Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pumba8808

Rozwiązany: PC nowy i wątpliwości

Polecane posty

Witam serdecznie forumowiczów.

Tytułem wstępu, chciałbym wymienić moją jednostkę na nową, ponieważ aktualna bardzo już się "poci" we współczesnym świecie, chociaż zestarzała się godnie.

Aktualnie jest:

Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40 (przetaktowany na 3.19 GHz)

RAM: 2x2 GB DDR2 Transcend JM800QLU-2G

Karta graficzna: ASUS Radeon HD5870 (ASUS EAH5870)

Dysk twardy: HDD 640 GB WD

Płyta główna: Abit AB9 QuadGT (Intel965+ICH8R)

Zasilacz: NOX Urano 600W


A rozważam:

  • Budżet na komputer: 6000
  • Części do kupienia: wszystko
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: gry, programy inżynierskie (solid edge, matlab, comsol, etc.), codzienny użytek
  • Preferowany sklep: obojętnie
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): tymczasowo Full HD, z czasem prawdopodobnie QHD, ale już nie w tym roku
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: tu jest pierwszy dylemat - czy warto?
  • Termin zakupu komputera: grudzień/styczeń ze wskazaniem na grudzień
  • Dodatkowe uwagi: procesor Intel, miło byłoby widzieć SSD, niepotrzebny napęd optyczny, chciałbym obudowę z oknem, ale nie jest to warunek konieczny.

A teraz garść dylematów (co sądzicie):

  • Core i5 czy i7? normalny czy K? A może Xeon?
  • Warto kupować kartę graficzną GTX 10xx czy lepiej poczekać do premiery nowych układów?
  • Czy taki termin zakupu zestawu jest dobry? Waszym zdaniem ceny spadną/wzrosną/nie zmienią się?
  • Czy warto interesować się technologią AMD FreeSync? (w ujęciu praktycznym)
  • I ostatnie - jakie macie zdanie o monitorach firmy iiyama? W tej chwili użytkuję LG i jestem raczej średnio zadowolony, pracuję przy komputerze nawet kilka godzin dziennie, głównie wieczorami.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam,

Pumba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania:

a) przy takim budżecie i7 z opcją podkręcania to raczej oczywistość

b) NVIDIA na razie niczego nowego nie wypuści, można poczekać na karty AMD, ale to pewnie też jeszcze trochę czasu minie

c) ceny są zależne głównie od kursu dolara i różnych czynników losowych (np. ostatnio podrożał RAM bo jest duży popyt)

d) FreeSync to fajna sprawa, ale tutaj konieczna jest karta AMD i monitor który pozwala użyć tej technologii. Alternatywnie dla GeForce masz G-Sync. 

e) każda firma ma lepsze i gorsze modele, więc takie patrzenie nie ma sensu. iiyama ma kilka ciekawych modeli, ale generalnie dość drogo się cenią, przez co ich produkty na forum nie są zbyt często polecane

Natomiast co do zestawu - generalnie najlepiej jakbyś przyszedł gdy będziesz już pewien co do terminu. W tym budżecie starczy na i7 + 16 GB RAM + GTX 1070 i SSD bez większych oszczędności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to termin jest mi już bliżej znany. Zamierzam kupić sobie podzespoły w grudniu, przed świętami. Myślę, że w okolicach 15-20 grudnia.

@edit: a tutaj propozycja tego co sam dobrałem, chciałbym zapytać Was czy ma to sens: http://www.morele.net/inventory/info/DgUQrb/

Pozdrawiam,

Pumba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twojej propozycji:

  • zasilacz zmień na Corsair CX450M - ma stabilniejsze napięcia, lepsze tłumienie tętnień, lepsze jakościowo podzespoły, odpinane kable, dłuższą gwarancję, i nieco ciszej pracuje. A mocy i tak ma spory zapas.
  • Fortis jest OK, ale dorzuciłbym jednak do lepszego chłodzenia jak chcesz podkręcać, np. SilentiumPC Grandis 2, Thermalright Macho (bez dopisku 120)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odnośnie zasilacza - CX to naturalnie bardzo dobra opcja, ale przy takiej reszcie podzespołów wolałbym coś "pozłacanego", np. Supremo M2, czy nawet RM550x.
  • O ile zależy Ci na cichej pracy, to Grandis wybitnym wyborem nie jest i lepiej by było wziąć Macho Direct/Macho.
  • Płytę podmieniłbym na Z170 Extreme4 - sekcja zasilania i dźwiękówka w Carbonie wyglądają jakoś miernie.
  • Palit SJS jest 100 zł tańszy, ma porównywalne chłodzenie i nieco wyższe taktowania. Choć jeżeli w przyszłości chciałbyś się przesiadać na wyższą rozdzielczość - może lepiej póki co wziąć kartę z niższej półki (GTX 1060/RX 480, czy nawet RX 470, o ile miałbyś ją wymieniać stosunkowo szybko) i poczekać na premierę Vegi/Volty?
  • Tutaj masz dysk opakowany w karton.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest w sprawności, do tego mają więcej mocy (pod obciążeniem powinno być ciut bliżej połowy mocy znamionowej, co teoretycznie zasilaczom najbardziej pasuje). Supremo dokłada jeszcze gwarancję D2D, natomiast RMx - 2-krotnie dłuższą gwarancję, w pełni modularne okablowanie, półpasywną pracę wentylatora (wyłączony przy niskim obciążeniu) i jeszcze lepsze bebechy (może @Orion wie o czymś jeszcze?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki śliczne za szybką i wyczerpującą odpowiedź :) Komputer zamówiony, zasilacz zmieniony na Supremo M2 (bo duża różnica w cenie z RM550x), kartę zostawiłem od MSI, ponieważ w testach ma lepsze wyniki od Palita i jest też ładniejsza. Dziękuję wszystkim wypowiadającym się użytkownikom, Wasze rady i wskazówki okazały się bardzo pomocne. Pozdrawiam całą społeczność forumowiczów i wielkie dzięki za poświęcony mi czas.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Pumba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...