Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pawel_R

Zakup routera

Polecane posty

Dla skrętki na popularnym utp 5 norma określa maksymalny zasięg 100 metrów. Później potrzebujesz wzmacniacz lub ogólnie urządzenie, które "odświeży" sygnał.

Druga opcja to światłowód. Nim możesz sobie i na 200km posłać sygnał. Oczywiście są różne rodzaje kabla światłowodowego itd. Jednak ceny wgniatają w fotel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wygrałem niedawno laptopa i chce aby działał na nim bezprzewodowo mój dotychczasowy net(Netia 2Mb na linii TP). ma oczywiście działać jeszcze na PC.

wiem tylko ze potrzebny jest router. poza tym jestem kompletnym laikem.

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,

Galhali

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w temacie mam internet z telewizji kablowej. W chwili obecnej koncentrykiem mam podlaczony modem i z modemu skretka do kompa. Druga skretke mam przeciagnieta z mojego pokoju do drugiego. I wlasnie w tym momencie potrzebuje routerek. Jak wyzej mam nadzieje szczegolowo opisalem potrzebuje rozdzielic neta jedynie na 2 komputery droga kablowa. Chcialbym poznac opinie innych uzytkownikow jaki router wybrac. Zasada standardowa im taniej tym lepiej, lecz nie kosztem zbytniej utraty jakosci.

Po czasie, bo zapomniałem hasła do tego forum ;)

Autorowi posta pewnie już nie pomogę, ale będzie "na zapas".

ModeCom MC 418A - mówię zupełnie poważnie!

W zasadzie każdy router z wejściem WAN "na skrętkę" (RJ45) będzie odpowiedni, dopiero dodatkowe wymagania (patrz problem autora wątku) powodują że niektóre modele nie mogą być brane pod uwagę. Ogólnie: dowolny router na którym da się zainstalować Tomato lub DD-WRT, im szybsze łącze i więcej użytkowników tym większe wymagania odnośnie procesora (tak, routery też mają procsor!) i ilości zamontowanej pamięci.

A ja też potrzebuje router. Tylko taki super-extra mocny z dużym zasięgiem (ok. 10-15 km).

Zapomnij

Może w innej bajce, ale nie na sprzęcie który jesteś w stanie kupić i zainstalować.

Czy routery wydają jakieś dźwięki podczas pracy i jaką mają moc w watach?

Niektóre wydają odgłosy paszczowe, i są ludzie którym to przeszkadza. Generalnie - nie.

wygrałem niedawno laptopa i chce aby działał na nim bezprzewodowo mój dotychczasowy net(Netia 2Mb na linii TP). ma oczywiście działać jeszcze na PC.

wiem tylko ze potrzebny jest router. poza tym jestem kompletnym laikem.

Potrzebuje nowego routera. Musi być "jak najbardziej bezprzewodowy".

Patrz wyżej, plus inne tego typu tematy na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do czego i za ile?

Do uzytkowania w domu.

1. ASUS WL-AM604g

2.PENTAGRAM Cerberus 6331-6 Wi-Fi

tylko te dwa modele?

Tak bo w tej cenie którą zamierzam wydać do 200 zł te wydają się najlepsze. Ale już kupiłem asusa jestem póki co zadowolony zasię g jest w całym mieszkaniu bardzo dobry także jest git chyba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że specjalistów się tu niemało przewala, a że jestem potrzebujący - skromnie podpytam, jako iż w temacie kompletnie zielony jestem ;) Zaznaczam jednak, iż nie interesują mnie opinie "mam XYZ i jestem zadowolony", bo nie mają one żadnego punktu odniesienia.

Router potrzebny, obsługiwać ma głównie dwa kompy:

- laptop w pomieszczeniu 35m2, w owym pokoju będzie się także router znajdował (acz przenieść się gdziekolwiek w obrębie 85m2 z lapkiem byłoby miło)

- stacjonarny PC nieco starszej daty, acz mający co trza by mu powtykać ;) Lokalizacja - gdziekolwiek w mieszkaniu o powierzchni 85m2

Necik - lokalne 2Mb, czyli odbierany anteną na dachu i puszczony RJ-45 do kompa.

