Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

NDSN 2.0 :)

Polecane posty

A mi się wydaje, że ostatni artykuł był fajny, ale nie nadzwyczaj odkrywczy. Na pewno dział prowadzony przez Khedrona wyjaśnia wiele, ale przy omawianiu dóbr luksusowych (a takim jest ta karta graficzna) argumenty merytoryczne nie mają uzasadnienia. Jest to przykład tzw. 'dobra Veblena' więc racjonalność zakupu jest tu trochę zachwiana (coś tam z ekonomii po uszach mi się obiło.. :) ).

Niezupełnie. Karta jest droga, ale trudno zastosować do niej pojęcie luksusu gdyż za wysoką cenę dostajemy równie wysokie parametry. Przytoczony przez Ciebie przykład będzie miał sens jeśli rozpatrujemy użycie karty w sytuacji gdy nie da się wykorzystać jej możliwości (np z monitorem zdolnym do pracy jedynie w niewielkiej rozdzielczości), ale przecież artykuł bardzo wyraźnie rozróżnia takie przypadki.

(dziadek kuzyna szwagra mojej znajomej z liceum miał kolegę , którego syn próbował się dostać na ekonomię :D )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział mi się na razie nie przyda, bo nie planuję w najbliższym czasie upgradu kompa, ale fajnie, że wrócił ;) A tak poza tym to czy będą kiedyś 'odcinki' NDSN o 'okołogrowym' (tj. nie niezbędnym ale bardzo przydatnym) osprzęcie typu myszki, słuchawki, klawiatury, kierownice, głośniki itp? W końcu ceny tych urządzeń (przynajmniej tych z dobrych firm) potrafią dochodzić do paru setek więc też nie można ich kupować w ciemno ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczony przez Ciebie przykład będzie miał sens jeśli rozpatrujemy użycie karty w sytuacji gdy nie da się wykorzystać jej możliwości (np z monitorem zdolnym do pracy jedynie w niewielkiej rozdzielczości), ale przecież artykuł bardzo wyraźnie rozróżnia takie przypadki.

Hm, z tego punktu widzenia wynika, że luksusem jest sytuacja gdy z obiektywnych powodów nie możemy wykorzystać mozliwości sprzętu? ;)

Nie bardzo się z tym zgodzę (a zresztą - siłą tego sprzętu ma być jego uniwersalność w przyszłości, a zatem wynika z tego, że jego mozliwości nie są w dużym stopniu wykorzystane). Zresztą sprzęt do obsługi gier komputerowych nie jest dobrem pierwszej potrzeby (no tylko dla nieuleczalnych przypadków :) ).

Choć może mój sceptycyzm co do pogoni za nowościami bierze się z kolejnych "raportów z oblężonego miasta", które drukował ś.p. Top Secret wcale nie tak dawno temu :)

(z ekonomia mam niewiele wspólnego, ale wiem gdzie jest gmach wydziału w Sopocie! ;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, z tego punktu widzenia wynika, że luksusem jest sytuacja gdy z obiektywnych powodów nie możemy wykorzystać mozliwości sprzętu? ;)

Nie bardzo się z tym zgodzę (a zresztą - siłą tego sprzętu ma być jego uniwersalność w przyszłości, a zatem wynika z tego, że jego mozliwości nie są w dużym stopniu wykorzystane). Zresztą sprzęt do obsługi gier komputerowych nie jest dobrem pierwszej potrzeby (no tylko dla nieuleczalnych przypadków :) ).

Choć może mój sceptycyzm co do pogoni za nowościami bierze się z kolejnych "raportów z oblężonego miasta", które drukował ś.p. Top Secret wcale nie tak dawno temu :)

(z ekonomia mam niewiele wspólnego, ale wiem gdzie jest gmach wydziału w Sopocie! ;) )

Pojęcie luksusu jest dość płynne i zależy nie zawsze jedynie od samego przedmiotu, ale także ,równie często, od potrzeby jaka towarzyszy jego nabyciu.

Możliwości karty można wykorzystać już dziś, choć oczywiście nie wszystkie.

Jeśli sprzęt do gier nie jest dobrem pierwszej potrzeby (a faktycznie nie jest) to luksusem jest tak samo GF7300GS jak i GF8800GTX.

