Skocz do zawartości

Polecane posty

Wiec za niedługa zamawiam "Imię Wiatru" i "Strach Mędrca" (60 zl + k.w to chyba dobra cena?). Do "niecnych Dżetelmenów" na razie się nie zabieram bo są planowane 7 częci (a pewnie się na dziesieciu skoniczy) a nie ma potem czasu ani pieniedzy na takie długie seriie.

EDIT: Malowanego człowieka i pustynną wlócznię już dość dawno skończyłem a "Czaropisu" czytałem fragmenty aż zęby bolą jak się to czyta.

Edytowano przez lunatyx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym się dowiedzieć za jaką sagę lepiej się wziąć

Za Malazańską Księge Poległych czy za Piesń Lodu i Ognia?

Chce po prostu zdecydować się i kontynuować jedną z nich, bo same książki nie są tanie i jest ich chyba kolejno 10 i 6 tomów

ew. może polecacie mi coś innego np. dużo dobrego słyszałem o Ziemiomorzu Ursuli oraz Amberze Rogera Żelaznego.

Nie lubię fantasy z banalnymi postaciami głównymi i mało epickimi wątkami, Wiedźmin i 3 pierwsze tomy czarnej kompani bardzo mi się podobały, więc szukam czegoś w ten deseń.

PS: A może Diuna? Na jej temat słyszałem wiele dobrego, tylko czy to jest typowe fantasy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Batonik

Bierz się za Pieśń Lodu i Ognia, genialna seria może nie mam przeczytanej całej sagi jestem przy Nawałnicy Mieczy ale to wystarczyło by zakochać się w tym świecie i autorze tym bardziej, że nie długo rusza drugi sezon serialu na podstawie II Tomu :) . Kup sobie pierwszą część Gra o Tron w nowym serialowym wydaniu w twardej oprawie, niesamowita trylogia i jestem dumny, że posiadam wszystkie dostępne części na półce. Przy okazji jestem pewien, że większość użytkowników FA również poleci ci PLiO

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce po prostu zdecydować się i kontynuować jedną z nich, bo same książki nie są tanie i jest ich chyba kolejno 10 i 6 tomów
Nie powiem ci: "bierz to! (bo tylko to znam - tego drugiego nie czytałem :tongue:)" czy "bierz tamto!", ale postaram się ułatwić wybór, zwracając uwagę na pewne szczegóły. PLiO to pięć tomów (chociaż więcej książek ;)), ale do końca historii jeszcze daleko, oj, daleko. Zaletą są zwroty akcji, nieprzewidywalność. Nie ma pewności, czy postać, którą właśnie zacząłeś lubić, nie skończy na następnej stronie z nożem w plecach. Źli są karani za złe uczynki i dobrzy za dobre. Czasem też źli za dobre i dobrzy za złe. Ogólnie jest wesoło. :smile:

MKP już skończona, więc nie czekasz ileś lat na następną powieść z cyklu. To dziesięć sporych tomów, które trzeba czytać w niewielkich odstępach czasu albo posiłkować się streszczeniami po dłuższej przerwie, bywa bowiem tak, że jakiś przerwany wątek zostaje podjęty dopiero po kilku tysiącach stron, dwa tomy dalej.

Ziemiomorzu Ursuli oraz Amberze Rogera Żelaznego
Oba cykle znakomite i - jeśli jest to ważny dla ciebie czynnik - razem wyjdą taniej niż dowolny z pary PLiO/MKP. Musisz jednak mieć na uwadze, że tu nie ma rozlewu krwi ani pędzącej na złamanie karku akcji. Tutaj ważne są trochę inne rzeczy.

3 pierwsze tomy czarnej kompani bardzo mi się podobały, więc szukam czegoś w ten deseń
W deseń Kompanii to właśnie Malazańska. Autor tej drugiej wzorował się na tej pierwszej i to widać. Tyle że u Eriksona jest bardziej epicko, tak z dziesięć razy bardziej. Z dwójki PLiO/MKP do Wiedźmina zaś bardziej podobny jest cykl Martina, ale o wiele mniej tam humoru.

