Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MajkelAMG

Skrzynka + Monitor + Win7 - 4000+

Polecane posty

Witam.

Po prawie 2 miesiącach zastanawiania się nad nowym PC nadeszły kolejne pytania i wątpliwości. Mam nadzieję, że te w miarę możliwości je rozwiejecie. Prosiłbym o złożenie dla mnie zestawu oraz uwzględnienie Monitora + Windows 7 w cenie do 4100. Teraz czas na moje przemyślenia, "dewiacje".

Procesor czyli największa zagwozdka Na początku chciałbym wspomnieć o tym, że to procesor jest dla mnie priorytetem. Karte graficzną mogę zmienić i za 2 lata. Z procesorem chciałbym posiedzieć minimum 3. Zamierzam nagrywać gameplay'e z gier, także myślę przede wszystkim o Haswell Xeon'ie (E3-1230v3). Z drugiej strony czytając setki komentarzy na temat wysokich temperatur na box'owym chłodzeniu/ praktycznym braku możliwości niewielkiego OC zastanawiam się nad zostaniem przy E3-1230v2. i5 całkowicie pomijam z dwóch powodów.

1. Na i5 4670K mnie nie stać a branie i5 bez możliwości podkręcania zostawi mnie w tyle w stosunku do Xeon'a. Przynajmniej tak mi się wydaje. Jeżeli myślę źle, proszę o wyjaśnienie.

2. Na początku 2009 zamiast poczekać na i5/i7 wpakowałem się w e8400, które do dziś jest ze mną. Dlatego chciałbym dokonać przemyślanego zakupu, bardziej przyszłościowego. Patrząc daleko poza horyzont widać 6/8 rdzeniowe procki, więc boję się, że za 2 lata znów nie będę mógł czuć się komfortowo.

Dlatego prosiłbym także o złożenie zestawu nr.2, w którym uwzględniony będzie i7 3770K + Mobo do lekkiego OC. Wiem, że wyjdzie to sporo ponad budżet, lecz zawsze będę miał jakiś wyższy cel ( to może i dodatkowe pieniądze się znajdą) ; )

Podsumowując:

Zestaw z Xeon'em w cenie do 4100 (uwzględniamy monitor +system)

Zestaw z i7 3770K - do lekkiego OC. Tutaj wolałbym aby w stosunku do 1 zestawu zmienić tylko procek + mobo. Będę miał wtedy realny podgląd na to ile będę musiał dołożyć w stosunku do Xeon'a.

Płyta główna: W zależności od zestawu. Xeon'a podkręcać nie będę, jednak nie chciałbym jakiejś z najniższej półki. smile_prosty.gif

Do zestawu z i7 - może MSI Z77A-G43?

Zasilacz:Koniecznie modularny. Myślę, że Deus da radę przy Xeon'ie oraz poradzi sobie także z i7, nawet po OC.

Karta graficzna: GTX 760. Zastanawiam się także czy nie poczekać na Radeon'y z serii 8xxx.

Obudowa: Mam obsesję na punkcie czystości, więc filtry przeciwkurzowe są dla mnie bardzo ważne tongue_prosty.gif. Myślałem o SilentiumPC Gladius M40 Pure Black. Why? Bo duużo filtrów. biggrin_prosty.gif Do zestawu z Xeon'em się sprawdzi (chyba), lecz przy i7 kuleje. Żaden cooler do niej nie wejdzie. Prosiłbym więc o jakieś alternatywy w rozsądnych cenach. Powtarzam, że koniecznie zależy mi na tych filtrach, oraz przewiewnej obudowie.

Monitor: Zupełnie nie wiem na co patrzeć, czym się sugerować przy wyborze monitora. Poprzednio polecaliście mi Benq, który kosztował mniej niż 500zł. Nadal warto go wziąć? Jeżeli tak to dlaczego?biggrin_prosty.gif

Chciałbym od razu przeprosić za ewentualne zamieszanie. biggrin_prosty.gif Tam gdzie nie wtrąciłem swoich 3 groszy zdaję się kompletnie na Wasze podpowiedzi oraz Waszą wiedzę. biggrin_prosty.gif

Pozdrawiam i dziękuję z góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeona generalnie brałbym z najnowszą podstawką. Idealnie wpasował się wraz z GTX760 do budżetu:

Seagate Barracuda 1TB SATA3 (ST1000DM003) - 238.00 zł

Gigabyte GeForce GTX760 2GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver.OC) - 999.00 zł

