Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Turambar

Wojsko, militaria, paintball, AS

Polecane posty

Bądźmy optymistami i nie przesadzajmy.

Zależy co uważasz za profesjonalizację:

-jeżeli dobre wyposażenie, to 6 lat to za mało

-jeżeli dobrze opłacanych (nie pamiętam teraz ilu planuje rząd) żołnierzy, to 6 lat to (moim zdaniem) za dużo i jeżeli kryzys skończy się szybko, to będzie więcej pieniędzy na wojsko, dzięki czemu będzie można dobrze opłacić dużą (chyba koło 200 tys.) liczbę żołnierzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz tu roznie moze byc... sa jednostki juz w pelni przygotowane na to. Ale jest duzo przestarzalych. A uzawodowione wojsko kiedy juz zapowiadali? 8? 10 lat temu?

ps. wspomnialem o 6 latach, gdyz taka wypowiedz slyszalem niedawno z ust naszego ministra obrony narodowej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje.

Zapowiadali wiele razy, ale głównie do tej pory rządziła lewica, której nie jestem zwolennikiem, bo kojarzy mi się z komunizmem, więc i z armią poborową.

Możemy tylko mieć nadzieje, że ten rząd coś zrobi w kierunku poprawy naszej armii (i nie tylko)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie na czym polega to pseudo "uzawodowienie" armii? Na tym, że więcej nie będzie poboru... I to tyle różnic. Sprzęt ten sam, system szkoleń identyczny. Tzn., że zawodowcy będą mieli takie wyszkolenie i wyposażenie jak poborowcy. Tj. po prostu śmieszne. Wszyscy inni uzawodowili armię w ciągu 6-8 lat (Hiszpania) my zrobiliśmy to w dwa i skutki są opłakane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matysnext co Ty masz tam w avatarze? twardego? naprawialem takie w delegacji w Żaganiu... a konkretnie oporo-powrotniki (czesc lufy) :) fajnie je sie testowalo :)

Belutek to prawda. W zasadzie roznica jest taka ,ze konczysz o 15 (jesli nie masz sluzby) i do domu. A jesli chodzi o sprzet.. poprostu trzeba sie zaciagac do jednostek zmodernizowanych jak np. w Świętoszowie. Sluzylem tam i maja naprawde swietny sprzet w porownaniu do innych. Maski mp5, beryle czy PM 98 z rokiem produkcji 2000, gdzie w innych jednostkach widzialem "kałachy" z lat 80`ych i 70`ych, jak i maski mp3 i mp4. Helmy kewlarowe, a nie te stare "nocniki"... takze udalo mi sie fajnie trafic, ze tak powiem. No ,ale tak jak mowisz... w wiekszosci to jest naprawde przestarzaly sprzet.... przykladowo w Żaganiu remontowalem dzialo przeciwlotnicze... kiedy zapytalem w, ktorym muzeum bedzie mozna je obejrzec (gdyz sam w zasadzie sie nim zajmowalem i chcialem kiedys je zoabczyc jeszcze) , obpowiedziano mi ,ze to idzie do uzytku, do jednej z jednostek... dzialo z 1954 roku.... :|

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie na czym polega to pseudo "uzawodowienie" armii? Na tym, że więcej nie będzie poboru... I to tyle różnic. Sprzęt ten sam, system szkoleń identyczny. Tzn., że zawodowcy będą mieli takie wyszkolenie i wyposażenie jak poborowcy. Tj. po prostu śmieszne. Wszyscy inni uzawodowili armię w ciągu 6-8 lat (Hiszpania) my zrobiliśmy to w dwa i skutki są opłakane.

W sumie racja. Ale polepszy się jednak jakość WP, bo jak wspominałem wcześniej żołnierz będzie chciał walczyć i szkolić się, a nie będzie do tego zmuszony poprzez pobór.