Dzielenie pasma - definiowane koniecznie, moim przypadku byłoby to np. 1,5 Mb dla laptopa, pozostałe 0,5Mb dla PC. Gdy PC nie korzysta z netu - laptop bierze całość (czyli PC max to 0,5 Mb, niezamulający mu gdy laptop coś ciągnie). Nie znam się na tym, jeno stwierdzam co jest niezmiernie mile widziane.

Cena - bez ograniczeń :) Nie to, bym był specjalnie rozrzutny, ale i stawiać ograniczeń 150-200zł nie będę. Swobodnie może być (o wiele) więcej, grunt by był świetny, nie DC'ował ani nie mulił żadnej ze stron.

Z góry dzięki za poradę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że specjalistów się tu niemało przewala, a że jestem potrzebujący

Normalnie cała kupa, aż strach coś pisać :lol:

skromnie podpytam, jako iż w temacie kompletnie zielony jestem ;) Zaznaczam jednak, iż nie interesują mnie opinie "mam XYZ i jestem zadowolony", bo nie mają one żadnego punktu odniesienia.

Ja jestem prosty sprzedawca, więc na takich skomplikowanych rzeczach znam się tylko ze słyszenia. A mianowicie głównie stamtąd:

http://www.trzepak.pl/index.php

http://www.bez-kabli.pl/

Na poważnie: w/w to najbardziej "juzer frendly" fora o zblizonej tematyce, w dodatku siedzi na nich non-stop paru kumatych gości ;)

Router potrzebny, obsługiwać ma głównie dwa kompy [...] w mieszkaniu o powierzchni 85m2

Metry to nie wszystko, ważniejsze są ściany i ich grubość, bo przy takiej (stosunkowo niewielkiej) powierzchni "do obsłużenia" to one mogą stanowić jakiś problem (poważnym problemem są raczej nośne w wersji "pół metra cegły plus beton" niż działowe, ale KAŻDA powoduje osłabienie sygnału)

W przypadku problemów z zasięgiem sieci w jakimś kawałku mieszkania (schowek na szczotki, WC) można użyć urządzenia pt. "extender WiFi", może nie całkiem taniego ale bezobsługowego z założenia. Albo dowolnego AP podłączonego kablem do głównego routera, o ile użytkownik ma w planie drobny remont mieszkania (kabla nie da się przeciągnąć estetycznie i "bezszkodowo" zarazem).

Necik - lokalne 2Mb, czyli odbierany anteną na dachu i puszczony RJ-45 do kompa.

Czyli tzw. router kablowy, nawet zakładając szczególne wymagania dostawcy internetu (sprawdzanie MAC itp.).

Dzielenie pasma - definiowane koniecznie, moim przypadku byłoby to np. 1,5 Mb dla laptopa, pozostałe 0,5Mb dla PC. Gdy PC nie korzysta z netu - laptop bierze całość (czyli PC max to 0,5 Mb, niezamulający mu gdy laptop coś ciągnie). Nie znam się na tym, jeno stwierdzam co jest niezmiernie mile widziane.

O, i tu mamy problema. Generalnie oprogramowanie routerów oferuje funkcje QoS albo "Bandwidth management". Pierwsze jest tylko prostym (i nie zawsze działającym) priorytetowaniem pakietów zależnie od ... czegoś (do zdefiniowania albo nie). Drugie dzieli dostępną przepustowość łącza "na użytkownika" albo "na fizyczny port routera", ale dzieli statycznie - czyli użytkownik/port któremu przypisano np. 512 nie dostanie ani bita/s więcej choćby nawet był sam podłączony pod urządzenie. Nie i już.

Powyższe nie dotyczy routerów Draytek serii 27xx/ 28xx/29xx chociaż i one mają pewne ograniczenia w zarządzaniu (nieraz kompletnie bezsensowne, czasem poprawiają te błędy w nowym firmware ... czasem). Oraz routerów na które da się wgrać Tomato albo DD-WRT (osobiście polecam Tomato, z DD-WRT nie mam dobrych doświadczeń). W momencie zainstalowania alterantywnego systemu na routerze ogranicza nas tylko moc obliczeniowa procesora i wielkość pamięci routera, reszta jest do zrobienia (w mniej lub bardziej akrobatyczny sposób ).

