Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

NDSN 2.0 :)

Polecane posty

ja tylko w kwestii ścisłości, bo widziałem że wystąpiło to kilka razy:
karta pobiera więcej niż 150W prądu

W = wat -> moc.

A = amper -> prąd.

byłoby fajnie gdybyśmy trzymali się konwencji:)

Byłoby fajnie gdybyś wyjaśnił dokładnie co oznaczają te terminy i jak je przekładać na praktykę. Być może stosujemy zbyt duże uproszczenia, ale jak pisałem wcześniej - nie znam się na prądzie. Na uzupełnienie wiedzy nigdy nie za późno więc czekam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, co tu wyjaśniać... najlepiej jakbyś wziął pierwszą z brzegu książkę z elektrotechniki :).

napięcie to wiadomo, np 12V (woltów, nie wolt - tak od razu dodam) itd. Prąd (natężenie prądu), czyli uporządkowany ruch elektronów w przewodniku. Wartość wyraża się w amperach.

przykładowo jeśli masz diodę LED, to przykładając napięcie około 2,5V (zależy jaki kolor, mają określone zakresy napięć pracy), przez diodę popłynie prąd 10-20 mA (mili amperów, dokładna wartość też zależy od diody).

moc (moc elektryczna) pobierana przez odbiornik to iloczyn napięcia i prądu. więc ilość energii jaką pobierze urządzenie to iloczyn mocy i czasu. prosty przykład: jeśli urządzenie pobiera 200W mocy, to w ciągu godziny takie urządzenie zużyje 0,2kWh (kilowatogodzina).

dodam że to co opisałem wyżej odnosi się do obwodów prądu stałego. 230V w gniazdku to wartość skuteczna napięcia o przebiegu sinusoidalnym.

odnośnie tamtego co wyłuskałem, chodziło o to, że karta pobiera moc, nie prąd.

jeśli naprawdę Ci zależy na zgłębianiu tych rzeczy, to po prostu weź literaturę w dłoń, rozwiąż troszkę zadań, później lutownica, dioda, rezystor i zaczynasz przygodę z elektroniką:). a później możesz budować regulator obrotów wentylatora :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie testował GF8800GTX na zasilaczu 450W. Ja probowałem i to nie wyszło. Można więc domniemywać, że to zbyt mało.

mozna, jesli zrobilbys to na paru zasilaczach o roznym amperarzu . wtedy dokladnie moglbys powiedziec co bylo przyczyna, ze poszlo lub nie. teraz jak sam stwierdziles mozesz tylko domniemywac.

Jeśli sam to sprawdziłem to wiem jak sprawa wygląda.

za przeproszeniem - nic nie sprawdiles. odpaliles konfig na jednej zasilce i na tej podstawie wydajesz osady

btw: jaki to byl zasilacz?

Zresztą nVidia też zdaje sobie sprawę z tego, że karta pobiera więcej niż 150W prądu. Zaopatrzenie jej w aż dwa dodatkowe wejścia 6-pin jest na to dowodem.

ilosc gniazd zasilania nie jest jednoznaczne z "pradozernoscia" karty.

swoja droga nvidia dla 7950gx2 przyjela 143W, a pomiary wykazaly, ze jest to 110W. w/g nvidii 8800gtx to 145,5W

Poza tym - w opisanym zestawie zasilacz nie był jedynym problemem.

ja odnosze sie do samego zasilacza i do stwierdenia, ze g80 to 170-200W. swoja droga podalem konkrety wskazujace, ze jest to znacznie mniej, dlaczego nadal twierdzisz, ze jest inaczej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz RIP, zaczynam mieć wrażenie, że masz poważne kłopoty ze zrozumieniem słowa pisanego. Jeśli masz ochotę złóż sobie wymieniony zestaw i sprawdź jak długo podziała. Problem nie w tym czy karta pobiera 130 czy 170W mocy, ale w komputerze jako całości. Do wymienionego zestawu ten zasilacz się po prostu się nie nadawał - na pasował tam. Wcześniej pisałem wyraźnie, że może dać radę, ale nie musi, zwłaszcza, że to chieftec a zasilacze tej firmy bywają nierówne. Nawet jeśli da to i tak nie pasuje do reszty. Czy ty to rozumiesz czy też naprawdę nie ma sposobu a by wyjaśnić ci istotę sprawy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zdrowia RoZy dalej się upiera w tym temacie w wątku "konfigurator".