(ja nawet nie wiem co to jest ekonomia, ale brzmi fajnie to używam tego słowa:))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Khed trochę zbyt ostro przedstawiłeś LCD...

Ale i tak należało im się...

Sam mam CRT choć ma bad pixel jestem z niej zadowolony, idealna geometria, płaski obraz, a kolory to poezja...

Tylko jest sprawa że trochę waży i zajmuje miejsca... Ale znając mnie LCD nie pożył by u mnie miesiąca...

Wkrótce będę sobie zmieniał monitor...

Zgadnij na jaki?

CRT...

Kocham tą technologię, i do rozwinięcia OLED nie mam nawet o czym marzyć

A tak trochę prywatnie (jak nie chcesz to nie odpowiadaj)

Czy ty pracujesz w 'branży' że masz takie ogromne o sprzęcie pojęcie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie luksusu jest dość płynne i zależy nie zawsze jedynie od samego przedmiotu, ale także ,równie często, od potrzeby jaka towarzyszy jego nabyciu.

Możliwości karty można wykorzystać już dziś, choć oczywiście nie wszystkie.

Jeśli sprzęt do gier nie jest dobrem pierwszej potrzeby (a faktycznie nie jest) to luksusem jest tak samo GF7300GS jak i GF8800GTX.

No w sumie tak to wygląda z mojego punktu widzenia :) Ale wydźwięk artykułu odbieram pozytywnie, mam nadzieję, że kolejne części cyklu będą równie udane :)

(ja nawet nie wiem co to jest ekonomia, ale brzmi fajnie to używam tego słowa:))

Hm, ja lubię studentki ekonomii... (i nie rozwijam wątku :) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Mój ulubiony dział powrócił i to w wielkiej formie. Khedron po raz kolejny się popisał. Zestawienie najbardziej opłacalnych kart, nie mam żadnych zastrzeżeń. Zgodzę się też z tym żeby poczekać z kupnem GF8800, narazie się to nieopłaca bo nie ma gdzie rozwinąc skrzydeł. Później wyjdą nowe karty i ta zacznie tanieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khedron, zauważyłem, że do niektórych zestawów sugerowanych w Konfiguratorze masz pewne zastrzeżenia. W takim razie może mógłbyś, po uprzednim omówieniu procesorów i pamięci, zaprezentować w NDSN swoje własne propozycje konfiguracji w różnych przedziałach cenowych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że GF 7600Gs ma 256MB nie 128 jak napisał Khedron.

Są różne wersje - nawet 512MB. W teście opisywałem wersję 128MB ponieważ pozostałe są często w praktycznie tej samej cenie co GF7600GT.

Praktycznie ta sama cena to 200-300 zł różnicy jak GS kosztuje min. 350zł. Wg. mnie to dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khedron, zauważyłem, że do niektórych zestawów sugerowanych w Konfiguratorze masz pewne zastrzeżenia. W takim razie może mógłbyś, po uprzednim omówieniu procesorów i pamięci, zaprezentować w NDSN swoje własne propozycje konfiguracji w różnych przedziałach cenowych?

Kiedyś coś jakiś czas robiłem taki odcinek NDSN, ale nie wiem czy teraz gdy wymyślono konfigurator, miałoby to sens. Może nikt nie chciałby czytać dwóch artykułów na ten sam temat w jednym numerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy NDSN i Khedrona z powrotem wśród żywych. :) Ekstra, że wróciłeś. ;]

Nowy odcinek rzucił jak mi nowe światło na sens zakupu GF 8800. W sumie w tej chwili mógłbym powiedzieć "bezsens" zakupu. :P

Co do monitorów LCD - mam LG Flatron L1952T i muszę przyznać, że IMO spisuje się bardzo dobrze. Przy w miarę niskim czasie reakcji i dużym kontraście obrazu dobrze mi się na nim zarówno gra i jak i pisze. Wydaje mi się, że taki monitorek wraz z 7600GT (256 ddr3) dobrze współpracuje, ale CMIIW. :) A BTW 76000GT - trochę nisko oceniłeś jego jakość/cena. :P

Khedron a propo procków - mógłbyś mi powiedzieć coś więcej o Athlon FX-55?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do monitorów LCD - mam LG Flatron L1952T i muszę przyznać, że IMO spisuje się bardzo dobrze. Przy w miarę niskim czasie reakcji i dużym kontraście obrazu dobrze mi się na nim zarówno gra i jak i pisze. Wydaje mi się, że taki monitorek wraz z 7600GT (256 ddr3) dobrze współpracuje, ale CMIIW. :) A BTW 76000GT - trochę nisko oceniłeś jego jakość/cena. :P

Khedron a propo procków - mógłbyś mi powiedzieć coś więcej o Athlon FX-55?

