Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

emqi

Rozwiązany: Komputer z używanych podzespołów ~1000 pln

Polecane posty

Witam,

Sprawa prezentuje się następująco: otóż w najbliższym czasie potrzebny będzie mi drugi PC, z racji jednak tego że nie pozbywam się obecnego i służy mi on nadzwyczaj dobrze, to postanowiłem pójść w jak najbardziej ekonomiczną opcję i zbudować coś z używanych podzespołów. Komputer ma służyć między innymi do grania, (oczywiście nie mówię tu o jakiś ultra detalach w najnowszych tytułach AAA, grany tu będzie między innymi CSGO i w tym tytule wymagam przyzwoitej płynności, natomiast miłym bonusem byłoby gdyby bardziej współczesne tytuły po prostu działały, nawet w niższych detalach lub rozdzielczości), celowałbym przede wszystkim w używaną i5 drugiej lub trzeciej generacji, raczej w wariant z zablokowanym mnożnikiem, do tego 8GB RAM oraz kartę graficzną pokroju minimum GTX 660/HD7870. Potrzebuję absolutnie wszystkich komponentów łącznie z zasilaczem i obudową, obejdzie się jedynie bez dysku twardego - akurat tego komponentu wolę nie kupować używanego stąd albo nabędę nową Toshibę P300 1TB lub przełożę coś z aktualnego PC. Monitor także nie wlicza się w budżet, prosiłbym jednak o osobne polecenie jakiegoś przyzwoitego modelu (nówki) do ~400 złotych, o rozdzielczości FHD w okolicach 22 cali. Miło byłoby gdyby posiadał choć jedno wejście HDMI, matryca może być nawet TN (nic lepszego chyba w tym budżecie się nie znajdzie).

Zwracam się do was o z prośbą o poradę, bo nie siedzę za bardzo w temacie używanych części. Chciałbym wiedzieć przede wszystkim za jakimi dokładnie komponentami w jakiej cenie się rozglądać. Im taniej tym lepiej i choć idealnie byłoby zmieścić się ze wszystkim w cenie poniżej tysiąca złotych (bez HDD) to liczę się z tym, że ta kwota może zostać przekroczona, absolutne maksimum to jednak 1500 złotych. Rozumiem, że może będzie trzeba polować na okazję więc pytam z wyprzedzeniem, części zamierzam zamawiać gdzieś za tydzień. Pomocy przede wszystkim potrzebuję w doborze płyty głównej, zasilacza i obudowy oraz zweryfikowaniu w jakiej cenie warto szukać konkretnego CPU lub GPU. Oprócz tego nasuwa mi się pytanie czy warto może byłoby kupić i5 pierwszej generacji? Wydajnościowo powinna mi wystarczyć, nie wiem tylko czy opłaca się to na tle cen nowszych generacji procków Intela.

Z góry dzięki za pomoc i wszelkie propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • CPU: jeżeli celujesz w niepodkręcalne i5, to najbardziej opłacalne byłoby poczekanie na powrót 2300/2310/2320/2400 w okolice 300 zł. W bardziej rozrzutnym wariancie możesz pomyśleć o dorzuceniu ~stówki do 2500/3350P/3450/3470. Pamiętaj, że jeżeli do procesora nie będzie dołączony cooler, to musisz doliczyć do jego ceny jeszcze ~22 zł (bądź nawet ciut wyższą kwotę, jakby naszła Cię ochota na eksperymentowanie z jakimiś substytutami boxa - z komentarzy wynika, że przykładowo to lub to mogłoby być w miarę rozsądnym pomysłem).
  • MoBo: tutaj to jest dramat i tragedia - właściwie poniżej 200 zł (#1, ew. #2, #3) ciężko o coś rozsądnego (#4 ma na tylnym panelu tylko 4 USB 2.0 (i żadnego 3.0), #5 nie ma żadnego USB 3.0, #6 ma co prawda 2 USB 3.0, ale znowu cena robi się średnio ciekawa). Na allegro jest co prawda cała masa płyt-krzaków (w sensie jakieś Delle/Fujitsu/HP), ale prawdę mówiąc nie mam pojęcia, czy nie będą robić problemów np. z kartami graficznymi.
  • RAM: W przypadku i5-2xxx jesteś ograniczony do 1333MHz, i5-3xxx obsługują 1600MHz (chipsety P67/Z68/Z77 powinny pozwolić na wyższe takty) - IMHO w obydwu przypadkach najrozsądniej byłoby kupić nówkę 1x8GB 1600/CL9 (i jeżeli zajdzie taka potrzeba, ustawić 1333/CL8), choć jakbyś znalazł wyraźnie tańszą używkę o nieco gorszych parametrach (1600/CL11 lub 1333/CL9), to od biedy ujdzie.
  • GPU: sam celowałbym w 2-wiatrakowego MSI/Asusa/Gigabyte'a (w takiej kolejności) // tak właściwie, to mam na sprzedaż GTX 660 Ti...
  • Obudowa: celowałbym w Brutusa S20/S30 lub Zalmana T[1-5] (jeżeli ma być mała i tania), Gladiusa S10 (jeżeli ma być mała), Gladiusa M20 lub Zalmana Z1 Neo/Z3 (jeżeli ma być względnie tania, niezła i w formacie ATX).
  • Zasilacz: jeżeli 170 zł na VS450 (czy w wariancie na bogato - ~240 zł na CX450M) to za dużo, to tutaj yojc wymienił kilka alternatyw.
  • Monitor: GL2250 będzie chyba najrozsądniejszy (no chyba, że w grę wchodziłoby dołożenie do i2269Vwm). Co prawda są jeszcze GW2270 (D-Sub + DVI) i GW2270H (D-Sub + 2xHDMI), ale matryca AMVA i CS to raczej niezbyt udane połączenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, webtom napisał:
  • GPU: sam celowałbym w 2-wiatrakowego MSI/Asusa/Gigabyte'a (w takiej kolejności) // tak właściwie, to mam na sprzedaż GTX 660 Ti...

Jeśli masz jakąś konkretną cenę na tego GTX, to zapraszam na PW może się dogadamy ;)

19 minut temu, webtom napisał:
  • (no chyba, że w grę wchodziłoby dołożenie do i2269Vwm)

Przekonałeś mnie na tą dopłatę, chyba na niego się zdecyduję :P

W kwestii CPU i MOBO. W oko wpadła mi taka aukcja. Miałbym z głowy od razu trzy komponenty, jedynie cooler wymagałby dokupienia. Pytanie tylko jak wypada ta konkretna płyta główna i czy za tą cenę to dobry deal (wydaje mi się że tak, bo z tego co mówisz to sam taki procek i najtańsze wymienione przez ciebie MOBO to koszt około 600 złotych).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decydowałbym się na powyższy zestaw, to czy stockowy cooler z Core i5 4690k będzie pasował do tego procesora i płyty? Wydaje mi się, że nie powinno być problemu o ile Intel nie mieszał nic z chłodzeniami pomiędzy tymi generacjami, a tego akurat nie wiem :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie trzeba sprawdzić dwie rzeczy:

- czy obudowa przyjmuje standardowe zasilacze ATX i czy Dell nie wprowadził zmian w okablowaniu (np. niestandardowe złącze 24pin) - z tego co czytam, wersja Tower tego Optiplexa (taka jak w aukcji) ma normalne zasilacze;

- czy płyta główna nie jest zablokowana, by działała tylko z góry narzuconymi kartami graficznymi (znalazłem kilka tematów o wymianie karty w tym Dellu i nie było postów o niekompatybilności, więc chyba każda zadziała...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...