SilentiumPC Deus M1 550W - 227.00 zł

Liteon nagrywarka DVD iHAS124-04 czarny/wewnętrzna OEM - 71.00 zł

BenQ 21,5" G2250 - 407.00 zł

Microsoft Windows 8 64-bit OEM - 359.00 zł

Fractal Design Core 3000 USB3.0 - 262.00 zł

Crucial DDR3 8GB 1600MHz Ballistix Sport CL9 - 259.00 zł

Asrock H87 Pro4 Intel H87 LGA1150 BOX - 324.00 zł

Intel Xeon E3-1230v3 LGA1150 BOX - 942.00 zł

Zestaw dostępny jest tutaj (wystarczy wrzucić produkty do swojego koszyka)

Oraz, wedle życzenia, zestaw z i7-3770k:

Asrock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA1155 (PCIE/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3) - 288.00 zł

Intel Core i7-3770k Ivy Bridge LGA1155 BOX - 1219.00 zł

Gigabyte GeForce GTX760 2GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver.OC) - 999.00 zł

SilentiumPC Deus M1 550W - 227.00 zł

Liteon nagrywarka DVD iHAS124-04 czarny/wewnętrzna OEM - 71.00 zł

BenQ 21,5" G2250 - 407.00 zł

Microsoft Windows 8 64-bit OEM - 359.00 zł

Fractal Design Core 3000 USB3.0 - 262.00 zł

Seagate Barracuda 1TB SATA3 (ST1000DM003) - 238.00 zł

Crucial DDR3 8GB 1600MHz Ballistix Sport CL9 - 259.00 zł

Zestaw dostępny jest tutaj (wystarczy wrzucić produkty do swojego koszyka)

Generalnie jakbym miał brać i7 to najnowszej generacji, w przeciwnym wypadku i5. Można też wziąć wspomnianą MSI, choć ten ASRock nadal pozostaje bardzo dobrą płytą do OC na LGA1155 (sam go mam i zachwalam).

Żeby się zmieścić naturalnie trzeba zaoszczędzić na karcie graficznej i np. obudowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Omas

Fractal jest ok ale z filtrami to u niej nie za bogato jest ;) Na górze 0, na dole tylko pod zasilaczem, a w miejscu na opcjonalny wentylator już nie. Z przodu niby jakaś gąbka jest ;) Z boku też nic jakbyś chciał dodatkowy wentyl zamontować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zestawy wciąż są aktualne, czy może pojawiło się coś w lepszej cenie? W dodatku nadal mam dylemat czy brać proc pod OC i słabszą grafikę (np.760) czy może Xeon'a i GTX 770. Tak w ogóle to na jakich zegarach i5 4670K dogoniłby w wydajności Xeon'a najnowszej generacji?

OC daje mi w pewnym stopniu ubezpieczenie na przyszłe lata, lecz jeżeli różnica w wydajności nie przekroczy 30% wg. jest mało interesująca.

Czekam na Wasze sugestie i przemyślenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogoni Xeona gdzieś na poziomie 4,1-4,3GHz.

Osobiście brałbym i5:

Zalman Z5 Plus - 209.00 zł

Gigabyte GeForce GTX760 2GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver.OC) - 1009.00 zł

MSI Z87-G43 Intel Z87 LGA1150 BOX - 404.00 zł

Intel Core i5-4670K LGA1150 BOX - 918.00 zł

Seagate Barracuda 1TB SATA3 (ST1000DM003) - 245.00 zł

SilentiumPC Deus M1 550W - 228.00 zł

Liteon nagrywarka DVD iHAS124-04 czarny/wewnętrzna OEM - 76.00 zł

BenQ 21,5" G2250 - 405.00 zł

Microsoft Windows 8 64-bit OEM - 369.00 zł

Crucial DDR3 8GB 1600MHz Ballistix Sport CL9 - 244.00 zł

Zestaw dostępny jest tutaj (wystarczy wrzucić produkty do swojego koszyka)

Pytanie tylko kiedy zamierzasz to zamówić? Xeon i GTX 770 się nie zmieszczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo można go podkręcić do 4,5 i wtedy będzie wydajniejszy (mowa o aplikacjach, które wykorzystują HT)

Tymczasem, w grach, które nie wykorzystują HT, będzie znacząca różnica między wykręconym i5, a Xeonem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy to prawda, Xeon E3-1230v3 ma gorsze chłodzenie i przez to ma wyższe temperatury/jest głośniejszy od i7 4770K/i5 4670K? Mowa oczywiście o box'owym chłodzeniu. W ogóle nie mogę znaleźć rzetelnych testów tego procesora. Niby procek jest identyczny jak i7 4770K, lecz ostatnio naczytałem się o nowym Xeon'ie takich głupot, że głowa mała.

