Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Greenday

Komputer za 5000-6000, 1440p?

Polecane posty

W sumie znowu piszę tutaj kolejny temat, ale tak się złożyło że tańszą wersję kompa złożoną poprzednio dostała siorka, teraz na 100% komp idzie do mnie ;)

Czego wymagałbym od komputera - jest w przyszłości możliwe, ze zupgrejduje monitor z 1080p 60 fps do 1440p 60 fps. Fajnie by było, gdyby komputerek uciągał pod tym gry. Ja na pewno nie jestem z tych co muszą mieć włączone hairworksy i ultrapróbkowanie bo inaczej się im "rozpada immersja" - zwykłe high detale wystarczą xd. I pytanie do was - za ile można złożyć kompa który by wymagane przeze mnie osiągi... osiągał? :P spokojnie mogę dać na tego kompa 5000, dopłacić do 6k z hakiem też mogę. System i monitor mam, także tego nie trzeba wliczać. Procesora ani niczego wolałbym nie podkręcać wcale, ewentualnie potem jakby za jakiś (preferowalnie długi) czas było to wymagane.Na ten moment myślę że brałbym pod uwagę coś takiego -

https://www.morele.net/inventory/info/18fo2G/

Bardzo prosiłbym forumowych ekspertów o opinię - np. czy nie popełniłem tutaj jakichś kardynalnych błędów, czy jest jakaś opcja żeby zapłacić 500 mniej bez zmiany wydajności/zapłacić 100 wiecej za 2x wydajności, czy ten komp spełni moje wymagania etc. Z góry dzięki :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś przekonany że nie będziesz podkręcać procesora, to nie bierz i5-6600k, tylko i5-6500 (i koniecznie w wersji BOX a nie OEM, ze względu na dłuższą gwarancję) + tańsza płyta główna (zresztą ta w zestawie ogółem jest grubą przesadą) + tańsze chłodzenie (np. SilentiumPC Fera 3). Dysk twardy do zmiany na WD WD10EZEX lub Toshiba P300 1TB (ST1000DM003 nie jest już polecany, obecnie jest sprzedawana gorsza rewizja tego dysku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być bez OC - https://www.morele.net/inventory/info/K02Khp/

Względem Twojego zestawu zmieniłem sporo rzeczy: procek na i5 6500, sporo tańszy ale niepozwalający na OC (względem niepodkręconego i5 6600K w wydajności nie różni się prawie wcale), chłodzenie na Ferę 3 (nie potrzebujesz niczego lepszego jeśli nie podkręcasz), płytę główną na porządny model na chipsecie B150 (który przeznaczony jest dla niepodkręcających), pamięci na zdecydowanie bardziej opłacalne kostki (chipset i tak je ograniczy do 2133 MHz, więc nie ma sensu brać aż tak szybkich), kartę na cichszy i chłodniejszy model od Palita, SSD na tańszy, pojemniejszy i generalnie w niczym nieustępujący poprzednikowi MX300 i dysk na pewną Toshibę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MX300 to dyski na kościach TLC. Chyba wolałbym jednak Iridium Pro z 5-letnią gwarancją

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

 

Reszty się nie czepiam, bo zestaw jak najbardziej ok.

 

Zajrzyj do tego tematu
http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=271216
Darmowa wysyłka + montaż/pendrive za symboliczną złotówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.10.2016 o 15:54, Onarion napisał:

Jeśli ma być bez OC - https://www.morele.net/inventory/info/K02Khp/

Względem Twojego zestawu zmieniłem sporo rzeczy: procek na i5 6500, sporo tańszy ale niepozwalający na OC (względem niepodkręconego i5 6600K w wydajności nie różni się prawie wcale), chłodzenie na Ferę 3 (nie potrzebujesz niczego lepszego jeśli nie podkręcasz), płytę główną na porządny model na chipsecie B150 (który przeznaczony jest dla niepodkręcających), pamięci na zdecydowanie bardziej opłacalne kostki (chipset i tak je ograniczy do 2133 MHz, więc nie ma sensu brać aż tak szybkich), kartę na cichszy i chłodniejszy model od Palita, SSD na tańszy, pojemniejszy i generalnie w niczym nieustępujący poprzednikowi MX300 i dysk na pewną Toshibę. 

Tzn ten procesor co ty dałeś jest od 6600k tańszy o 150 złotych, to nie wiem czy tak "sporo" to jest :P
 Inne zmiany jak najbardziej w porządku, tylko wychodziłoby na to że tak dość definitywnie zamykające możliwość podkręcania. Sprawa prezentuje się tak - z takich rzeczy bardziej obciążających system to będę na tym kompie grał w gierki i programował. Z tego co wiem to w grach "wąskim gardłem" i tak jest karta graficzna, programowanie niby jakoś tam procka używa ale nie jest tak źle jak w przypadku np. renderowania filmów/grafiki etc. I tutaj mam kilka pytań  -

1. Czy podkręcanie procesora ma tak właściwie jakiś sens dla gier,w momencie w którym (wydaje mi się że) performance w grach i tak jest "limitowane" przez grafikę?

