Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wies.niak

Problemy z kompem - zwieszki, restarty i inne cuda II

Polecane posty

Hmm. Ja walcząc ze swoim problemem z SATA miałem w pewnym momencie podobnie. Tzn. połowicznie udało mi się rzowiązać problem niewykrywania dysków, oczywiście chodziło o zworkowanie. Jednak nadal coś nie grało bo ekran POST tak samo i u mnie był widoczny nawet duzo dłużej a potem z bootowaniem to różne cuda się działy. Aż w końcu kolejna milionowa już kombinacja zworek na dyskach sprawiła, że wszystko zaczęło działać cacy. Dlatego zaprawdę powiadam, tu chodzi o zworki HDD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos jest nie tak. Kwestia czy karta graficzna sie zwalila, czy reszta kompa ;). Kwestia do omowienia jest krotka. Wsadzam nowa karte graficzna do kompa i nic. Po wlaczeniu kompa uruchamiaja sie wszystkie wiatraczki nalezy jednak na monitorze nie pojawia sie nic. Komp teoretycznie dziala, jednak nawet nie pojawia sie jedna literka na monitorze który jest wstanie czuwania. 10 prób i wreszczie odpaliło. Po załadowaniu systemy wyswietla sie napis (mniej wiecej) ze jest problem z zasilaniem i aby nie uszkodzic sprzetu karta bedzie pracowla mniej wydajnie. Chodzi pare godzin, gry smigaja jak zloto. Zamykam kompa. Po godzinie kolejna próba właczenia i wracamy do punktu wyjscia :/.

Włączam starą karte i wszystko smiga jak złoto.

Konfig:

Stara karta GF MX440

Nowa GF 6800GT

Zasilacz Chieftec 420W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prymitywny?

Tak odczuwam wyciąganie baterii. Zworka wydaje mi się bardziej "czystym" sposobem.

Black Pearl -> Czy ten nowy GF wymaga podłączenia dodatkowego złącza zasilania? Jeśli tak, to czy je podłączyłeś?

Czy masz pc speaker (głośniczek systemowy)? Jeśli tak, to czy piszczy? Jeśli tak, to co konkretnie?

Poza odpowiedziami na powyższe proponuję sprawdzić kartę na innym komputerze.

Zasilacz jest fajny, ale na wszelki wypadek: czy możesz (masz czym) dokonać pomiarów napięć multimetrem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź opcje kolejności bootowania w BIOSie (boot sequence). Zrób tak' date=' by dysk był pierwszy - będzie szybciej.

Sprawdź ustawienia wykrywania podłączonych napędów[/quote']Jak już wspominałem, jestem słaby w te klocki, więc jak można prosiłbym o dokładne rady.

Aha i zapomniałem dodać, a wydaje mi się, że to ważne. Gdy podpinam ten dysk do mojego PC dzieje się tak samo, jednak ja ze swoim nie mam takich problemów. IMO eliminuje to winę płyty głównej, czy biosu, bo wtedy chyba u mnie byłoby ok. Jednak, jak wspominałem nie jestem w te klocki biegły, tak więc to takie moje amatorskie przypuszczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vainqueur -> Trochę mi teraz zamieszałeś. Z tego co napisałeś wnioskować mogę, że masz dwa dyski, z którymi coś robisz.

Więc może od początku: podaj dokładną konfigurację komputera. Opisz jeszcze raz co robiłeś, ale zamiast słów "mój", "swój", "twój" itd użyj nazw przedmiotów "dysk1", "dysk2" = to powinno troszkę rozjaśnić :).