RIP426 jest jeszcze lepszym przykładem "fanatyka".

Proponuję następnym razem żeby ktoś przejrzał konfigi bo są lekko mówiąc niedopracowane. Szczególnie opisy ich są niespójne i wprowadzają w błąd.

Khedron mam nadzieję że twój nowy artykuł będzie równie ciekawy co poprzednie.

Może najlepiej byłoby umieszczać co jakieś 3 miesiące tabele z kartami grafiki takim porównaniem ułatwiło by to wielu osobom optymalny wybór.

Zainteresowanym tematem zasilaczy polecam również artykuły z testami na www.benchmark.pl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie jest to kandydat do otrzymania warna. Śmiecił w innym temacie, teraz robi bajzel w tym. Jak się nie zgadza z opiniami innych powinien wyrazić to w kulturalny sposób. Kolega RIP jest teraz w zasięgu mojego strzału. Albo zmieni swoje zachowanie, albo R.I.P. - Pzkw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zdrowia RoZy dalej się upiera w tym temacie w wątku "konfigurator".

Szkoda jak już to, że nie bardzo rozumiesz przy czym się upieram. Ile razy mam jeszczez napisać, że wolałbym lepszą (Szefy są nierówne jakościowo) i trochę silniejszą zasiłkę. Ile razy mówić, że nie chodzi tak naprawdę o to czy GF8800 ciągnie 140 czy 200W bo to w ogólnym rozrachunku bez znaczenia - komp chodzi jako całość i prąd bierze też jako całość. Ile razy powtarzać, że zestaw jest dobrany niefortunnie - co ładnie wypunktował Khedron - za takie pieniądze można by zrobić to lepiej, co nie oznacza, że zestaw jest do (_!_). Nawet ta nieszczęsna zasiłka da radę bo nikt tego nie będzie kręcił - bo po co!!! A jak już to zna się na tyle by sobie złożyć coś lepszego do OC.

Przypomnę Twoja wypowiedź.

Dwa Geforcy 8800GTX Core Duo najnowsza płyte na czipie nvidii wszystko ok ale ZASILACZ 450W???

Chyba kogoś posrało a jeszcze mowa o podkręcaniu procesora jest no respect ciekaw jestem ile prądu cięgnie taki zestaw i jestem pewien że na zasilaczu 450 W długo by nie pochodził.

Nie podajesz nic poza własnymi przypuszczeniami. Dlaczego uważasz, że Twoje są lepsze od moich? Jak podałem przynajmniej arta gdzie mierzą miernikiem, a nie "z oka" - eeee... 450 to za mało, dajmy 550 a jeszcze lepiej 650W będzie zapas. A jak śmiem się nie zgodzić z tym gdybaniem to zaraz znajdzie się fachowiec co powie "a ten dalej się upiera przy swoim", albo "kiedy wreszcie zrozumiesz, że nie masz racji" - chciejstwo to za mało by mnie przekonać, potrzeba argumentów, a z tymi to u Ciebie cienko (przypominam, że "ja uważam...' to nie argument). Z resztą spójrz jak piszesz - konkretów mało przypuszczeń domysłów i nieprecyzyjnych informacji zatrzęsienie.