Matysnext co Ty masz tam w avatarze? twardego? naprawialem takie w delegacji w Żaganiu... a konkretnie oporo-powrotniki (czesc lufy) :) fajnie je sie testowalo :)

Tak to twardy. Mimo, iż to jest przerobiony ruski t72, to jednak przeróbka polska i (chyba) jest ich najwięcej w polskiej armii. A, że jestem fanem militarii, to wkleiłem sobie go do awatara.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jak wspominałem wcześniej żołnierz będzie chciał walczyć i szkolić się, a nie będzie do tego zmuszony poprzez pobór.

Tak, to napewno wplynie na "jakosc" naszego wojska. Ale mysle ,ze wiekszosc ludzi idacych "do pracy" do wojska idzie tam poprostu dla kasy. Praca bardzo lekka wbrew pozorom, 2000 z kawalkiem na start (starszy szeregowy) do tego wyprowiantowanie (jakies 30 zl od dnia), kasa za sluzby (50 zl za jedna sluzbe jesli nic sie nie zmienilo), mundurowka, a gdzie nie gdzie mozna dostac tez mieszkanie [(jak nie za darmo to za grosze) na wynajem]. Do tego jakas polroczna misja (choc chetnych jest tylu, ze trzeba czekac latami, aby sie zalapac), za ktora przywozisz ponad 50-60 tys. zl. (zalezy jak wydajesz). No i nie wspomne o krotszym wieku emerytalnym (nawet po przedluzeniu o te 10 lat). I na koniec, jesli sluzysz w jednostce pancernej (czolgi, halbice samobiezne) lub innej zmechanizowanej i masz diesel`a to zapominasz o tankowaniu na stacjach CPN ;) Patrz ile bonusow, a i wyksztalcenia nie trzeba ;) (do pewnego stopnia... )

Mimo, iż to jest przerobiony ruski t72, to jednak przeróbka polska i (chyba) jest ich najwięcej w polskiej armii

Chyba tak. Jak nie wszystkie to napewno spora wiekszosc... pancerz reaktywny to calkiem przydatny patent :) Choc przydalaby sie klimatyzacja, lub regulowane fotele jak np. w Leopardzie 2, ktory jest chluba Swietoszowa. (posiadaja okolo 130 sztuk, jesli sie nie myle okolo 8 milionow zlotych za sztuke)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dla kasy (jak w każdym zawodzie), ale jednak (jak w każdej pracy) starasz się, aby awansować, żeby awansować trzeba się kształcić stosunkowo do stopnia i proszę zaangażowanie żołnierza rośnie, a jak rośnie zaangażowanie, to żołnierz pracuje lepiej.

Aby mieć dobre wojsko potrzeba kasy - nie tylko na uzbrojenie, ale i na żołnierzy, bo gdy człowiek dużo zarabia, to jest (zazwyczaj) szczęśliwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakarmimy żołnierza damy mu pieniążki do łapki i żołnierz będzie szczęśliwy. Kres kłopotów...

Ale, ale tak właściwie po co nam wojsko? Po to aby wojacy byli szczęśliwi? Chyba jednak nie, wojsko jest po to aby sprawnie bronić swojego państwa i ew. sprawnie atakować państwo wroga. W naszym przypadku chodzi raczej o tą pierwszą opcję (nie liczę tutaj maciupeńkich misji jak ta w Iraku, Afganistanie, Somalii czy gdziekolwiek), uzawodowienie winno polegać na wyszkoleniu człowieka tak aby nie miał oporów przed zabijaniem i aby mógł wykonywać rozkazy bez mrugnięcia okiem. Trzeba zgrać wszystkie siły, a jak na razie brak nam w tej sferze doświadczenia. Zresztą o naszym sprzęcie można powiedzieć praktycznie wszystko co złe. Większa jego część nie nadaje się do niczego, co więcej to podstawowe wyposażenie żołnierza jest idiotycznie skonstruowane. Szelki dusicielki/desanty i bawełniak to zmora każdego wojaka...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale już od dawna istnieje pojęcie morali - o to mi właśnie chodziło - nie o to, że wojsko jest po to żeby żołnierz był szczęśliwy