Przy okazji będzie wiadomo, jaki manual do jakiej płyty głównej pobrać :>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mogłem trochę zamieszać :) Więc tak, komputery są 2, dyski 3. Jeden PC siostry, na którym to właśnie występuje ten problem. Oto jego konfig:

CPU: Intel Pentium Dual Core E2140 (niepodkręcany)

Płya: GigaByte Ga-965GM-S2

Pamięć: GeIL DDRII 677 CL5

Zasilacz 400W

GPU: zintegrowane z płytą

Twardziel: Samsung UDMA/100 7200rpm 8MB cache 300GB (ATA)

Problem polega na tym, że gdy uruchamiam komputer, pierwszy czrny ekran (ten z którego można przejść do BIOSu) jest wyświetlany długo (ok. 10-15s), następnie przechodzimy na ten czarny ekran, z którego jeżeli włożymy płytkę z systemem można wybrać instalacją systemu. Tam, po kolejnych 5-10s komp żąda włożenia płytki z systemem. Wkładam, enter, system się ładuje, wszystko ok. Nie wkładam, nie włączy się za nic. Problem ten występuje również, gdy przełożę ten dysk do mojego kompa:

CPU: Intel Core2 Duo E4500 (niepodkręcany)

Płyta: GigaByte GA-965P-S3

Pamięć: GeIL DDRII 800 CL5

Zasilacz: 500W

GPU: GeForce 8800GTS

Twardziel: Seagate Barracuda 7200.10 160GB (SATA)

lecz gdy zestaw 2 odpalam z dysku, który przy nim się znajduje, wszystko jest ok. Gdy jednak wkładam dysk z zestawu 1 ten problem występuje/

Mam jednak w domu jeszcze jeden dysk (Seagate Barracuda 80GB, ATA). Nie było na nim systemu, tak więc włożyłem go do zestawu 1, zainstalowałem system i problem nadal występował, na obydwóch PCtach. Wcześniej z tą 80 Seagate nie było żadnych podobnych problemów, natomiast pozostałe dwa dyski są nowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black Pearl -> Czy ten nowy GF wymaga podłączenia dodatkowego złącza zasilania? Jeśli tak, to czy je podłączyłeś?Przyznam się, że ma i zapomniałem tego zrobić. Niestety zamiast raz na 10, teraz komp odpala powiedzmy dwa na dziesieć :/

Czy masz pc speaker (głośniczek systemowy)? Jeśli tak, to czy piszczy? Jeśli tak, to co konkretnie?Mam i nie dają zadnych sygnałów

Poza odpowiedziami na powyższe proponuję sprawdzić kartę na innym komputerze. Nie pozostaje mi nic innego. Na początku przyszłego tygodnia udam się z tym do kuzyna.

Zasilacz jest fajny, ale na wszelki wypadek: czy możesz (masz czym) dokonać pomiarów napięć multimetrem?Wiesz, ja jestem laikiem elektroniczny wiec przyznam sie, ze nawet nie wiedziałem o istnieniu takowego urządzenia, ale sie popytam :). Znajomy pracuje w komputerowym wiec moze on bedzie mial.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vainqueur -> Farta masz, że obie płyty główne są na tym samym chipsecie (tzn 965), bo inaczej byś już tak fajnie i prosto nie miał.

Nie wkładam, nie włączy się za nic

Czyli? Jakiś komunikat?

Z Twojego opisu wynika, że nie próbowałeś podłączyć do zestawu 1 dysku z zestawu 2. Jak na mój gust będzie chodzić.

Podłączyłeś ten dysk 80GB do Z1 i był problem, ale pytanie: czy odłączyłeś "oryginalny" dysk? Próbowałeś podłączyć ten 80GB do Z2 i też postawić system?

W końcu, czy próbowałeś włączyć na Z1 konsolę odzyskiwania i wpisać podane przeze mnie komendy?

