Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Azheal

Pamięć RAM

Polecane posty

Witam wszystkich:]

Jako ze wiedźmin zbliża sie wielkimi krokami postanowiłem iż trzeba by dokupić ram:]

Posiadam płyte Asrock p67 pro3 z zamontowanymi 2x2 GB ddr2 OCZ.

No i pytanie czy warto mi dokupić do tego czy wymienić całe? Pojemności 8 gb bo 16 to już niestety nie na moja kieszen:]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie 1600MHz chyba. wink_prosty.gif Najlepiej dokupić do 8GB (nie ma sensu sprzedawać obecnych i kupować nowych, bo będziesz stratny). Jak masz obecnie 2x2GB, to dokup 1x4GB lub 2x2GB (jak wolisz, ja bym brała 1x4GB bo zawsze będziesz miał wtedy możliwość dalszego rozbudowania w przyszłości).

Ważne, żeby pamięci miały takie same parametry (taktowanie, napięcia i opóźnienia), bo różne mogą się gryźć. Model, marka i radiatory nie mają znaczenia.

Twoje pamięci prawdopodobnie mają 1600MHz, CL7 i 1,65V napięcie. Takie same parametry mają te pamięci: http://www.morele.net/pamiec-mushkin-udimm-ddr3-4gb-1600mhz-cl7-radioactive-992006-722493/

Niestety, ich cena jest wręcz śmieszna, więc moim zdaniem lepiej zaryzykować kupno http://www.morele.net/pamiec-goodram-gyb1600d364l9-4g-554043/ i najwyżej odesłać jeśli nie będą chciały współgrać. Bo przepłacanie prawie 40zł za trochę lepsze parametry jest bezsensowne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Purpl - dzieki wielkie:] z tym taktowaniem to dziwna sprawa bo w nazwie 1600 ale wedlug HWinfo jest to 1066:] a sam juz tez nie pamietam co to kupowalem..napiecie również jak byk pisze 1.5... ale ok wiem dzięki Tobie co porównać :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że nie pracują z optymalnymi parametrami i mógłbyś nieco namieszać w BIOSie.

Niestety, ich cena jest wręcz śmieszna, więc moim zdaniem lepiej zaryzykować kupno http://www.morele.ne...64l9-4g-554043/ i najwyżej odesłać jeśli nie będą chciały współgrać.
To już chyba lepiej dopłacić 4 zł do tych - mają lepsze parametry i pracują na niższym napięciu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już chyba lepiej dopłacić 4 zł do tych - mają lepsze parametry i pracują na niższym napięciu.

Gdybym uważała, że lepiej, to bym je zaproponowała. Dlaczego uważam inaczej? Bo sama miałam raz (nie)przyjemność spotkać się z sytuacją, gdy pamięci o różnych napięciach i taktowaniach nie chciały ze sobą współpracować. Zresztą w necie pełno tych przypadków jest. Dlatego nigdy nie polecam kupna pamięci o lepszych parametrach, tylko w miarę możliwości o takich samych. Lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że one są lepsze, a nie gorsze, wiec tym bardziej nie powinny sprawiać problemów. Ja tam nie widzę sensu umyslnie brać gorszych pamięci w podobnej cenie.

No ale mniejsza z tym - autor wybierze jak uważa, że będzie najlepiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu proponujecie dorzucenie a nie wymiane przez to straci duala i zmuli kompa ja tak zrobiłem w starym kompie do netu miałem 2*2 gb ocz platinum i dorzuciłem jeszcze 2*2 geil z takimi samymi parametrami i zmuliło mi tak kompa system ładował się prawie 4 minuty po wyrzuceniu geili ładuje się o połowę krócej.Wszyscey w serwisach polecają duala albo pamięć w postaci 1 kości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne... Bo pamięci w formacie 2x2 + 2x2 i tak powinny działać w dualu. A nawet jeśli nie, to różnica praktycznie nie byłaby zauważalna, bo dual tak naprawdę więcej daje na papierze niż w rzeczywistości. Różnice są w granicach kilku procent, a raczej nigdy nie przekroczą bariery 10%. Więc wątpię by w Twoim przypadku (spinacz66) winą obarczać pamięci.