I jeszcze MC-418, z routerów "niemodowalnych" i w miarę (jeszcze) dostępnych u nas ten mogę polecić z czystym sumieniem. Nie jest to żadna rewelacja (można go np. zatkać włączając P2P na kilku podłączonych kompach), ale generalnie robi to co powinien.

Cena - bez ograniczeń :) Nie to, bym był specjalnie rozrzutny, ale i stawiać ograniczeń 150-200zł nie będę. Swobodnie może być (o wiele) więcej, grunt by był świetny, nie DC'ował ani nie mulił żadnej ze stron.

Patrz wyżej i poprzednie posty w tym temacie. Dobry (modowalny) Linksys, Draytek, potem długo nic, a potem cała reszta. Draytek na drugim miejscu ze względu na cenę, która jest - nie da się ukryć - zabijająca, oraz pewne błędy w oprogramowaniu które firma usuwa albo nie. Przy czym w przypadku jeśli "nie", a błąd nas dotyczy, możemy tylko sprzedać pudło i kupić inny model (brak alternatywnego oprogramowania). Ale ogólnie jest to sprzęt klasy "podłącz i zapomnij", problemów z działaniem doświadczają głównie świry takie jak ja :P

I jeszcze jedna uwaga na koniec:

sieci radiowe nadal NIE mają przepustowości porównywalnej z "kablem". Nawet n-tej generacji sprzęt "N" prezentuje wysoką wydajność transferu danych głównie w reklamach i na targach ;)

Czyli robienie kopi dysku 500GB "po radiu" nadal jest zajęciem dla masochisty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za re, zdecydowanie ułatwi mi to zakup sprzętu. Btw mówisz "albo albo" w sprawie dzielenia pasma - czy przy Bandwidth Management byłaby możliwość, by przykładowo dla portu 1 routera dać w moim przypadku 2Mb, dla drugiego 1,5Mb a dla trzeciego 0,5Mb i ręcznie machać wtyczkami gdy istnieje taka potrzeba? ;) Chodzi mi o wariant "za dnia jadę fullką, wieczorem zmieniam wtyczki i się dzielę" ;)

Edit. Prosiłbym byś podał jednak konkretne modele dla mnie (jeśli nie stanowi to problemu ;)), bo widzę, że różne problemy i wymogi ludziska mają. Egh, mimo wszystko nieco gubię się w tym wszystkim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręcznie machać wtyczkami

Brutal :P

Firmware routera to system opercyjny (okrojony, ale jednak system), więc harmonogram zadań jest możliwy do zaimplementowania. Mają go nawet niektóre tanie routery ;)

Bez harmonogramu też sie da, bo zarządzanie jest stosunkowo proste:

http://lampiweb.com/tomato/status-index.htm

http://www.draytek.com/demo/Vigor2800/index.htm

(jest więcej wersji demo paneli konfiguracji, nie chciało mi się szukać)

BTW: może być "i to i tamto", teoretycznie nie ma przeszkód w jednoczesnym używaniu QoS i BM. Po prostu "słabsze" routery nie wyrabiają przy zbyt wielu filtrach (procesor może "nie nadążać" z obsługą pakietów w czasie rzeczywistym), dlatego zwykle producenci udostępniają tylko mniej obciążające opcje (QoS albo limit transferu "na port fizyczny"). Nawet słabiutki MC-418A bez większych zacięć radzi sobie z ~20 użytkownikami (w tym 3-4 "ssaczy"), a ty masz mieć 2-3 użytkowników ... spoko.

Zobacz tam:

http://forum.purepc.pl/Sprzet-Sieciowy-and...ic-t247591.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecicie router wifi - adsl za około 200 zł? Mam kilka na oku ale, co wy polecacie? Do użytku domowego żeby była jasność. Zależy mi bardzo na silnym sygnale, bo dom jest jednopiętrowy i ma dość grube ściany...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecicie router wifi - adsl za około 200 zł? Mam kilka na oku ale, co wy polecacie? Do użytku domowego żeby była jasność. Zależy mi bardzo na silnym sygnale, bo dom jest jednopiętrowy i ma dość grube ściany...