Black Pearl -> Skoro po podpięciu zasilania jest jeszcze gorzej, to tym bardziej wskazuje na zasilacz. Cóż, chieftec dobra firma, ale zasilacze nie są niezniszczalne. Daj znać, co dały testy karty na komputerze kuzyna oraz czy zdobyłeś miernik (a jeśli tak, to jakie są wyniki pomiarów +5V i +12V - sprawdź przy starcie komputera oraz później podczas pracy w obciążeniu). Teraz sobie myślę, że jeśli u kuzyna będzie chodzić dobrze, to pożycz od niego zasilacz i podłącz u siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam dosyć wnerwiający problem z komputerem. mianowicie, działa on bez zarzutu, póki nie będę próbował włączyć czegoś w fullscreen'ie. Przy tych nowszych grach, typu Wiedźmin, ew jakies dema z CDA zaraz po uruchomieniu pokazuje się niebieski ekran (opisywany bodajze w instrukcji instalowania systemu windows - miałem już raz z nim problem, wtedy pamięci nie chciały współgrać z płytą główną - moje PDP patrioty 800 wymienione zostaly na kingstony 667) który widać przez ułamek sekundy po czym komputer się restartuje. Czasami nawet niebieski ekran nie zdąży się pojawić. O dziwo przy starszych gierkach typu Half-Life odpala sie fullscreen bardzo ladnie bez scinek czy restartu. Ale już przy Counter Strike są problemy... Może chodzi o biblioteki OpenGL? Albo zasilacz, nie wiem nie znam się :P. Próbowałem Przywracania Systemu - nie pomogło. Do karty graficznej instalowałem najnowsze sterowniki z glownej strony nVidii, nic to nie dało.

Sprzęt:

Core2Duo E6550 2.33GHz - podkrecany do 3GHzx2 nie było żadnych problemów, kiedy zaczęły się problemy wróciłem do ustawień producenta - nie pomogło.

Grafika: ASUS EN8800GTS 320MB

Pamieci: Kingston 2GB PC2 - 5300 CL5 240 <- Dual channel 2x1GB

Płyta Główna - ASUS P5K SE

Zasilacz: Chieftec 450W

Napięcia wg Everesta:

Napięcie rdzenia procesora 2.59 V

Aux 3.39 V

+3.3 V 3.31 V

+5 V 5.54 V

+12 V 12.52 V

-12 V -11.85 V

-5 V -4.96 V

Mam nadzieję, że ktoś wyjaśni mi co się dzieje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli? Jakiś komunikat?
"DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER" Jest to wyświetlane dużymi literami, tak jak napisałem.
Z Twojego opisu wynika, że nie próbowałeś podłączyć do zestawu 1 dysku z zestawu 2. Jak na mój gust będzie chodzić.
Faktycznie, wcześniej nie próbowałem. Teraz tak zrobiłem, i chodziło. Nawet ten pierwszy ekran, z którego można przejść do BIOSu szybko się przełączył...
Podłączyłeś ten dysk 80GB do Z1 i był problem, ale pytanie: czy odłączyłeś "oryginalny" dysk?
Tak, odłączyłem. Zawsze gdy coś sprawdzałem robiłem to na jednym dysku, drugi był odłączony.
Próbowałeś podłączyć ten 80GB do Z2 i też postawić system?
Tego akurat nie próbowałem. Jest szansa, że pomoże??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpileq -> Właściwości systemu -> zaawansowane -> uruchamianie i odzyskiwanie, ustawienia -> odznacz (usuń zaznaczenie) "automatycznie uruchom ponownie", a poniżej wybierz "mały zrzut pamięci".

Czy masz miernik, by sprawdzić poprawność pomiarów czujnikiem? Bo wg nich mapięcie 5V jest poza normą, a +12V też ledwie się mieści.

Skoro przed podkręcianiem było ok, to dla pewności zresetuj ustawienia biosu zworką "clear cmos" (opis co i jak w instrukcji do płyty głównej).

vainqueur -> Spróbuj, instalka nie trwa tak długo. Spytam jeszcze raz, czy próbowałeś konsoli odzyskiwania? Jeśli nie to spróbuj.