@Khedron - wiesz ja mam wrażenie, że prócz Ciebie taki zestaw w redakcji testowali - chyba? :P Co do dwóch przyłączeń to nie ma się chyba co dziwić. Skoro nVidia podaje pobór 145W to jest prawie na granicy możliwości śledzia i jednego molexa. Drugi nie oznacza automatycznie, że karta bierze 225W. IMO ważniejsza jest mocny i stabilny amperarz na 12V - jak dasz nawet 550 ze słabą linią 12V to może zrobić "pyk" po pewnym czasie. :) Nawet bowiem jak karta bierze te 200W to nie w trybie ciągłym a pewnie chwilowo - co dobry zasilacz jest w stanie wytrzymać bo ma zapas fabryczny. Pamiętam jak mi się Codeshit 300W spalił i jechałem przez pół roku na 230W Enlight'cie (jeszcze z P60 :) ) bez problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zestaw powinien wyglądać, pisałem wcześniej. Trzeba zauważyć, że budując komputer o najwyższych parametrach, za tak wysoką kwotę, nie można starać się oszczędzić kilkuset złotych na podzespołach. Jeśli mnie nie stać na mercedesa to nim nie jeżdżę a nie kombinuję: może jak tam wsadzę silnik od fiata, zmienię koła na 12” i zrezygnuję z foteli to jakoś mi wystarczy. W efekcie miałbym „mercedesa”, którego łatwo przeskoczą znacznie tańsze samochody, znajomi wyśmieją a awaria będzie poganiała awarię.

W zasadzie do wcześniejszego konfigu trzeba by jeszcze dorzucić kolejne 350zł na dobrą kartę dźwiękową.

Jeśli ktoś nie ma aż takiej kwoty to niech złoży komputer według moich zaleceń, ale z GF8800GTS. Nawet wówczas nie „zaszkodzi” tam zasilacz 500W.

Jeżeli zaś chciałoby się jakoś uzasadnić zakup płyty wymienionej w konfiguratorze to tylko zastosowaniem dwóch kart graficznych a najlepiej jeszcze pamięci 1200MHz (choć to już niekonieczne). Wówczas trzeba też kupić zasilacz minimum 650- 700W. Cena zestawu zacznie dobijać do 10000zł, ale nic mu się nie da zarzucić.

Komputer to całość a nie poszczególne podzespoły.

Co do podkręcania – bardzo wyraźnie jest o nim napisane w tekście przy zestawie. C2D podkręcać na pewno warto i to też trzeba brać pod uwagę przy składaniu blaszaka.

Mam wrażenie, że osoba wybierająca podzespoły do tamtego komputera nie bardzo orientowała się w pewnych subtelnościach tej „sztuki”. Trochę to wygląda jak kierowanie się reklamami z folderów firm komputerowych wymieszanych ze średnią wiedzą, pewną dozą rozsądku, również logiki, ale w tym przypadku ta mieszanka po prostu zawiodła.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zestaw powinien wyglądać, pisałem wcześniej.

>>>I nie masz się co powtarzać bo jak się z tym wszystkim zgadzam! Mam jednak nadal zastrzeżenia do sposobu w jaki kolega Dzban argumentuje własne zdanie - a w szczególności do przekonania, że ma rację i nieporadności w jego dowodzeniu.

Nawet wówczas nie „zaszkodzi” tam zasilacz 500W.

>>>Ja bym dał nawet 550W - ale na zastosowanym zasilaczu też pójdzie. I tylko o to w tym chodzi.

Co do podkręcania – bardzo wyraźnie jest o nim napisane w tekście przy zestawie. C2D podkręcać na pewno warto i to też trzeba brać pod uwagę przy składaniu blaszaka.

>>>Powtórzę to co napisałem w innym temacie - jak ktoś jest na tyle świadom by sobie zdawać sprawę z błędów w tym konfigu to sobie sam lepszy złoży. Osoby które się nim zasugerują raczej nie będą myślały o OC - a jak się z czasem zdecydują to zasilacz to taki sam podzespół jak każdy inny, zawsze można wymienić na lepszy. Co oczywiście nie niweluje tych błedów które opisałeś, ale to nie przedmiot tej dyskusji. 450W TEN zestaw pociągnie, choć to IMO za mało!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem niech ktoś pomyśli dłużej niż 2h nad konfigami to może coś z tego będzie.

