżeli pracujesz na nVida'dzie (nie wiem jak jest z radeonami) to w DX możesz sobie ustawić wymuszone częstotliwości w sterownikach. By zrobć to zami w Opem GL trzeba użyć np. programu NVMax lub NVHardPage (choć nazwy tego ostatniego nie jestem pewien do końca pomimo że sam go używam :) )

Czy wy zastanowiliście co piszecie? Jak w LCD może być jakieś odświeżanie, skoro piksele cały czas świecą.

Hehe a nie było to już mówione czasem. Tak to jest jak sie nie czyta postów dokładnie. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zawsze smużenie widzę i przeszkadza mi ono (dlatego nie mam jeszcze panelu) Dla oczy panel jest jednak zdecydowanie bardziej przyjazny, choć u mnie problem ze łzawieniem znikn?ł po wymianie monitora na nowszy (Sony E220).

Tak jest, Sony rz?dzi (mam E230). Kupiłem go 2 lata temu i za t? kasę mogłem dostać spokojnie jaki? LCD z najniższej półki. Ale wybrałem trinitrona. Katowałem już oczy w 8-godzinnych maratonach. Poza bólem pleców innych efektów ubocznych nie stwierdzono.

Ja tez mam dobry monitor CRT z plaskim trinitronem i na LCD bym go nie zamienil. Ale w pracy, do pisania tekstow, i owszem. Problem tylko w tym, ze CRT zajmuje duzo miejsca na biurku i poza nim, a ja mam mala chalupke i CRT by mi (wymiarowo) duzo bardziej pasowal. Coz, trzeba czekac na nowa generacje tych monitorow :)

No to panie Kalasanty musisz poczekac na monitory OLED. LCD nie ma zadnej przyszłosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy odcinek "Nie daj się nabrać" jest równie dobry poprzednie. Oto moje spostrzeżenia:

Porównanie procków - bardzo dobrze, czyli profesjonalnie zrobione. Bardzo dobrze, że Khedron wziął pod uwagę 10 testów. Z takiego porównania można łatwo wywnioskować, który procek jest lepszy (minimalnie PIV). Athlon, choć szybszy ma niestety wady, o których nie wspomniano w tekscie. Mianowicie bardzo szybko się przegrzewa. Moim zdaniem za szybko. Jednak test bardzo dobry.

Porównanie kart graficznych - również bardzo dobre. Ładnie zostały wyjaśnione różnice między poszczególnymi modelami. Jednak znowu o paru (mało istotnych) rzeczach zapomniano. Choćby chłodzenie. Pomimo, że według mnie Radeony są szybsze, mają gorsze chłodzenie. Podobnie profesjonalizm firmy. Wydaje mi się, że tutaj wygrywa Nvidia, co i tak nie zmienia faktu, że robi ona wolniejsze karty.

co do tego że Athlony się przegrzewają to się niezgodzę. Kupiłem niedawno A2600 Barton i jego temperatura wynosi około 45-47 C (po odpaleniu jakiejs gry). co jest chyba nie duzo. ale i tak kupie jakiś dobry radiator z wentylatorem bo mam zamiar go podkręcic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego że Athlony się przegrzewają to się niezgodzę. Kupiłem niedawno A2600 Barton i jego temperatura wynosi około 45-47 C (po odpaleniu jakiejs gry). co jest chyba nie duzo. ale i tak kupie jakiś dobry radiator z wentylatorem bo mam zamiar go podkręcic.

Ja mam Athlona 2500 i bardzo dużo mi się jego temperatura podnosi. Po 1-2 godzinach gry wynosi ona zazwyczaj około 70 stopni. Dodam jeszcze, że nie jest on w ogóle podkręcany. Ja z tego wnioskuję, że niestety Athlony grzeją się bardziej niż Pentiumy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Athlona 2500 i bardzo dużo mi się jego temperatura podnosi. Po 1-2 godzinach gry wynosi ona zazwyczaj około 70 stopni. Dodam jeszcze, że nie jest on w ogóle podkręcany.

