Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Huzi

Wyjście z jaskini

Polecane posty

Witam.

Przede wszystkim (nieco spóźnione) najlepsze życzenia noworoczne dla wszystkich forumowiczów.

Rok 2017 postanowiłem zacząć od wymiany mojego już przeszło 10-letniego komputera (którego specyfikacji, dla zachowania godności nie podam). W tym celu posłużę się konfiguratorem z CDA nr 13/2016 (strona 113). Postanowiłem wybrać zestaw FHD 3 za około 3300 piniążków. Niby wszystko jest jasne i powinienem tylko udać się na zakupy, ale w innym temacie, który tu założyłem doradzono mi, abym najpierw skonsultował się z bardziej doświadczonymi w tych sprawach użytkownikami. A oto jak przedstawia się wspomniana konfiguracja:

CPU: Intel Core i5-6500, 4 x 3,2 GHz (turbo 3,6 GHz), box

GPU: GeForce GTX 1060 6 GB

Płyta Główna: ASRock H110M-HDV

Pamięć: GoodRAM 2 x 4 GB RAM DDR3 1833 MHz CL9; HDD Seagate 1 TB 7200 RPM + SSD ADATA SP920 128 GB; nagrywarka DVD Liteon IHAS 124-14

Zasilacz: Silentium PC Vero L1 500W

Obudowa: SilentiumPC Brutus M25

Nie ukrywam, że kiedy czytam lub słucham tych wszystkich nazw i cyferek mogę tylko zrobić inteligentną minę i pokiwać głową, dlatego bardzo liczę na wasze fachowe komentarze i sugestie. Do zestawu mam zamiar dorzucić jeszcze UPS, ale ten dobiorę już w sklepie, kiedy będę już wiedział jaki sprzęt ostatecznie kupuję. Jestem też świadom, że cena komputera może się wahać, ale jeśli zamknę budżet w około 4000 PLN to będę zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Huzi napisał:

Płyta Główna: ASRock H110M-HDV

Pamięć: GoodRAM 2 x 4 GB RAM DDR3 1833 MHz CL9;

Do listy zakupów dodaj jeszcze młotek, bo bez niego nie włożysz tych pamięci do tej płyty. ;)

 

A tak poza tym - moim zdaniem warto poczekać do końca tygodnia, bo do tego czasu powinno się nieco wyjaśnić jeśli chodzi o nowe procki Intela i być może AMD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie sprzętu zostawię pracownikom sklepu, ale jeśli faktycznie jest tak jak mówisz, to wolał bym być przy tym obecny.

A co do procesorów to jeśli owe nowości będą miały wpływ na ceny obecnie dostępnych na rynku, to faktycznie warto zaczekać jeszcze trochę. Zakup komputera odkładam już prawie 2 lata, więc czym jest te kilka dni więcej? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, uwag to znalazłoby się nieco więcej:

  • CPU - AMD jeszcze nic nie pokazało, no ale i5-7500 jest wyżej taktowany i w sumie niewiele droższy (choć trzeba do niego dobrać odpowiednią płytę, co może ograniczyć jego opłacalność)
  • GPU - tutaj po pierwsze brakuje konkretnego modelu (a nisko taktowane modele z biednym chłodzeniem i te najlepsze dzieli 200-300 zł), a po drugie można by się było zastanowić, czy lepszym wyborem nie byłby RX 480 8GB - modele z dobrym chłodzeniem są ciut tańsze, a sama karta co prawda przegrywa z 1060tką w DX11, ale odbija to sobie w DX12/Vulcanie
  • MoBo/RAM - tutaj właściwie nie wspomniałeś, co planujesz kupić
  • HDD - Seagate występuje obecnie w dwóch rewizjach, a nawet ta lepsza jest gorszym wyborem od Toshiby P300
  • SSD - obecnie ciężko polecić cokolwiek z modeli 128GB, kiedy przy dopłacie ~100 zł można mieć dysk sporo szybszy i niemal 2x większy (Iridium Pro 240GB, czy ew. MX300 275GB).
  • PSU - Vero L1 jest generalnie ok, acz VS450 ma realnie raptem 24W mniej (i tak będzie obciążony mniej więcej w połowie), a w zamian oferuje rok dłuższą gwarancję.
  • Obudowa - pomijając już fakt, że ostatnio ciężko się gdziekolwiek natknąć na M25, to zazwyczaj nieco taniej występuje Zalman Z3 oferujący dodatkowy wentylator w standardzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem trochę przy konfiguratorze ARESTa i wklepałem tam zestaw z CDA uwzględniając Twoje sugestie i mój budżet. ;)

Wyszedł mi taki oto twór:

http://www.arest.pl/k-883498

1. Procesor:  INTEL CORE i5-6500 - 3.20 GHz, turbo 3.60 GHz, x4/4, 6 MB, 65W, BOX, s-1151 (1035 zł)
2. Płyta główna:  ASROCK H110M-HDV - m-ATX, H110, 2x DDR4, 1x PCI-E 16x, DVI, HDMI, S-1151 (269 zł)
3. Pamięć RAM:  DDR4 GOODRAM - 8 GB / 2133 (2x 4 GB), CL15, 512x8 (255 zł)
4. Dysk Twardy:  TOSHIBA P300 2 TB, 64 MB, 7200 obr., 3.5", SATA 3 - HDWD120UZSVA (325 zł)
5. Dysk Twardy SSD:  SSD ADATA Premier Pro SP900 - 128 GB, M.2, SATA3, 550 MB/s, 530 MB/s - ASP900NS38-128GM-C (265 zł)
6. Karta Graficzna:  PCIex ASUS GTX 1060 - 6 GB DDR5, 192 bit, DVI, HDMI, D-PORT - STRIX-GTX1060-6G-GAMING (1595 zł)
7. Napęd optyczny:  LITEON IHAS124-14 - 24x DVDRW DL, SATA, OEM, czarna (59 zł)
8. Obudowa:  ZALMAN Z3 PLUS - ATX, bez zasilacza, USB 3.0, czarna (200 zł)
9. Zasilacz:  SILENTIUMPC Vero L1 - 500 W, PFC aktywny, 12 cm, 80+ (187 zł)