Ja gdybym taki artykuł przygotowywał najpierw przygotował bym się merytorycznie i zwiększył wiedzę w temacie.

Po co robić coś "na pałę" skoro można to zrobić dobrze rzeczowo i uzasadnić

wybór komponentów jakoś logicznie.

Cały kącik konfigurator w najnowszym numerze wygląda jak reklama komputronika, Intela i Nvidii.

No i widzisz - kolejny post pełen ogólników, przypuszczeń i zarzutów. A gdzie tu argumenty. Napisz tak jak Khedron - konkretnie co i dlaczego byś zmienił. Może wtedy będzie możliwa merytoryczna dyskusja (bez względu na to czy masz rację czy nie), a nie "wy to gupi jesteśta i na kompach się nie znata". - RoZy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli da to i tak nie pasuje do reszty. Czy ty to rozumiesz czy też naprawdę nie ma sposobu a by wyjaśnić ci istotę sprawy?

napisze to jeszcze raz, ostatni - 430-450W zasilacz z amperarzem linii 12V na poziomie 28-30A, da rade spokojnie zasilic ten zestaw, pobierajacy max 350W. i jestem pewien, ze w ogolnych rozrachunku koszt uzytkowania takiego kompa bedzie mniejszy niz przy zastosowaniu jakiegos 500-550W zasilacza. wynika to z sprawnosci zasilaczy indukcyjnych. EOT

edit:

przejezyczenie, oczywiscie chodzilo o impulsowe :) indukcyjne :lol2: chociaz niektore faktycznie dzialaja jak piec ;)

reszta odpowiedzi w "konfiguratorze"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilaczy indukcyjnych?! co to w ogóle jest?

w komputerach (i nie tylko) są zasilacze impulsowe...

nie rozumiem (nie widzę) powiązania między wydolnością prądową linii 12V, a sprawnością zasilacza i tymi kosztami o których mówisz.

koszt zależy od ilości pobranej energii, a moc znamionowa zasilacza określa tylko ile taki zasilacz jest w stanie maksymalnie tej mocy wydać, a nie ile zawsze wydaje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak nadal zastrzeżenia do sposobu w jaki kolega Dzban argumentuje własne zdanie - a w szczególności do przekonania, że ma rację i nieporadności w jego dowodzeniu

Niestety, Dzban mimo, że miał rację, nie umiał tego uzasadnić. Cóż , zdarza się. Trzeba mu jednak oddać, że gdy zagalopował się w inwektywach wobec adwersarzy, umiał przeprosić a na to, takie czasy, mało kto potrafi się zdobyć.

Powtórzę to co napisałem w innym temacie - jak ktoś jest na tyle świadom by sobie zdawać sprawę z błędów w tym konfigu to sobie sam lepszy złoży. Osoby które się nim zasugerują raczej nie będą myślały o OC - a jak się z czasem zdecydują to zasilacz to taki sam podzespół jak każdy inny, zawsze można wymienić na lepszy. Co oczywiście nie niweluje tych błedów które opisałeś, ale to nie przedmiot tej dyskusji. 450W TEN zestaw pociągnie, choć to IMO za mało!!!

Tylko, że jeśli ktoś zna się dobrze na sprzęcie to nie potrzebuje konfiguratora. Przypuszczam, że został on stworzony dla tych mniej "wtajemniczonych". No i jeśli wydam 6000zł na komputer to nie po to żeby coś w nim wymieniać gdy tylko zechcę chociaż podkręcić procesor czy dołożyć dysk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to 80% tematu napisane jest po chińsku (czyli ni rozumiem ni w ząb... ;)

Swoj monitor crt kupilem na podstawie tekstow z serii "ndsn" i uwazam ze sa to bardzo pomocne artykuly. Teraz kombinuje zeby kupic sobie laptopa... dlatego mam propozycje na temat "wybieramy komputer przenośny" do jednego z nadchodzacych artykułów :D

Oczywiście w miarę mozliwosci ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały kącik konfigurator w najnowszym numerze wygląda jak reklama komputronika, Intela i Nvidii.