A jeżeli chodzi o te misje w Afganistanie itp., to moim zdaniem bez sensu jest obronna taktyka polskich wojsk, a powinna być brana pod uwagę jakaś ofensywa razem z amerykanami, czy innymi sojusznikami, bo to na pewno lepiej wyszkoliłoby naszych żołnierzy, niż siedzenie na dupie (z góry przepraszam) i pilnowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa ładne mi te "pokojowe" czasy. Powiedzmy sobie szczerze, Polacy taki prysznicowy szok przeżywali już nie raz. Objawiał się on w postaci wojny która nastała w tych "pokojowych" czasach. Jak na moje uzawodowienie wojska poszło nam fatalnie, bo niewiele się zmieniło w stosunku do poboru. Ja również nie myślałem nigdy o WP jako planach na przyszłość, ale gdybym się urodził w Ameryce to celowałbym w siły powietrzne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dziś naprawdę są pokojowe czasy, jesteśmy w UE, mamy XXI wiek...

Taaa, ale Chiny, czy Korea (jeszcze bliski wschód) nie myślą:"ooo należą do unii (czy NATO) to nic im nie robimy". Jak wybuchnie wojna to przynależność do Unii czy do NATO może nam pomóc, ale nie zapewnić pokój na wieczne czasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pytanie Jak nazywa się ta czapka wojskowa, nie wiem jak jej okreleść krztałt, ale trochę podobna ale mniejsza :P do takiej Domowej Roboty czapki z papieru o wyglądzie :D łodzi z żaglem, Nie ta :D co miał np Napoleon Bonaparte, bo ojciec mi mówi, że jakoś Garnonizówka czy coś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no - NATO to raczej siła z którą należy się liczyć i podwójnie się zastanowić przed atakiem :) Praktycznie cała Europa + USiA to raczej niezły zespół.

No tak, ale bliski wschód jest znany ze swojej świętej wojny, więc dla nich zaatakowanie kraju należącego do NATO nie jest samobójstwem, tylko otrzymaniem 17 (z tego co pamiętam, ale mogę się mylić) dziewic od Allaha, więc tak całkiem bycie członkiem NATO nie chroni, ale jeśli chodzi o NASZE bezpieczeństwo, to Polski atak terrorystyczny nie powinien dotknąć, bo są inne ważniejsze na świecie cele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Pytanie Jak nazywa się ta czapka wojskowa, nie wiem jak jej okreleść krztałt, ale trochę podobna ale mniejsza :P do takiej Domowej Roboty czapki z papieru o wyglądzie :D łodzi z żaglem, Nie ta :D co miał np Napoleon Bonaparte, bo ojciec mi mówi, że jakoś Garnonizówka czy coś.

Może chodzi Ci o furażerkę?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fura%C5%BCerka

http://www.atest.net.pl/ubrania/furazerka.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widze dyskutujecie o wojsku dobrze.

1.Wojsko jest fajne ale nie na początku jak zaczynasz to kible najpierw szorujesz ale to prządnie , łazienki i tp

2.Potem jak masz co raz lepszy stopień to jest lepiej.

3.Teraz na szczęscie jest wojsko zawodowe to każdy będzie musiał lecieć na misjie do bliskiego wschodu.

4.Na początku nie prowadzisz czołgu , samolotu a nic z tych i nie strzelasz .

5.Dopiero będziesz wykonywał te wszystkie czyności jak przejdziesz takie treningi że nie będzi ci się chciało podnieść z ziemi .

6. W wojsku masz do wybrania na początek lotnictwo , piechota , piechota spadochronowa , człogista i Matynarz . Potem możesz iśc na obóz przetrwania dzięki któremu możesz dostac się do Jednostek szturmowych .

7.Np piechota morska lub Grom

8.Na golenie i wymycie masz 8 minut jak nie to 200 pompek .

9.Dlatego wojsko polecam ludziom super wysportowanym nie dobrzewysportowanym ale super i trzeba mieć super zdrowie i psychike

10. Amen

11.Wiem bardzo dobrze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...