Może i jestem arogancki, ale czy przeczytanie tego tematu (bo chyba go przeczytałeś przed dodaniem posta?) kompletnie NIC ci nie pomogło?

... to ja już nie wiem co napisać

:angry:

Nie znam się za bardzo na routerach, ale poczytałem ostatnio różne fora i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie: Linksys WAG200G.

albo i nie

To dobry router, ale:

- nie ma skutecznego QoS (o bardziej zaawansowanych opcjach zarządzania pasmem nie wspominając)

- potrafi robić problemy z połączeniem na słabszych liniach, co w sprzęcie za tą cenę jest mało śmieszne

Czy słaby (za 50zł jakiś no-name) router może spowalniać neta?

Wszystko jest możliwe, ale router jako taki jest daleko na liście potencjalnych przyczyn.

Oczywiście przy wielu użytkownikach i naprawdę niskiej klasy routerze nawet ping będzie "wiekszy" niż powinien, wiele zależy od obciążenia i np. sposobu podłączenia (WiFi, UTP, USB ....).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na port wan polecam ruter firmy Linksys WR54GC.

http://www.allegro.pl/item548876124_linksy...tv_wroclaw.html

Jak ja kupowałem kosztował 90zł :)

Z adsl nie miałem do czynienia więc nie mogę niczego polecić.

Nie polecam d-linków i tp-link. Lepiej zainwestować w porządny ruter, mieć spokój i komfort.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Obecnie posiadam internet radiowy ale w związku z licznymi przerwami w dostawie chcę go zmienić na neostradę 2Mb.

Tylko, że chciałby ją podzielić na dwa komputery znajdujące się na dwóch różnych piętrach.

Czy jesteście mi w stanie udzielić informacji jaka może być w tym przypadku jakość transmisji?

Czy to nie jest za daleko?

I jaki router byście polecali (QoS i zarządzanie pasmem nie jest potrzebne)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Cerberusa P6331-4a ze standardową antenką i 2 piętra niżej testując laptopem dell z wbudowaną(seryjną) kartą wifi śmigało bez problemu. Myślę, że jak dokupiłbyś jakąś mocną antenkę, to sygnał będzie na tyle stabilny, żeby pracować praktycznie bezproblemowo. Dodam, że ma seryjnych antenach nie spotkałem się z żadnym zrywaniem połączeń etc., ale mocniejszy sygnał by nie zaszkodził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takowe pytanie.

Aktualnie moja narzeczona ma internet w osiedlówce. Kabel wchodzi w modem z którego idzie kabel telefoniczny podłączony w jej komputer. Oczywiście w karcie sieciowej ma dziewczyna na sztywno przypisane IP i bramę itd. To nie jest problem.

Za niedługo sprowadzę się ja z moim kompem. Ja posiadam wbudowaną sieciówkę. Chciałbym podłączyć oba komputery pod router.

Teraz pytanie: przypuszczam, że żeby wszystko działało, muszę podłączyć modem do routera z którego wyjdą dwa kable (pc1 oraz pc2) łączące komputer. W routerze oczywiście muszę ustawić stałe IP i bramę, żeby internet działał. Teraz tak: jak w takim razie skonfigurować komputery. Czy na każdym z nich mam sobie wymyślić jakieś IP, czy może lepiej, żeby komputery automatycznie pobierały sobie z routera jakieś dane?

Jaki router do 150zł będzie do tego najlepszy - dodam przy tym, że w przyszłości być może przejdziemy na neostradę. Co ważne, nie potrzebujemy wifi - wszystko ma iść po kablu. Poproszę o nazwę konkretnego modelu - budowa sieci jest jedyną rzeczą związaną z komputerami o której nic zupełnie nie wiem i się gubię w ilości sprzętu:/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj cały topic:

http://forum.cdaction.pl/Zakup-routera-t21945.html

było jeszcze kilka podobnych tematów, poszukaj w tym dziale forum.

Sprawą podstawową są parametry linii telefonicznej, oraz sposób w jaki mają być podłączone te komputery. Kiepskie parametry linii wykluczają użycie wielu modeli routerów (nie tylko takich najtańszych),a to czy ma być "po kablu" czy wręcz przeciwnie też trzeba wiedzieć przed zakupem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...