2. Czy podkręcanie procka ma tak właściwie jakiś sens dla programowania, które mimo wszystko nie jest tak bardzo obciążające jak inne rzeczy?

3. Czy nie lepiej już dopłacić te 150 złotych do tego 6600k, skoro niepodkręcony jest lepszy niż 6500, a zostawiam sobie ewentualną furtkę na przyszłość?

Z góry dzięki za odpowiedzi ;P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Greenday napisał:

1. Czy podkręcanie procesora ma tak właściwie jakiś sens dla gier,w momencie w którym (wydaje mi się że) performance w grach i tak jest "limitowane" przez grafikę?

W wielu przypadkach tak, ale nie we wszystkich. Zestaw jest tak mocny, jak mocna jest jego najsłabsza część. Dlatego pakowanie kasy w drogą jedną część i oszczędzanie na innych zazwyczaj przynosi gorsze efekty niż po prostu złożenie zestawu, w którym wszystko do siebie pasuje.

Dodatkowo w zestawie jest GTX 1070, który w DX12 ma naprawdę spore wymagania co do procka.

4 minuty temu, Greenday napisał:

2. Czy podkręcanie procka ma tak właściwie jakiś sens dla programowania, które mimo wszystko nie jest tak bardzo obciążające jak inne rzeczy?

Zależy od tego w czym piszesz i jakich narzędzi używasz. OC może np. przyspieszyć kompilację kodu, poprawić komfort pracy z emulatorami itp. itd.

5 minut temu, Greenday napisał:

3. Czy nie lepiej już dopłacić te 150 złotych do tego 6600k, skoro niepodkręcony jest lepszy niż 6500, a zostawiam sobie ewentualną furtkę na przyszłość?

Płyta główna w zaproponowanym zestawie nie pozwala na podkręcanie, więc jeśli zmieniać procek, to i płytę główną, co swoją drogą i tak jest dobrym pomysłem, bo dzięki temu możnaby wziąć lepsze pamięci, a w przypadku Skylake'ów potrafi to zrobić dużą różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Sevard napisał:

W wielu przypadkach tak, ale nie we wszystkich. Zestaw jest tak mocny, jak mocna jest jego najsłabsza część. Dlatego pakowanie kasy w drogą jedną część i oszczędzanie na innych zazwyczaj przynosi gorsze efekty niż po prostu złożenie zestawu, w którym wszystko do siebie pasuje.

Dodatkowo w zestawie jest GTX 1070, który w DX12 ma naprawdę spore wymagania co do procka.

 

Tylko właśnie powinienem sprecyzować -  mi tak naprawdę chodzi o to czy  niepodkręcalny i5 6500 spełnia te "naprawdę spore wymagania?" Bo oczywiste jest to że w momencie w którym się podkręci procek to będzie on szybszy (heh), tylko czy ma to tak naprawdę jakikolwiek sens, to znaczy czy będzie to "odczuwalne". A  i jeszcze - załóżmy że kupiłbym i5 6600k , płytę i chłodzenie do podkręcania. O ile mógłbym tak "bezproblemowo" podkręcić tego procka? 20%? 30%?

Hmm, powiem szczerze że trochę się skłaniam w stronę kupna zestawu z MOŻLIWYM podkręcaniem jednak, żeby nie strzelić sobie w stopę na przyszłość... Dylematy ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Greenday napisał:

Tylko właśnie powinienem sprecyzować -  mi tak naprawdę chodzi o to czy  niepodkręcalny i5 6500 spełnia te "naprawdę spore wymagania?"