A może Diuna? Na jej temat słyszałem wiele dobrego, tylko czy to jest typowe fantasy?
To jest science fiction, ale (przynajmniej pierwszą powieść) czyta się jak fantasy. Tak więc nie - to nie jest typowe fantasy. :) Ale książka zacna.

niesamowita trylogia i jestem dumny, że posiadam wszystkie części na półce
Jeśli masz na półce trylogię, to muszę Cię zmartwić - to nie są wszystkie części. :wink:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykl Patricka Rothfuss'a Imię wiatru/Strach Mędrca jest warty przeczytania? Słyszałem na jego temat sporo dobrych opinii. Mam jeszcze pytanie - czy to fantasy już zostało ukończone czy autor pisze jeszcze kontynuację?

A i czy istnieje może jakiś ciekawy cykl fantasy, w którym "występują" elfy, krasnoludy, ludzie, oprócz Władcy Pierścieni? Byłbym wdzieczny za jakieś propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imię wiatru/Strach Mędrca
Nie został ukończony. Planowana jest "trylogia", czyli jeszcze niby jeden tom został, ale dotychczasowy rozwój akcji pozwala przypuszczać, że na trzech tomach to się nie skończy. Czy warto? Młodym się podoba, więc i tobie powinien.

czy istnieje może jakiś ciekawy cykl fantasy, w którym "występują" elfy, krasnoludy, ludzie, oprócz Władcy Pierścieni?
Istnieje i nazywa się Wiedźmin.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piter167

Napisałeś tylko o "Władcy...", skąd miałem wiedzieć? Cały ogromny cykl o Midkemii Raymonda E. Feista ma elfy i krasnoludy. Tak samo Shannara Terry'ego Brooksa (marna zrzynka z Tolkiena, co nie zmienia faktu, że dawno temu ludzie szaleli na jej punkcie). Świat Dysku Pratchetta też. Większość książek ze znaczkiem Forgotten Realms i Dragonlance.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to znowu ja. Jutro lub pojutrze zamawiam "Imię wiatru" i zastanawiam się czy nie dorzucić do koszyka też pierwszą zbiorczą cześc cyklu o czarnej kompani "Kronik Czarnej Kompanii" bodajże. I moje pytyanię jaki jest język powięśći? Bliżej mu do np władcy pierścieni alo wiedżmina czy raczej jest trudny i nieprzystepny? Jestm tego typu czytalnikiem co lubi prosty jezyk ale skomplikowaną ciekawą fabule? I czy jest choć troche ciętego żołnierskiego humoru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak

Język ani nie jest łatwy ani nie jest trudny, a to za sprawą kiepskiego, moim zdaniem, tłumaczenia. Co nie zmienia faktu, że sam po pierwszych 50-100 stronach byłem już przyzwyczajony i totalnie mi to nie przeszkadzało/nawet tego nie zauważałem.

Można powiedzieć, że Kroniki powinny idealnie wpasować się w twoje gusta, mają bardzo ciekawą fabułę, momentami zaskakującą i nawet skomplikowaną, ale najbardziej podobał mi się w niej właśnie żołnierski, i nie tylko, humor. Jednooki i Goblin wymiatają :P. Problem w Kronikach Czarnej Kompani, leży jednak w dalszych częściach. Generalnie pierwsze 3 podczęści z pierwszego zbiorczego tomu trzymają b. wysoki poziom choć trzecia jest już zauważalnie słabsza od 2 poprzednich. Tak więc radze przeczytać pierwsze 3, a resztę sobie po prostu odpuścić, są lepsze książki niż te, które później wydał Cook.