E, tam - w zestawie najtańszym użyto Athlona, w dwóch na trzy zestawy, zaproponowano karty ATI. Nie bronię tych konfiguracji, ale reklama Nvidii i Intela to na pewno nie jest :).

Byłoby miło gdyby udało się choć częściowo wrócić do głównego wątku rozmowy czyli NDSN. Dział jest tworzony dla Was i w kontakcie a Wami. Chciałbym więc dowiedzieć się co się Wam w nim podoba a co nie, ewentualnie co byście w nim chcieli widzieć.

P.S. Notebooki będą na pewno, choć na razie gonię zaległości z półrocza :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pisania konfiguracji powstał dział konfigurator.

Zauważyłe że użyto podzespołów ATI/AMD ale zwróciłem uwagę na zwrot

"także Radeona x1950 Pro trudno z czystym sumieniem polecić" wytłuszczonym drukiem. A według twojego artykułu jest to jedna z lepszych kart i jej zakup jest bardzo opłacalny.

W tekście nie użyto najnowszych sterowników ponieważ catalysty 6.12 wyszły

13 grudnia to już dość dawno.

Autor poleca karty Nvidii(7900GS) ale pisze że są wolniejsze ale nie sprawiają problemów z CoH.

W zestawie zaawansowanym zmiana procesora oprócz zwiększenia kosztów o 500zł nie dała zauważalnych różnic w wydajności testowanych grach.

Po raz kolejny podkreślono "Jego słabym punktem jest wprawdzie karta graficzna, którą ........" co nie jest prawdą bo na tej karcie można grać w większość nowych gier na wysokich detalach w niektórych na bardzo wysokich. Nie ma co się martwić Direct 3 D 10 na zapas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc czekam z niecierpliwością na tekst o notebookach bo w necie ciezko znalezc cos obiektywnego... ale jak narazie w moim osobistym rankingu przoduje toshiba ;) narazie mi sie nei spieszy, bo notebook przyda mi sie dopiero na studiach dlatego warto sie dobrze przygotowac do zakupu :) pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim marzeniem jest, żeby autor NDSN podał kiedyś informację dla laików, że nie potrzebują GF 1900GTX do działania w biurze, że wystarczy wystarczy spokojnie nforce 430 z wbudowanym GF6150.

Dzisiaj, jak co tydzień wchodzę sobie do sklepu komputerowego by przeanalizować ceny poszczególnych podzespołów i jestem świadkiem takiej sceny, w której miły pan sprzedawca konfiguruje zestaw komputerowy pewnej miłej pani. Pani mówi, że do 2 tys zł.. A więc pan sprzedawca proponuje Semprona 3400+ 512MB RAMU, 250 gigowy dysk ATA (widocznie pozbywają się starego standardu z półek) i do tego najlepsze - Galaxy GF 7600GT. Pani się pyta, czemu sama karta kosztuje 700 zł, a pan na to, że taki jest obecnie standard i internet będzie jej szybko chodził, zdjęcia się szybko otwierały, a obraz będzie kolorowy i śliczny :lol: Pani na to, że ona pracuje głównie w Photoshopie i Corelu, a pan, że obrazków będzie można wiele pokazać na ekranie. I do tego bezczelnie się uśmiechał... Panie i panowie, jak to usłyszałem, to tak mi się szkoda tej pani zrobiło, że żałuję teraz iż nie zwróciłem jej uwagi na ten fuks.. Miły pan jako płytę główną wybrał MSI K9VGM coś tam pod AM2.. Z tego co się orientuję, to one mają zintegrowanego GF 6100... Tej pani w zupełności by wystarczyło... do Photoshopa :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna historia. Jeszcze jakbyś powiedział dokładnie gdzie to było, może dałoby się z tego coś zrobić.

