Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BigFoot26

Rozwiązany: Monitor 500-600 zł IPS czy TN?

Polecane posty

Chciałbym kupić nowy monitor i nie wiem jaki wybór będzie sensowny.

Zastosowanie w zasadzie uniwersalne - gry (najczęściej FIFA, Strzelanki i Strategie), studia (AutoCAD i Office) i od czasu do czasu filmy i seriale.

Trochę poczytałem i na początku byłem przekonany do monitora IPS (AOC, LG) ale gdy zagłębiłem się w temat okazało się, że dużo opinii jest w stylu - lepiej dobrą, sprawdzoną TN niż dolną półkę IPS. Proszę o jakąś radę w tej sprawie, najlepiej z podaniem konkretnych przykładów.

Przekątna jaka mnie interesuje to 22-24 cale.

Zdaję sobie sprawę, że przy tej cenie szału nie będzie jednak chciałbym wybrać coś co oferuje jak najlepszą jakość gdyż dla mnie to zakup na dobrych kilka lat (poprzedni monitor miałem chyba z 10 biggrin_prosty.gif)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AOC i2369Vm to sprawdzony monitor, co prawda możesz trafić na egzemplarz z gorszą równomiernością podświetlenia (jeżeli będzie z tym naprawdę kiepsko, to możesz go zwrócić, jeżeli zamówisz przez internet), do tego ma srebrzystą czerń (jak to IPS'y, no ale w TN'kach czerń też nie jest idealna), ale w zamian dostajesz porządne wykonanie, fajny wygląd, bardzo dobre kolory i kąty, a także bogaty zestaw złącz. Gdybyś stale grał w CS'a, to monitor na TN byłby lepszym wyborem, jednak w każdym innym wypadku IPS jest dużo lepszą opcją.

Możesz jeszcze pomyśleć o monitorze na matrycy VA, ale nie wiem, czy w tym budżecie znajdzie się coś ciekawego, zresztą ona sprawdzi się lepiej głównie przy oglądaniu filmów, a one chyba priorytetem nie są.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie z lekką dopłatą ponad 600 masz LG 24EA53, również sprawdzona konstrukcja, sam mam i polecam. Niby czas reakcji 5ms nie powala, ale dużo gram i nie narzekam, a w innych zastosowaniach monitor również świetnie się sprawuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srebrzenie może nieco przyciagac wzrok na poczatku w nocy. Potem sie przyzwyczaja.

Nie przeszkadza.

Mnie od czasu do czasu to srebrzenie przeszkadza, np. w ciemniejszych scenach w filmach (i to nie tylko w nocy, chociaż to pewnie zależy od warunków w pomieszczeniu, umiejscowieniu względem źródeł światła, ...), a jakiś czas temu był tutaj jakiś miłośnik horrorów, kupił Della P2414H (IPS, sam go posiadam) i po kilku dniach z niego zrezygnował, bo czerń była dla niego dużo gorsza, niż na używanej wcześniej TN'ce, więc stwierdzenie, że nie przeszkadza, jest IMO nieco zbyt dużym uogólnieniem. Jeżeli jednak czerń nie jest kluczowym kolorem (napisałbym, że brakiem koloru, ale taka czerń występuje tylko w AMOLED'ach smile_prosty.gif), to nic lepszego od IPS'a się nie wymyśli.

Co do monitorów LG, to podobno mają niezbyt stabilne podstawki, przez co monitor zaczyna się bujać przy minimalnym poruszeniu biurka (nie musi to być istotna wada, jednak warto o niej wspomnieć).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że przeszkadza, to już określenie zależne od gustu. Powiedziałbym raczej, że w ciemniejszych scenach potrafi zasrebrzyć, czyli przyciągnąć wzrok. Ale jeśli monitor nie służy do profesjonalnej grafiki, czyli krytycznej pracy, to tak czy siak nie ma na co narzekać w takiej niskiej cenie.

Ktoś kiedyś na innym forum pisał, że do 1000 zł dzisiejsze monitory to marketingowy szajs, miedzy 1000-2000 zł można trafić już całkiem dobre monitory do pracy BIUROWEJ, a ok 3000 zł i powyżej są już w miarę nadające się monitory do grafiki czy zdjęć, tak więc ja się tego trzymam smile_prosty.gif

W takiej cenie nie ma co cudów oczekiwać, i jeśli ktoś tylko filmy będzie oglądał, to wiadomo że nie będzie brał matrycy IPS w takim budżecie...

Moim zdaniem czerń w tym Dellu P2414h którego sam posiadam jest dużo lepsza niż na monitorach na matrycy TN. Nie mam niestety porównania do monitorów na matrycy VA. W każdym razie odwzorowanie kolorów w porównaniu do TN jest tak dobre, że na srebrzenie nie zwracam już uwagi, i tą wadę uznaję za mało istotną w ogólnym rozrachunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś na innym forum pisał, że do 1000 zł dzisiejsze monitory to marketingowy szajs, miedzy 1000-2000 zł można trafić już całkiem dobre monitory do pracy BIUROWEJ, a ok 3000 zł i powyżej są już w miarę nadające się monitory do grafiki czy zdjęć, tak więc ja się tego trzymam smile_prosty.gif

To takie marudzenie kogoś, kto od monitora oczekuje nie wiadomo czego... Wiadomo, że profesjonalista, pracujący w poważnej firmie przy obróbce grafiki nie będzie pracował na monitorze za 800 czy 1500 zł, bo inaczej oznacza to, że po prostu nie ma pojęcia o swoim fachu. Ale dla przeciętnego użytkownika, do gier czy zastosowań multimedialnych wystarczy spokojnie tani IPS. Jak ktoś ma ciut wyższe wymagania, to wykłada więcej i kupuje np. Eizo FS 2434.

Kupując IPS za 700 zł nie można spodziewać się cudów, to logiczne, ale nie oznacza to żeby pchać się w TN'kę. Te matryce z definicji są gorsze nawet od tanich (lecz porządnych) IPS'ów i droższych monitorach zwyczajnie nikt ich już od dawna nie stosuje (pomijam modele 120 / 144 Hz).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian

Celowo pomijasz monitory na VA? Jeżeli ktoś ma tu podać jakąś alternatywę dla AOC'a i LG (a właśnie o to autor ostatnio pytał), to chyba tylko Ty.

Kupując IPS za 700 zł

Mówimy tu chyba o minimalnie niższej półce cenowej, ale po zamianie na 500/600 zł reszta zdania może chyba zostać bez zmian smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długich namysłach i paru wizytach w sklepach ze sprzętem wybór padł na jeszcze inne urządzenie - Samsunga S24D390 z matrycą PLS. Zdecydowało porównanie z IPSem od LG, monitory stały obok siebie i wyświetlały ten sam obraz - wraz z dziewczyną zgodnie przyznaliśmy, że obraz Samsunga bardziej przypadł nam do gustu.

Z takich wrażeń na gorąco:

+ w mojej ocenie dobra jakość obrazu,

+ przystępna cena

+ nowa linia Samsunga prezentuje się lepiej niż stara

- dotykowy panel obsługi (nigdy nie byłem fanem chociaż nie ma większych problemów z obsługą)

- monitor trochę buja się na boki ale w przypadku LG było to jeszcze bardziej widoczne (porównanie w sklepie)

- brak kabla HDMI w zestawie

Dzięki wszystkim za pomoc. Wyboru dokonałem więc temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...