2. Podkręcę bez oporów i5 4670K na 3.8 - 4.0 bez zmiany napięć przy jakimś porządnym chłodzeniu?

Teraz czekam tylko na nowe Radeony. Przez ten czas zamierzam podumać. ; )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia to nie sądzę - do 4770k dają chłodzenie w wariancie niskim, z pojedynczymi żeberkami i miedzianym rdzeniem; jest to praktycznie najgorszy wariant standardowego chłodzenia (gorzej by mogło być tylko wtedy gdyby chłodzenie miało aluminiowy rdzeń - nie sądzę by takie do Xeona dawali, bo to by już była przesada na całego...).

//edit: poprawka, jednak chłodzenie od i7-4770k ma podwójne żeberka, nie pojedyncze. I jeśli wierzyć tej stronie, to Xeon ma identyczne chłodzenie: http://www.nix96.ru/catalog/processor-CPU-Intel-Xeon-E3-1230-V3-BOX-33-ggc-4core-18mb-80-vt-5-gt-s-LGA1150_159339@078088.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z płytą główną pod Xeon'a? Asrock H87 Pro4 Intel H87 LGA1150

Może jednak coś od MSI? Hmm?

Podsumowując chciałbym sprzęt najbardziej przyszłościowy, więc pod tym względem raczej Xeon odpada. Jednak z drugiej strony zamierzam nagrywać przez frapsa i dodatkowe wątki się przydadzą. Wg. Was najlepiej będzie wziąć i5 4670K i w razie braku mocy zacząć kręcić tak?

Sprzęt kupuję przede wszystkim pod Total War'y. Szczególnie Rome 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś spotkałem się ze stwierdzeniem, że Xeon nie nadaje się do gier, poza tym ma bardzo kiepską żywotność. Oczywiście stwierdzenie padło z ust "profesjonalnego" sprzedawcy w komputerowym. Przy okazji dowiedziałem się, że u nich Xeon kosztuje tyle samo co i7 4770K (prawie 1200zł). Poszedłem do nich, aby upewnić się co do box'owego chłodzenia. Pokazać nie chciał. W dodatku uparcie twierdził o tym, że cooler ma pojedyncze żeberka.

Gdzie tacy ludzie się rodzą? Nie dość, że mega przebitka to jeszcze gada głupoty.

Przy okazji. Polecicie jakieś w miarę tanie chłodzenie do E3-1230V3? Dirian polecał SilentiumPC Fera Pro HE1224. Czy jest coś poniżej tego pułapu cenowego, które kusi też wydajnością? Wymagający nie jestem. Chodzi mi wyłącznie o to, aby procesor pracował w miarę niskich temperaturach nawet przy 100% obciążeniu + jak da radę to podkręcę go na stałe taktowanie turbo (3.7)

Pozdrawiam wink_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku uparcie twierdził o tym, że cooler ma pojedyncze żeberka.

Nie można wykluczyć że do różnych partii procków dawane są różne chłodzenia, ale to ciężko stwierdzić bo Xeony zbyt "mainstreamowe" nie są :P

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że do kręcenia Xeona potrzebujesz płytę umożliwiającą OC (tzn. mającą chipset Z87)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj niczego, zaczekaj do października. Za 6 dni jest konferencja AMD, wyjdą nowe karty i będzie wydajniej.

Nie mówiąc o tym że za 1030-1050zł masz Radeona 7950 który po podkręceniu jest bliżej GTX 770 niż GTX 760 (dużo mocniejszy niż GTX 760 i ma więcej VRAMu oraz szerszy memory bus).

Zaczekaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie kluczowe. Jest sens na siłę brać Haswell'a? Mam coraz większe wątpliwości, że nie. Szczerze to wolałbym dopłacić do grafiki zamiast brać proca nowej generacji. W dodatku Xeon E3-1230 v2 ma porobione testy wydajności. Z tego co czytam nawet na box'owym chłodzeniu procek jest chłodny.

Tutaj mam zestaw na Ivy Bridge (Dzięki Dirian) :

http://techplanet.pl...s=70619&s=76804

Premiera Radeonów za 6 dni, więc jakieś poprawki na tę chwilę? biggrin_prosty.gif

EDIT: Co do box'owego chłodzenia. Faktycznie ilość żeberek jest zależna od partii. Dziwna sprawa

Przykład 1: http://www.pcgameshardware.de/CPU-Hardware-154106/Tests/Xeon-E3-1230-v2-im-Test-907778/galerie/1852156/#?a_id=907778&g_id=-1&i_id=1852159

Przykład 2:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz w koncu podkrecac, to IB bedzie nawet lepszy od HSW. Co do premiery to oczywiscie musisz miec na uwadze, ze to nie jest tak ze za 6 dni bedzie mozna te karty kupic, ze beda juz w sensownych cenach, ze ich dostepnosc bedzie wystarczajaca, itp... To wszystko pochlonie pewnie pare tygodni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...