Łącznie 4190 PLN co jest nieco wysoką ceną jak dla mnie (zwłaszcza, że muszę jeszcze dodać cenę oprogramowania (Windows 10) i UPS'a), ale do ogarnięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa oczywiście jest, po prostu mają wygodny konfigurator. :) No i robiłem już u nich zakupy przy różnych okazjach, z serwisu też zdarzyło mi się korzystać.

-EDIT-

Mała aktualizacja:

1. Procesor:  INTEL CORE i5-6500 - 3.20 GHz, turbo 3.60 GHz, x4/4, 6 MB, 65W, BOX, s-1151 (1035 zł)
2. Płyta główna:  ASROCK H110M-HDV - m-ATX, H110, 2x DDR4, 1x PCI-E 16x, DVI, HDMI, S-1151 (269 zł)
3. Pamięć RAM:  DDR4 GOODRAM - 8 GB / 2133 (2x 4 GB), CL15, 512x8 (255 zł)
4. Dysk Twardy:  TOSHIBA P300 2 TB, 64 MB, 7200 obr., 3.5", SATA 3 - HDWD120UZSVA (325 zł)
5. Dysk Twardy SSD:  SSD ADATA Premier Pro SP900 - 128 GB, M.2, SATA3, 550 MB/s, 530 MB/s - ASP900NS38-128GM-C (265 zł)
6. Karta Graficzna:  PCIex ASUS GTX 1060 - 6 GB DDR5, 192 bit, DVI, HDMI, D-PORT - TURBO-GTX1060-6G (1345 zł)
7. Napęd optyczny:  LITEON IHAS124-14 - 24x DVDRW DL, SATA, OEM, czarna (59 zł)
8. Obudowa:  ZALMAN Z3 PLUS - ATX, bez zasilacza, USB 3.0, czarna (200 zł)
9. Zasilacz:  SILENTIUMPC Vero L1 - 500 W, PFC aktywny, 12 cm, 80+ (187 zł)

Całość: 3940 zł

Poprzednia karta graficzna miała 3 wentylatory, tutaj tylko 1. Mógłbym jeszcze przyoszczędzić na dysku twardym i wybrać opcję 1TB, ale różnica to 80 zł. Co do SSD to ma on być docelowo dyskiem na Windowsa i może od czasu do czasu jakąś grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaproponuję zestaw z modeli - klik. Zmiany to:

  • Procesor taktowany ~10% wyżej (już abstrahując od tego, jak się ma wydajność takt w takt w przypadku Skylake vs Kaby Lake).
  • Płyta główna ze zdecydowanie bogatszym wyposażeniem. Jakbyś bardzo musiał oszczędzić, to mógłbyś zejść do poziomu nawet H110 Pro-D. W obu przypadkach zostaw złożenie serwisowi sklepu, bo płyty mają dodaną obsługę nowych procesorów dopiero w jednej z ostatnich wersji BIOSu, a bez kompatybilnego procesora jej nie zainstalujesz.
  • Szybszy RAM w jednej kości - nie będziesz miał problemu z dołożeniem go w przyszłości (inna sprawa, że płyta ma cztery sloty, no ale 8GB traktowałbym raczej jedynie jako stan przejściowy).
  • Większy, szybszy i znacznie lepiej wyceniony SSD. Zresztą tamtego nie podłączyłbyś do wybranej przez Ciebie płyty.
  • Karta graficzna - na potworka z chłodzeniem referencyjnym na pewno nie chcesz się nadziać. Wrzuciłem RX 480, bo IMHO to bardziej przyszłościowe rozwiązanie, ale jeżeli koniecznie chcesz GTX 1060, to przykładowo Palit SJS (czy niżej taktowany JetStream) ma chłodzenie jak najbardziej porównywalne ze Strixem, a cenę wyraźnie niższą.
  • Lepszy zasilacz, bo w sumie VS450/Vero L1 w takiej obstawie wyglądały jakoś miernie. Jeżeli nie zależy Ci na modularnym okablowaniu, to mógłbyś dorzucić kilka zł do Supremo L2.
  • Co do HDD - idąc Twoim tokiem rozumowania, to w sumie można by było dopłacić nawet do P300 3TB.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję. Tobie i wszystkim, którym chciało się w zasadzie wyręczać mnie w składaniu komputera (i jak widać również w poprawianiu redaktorów CDA ;) ). Nie dość, że wybrałeś mi sprzęt dużo lepszy niż sam byłbym w stanie znaleźć, to jeszcze taniej i w sklepie, który mijam codziennie w drodze do pracy.

Niech Wam Bóg w RAM'ie wynagrodzi. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...