Tak i nie. NVIDIA korzysta z programowego schedulera i dodatkowo dane są wstępnie dosyć mocno obrabiane na CPU, co sprawia, że w miejscach, w których karta graficzna ma sporo do roboty, procek również jest mocno obciążony. To był pewien problem w DX11, ale mimo wszystko jeśli ktoś miał porządny procek, to miejsc, gdzie dało się to dostrzec było mało. W DX12 jest z tym gorzej i tego przy obecnej architekturze kart NVIDII się nie przeskoczy - to nie jest pytanie czy procek wystarczy do karty, tylko ile musi się dziać na ekranie, żeby nie wystarczył. Oczywiście im mocniejszy procek, tym ten moment występuje później, ale i tak znajdzie się miejsce, gdzie procek będzie ograniczał kartę.  Czyli w DX12 odpowiedzią jest - nie wystarczy, ale jak się uprzeć, to podkręcony i5-6600K również nie wystarczy. Nie zmienia to jednak faktu, że w większości przypadków i5-6500 powinien wystarczyć na komfortową grę przez najbliższy rok, a potem i tak już raczej będzie trzeba się zacząć rozglądać za Voltą lub Vegą, które tego problemu mieć nie powinny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, po głębszym rozeznaniu tematu podjąłem decyzję, że jednak wezmę zestaw z możliwością podkręcenia. Możliwe że nie zrobię tego od razu, ale jeśli faktycznie te skylake można "od strzała" podkręcić do 4,5ghz, to nie będę sobie drzwi teraz zamykał, tylko zostawię sobie tę opcję na przyszłość.

 

To na ten moment byłoby tu coś takiego -

https://www.morele.net/inventory/info/9Nm2k9/

W tym momencie nie ma tu płyty głównej bo @yojc powiedział że ta co tu była wcześniej to gruba przesada (też miałem takie odczucie), z resztą jak już bym podkręcił tego procka to wszystko w granicach rozsądku i płyta do ekstremalnego OC chyba nie jest konieczna i nie ma dysku twardego hdd (tego co ma być 1 tb) bo tego co polecacie aktualnie nie ma w morelach a kompa chce zamówić dosłownie na dniach, także jakieś sugestie co do tych (i innych) podzespołów mile widziane.

szybki edit - poprzedni wrzucilem zestaw z gigabyte 1070, teraz jest palit 1070 tak jak polecaliscie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD10EZEX, P300 z kartonem

Jeżeli chodzi o płytę, to wziąłbym Z170 Extreme4.

Z innych zmian:

  • RAM jest niedopasowany kolorystycznie do reszty podzespołów, a że cenowo nie wypada jakoś wyjątkowo, to podmieniłbym go na coś innego. Kilka opcji znajdziesz tutaj.
  • Zasilacz podmieniłbym na RM550X - ma 2x dłuższą gwarancję, chyba ciut lepsze parametry elektryczne i lepszy wentylator załączający się pod wyższym obciążeniem.
  • No i karta - jak już brać GTX 1070, to raczej od Palita/MSI (klik), bo Gigabyte nie imponuje kulturą pracy (odsyłam do tego testu), choć przyznam, że średnio mnie przekonuje branie tak mocnej karty do FullHD - raczej bym pozostał na poziomie RX 470/480 lub GTX 1060.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk zmieniłbym na Toshibę P300. Jest parędziesiąt złotych tańsza, a na pewno nie gorsza od WD (moim zdaniem lepsza).

Napęd zmień na coś innego - iHAS124-14 jest bardzo awaryjny. Z obecnie dostępnych w sklepach tanich konstrukcji chyba najsolidniej wygląda ostatni twór od Samsunga - SH-224GB. I to niekoniecznie dlatego, że to Samsung jakoś mocno podniósł poziom - po prostu inni producenci coraz bardziej oszczędzają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, wróciła do moreli toshiba p300, także zmieniłem na ten dysk. Napęd też zmieniony. Wydaje mi się że chyba każda część w zestawie jest z waszego polecenia xD Znowu-chyba-finalny zestaw prezentuje się tak :

https://www.morele.net/inventory/info/O29AZ/

 
 
Tak jak wspomniałem teraz już praktycznie wszystko było wymieniane na lepszy model także powinno być już "lepiej niż gorzej", ale poczekam jeszcze na wasze opinie przed zamówieniem oczywiście :)
 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALAAAAAAARRRRRRRRRRRRRRM

Tutaj najnowszy, zupdejtowany koszyk - https://www.morele.net/inventory/info/CvJKk/

W stosunku do poprzedniego zmieniłem tylko napęd CD zgodnie z radą Sevarda

Jednak jest lekki problem - Dostałem kilka chwil temu oficjalne info z moreli ze nie mają tych pamięci RAM oraz tego dysku HDD które ja chce (które są na ten moment w moim koszyku).