Jeśli nic nie pomoże, to widzę to tak: skoro system zainstalowany na Z2 i przeniesiony na Z1 działa, to zainstaluj windowsy na dysku z Z1 podłączonym do Z2, po czym przenieś dysk do Z1 i tyle.

kemilk -> A Twój komputer to...? Sprawdź, czy karta Ci się nie przegrzewa, sprawdź inne sterowniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka! Mam problem z uruchamianiem kompa. Gdy jest zimny za żadne skarby nie chce się uruchomić. Gdy go włączę buczy (wszystkie wiatraczki chodzą szybciej niż podczas np. gier). Dysk nie pracuje. NIe ma również tego beep przy włączaniu. Na monitorze pojawia się jedynie no signal. Dopiero po kilkunastym resecie/ restarcie się włączy (ale musi najpierw pochodzić żeby temp wzrosła). Konfig: c2q q6600, 8800gt (xfx), asus p5k (nie wiem dokładnie jaki model), 4gb ddr2 ramu (patriot), obudowa premium case.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kemilk -> A Twój komputer to...? Sprawdź, czy karta Ci się nie przegrzewa, sprawdź inne sterowniki.

Mój komputer to :

gigabyte 6600

athlon 3000+

2gb ram

Śmieszne jest to że wszystko miesiąc temu było jeszcze dobrze(dzieje sie tak tylko w niektórych grac reszta działa normalnie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wies.niak dzięki za zainteresowanie się sprawą, udało mi sie juz z tym problemem poradzić. Asus OSD kolidował z czymś i występował błąd irql_not_less_or_equal 0x0000000a, odinstalowałem i wszystko działa :)

kemilk sproboj zainstalowac najnowsze sterowniki do karty graficznej, nvidia.pl

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vainqueurJeśli nic nie pomoże, to widzę to tak: skoro system zainstalowany na Z2 i przeniesiony na Z1 działa, to zainstaluj windowsy na dysku z Z1 podłączonym do Z2, po czym przenieś dysk do Z1 i tyle.
Pomogło. Dzięki za pomoc. :salut:
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka! Mam problem z uruchamianiem kompa. Gdy jest zimny za żadne skarby nie chce się uruchomić. Gdy go włączę buczy (wszystkie wiatraczki chodzą szybciej niż podczas np. gier). Dysk nie pracuje. NIe ma również tego beep przy włączaniu. Na monitorze pojawia się jedynie no signal. Dopiero po kilkunastym resecie/ restarcie się włączy (ale musi najpierw pochodzić żeby temp wzrosła)....

Miałem podobne problemy z moim starym kompem tyle że bez tego problemu z "no signal". Z początku myślałem żę to zasilacz, który zresztą po krótkim czasie użytkowania w takich warunkach się spalił. Nowy zasilacz niestety nie pomógł ale za to znalazłem na google'u że niektóre uszkodzone elementy mogą powodować taki błąd. W moim przypadku była to jedna z kości RAM-u. U ciebie być może jest to karta graficzna. Zacznij od jej sprawdzenia na innym kompie, potem ewentualnie spróbuj wyjąć to co nie potrzebne z kompa, przetestować i sprawdzić czy problem po tym zniknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat :-) :

Kupiłem GF'a 8800GT (EVGA - zegary standardowe) i niestety pojawił się problem. Otóż po około 3-4h grania cały obraz skacze, nie da się kompletnie grać, licznik FPS w Crysisie wskazuje minimalnie 0... Wszystkie gry żabkują, nie da rady w nic sensownie pograć ( w Pes-ie 2008 komentarz się zacina i powtarza, choć grafa jest b. płynna nadal).

Temperatury nie są chyba zbyt wysokie (95*C dla GPU karty i 45 dla płyty - procesor ok, to jest 88GT więc chłodzenie jest żenujące... :-( ) Kłopot w tym, ze to nie dzieje się od razu tylko po jakimś czasie...

Eksperymentowałem z przeróżnymi sterownikami i nic, nie wiem gdzie może leżeć problem... :-(

Konfiguracja PC: Gigabyte K8n-SLI (bios updatowany z F2 do F6, choć Hmonitor pisze, że jest F2, to z poziomu Windy dało się go zmienić :-) ), Athlon X2 3800+ (@2,48Ghz), 2GB Ram - Kingston, Zasilacz X-Connect 500W, Windows XP SP2

Dzięki za pomoc :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nirnroot

Stary ja miałem takie skoki obrazu tylko przy ekstremalnie podkreconych częstach pamięci i po ich niezłym acz szybciótkim przegrzaniu.Skoro jednak twierdzisz że zegarki są standardowe to albo masz niesamowitego pecha i trafił ci się jakiś trefny model albo naprawdę nie wiem co może być.