EDYCJA 22:26

Czy twoje zarzuty co do tlumacznia są skierowane do tego nowego czy starszego? Bo w tych zbiorczych tomach jest nowe podobno lepsze tłumaczenie.

Mówię o tym nowszym tłumaczeniu, starszego nie dane mi było czytać.

Chciałbym nieco sprostować moją wypowiedź. Tłumaczenie nie jest generalnie złe, jest po prostu inne :P co tłumacz to inny język i styl, przed Kompanią przeczytałem akurat sagę Wiedźmina oraz miałem w tym okresie na rozkładówce trochę książek Kinga i styl w KCK był wyraźnie odmienny, czytało się na początku trochę dziwnie, gorzej, ale to wcale nie znaczy, że u ciebie też tak na pewno będzie.

Edytowano przez Batonik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy twoje zarzuty co do tlumacznia są skierowane do tego nowego czy starszego? Bo w tych zbiorczych tomach jest nowe podobno lepsze tłumaczenie.

Edit: Aha teraz doczytalem że tumaczenie jest nowe ale tłumacze ci sami. A co myślicie o "Drodze cienia"?

Albo jakieś dark fantsy pisane w miare przystepnym językiem?

Edytowano przez lunatyx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca maturalna, co?

Rok 1984 Orwella i Nowy wspaniały świat Huxleya. Dwie antyutopie, w których bohaterowie sprzeciwiają się obowiązującym prawom i zasadom. U Huxleya zaczyna się to nieco przed połową, o ile dobrze pamiętam.

Władca Much Goldinga - samolot pełen młodych chłopców rozbija się na bezludnej wyspie. To, czego szukasz, zawiera się głównie w końcowej części książki.

Z fantastyki będzie to chociażby Zbieracz Burz Mai Lidii Kossakowskiej. Główny bohater otrzymuje dość kontrowersyjne zadanie - zniszczyć Ziemię. Jak nietrudno się domyślić, nie wszyscy są tym pomysłem zachwyceni.

Przenicowany świat braci Strugackich - ziemianin Maksym Kammerer ląduje na obcej planecie. Panujący na niej totalitarny ustrój nie przypada mu do gustu i (cóż za niespodzianka) sprzeciwia się władzy.

To kilka propozycji na szybko. Inni z pewnością podadzą Ci wiele innych tytułów ;)

Edytowano przez MrYoshi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@blacha1993

Myślę, że świetnym przykładem takiej jednostki jest Lisbeth Salander z trylogii Stiega Larssona "Millenium". Do tego książki są na czasie za sprawą niedawno wydanego filmu "Dziewczyna z tatuażem", który swoją drogą warto polecić. Jeśli ktoś widział filmy to w nim w stosunku do książek bohaterka jest dużo bardziej bezbronna i mniej stanowcza.

Edytowano przez VirtuS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemoo3211: Może coś Grahama Mastertona? Facet pisze książki głównie brutalne i krwawe, więc jeśli lubisz takie klimaty, to polecam. Zwłaszcza "Bezsennych" - jak na Mastertona jest to naprawdę świetna pozycja. :P Oprócz tego polecam twórczość Lovecrafta - miażdżący klimat. W Polsce najłatwiej chyba dostać zbiór opowiadań Zew Cthulhu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zapytam tutaj - Ktoś już czytał najnowszą książkę Mai Lidii Kossakowskiej "Grillbar Galaktyka"? Chodzi mi ona po głowie, bo natrafiłem na nią w jednym z saloników prasowych, obczytałem kilka razy z tyłu opis, parę linijek z pierwszej strony i zastanawiam się nad kupnem, bo myślę że może być fajna... Warto kupić, jak sądzicie? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HNSMonster

Z tych fragmentów, które czytałem, wnioskuję, że lepiej byłoby zainwestować w coś lepszego, np. "Autostopem przez Galaktykę" Douglasa Adamsa. Naśladownictwem można się zainteresować, kiedy pięć tomów "Autostopu..." przestanie wystarczać. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...