Niezły monitor i karta, dlaczego miałbyś być niezadowolony. Kłopoty zaczną się gdy mocy zabraknie na pociągnięcie gier w rozdzielczości nominalnej i trzeba będzie skalować do niższej. Bardzo ucierpi na tym jakość obrazu.

FX55 to był kiedyś najwydajniejszy procesor na świecie. Był też obłędnie drogi (koło 4000zł). Dziś C2D mocno przegoniły go pod względem wydajności. Ulega często nawet niektórym nieco podkręconym Athlonom64. Niemniej - nadal poradzi sobie z łatwością nawet w najnowszych grach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jeszcze nowego numeru nie mam, ale z chęcią przeczytam co tam Khedron wysmarował. W ogóle to miło, że wrócił z "wakacji" ( :twisted: ), ciekawe ile tym razem spokojnie wytrzyma. Czasami jego teksty przypominają mi dokumenty Moore'a, jednak to właśnie jest fajne - czasami przekolorowanie dobrze wychodzi i naświetla dany problem.

Ps. czy redakcja/wydawnictwo miało kiedyś problem z dostawcami sprzętu z powodu publikacji tego działu? Niby jest napisane, iż w tekstach Khedrona nie jest przedstawiane oficjalne stanowisko redakcji, jednak tak czy siak... Hm? ;)

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc to nie jedyny parametr.

zgadza sie i dlatego uwazam, ze 430W zasilacz z amperarzem linii 12V na poziomie 28-30A bez problemu pociagnie wspomniany zestaw

Jeśli ktoś pamięta GF6800Ultra to będzie wiedział, że wówczas Nvidia podawała za minimum zasilacz 450W.

znam zestaw, ktory bez problemu dzialal na 480W zasilaczu. tylko, ze to bylo 6800U w SLI

GF8800GTX potrafi maksymalnie pochłonąć koło 200W i choć to dośc ekstremalna sytuacja to w takim wypadku czterystapięćdziesiątka nie da mu rady.

czy moge n-ty raz prosic o konkrety? jakies linki z testami, cokolwiek

To prawda - nowa karta nie musi pobierać więcej prądu niż starsze modle, ale jak na razie GF8800GTX to najbardziej prądożerny układ jaki kiedykolwiek stworzono dla graczy.

poczekaj na r600 ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jeszcze nowego numeru nie mam' date=' ale z chęcią przeczytam co tam Khedron wysmarował. W ogóle to miło, że wrócił z "wakacji" ( :twisted: ), ciekawe ile tym razem spokojnie wytrzyma. Czasami jego teksty przypominają mi dokumenty Moore'a, jednak to właśnie jest fajne - czasami przekolorowanie dobrze wychodzi i naświetla dany problem.

Ps. czy redakcja/wydawnictwo miało kiedyś problem z dostawcami sprzętu z powodu publikacji tego działu? Niby jest napisane, iż w tekstach Khedrona nie jest przedstawiane oficjalne stanowisko redakcji, jednak tak czy siak... Hm? ;)

Bzz bzz[list']

A cóż takiego "przekolorowałem"?:) A co do kłopotów redakcji - musisz Ją o to zapytać. Poza tym w tym zastrzeżeniu jest o "oficjalnym stanowisku redakcji" - to przecież nie oznacza, że każdy ma inne zdanie na temat tego o czym piszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież załączyłem linki. Sam również umieściłeś takowy, wystarczy, że dokładniej przejrzysz te strony.

wspomniany test anandtech i W zestawow opartych na:

7900gtx - 237W

8800gtx - 283W

roznica pomiedzy nimi to 46W, wiemy, ze 7900gtx to na pewno max 85W, dodajac do tego roznice 46W, mamy max 131W dla 8800gtx, nie biore tutaj pod uwage sprawnosci i wspolczynnika mocy zasilacza, bo to jest zalezne od jego obciazenia, a pomiar byl robiony od strony sieci oraz wplywu innych komponentow podczas testu - np.CPU, ktore automatycznie przy 8800gtx tez pobieraly wiecej pradu.

wiec teraz mi pokaz, gdzie jest te 170-200W?