Masz albo bardzo slaby wiatraczek, albo radiator zostal zle zalozony na procka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego że Athlony się przegrzewają to się niezgodzę. Kupiłem niedawno A2600 Barton i jego temperatura wynosi około 45-47 C (po odpaleniu jakiejs gry). co jest chyba nie duzo. ale i tak kupie jakiś dobry radiator z wentylatorem bo mam zamiar go podkręcic.

Ja mam Athlona 2500 i bardzo dużo mi się jego temperatura podnosi. Po 1-2 godzinach gry wynosi ona zazwyczaj około 70 stopni. Dodam jeszcze, że nie jest on w ogóle podkręcany. Ja z tego wnioskuję, że niestety Athlony grzeją się bardziej niż Pentiumy.

Też mam Athlona, też szybko się nagrzewa. Kiedys postanowiłem kompa oddać do serwisu, w obawie, "żeby nie wybuchło" :wink: . Okazało się, że komp stał w miejscu, gdzie był słaby dostęp i mała cyrkulacja powietrza. Przestawiłem w inne miejsce i wszystko jest dobrze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też byłem w serwisie z moim Athlonem i mi powiedzieli, że wszystko z nim dobrze, że tak ma być. Ja jednak do końca im nie uwierzyłem. 70 stopni to jednak trochę za dużo. A właśnie czy to, że mam boxowaną wersję Athlona ma coś do rzeczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie czy to, że mam boxowaną wersję Athlona ma coś do rzeczy?

Oczywiscie - dolaczone wiatraczki sa niewiele warte. Zmien chlodzenie na porzadne, to Ci od razu temperatura spadnie do poziomu ok 47 stopni pod obciazeniem.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M4TEUS2
Hehe a nie było to już mówione czasem. Tak to jest jak sie nie czyta postów dokładnie. :P

Czytałem posty dokładnie i widziałem że potrzebne jest wyjaśnienie czym dokładnie jest odświeżanie a czym smużenie bo nadal mieszały się te pojęcia (patrz post trzeci od góry).

Co do atlonów to faktycznie mocno się grzeją (mój xp1700+ do55*)ale 70* :shock: to nie jest normalne. Dziwię się że boxowe wiatraki AŻ TAK źle sobie radzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AmaD
Oczywiscie - dolaczone wiatraczki sa niewiele warte. Zmien chlodzenie na porzadne, to Ci od razu temperatura spadnie do poziomu ok 47 stopni pod obciazeniem.

Dzięki, dzięki, dzięki. Niedawno zmieniłem wiatraczek i komp się wogóle nie nagrzewa. Temperartura nigdy nie przekroczyła jeszcze 56 stopniu (nawet po dłuższym czasie rozgrywki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carti

Jak dla mnie, to dział "zbyt profesjonalny". Owszem, widać, że autor ma wiedzę z tego działu, ale dla szarego człowieka czy gracza jego artykuły są za mało zrozumiałe. Np. esej na temat który ze sprzętów różniących się jedną z czterech cyferek jest lepsza. Jak dla mnie (akurat w tej dziedzinie) za mądre. Pierwszą część zarówno ja i tata ( :!: ) przeczytaliśmy z nieudawanym zaciekawieniem i rozbawieniem, a teraz to już raczej rutyna zżera Khedrona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdg. mnie taki dział może sie przydać tym, którzy kupują nowego kompa, lub zmieniają części do niego. Wtedy trzeba sie troche tym zainteresować i kupić coś dobrego..Mój kumpel z klasy sobie kupował kompa:

Celeron 2,4GHz(wydajność na poziomie Durona 1,8GHz)

Radeon 9200SE(niewiem czy ta karta nie jest gorsza od GF2MX)

512DDR

dysk 80

do tego jeszcze jakiś kiczowaty monitor 17"