Bardzo prosiłbym o podsunięcie pomysłów na zamienniki (oni proponują Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL15 (F4-3200C15D-16GVK) oraz Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)  , ale nie jestem pewien czy są to dobre zamienniki)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Morele się odzywa, to można ich wprost zapytać o dokładną rewizję dysku od Seagate. Niby na stronie jest informacja, że jest to dysk z 64MB cachem, ale różnie z tym może być. Sporo zależy od dostaw - to nie jest tak, że Seagate przestał produkować dyski z 64MB, a teraz wszystkie mają 32MB. Jak ostatnio szukałem informacji na temat tych dysków, to wyszło mi, że rewizje 32MB pojawiły się na rynku w podobnym czasie jak rewizje 64MB, po prostu wcześniej nikt na to nie zwrócił uwagi. Przypuszczam, że po prostu jedną rewizję robią fabryki przejęte od Samsunga, a drugą stare fabryki Seagate'a, tak samo jak ma to miejsce w przypadku modelu 2TB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o dysk to chyba wezmę WD10EZEX - https://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/

W momencie w którym te dyski mają takie same parametry to jak bardzo mogą się one od siebie różnić, nie będę grał w rewizyjną ruletkę xd

A ram mógłby ktoś jakiś polecić? w innym temacie polecany jest ten - https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-cmk16gx4m2b3200c16-771745/

Ale nie wiem czy jest on tak dobry jak te Geile których nie ma. Jakieś propozycje? Czy ewentualnie to co mi morele zaproponowało (oni proponują Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL15 (F4-3200C15D-16GVK)  )  może być?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do RAMu - 3200/CL16 były warte rozważenia (no powiedzmy, bo 20 zł za ciut wyższe takty i identyczne realne opóźnienia to jednak znowu nie jest jakiś wybitny interes), jak kosztowały 399 zł. Dopłata aż 40 zł względem 3000/CL15 to już trochę za dużo.

Geile, których nie ma, były nieco lepsze, choć na pewno nie byłaby to powalająca różnica (realnie poza wyspecjalizowanymi benchmarkami raczej ciężka do wychwycenia). Z tego też powodu dopłata do G.Skilli (z identycznymi parametrami) nie ma sensu, tym bardziej że mają wysokie radiatory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem odpowiedź na mojego maila z prośbą o rabat, i zauważyłem że morele są skłonne mi obniżyć cenę tych pamięci co oni dali o 5 dych praktycznie - z 453 do 405 (mówię tutaj o Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL15 (F4-3200C15D-16GVK)  ). Czy wtedy się one opłacają? Jednak 3200 CL15, to zawsze lepiej niż 3000 CL15, a możliwe że na inne ramy mi takiej obniżki nie dadzą. I o co ci dokładnie chodzi z tymi wysokimi radiatorami? Jeżeli są to względy estetyczne to nie ma to dla mnie absolutnie żadnego znaczenia, chyba że to by znaczyło że jest szansa że coś się nie zmieści w obudowie no to wtedy mamy problemik.

Obecna wersja zestawu po tych wszystkich zmianach - https://www.morele.net/inventory/info/bGGPQa/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo problem mógłby się pojawić, gdybyś postanowił wsadzić pamięć do slotu A1 (najbliżej procesora), bo a nuż radiatory byłyby ciut zbyt szerokie i wadziły o wentylator. Czyli póki co problem nie istnieje (ASRock zaleca w pierwszej kolejności montaż do sltów A2/B2) i mógłby się pojawić dopiero, jakbyś zaczął myśleć o rozszerzeniu RAMu, czy jakimś cudem padłby Ci inny slot.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to czy w takim razie poleciłbyś mi inne ramy 3200/ CL15 które tego problemu nie mają? I rozumiem co mówisz, że niby jest takie zagrożenie, tylko prośba o sprecyzowanie - mówisz, że jest jakaś realna szansa, że okaże się że tak jest (w sensie że w slocie A1 mogłyby wadzić)? Czy to raczej tak o tym wspominasz że w teorii jest to możliwe, ale w praktyce szansa jedna na milion?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie (stąd) chyba całkiem nieźle obrazuje, jak to może wyglądać. Sam dzisiaj grzebałem w obudowie i NF-A14 coś nie chciał się zmieścić między HR-22 (taki Macho z większym "zadem"), a właśnie wysokie radiatory RAMu - pomogło usunięcie gumek z narożników wentylatora, które chyba zwiększały jego szerokość ponad standard.

Zasadniczo obecnie nie ma tańszego RAMu o takich parametrach (klik), a wszystkie droższe też mają wysokie radiatory, więc jak już wspomniałem:

4 godziny temu, webtom napisał:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem finalnie zamawiam ten zestawik - https://www.morele.net/inventory/info/bGGPQa/

Morele dało mi zniżke 8 dych, hurra xd. Ram w końcu wziąłem ten G Skill Ripjaws z wysokim radiatorem, bo skoro faktycznie tak długo jak złącza A2 I B2 na płycie głównej działają to nie ma problemu, więc nie ma co popadać w przesadną paranoję ;) Dzięki wszystkim za pomoc :)   (jeżeli ktoś przez następne 2h~~ znajdzie jakiś kardynalny błąd to jeszcze może napisać :P)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...