Skocz do zawartości
RoZy

Gothic (seria) v.2

Polecane posty

Pomysł jest, ale Piranie i tak coś wymyślą jeśli w ogóle będą robić Gothic 5. Podobno PB jak skończy pracę nad Risenem 2, to ich team zacznie pracę nad jakąś grą, ale czy to będzie G5 czy R3, a być może jakąś nową grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darmad - dla mnie to spoiler, gram pierwszy raz, choć z przerwami ale bardzo często odwiedzam ten wątek. To że gra liczy ileś lat, jest kompletnie bez znaczenia, dla mnie ma pół roku bo wtedy ją odkryłem. Nie każdy rodzi się graczem, ja zostałem nim raptem trzy lata temu i wciąż wiele "kultowych" , bardzo znanych i lubianych gier to dla mnie "terra incognita".

Przystanąłem trochę w trójce. Po wejściu na pustynię czuję że popełniłem błąd bo zadarłem z koczownikami i wykonałem kilka zdań dla asasynów w tym przynajmniej jedno przeciw koczownikom - kogoś w tej jaskini z panienką zabiłem, nie chce m się sprawdzać teraz jak się nazywał. Zobaczymy jak akcja dalej się rozwinie. Zastanawiam się czy rozegrać "Zmierzch Bogów" i "Arcanię" czy zakończyć na trójce ale z tego co piszecie wynika ze nie warto grać w kolejne odsłony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa, jedna z największych wad trójki - REPUTACJA. Sam pamiętam, że przechodząc tę grę za pierwszym razem, za bardzo zadarłem z orkami. W momencie gdy wyszedłem na pustynie, szala się przychyliła i w sumie nie mogłem bezpiecznie wleźć do żadnego miasta, w którym był ork (a był w sumie w każdym). Trochę mnie to dobijało, głównie przez nieświadomość - nie wiedziałem, że to działa do tego stopnia, że nie będę mógł na dobrą sprawę dalej przyjemnie grać, bo każdy ork będzie mnie od razu atakował... Największy bezsens tej produkcji, obok odbijania miast. Gdyby nie te dwa aspekty, trójkę ocenił był na solidne 8/10 (to wciąż stary, dobry Gothic, ale trzeba się do niego przekonać). Niestety ilość takich bezsensownych rozwiązań sprawia, że nic więcej niż 7/10 tej grze nie wejdzie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie wada - dla mnie zaleta. Jest to bardzo sensowne rozwiązanie. Przede wszystkim nikt nie dopuszcza byle kogo do przywódców miast, a żeby porozmawiać z 'wodzem wodzów', to musisz być naprawdę zasłużony dla danej frakcji. A jeśli w końcu 'przegniesz pałkę' i straszliwie zajdziesz za skórę jednej frakcji, to logiczne że trafisz na jej list gończy i będziesz przez nią atakowany.

Graczom nigdy nie dogodzisz. Marudzą, że w grach można działać na wiele frontów naraz i pracować dla wrogich sobie frakcji, pojawia się gra, która to uniemozliwia - też źle...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Jak dla mnie to też plus. Wiadomo, że gry nie symulują wiernie rzeczywistości, ale w to nie uwierzę, że człek z ulicy wejdzie do największego herszta orków albo ten, co wcześniej ich wyrzynał ;) System ten sprawdza się bardzo dobrze, a przy wielu odbijaniu/niszczeniu miast/obozów masz sporo frajdy, bo wiadomo, że nec hercules contra plures i trzeba się przy tym nagłówkować ;) Właśnie grając w G3 uczymy się na błędach

i sam teraz zbyt wcześnie nie oczyszczam Myrtany, by nie mieć przechlapane w Nordmarze

;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie system reputacji umożliwia jeszcze więcej przejść. Masz więcej kombinacji postępowania postaci niż tylko 'raz dołączyć do X, raz do Y, raz do Z...'. Możesz się zintegrować ze światem gry, zmieniać zdanie. Patrzeć oczami bohatera, który w pierwszym odruchu odbija miasto z rąk orków, a gdy przygląda się sytuacji na kontynencie, zmienia zdanie i decyduje się na przykład zdusić bunt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, powiem tak, bo może źle się wyraziłem. O ile do zdobywania reputacji w danym mieście nic nie mam, bo była całkiem rozsądna, to już reputacja u poszczególnych frakcji - to można było sobie jednak darować...

Poza tym Darmad rozwiązał ten problem - przyłączanie do frakcji. Jesteś u buntowników? Albo nie robisz zadań u Orków, albo robisz takie, które nie wpływają na reputacje. A tak, trochę tu, trochę tu i co? Przyjmując zadanie X, albo będę zmuszony go nie robić (bo dopiero w trakcie się okazuje, że muszę wybić X przeciwnej frakcji), albo będę zmuszony je ominąć, co jest bezsensu... Przechodzenie gry od nowa, specjalnie pod daną frakcję? Bezsens, ograniczam sobie sam rozwój postaci/gry.