A na co argumentem ma być ten R600?

"GF8800GTX to najbardziej prądożerny układ jaki kiedykolwiek stworzono dla graczy." i oczywiscie nastepne, bo g80 nie zamyka tego rozdialu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Ps. czy redakcja/wydawnictwo miało kiedyś problem z dostawcami sprzętu z powodu publikacji tego działu? Niby jest napisane' date=' iż w tekstach Khedrona nie jest przedstawiane oficjalne stanowisko redakcji, jednak tak czy siak... Hm? ;)Bzz bzz[list']
    Redakcja nigdy klopotu nie miala, raz tylko ktos poplakiwal, ze o ich monitorach LCD duzo zlego bylo powiedziane - no ale Khedron ogolnie jedzie po LCD, a nie po konkretnej marce, wiec tu ktos sie nadwrazliwoscia popisal. No i na poplakiwaniu przez telefeon sie zaczelo i skonczylo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie bardzo dobrze , że kącik NDSN powrócił , no ale... ileż można jeździć po LCD-ach :?: :wink: . Ja osobiście myślę , że można by robić powiedzmy 20 - stronicowy dział , ale raz na jakieś 6 miesięcy , bo do tego czasu , jak mówi mój papa będzie kolejna generacja PC-tów. Wtedy by można było jechać wszystko na raz , a i dane były w miarę świeże. To jest tylko moja opinia. Ale i taki kącik mi opowiada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec teraz mi pokaz, gdzie jest te 170-200W?

Nie bardzo rozumiem twój upór. Zapytałem wcześniej skąd czerpiesz wiedzę - jakoś nie palisz się do odpowiedzi. Teoria ma to do siebie, że czasem z praktyką rozjeżdża się niczym deklaracje polityków i prawda. Nikt nie testował GF8800GTX na zasilaczu 450W. Ja probowałem i to nie wyszło. Można więc domniemywać, że to zbyt mało. Jeśli sam to sprawdziłem to wiem jak sprawa wygląda. Zresztą nVidia też zdaje sobie sprawę

z tego, że karta pobiera więcej niż 150W prądu. Zaopatrzenie jej w aż dwa dodatkowe wejścia 6-pin jest na to dowodem.

Poza tym - w opisanym zestawie zasilacz nie był jedynym problemem. Dość wyraźnie to napisałem. Albo zaczniesz czytać dokładnie posty albo skończ tą dyskusję.

"GF8800GTX to najbardziej prądożerny układ jaki kiedykolwiek stworzono dla graczy." i oczywiscie nastepne, bo g80 nie zamyka tego rozdialu

Pewnie w końcu powstaną układy bardziej prądożerne niż G80 ale R600 wcale nie musi taki być. Nawet sam G80 w końcu stanie się bardziej oszczędny gdy tylko nVidia zmieni proces produkcji na 65nm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście myślę , że można by robić powiedzmy 20 - stronicowy dział , ale raz na jakieś 6 miesięcy , bo do tego czasu , jak mówi mój papa będzie kolejna generacja PC-tów. Wtedy by można było jechać wszystko na raz , a i dane były w miarę świeże. To jest tylko moja opinia. Ale i taki kącik mi opowiada.

20 stronicowy dział raz na pół roku? Pisząc co miesiąc muszę bić się o każdy dzień o jaki mogę opóźnić oddanie artykułu bo to podnosi jego aktualność, ale nawet w takiej sytuacji zdarza się, że tuz po jego oddaniu wychodzi coś co powinno być w nim ujęte. Ostatnio np: oddałem gotowy tekst i dotarły do mnie Radeony X1650XT. Gdybym miał je wcześniej można by wskazać na nie jako równorzędnego rywala dla GF7600GT. NDSN co pół roku zmieniłoby się w kącik historyczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...