Co do tych temperatur to wg mnie mocno za duże, 95'c na rdzeniu!!!No aż dziw że sie nie zjarała.

A teraz ja coś się chcę dowiedzieć.

Mianowicie, dziś byłem u znajomego instalować xp usuwając vistę.Co się okazało standardowy sposób zawiódł bo nijak w biosie nie dało się wykryć dysku (hitachi 320gb sata) przez co nie dało się zrobić nawet formata.Najlepsze jest jednak to że po ponownym uruchomieniu pc jakby nigdy nic ładuje się vista i chodzi!?Niech mi ktoś może bardziej oświecony wyjaśni jak to jest możliwe że ni bios płyty ni instalator nie widzi dysku a ta cholera vista sobie działa???Ja już różne dziwne rzeczy widziałem które zaserwowała mi winda ale to przechodzi moje pojęcie.

Dodam na koniec że sprzęt był zakupiony w sklepie "tylko dla idiotów" (a wystarczyło zapytać i bym doradził co i jak i gdzie) jako zestaw więc łatwo sobie wyobrazić jakość podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios musi widzieć dysk z systemem, bo inaczej systemu nie załaduje. Innych napędów widzieć nie musi, windows sam sobie wykryje.

Zakładam, że dysk jest na SATA więc nasuwa się pytanie, czy podczas ładowania plików instalatora podaliście mu dyskietkę ze sterownikami do SATA i wcisnęliście F6?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co????

Ja instalowałem sobie xp-ka na swoim sata seagate i żadnych sterowników nie potrzeba więc skąd to???

A po drugie co mi to da skoro nawet bios nie widzi tego dysku?(znaczy w ustawieniach jest ale podczas próby załadowania instalatora czy windowsa czyli miedzy wygasnieciem menu biosu a loaderem jest lista na ktorej widac tylko dvd a hdd nie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności: potrzebne są sterowniki do kontrolera SATA na płycie głównej. Jeśli ich nie potrzebowałeś, to znaczy że miałeś duże szczęście - w większości wypadków są potrzebne.

Ta lista to pewnie przeszukiwane pozostałe napędy. Skoro sam mówisz, że w ustawieniach BIOSu dysk jest, to jednak jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to są potrzebne takie stery ale do sata "raid" a nie do samego dysku, ale nie będę się sprzeczał.

No dysk jest tylko z tego nic nie wynika,ba nawet na drugim kompie.

No dobra ale jak wyjaśnisz to że po podlączeniu innego dysku (maxtor) sata z zainstalowanym win xp wszystko działa a po podłączeniu owego hitachi na drugim kompie (w tym z którego wzieliśmy wczesniejszy hdd maxtor z xp) nadal nie możemy nic zainstalować?Dodam że instalując na maxtorze również nie potrzebowałem sterów do sata wiec o szczęściu nie ma mowy.

Doszliśmy do wniosku że dysk jest do wymiany?

A może płyta?Sam nie wiem i bede wdzięczny za jakiekolwiek pomysły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam aż takiego doświadczenia by napisać czy zadziała czy nie z daną płytą główną bez sterowników do kontrolera SATA.

RAID to jeszcze inna sprawa. Ja miałem okazję instalować system (xp) na kilku komputerach z dyskami SATA i zawsze podkładałem flopa z odpowiednim sterownikiem, choć przyznam, że nie zawsze sprawdzałem, czy bez tego też by wykrył dysk.

Niemniej, jak już pisałem, proponuję spróbować z tą dyskietką i sterownikami - nic nie tracisz, a może jednak się uda.

Jeśli podejrzewasz problemy z dyskiem, to przed wymianą przetestuj go za pomocą programu diagnostycznego od producenta - pewnie boot cd trzeba wypalić z obrazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...