Zostało to niestety skopane, takie jest moje zdanie, ale szanuję zdanie innych :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w 3 denerwują 3 rzeczy:

-optymalizacja

-dziwny poziom trudności i zachowanie bestii

-brzydki efekt oddali ( nie wiem jak to nazwać ale interesuje mnie czy można jakoś ręcznie zmienić to np zwiększając pole widzenia czy coś)

Reszta mi się podoba grafika przyjemna dla oka, reputacja dobry pomysł, mnogość questów fajny rozwój postaci :) ja daje solidne 7,5 ale gdyby nie powyższe wady może dałbym 9 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Swoją drogą to po CP gra też się ścina, porównując obiektywnie z innymi grami. Na pewno zworką w G3 jest fakt, że gry nie podzielono na akty i zaraz po włączeniu zaczyna wczytywać cały świat... potem jest już lepiej i mimo różnych błędów za bardzo nie ujmuje to tej grze grywalności, której posiada naprawdę sporo. "Efekt dali" w jedynce i dwójce można było ustawić, w 3 pewnie też. Sam nie próbowałem, bo mi się owa "dal" bardzo podoba ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przesunięte wszystko na maxa ale w dalszym ciagu uwazam ta dal za brzydka. Sprobuje popatrzec jak config czy cos

Mam . Ogarnalem wchodzimy do folderu z zainstalowanym gothiciem, wchodzimy do folderu INI i znajdujemy plik ge3.ini

Znajdujemy tam takie linijki

;DistanceHigh.fFarClippingPlane_High - 1000.0=min, 30000.0=max, 10000.0=default

;DistanceHigh.fFarClippingPlane_Medium - 1000.0=min, 30000.0=max, 8000.0=default

;DistanceHigh.fFarClippingPlane_Low - 1000.0=min, 30000.0=max, 6000.0=default

DistanceHigh.fFarClippingPlane_High=30000.0

DistanceHigh.fFarClippingPlane_Medium=30000.0

DistanceHigh.fFarClippingPlane_Low=30000.0

;DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_High - 10000.0=min, 300000.0=max, 100000.0=default

;DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_Medium - 10000.0=min, 300000.0=max, 50000.0=default

;DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_Low - 10000.0=min, 300000.0=max, 25000.0=default

DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_High=100000.0

DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_Medium=50000.0

DistanceLow.fFarClippingPlaneLowPolyMesh_Low=25000.0

;VegetationViewRange.fViewDistance_VeryHigh - 1000.0=min, 30000.0=max, 7500.0=default

;VegetationViewRange.fViewDistance_High - 1000.0=min, 30000.0=max, 6500.0=default

;VegetationViewRange.fViewDistance_Medium - 1000.0=min, 30000.0=max, 5000.0=default

;VegetationViewRange.fViewDistance_Low - 1000.0=min, 30000.0=max, 4000.0=default

VegetationViewRange.fViewDistance_VeryHigh=30000.0

VegetationViewRange.fViewDistance_High=30000.0

VegetationViewRange.fViewDistance_Medium=30000.0

VegetationViewRange.fViewDistance_Low=30000.0

JA mam tak ustawione jak wyzej i niewazne gdzie spojrze mam detale na very high

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że Gothic 3 bez żadnych patchy miał błędy, kiepską optymalizację, wywalał do windy, ale i tak dało się grać. Patch poprawia wiele, ale idealnej płynności też nie zapewnia. Dla graczy, którzy widzieli "czyste" G3 różnica jest ogromna in plus, ale dla kogoś, kto nigdy w G3 nie grał to i tak uzna, że gra się tnie aż miło ;)

Na początku zawsze jest najgorzej, bo gra nie została podzielona na akty, minilokacje itp. i musi wszystko wczytać zaraz po uruchomieniu, ale potem się stabilizuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, pamietam jak G3 VANILA została uruchomiona na moim starym kompie. Oj co tam sie nie działo, starczy powiedzieć, ze nacisniecie szybkiego sejwa rownało sie z przerwą w graniu pojsciem na herbatke powrotem i ujrzeniem po paru minutach napis :"gra zapisana"

Natomiast z patchem ukończylem te gre z wielka przyjemnoscią.

Teraz z nowym komputerem i patchami gra i tak pografi chrupnać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starczy powiedzieć, ze nacisniecie szybkiego sejwa rownało sie z przerwą w graniu pojsciem na herbatke powrotem i ujrzeniem po paru minutach napis :"gra zapisana"

Znam to doskonale! :D Gra po premierze zapisywała się strasznie długo, ale wczytywanie było jeszcze gorsze. :) Na zacinanie się jakoś nie narzekałem zbytnio, ale płynności to ja nie doświadczyłem wtedy. Najgorsze były teleportacje. Wtedy gra potrafiła się zawiesić na dobre kilka minut, ale czego nie robiło się dla Gothica.