Jeszcze rzucę cytatem z jednego z forów:

Dla zwykłego użytkownika PC nie ma znaczenia czy pamięć działa w trybie dual czy single chanel. Przeciętny użytkownik komputera nie uruchamia bardzo obciążających komputer programów. Najbardziej wymagającymi są gry. Tam jednak różnice będą naprawdę niewielkie i pomijalne.

I jeszcze jedno:

Jakbyś nie kombinował, wydajność całości zależeć będzie od najsłabszego ogniwa. Metodą eliminacji słabych punktów dojdziesz do zadowalającego konsensusu. RAM-u nigdy nie jest za wiele. Ważna się staje wielowątkowość CPU, wydajność GPU i podsystemu pamięci masowej (SSD, HDD).
Tyle, że one są lepsze, a nie gorsze, wiec tym bardziej nie powinny sprawiać problemów. Ja tam nie widzę sensu umyslnie brać gorszych pamięci w podobnej cenie.

Chyba nie rozumiesz jednej rzeczy - nie ważne, czy pamięci są lepsze czy gorsze, problemy i tak mogą wystąpić (czego sama jestem przykładem). Nigdy nie mówiłam, że pamięci gorsze sprawiają problemy, a nowe nie. Dlatego zawsze radzę kupić pamięci o tych samych parametrach, bo w ich wypadku wystąpienie problemów jest minimalne. A jeśli nie jest to opłacalne, to dopiero wtedy szukać pamięci o parametrach jak najmniej odbiegających od pamięci obecnej. A w tym wypadku te, które podałam będą się najmniej różnić. Poza tym po kiego brać lepsze, skoro i tak będą pracować tak jak gorsze (jeśli nie będzie z nimi problemów oczywiście).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice w grach, między dualem, a brakiem dualu to mniej niż 1%; w renderingu 5-6%, tylko w kryptografii i obliczeniach naukowych dochodzą czasami do 20-25%.

Różnice w ładowaniu systemu na różnych konfiguracjach pamięci na HDD są rzędu 1-2 sekund (przy łącznym czasie ok. 75-80 sekund) jak ostatnio testowałem; przy SSD były pomijalne.

Co do kwestii różnych kości pamięci to pewności nigdy nie będzie, czy się nie będą kłóciły - niezależnie od częstotliwości pracy, timingów, napięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii różnych kości pamięci to pewności nigdy nie będzie, czy się nie będą kłóciły - niezależnie od częstotliwości pracy, timingów, napięcia.

Nigdy pewności nie będzie, ale ryzyko można minimalizować i właśnie na to ja sama stawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu cd action testuję sprzęty na pltformie testowej u siebie i podaję w specyfikacji ddr4 najnowszym nr testowali gigabyte gtx g1 waterforce 3-way sli,To jak rozumiem ta platforma jest dla picu jak żaden procek ich nie wspiera teraz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - miałem na myśli, że na chwilę obecną nie da się wymienić w zestawie samych pamięci z DDR3 na DDR4 i zmierzyć różnicę. Z "domowych" procesorów obecnie tylko platforma LGA2011-3 wspiera DDR4, która nie obsługuje DDR3. Nie ma w tej chwili możliwości przetestowania DDR3 i DDR4 na tym samym procesorze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy na to, że trudno znaleźć coś lepszego w przypadku DDR3L od 1866 MHz CL10, to podejrzewam, że relatywnie trudno będzie znaleźć sensowne porównania.

Główną zaletą DDR4 jest, że w klastrach zużywają mniej prądu od DDR3 (bo wymagają niższego napięcia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...