CD-Action to czasopismo dla graczy więc raczej nie ma uzasadnienia dla pisania o komputerach przeznaczonych wyłącznie do innych zastosowań. Z drugiej strony, gdy będę pisał artykuł z własnymi konfiguracjami, mogę postarać się wspomnieć coś również o wymaganiach pozostałych aplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilaczy indukcyjnych?! co to w ogóle jest?

w komputerach (i nie tylko) są zasilacze impulsowe...

Jak by nie patrzeć to zasilacze impulsowe opierają się na indukcji napięcia na cewce przełączanej za pomocą klucza, więc jak by nie patrzeć można by je tak nazwać od biedy mimo że to nie jest fachowe określenie... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeć to zasilacze impulsowe opierają się na indukcji napięcia na cewce przełączanej za pomocą klucza, więc jak by nie patrzeć można by je tak nazwać od biedy mimo że to nie jest fachowe określenie... :)

o jakiej cewce mówisz? specem nie jestem, ale z tego co wiem i z tego co widziałem (w rzeczywistości i na necie) za tranzystorem kluczującym (czy całym układem kluczującym) jest transformator impulsowy z odczepami po stronie wtórnej. jeśli opisujesz uzwojenie pierwotne jako cewkę, to ok, to się zgadzam (co do indukcji oczywiście się zgadzam) :). natomiast jeśli masz zwykłą cewkę na myśli, to proszę o wyjaśnienie (i stwierdzenie "przełączanie cewki" jakoś dziwnie brzmi).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nigdy nie rozbrajałem zasilacza impulsowego, ale z tego co wiem z teorii ich budowa opiera się na gromadzeniu energii na cewce przy włączonym tranzystorze kluczującym (lub zespole tranzystorów) w tym momencie napięcie rośnie na wyjściu zasilacza; po wyłączeniu klucza (tranzystor kluczujący w stanie zaporowym) energia z cewki jest odprowadzana na wyjście zasilacza i do masy- napięcie opada na wyjściu. bardzo szybkie przełączanie klucza powoduje niewielkie spadki i wzrosty napięcia na wyjściu zasilacza. Dodatkowe układy i kondensatory na wyjściu mogą filtrować jeszcze bardziej napięcie wyjściowe. Takie zasilacze stosowane są dlatego że ich sprawność (moc wyjściowa/moc pobierana z sieci) dochodzi nawet do 90-kilku %, natomiast zwykłe transformatory 50-70%. Wszystkie dane z pamięci ze szkoły więc mogłem się gdzieś rypnąć :). Podejrzewam, że ten transformator, który widziałeś to (dosyć dziwne dla mnie - nie wiem) to może 1:1 separujący układy elektroniczne podłączane do zasilacza od sieci...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no... aż taki zielony to ja w temacie nie jestem:) poza tym transf. separujący nie ma odczepów :).

sprawność rzędu 90% osiągają tylko zasilacze z górnej półki, z tej wyższej części górnej pólki. Poza tym trzeba rozróżnić sprawność zasilacza od transformatora, sam transf. ma wyższą sprawność niż cały układ.

zobacz sam: http://www.xbitlabs.com/misc/picture/?src=...p2b.gif&1=1.

co do pracy układu kluczującego się nie zgodzę: jego szybkość przełączania wpływa na bardzo wysoką częstotliwość generowanego przebiegu i obniżenie napięcia do pożądanych wartości. stąd jego wysoka sprawność. Ponadto system sprzężenia zwrotnego robi swoje, regulując potrzebną na wyjściu moc - daje tylko tyle ile potrzeba i tyle by napięcia były dobre.

zobacz też na http://computer.howstuffworks.com/power-supply1.htm, a jak coś, to mogę zrobić fotkę rozwalonego zasilacza impulsowego ze skanera - bardzo fajnie widać tranzystor kluczujący i transformator.

ps. tranzystor nie znajduje się w stanie zaporowym, jak już to wchodzi w stan odcięcia :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...