Mi osobiście jakoś te wszystkie patche nie przypadły do gustu. Wolę zwykłą wersję, bez upiększania. W nią gra mi się najlepiej. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Gothica 3, chodzić, chodzi wspaniale, to rozmycie w oddali mnie również się podoba, natomiast sama gra...no cóż, pod wieloma względami czuję zawód, ale największy z nich to model walki...a konkretnie w zwarciu, o ile nie wiem jak walczy się toporami, kosturami i halabardami, o tyle walka mieczem, a już konkretnie dwoma to porażka, no może z ludźmi jeszcze jako tako frajde daję, bo Ci potrafią parować ciosy, jakąś kontre fajną wywalić ale z potworami ? tragedia, klikanie do upadłego ( stwora ofkors ) jest strasznie nudne, gra już mnie odrzuciła tylko i wylącznie przez to na tydzień, wróciłem i aktualnie staram się ukończyć po stronie Beliara, przechodzę Varant, natomiast jeszcze słowem do walki...nie wiem czy każdy tak ma, czy u mnie jest jakiś bug ( mam community patch 1.74, i za całą gre uświadczyłem może ze 4 bugi ? ) ale gdy walcze z nieważne jakim potworem ( mam 556 hp ) to potrafi mi za 3 atakami odjąć ponad połowę hp...no co jest grane ja się pytam, dodam że mam zbroje assasyna średnią bodajże, + 40 do obrony przed atakami, no chyba że tutaj kolejny zonk względem poprzednich części i zbroje nie tyczą się bestii ? Gdy ukończę Belariem, zacznę zabawę od nowa, ale tym razem jako łucznik/mag, i mam tez pytanko, jakieś dobre łuki ktoś zna ? czytałem że łuk gońca leśnego jest dobry, ale na pewno są jeszcze jakieś warte uwagi :)

Jeszcze co do reputacji, według mnie to jest bardzo dobry pomysł, same korzyści z tego mamy :

1. Żeby zdobyć tą reputacje, trzeba powykonywać questy i tutaj znowuż są dwie korzyści: exp i kasa.

2. Jak już porozmawiamy z przywódca miasta, to i tak nie jest to koniec, bo mamy wybór, za co chwała twórcom, możemy się postawić po którejś ze stron przecież.

Edytowano przez konio52
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz przechodzę i problemu z pancerzem w starciu z mobkami nie mam, chociaż już noszę ładny tj. ciężką zbroję buntownika. Mam 40 lvl i jestem łucznikiem i póki co noszę Łuk Armijny (190 ZŁ/ 100 dmg), który jest lepszy od Łuku Gońca Leśnego. Gram powoli, czyszczę jaskinie i chyba ten łuk, który to mam to najlepszy w Myrtanie. Co ciekawe, jest błąd z robieniem ostrych strzał :)

Gram z cp 1.74 i wg przepisu ostra strzała wymaga jednego zęba i dwóch strzał, a wychodzi mi dwa razy więcej i co najlepsze- większość strzał jeszcze została

:) Z 275+ strzał i takiej samej ilości zębów wyszło mi 550+ ostrych strzał i zostało 210 zwykłych strzał na dodatek :) Nie pakowałem w alchemię, na tyle by robić ostre strzały, ale przy Silden jest chatka Brama i on ma książkę, dzięki której umiesz je wytwarzać, którą kupujesz za 5000 "złotych" ;)

Tylko Cape Dun oswobodziłem, nie byłem w Faring, do którego teraz zmierzam. Nie byłem w stolicy, nie byłem w Varancie, nie byłem w Nordmarze. Gram powoli i mam zamiar nabić spory poziom :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz przechodzę i problemu z pancerzem w starciu z mobkami nie mam, chociaż już noszę ładny tj. ciężką zbroję buntownika. Mam 40 lvl i jestem łucznikiem i póki co noszę Łuk Armijny (190 ZŁ/ 100 dmg), który jest lepszy od Łuku Gońca Leśnego. Gram powoli, czyszczę jaskinie i chyba ten łuk, który to mam to najlepszy w Myrtanie. Co ciekawe, jest błąd z robieniem ostrych strzał :)

Gram z cp 1.74 i wg przepisu ostra strzała wymaga jednego zęba i dwóch strzał, a wychodzi mi dwa razy więcej i co najlepsze- większość strzał jeszcze została

:) Z 275+ strzał i takiej samej ilości zębów wyszło mi 550+ ostrych strzał i zostało 210 zwykłych strzał na dodatek :) Nie pakowałem w alchemię, na tyle by robić ostre strzały, ale przy Silden jest chatka Brama i on ma książkę, dzięki której umiesz je wytwarzać, którą kupujesz za 5000 "złotych" ;)

Tylko Cape Dun oswobodziłem, nie byłem w Faring, do którego teraz zmierzam. Nie byłem w stolicy, nie byłem w Varancie, nie byłem w Nordmarze. Gram powoli i mam zamiar nabić spory poziom :)

A na jakim poziomie grasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...