Za wszystko zapłacił ponad 3tys zł

Dla porównania ja za kompa Athlon 2,5, GF4Ti4600, ram, dysk podobne do jego i za to dałem 2100zł, a za 900zł miałbym już 19" calowego Flatrona..Więc ja dałem dużo taniej i mam dużo lepszy sprzęt, a kosztowało mnie to tylko przez pewien czas zaglądać na strony o sprzęcie-i tyle. Więc już macie tak wygodnie i nie musicie do tego netu zaglądać :P bo wszystko macie ładniutko(jak zwykle :) ) w CDA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M4TEUS2

Nie daj się nabrać z setnego numeru mnie dobiło, autor cały czas narzeka na panele LCD, że smużą, że 17"CRt ma jednak większą przekątną niż 15"LCD itp. itd. Kompletnie dobiła mnie opinia, że małe gabaryty służą nie nam tylko hipermarketom :shock: To że mam teraz dwa razy więcej miejsca na biurku odbieram jako osobistą kożyść, ale może poprostu jestem dziwny i tyle :wink: Co do przyzwyczajania się do smużenia nie miałem z tym najmniejszych problemów (nie gram w homeworda) za to przyzwyczajanie się do monitora CRT jest o wiele bardziej bolesne. Po dwóch godzinach zajęć w budzie (dobre 17"CRT odśw 85HZ) mam czerwone oczy i lekki ból głowy, a w domu przed LCD mogę siedzieć aż nie zgłodnieję, bez najmniejszych dolegliwości. Gdzie mu u diabła LCD zrzera klatki :shock: pierwsze słyszę. Co do niby kiepskiej jakości czcionek to windows XP (nie wiem jak inne) posiada metodę wygładzania Clear Type specjalnie dla monitorów LCD i czcionki wyglądają w 800x600 świetnie. Co do gier raczej mi też nie przeszkadza że zamiast 640x480 mam Anty Aliasingowane 1024x768 :D

Niestety co do jednego muszę przyznać mu rację monitory LCD są cholernie drogie i do tego nie tanieją ba nawet drożeją rok temu można było kupić panel już za 999zł w tym najtańszy to chyba 1400zł Ech mówi się oszustwo-większe oszustwo-marketing :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rok temu można było kupić panel już za 999zł w tym najtańszy to chyba 1400zł

Bo to 2 generacje róznicy, LCD o jakości tego dzisiejszego za 1400 kosztował 7 tyś :)

Raszta to opinie subiektywne, mające mało wspólnego z fizyczną prawdą. Siła sugesti czy cuś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Athlona 2500 i bardzo dużo mi się jego temperatura podnosi. Po 1-2 godzinach gry wynosi ona zazwyczaj około 70 stopni. Dodam jeszcze, że nie jest on w ogóle podkręcany.

Masz albo bardzo slaby wiatraczek, albo radiator zostal zle zalozony na procka.

Może to być równie dobrze ciut słaby radiator, albo komp najzwyczajniej stoi w niewentylowanym cieple (zamknięta szafka obok kaloryfera) ....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziele

ten dział jest o tyle dobry że zrozumiałem jak fałszuje sie to:

kreska przerywana to skala kreska ciągła to do kąd dany monitor sięga

ps. ceny są przypadkowe

np. lcd sony: (700zł)

________________________

----------------------------------------

95 96 97 98 99 100

np. lcd Yiama: (300 zł)

________

----------------------------------------

95 96 97 98 99 100

gdyby te "wykresy" nie były podpisane cyframi to co byście kupili??

tak naprawdę ten drugi nie jest wiele gorszy a o wiele tańszy a b;ez cyfr wyszłoby że sie nie oplaca nawet na niego patrzeć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość skurczfun

dobrze że autor zwrócił uwagę na ściemnianie dotyczące jakości monitorów w sklepach (chodzi mi o zmienianie parametrów monitorów CRT)... moim zdaniem kupując sprzęt lepiej pójść do sklepu z kolegą komputerowcem niż zaufać sprzedawcy (który często wciska byle kit)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ziele

Bo sęk właśnie w tym że jeśliby sprzedawcy zwracali uwage na jakość sprzętu to musiało by byc pawdą "im droższe tym lepsze".

Po prostu wciskają nam największy kit bylebytylko sprawić że nasz porfel schudnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...