Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Holy.Death

Rozwiązany: Kupno części - procesor i karta graficzna

Polecane posty

Aktualny sprzęt:

MS Windows Vista Home Premium 64-bit SP2,

Intel Core 2 Duo CPU E7200 @ 2.53 GHz,

4.0 GB RAM,

NVIDIA GeForce 9600 GT.

Monitor Dell U2311H (Analog), 23 cale, rozdzielczość: 1920x1080.

Planuję wymienić procesor i kartę graficzną na lepsze modele, żeby dało się grać na nowościach i sprzęt pożył kilka kolejnych lat. Jakie byście mogli polecić? Górna granica zakupu to okolice 1000 złotych, ale sprzęt nie musi wykorzystywać całego limitu, więc chętnie zobaczę coś sensownego (mówimy o sprzęcie do gier) w niższej cenie to bardzo chętnie przyjmę taką sugestię. Jeśli jeszcze coś w mojej konfiguracji wymagałoby uaktualnienia to nie krępujcie się napisać co i dlaczego, i na co można by dany podzespół wymienić. Nie będę udawał, nie jestem mocny w dziedzinie sprzętowej i orientuję się w nim bardzo pobieżnie. Nie planuję podkręcania, bo się na tym nie znam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze markę, model i moc zasilacza.

Z procesorem wyjścia są dwa; albo szukać używanych Q6600 (najlepiej G0) lub Q9300 na Allegro, albo przejść na AMD. Niestety w tym drugim przypadku samo przejście pochłonie ok. 700zł, więc w 1000zł się nie zmieścimy. No chyba żeby doliczyć do tego sprzedaż starego procka, płyty i RAMu (bo przejście na DDR3 byłoby obowiązkowe); wtedy myślę, że by starczyło na kartę graficzną pokroju HD6850.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze markę, model i moc zasilacza.

Jak sprawdzić zasilacz?

Niestety w tym drugim przypadku samo przejście pochłonie ok. 700zł, więc w 1000zł się nie zmieścimy. No chyba żeby doliczyć do tego sprzedaż starego procka, płyty i RAMu (bo przejście na DDR3 byłoby obowiązkowe); wtedy myślę, że by starczyło na kartę graficzną pokroju HD6850.

Może uda mi się coś dołożyć, więc gdybym przeszedł za te 700 złotych to za ile kupiłbym nową kartę? I z czym wiązałoby się przejście na inny procesor tak bardziej konkretnie? Z wymianą RAMu? Brzmi to bardziej skomplikowanie, niż początkowo sądziłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawdzisz zasilacz musisz zdjąć boczną ściankę obudowy i odczytać z niego markę, model i moc. Nie da się tego sprawdzić żadnym programem.

Wymiana procesora sama w sobie nic za sobą nie pociąga (tak będzie w przypadku Q6600/Q9300). Jednakże wymiana procesora na taki o innej podstawce (złączu) to konieczność zakupu nowej płyty głównej; a że nowe płyty są robione pod pamięci DDR3 (a ty - jak zakładam - masz DDR2), to i pamiątki są do wymiany (to akurat najmniejszy problem, bo DDR2 są w chwili obecnej droższe od DDR3).

HD6850 kosztuje 600-650zł. Przejście na AMD wyniesie te 700zł, zostanie więc 300zł; te dalsze 300-350zł powinno się spokojnie dać wyciągnąć ze sprzedaży starego proca, mobo i RAMu. Oczywiście jeśli coś takiego wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając na podstawie obecnego procesora - bardziej opłaca się wymienić na Q6600/Q9300 czy na AMD? I czemu nie na przykład coś takiego: http://www.komputronik.pl/product/115162/S...10_GHz_BOX.html ?

Zasilacz:

4Lite/400

PC Power Supply

+3.3V & +5v combined 150W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Phenom by oferował wyższą wydajność, ale będzie to nieco bardziej problematyczne. Poszukaj Q6600/Q9300, jak coś upolujesz za ~300zł ew. 350zł to moooże i da radę.

Zasilacz to nie czasem 4Life (a nie Lite)? Jak tak, to pewnie Tracer, więc też do wymiany, niestety. Koszt dobrego zasilacza to ok. 200zł (OCZ StealthXStream2 500W lub Seasonic SS-500ET/XFX Core 450W). Z wymianą zasilacza na przejście na AMD już raczej nie styknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, sumując:

- Procesor w okolicach 500-700 złotych.

- Zasilacz w okolicach 200 złotych.

- Karta graficzna 650 złotych.

- RAM (w przypadku przejścia na AMB) jakieś 200 złotych?

Faktycznie, to raczej Life, ale ciężko mi było odczytać te małe literki i mogłem wziąć "f" za "t".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor który podałeś wcześniej ma inne złącze - LGA1155 (aktualny procesor ma LGA775). Nowe procesory LGA775 są drogie (dlatego polecam używki), a przejście na LGA1155 również wiąże się z wymianą płyty głównej i RAMu.

Drobne sprostowanie co do kosztorysu: procesor który miałem na myśli mówiąc o przechodzeniu na AMD (Phenom II X4 955) kosztuje ok. 400-450zł. Płyta główna (np. MSI 870-C45) pochłonie kolejne 200-250zł. RAM to kwesta 80-90zł. W przypadku gdybyś kupował używanego Q6600/Q9300 to koszty procka powinny spaść do 300-350zł, a płyty głównej i RAMu nie wymieniasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor Phenom II X4 955.

Płyta główna (np. MSI 870-C45).

RAM (4GB?) to kwesta 80-90zł.

Zasilacz za 200 złotych.

W sumie około 1000 złotych. Nieźle. I zapewni mi to możliwośc gry na najnowszych tytułach? W takim razie nie widzę problemu z przejściem na AMD. Dzięki. Zapiszę sobie nazwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... zapomniałeś jeszcze o karcie graficznej. :P Czyli wspomniane wcześniej 600-650zł, ew. ostatecznie coś tańszego za 400zł (HD6770).

W Twoim przypadku przejście na AMD (i wymiana karty) chyba już zbytnio przekroczy te 1000zł. Choć jeśli możesz dopłacić, to warto. Ale jak wyczaisz Q6600/Q9300 w rozsądnej cenie to też ujdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zmieniłbym platformę na wyżej podaną AMD. 9600 jest pod PCI-E więc problemu ze złączami nie będzie. Dlatego jak zmienisz platformę, będziesz mógł używać swojego GF'a do chwili nazbierania pieniędzy na, dajmy na to, hd6850.

Będzie to chyba i ekonomiczniejsze i wydajniejsze niż zmiana procka na uśmiercanej podstawce intela.

Jeszcze jedna sprawa - nie wiem czy wspomniane mobo ma taką funkcję, ale niektóre tanie płyty mogą współpracować z Buldozzerami. W połączeniu z nowym i wydajnym zasilaczem platforma od AMD jest dość dobrym zabezpieczeniem na przyszłość gdy potrzebny będzie upgrade, a pieniędzy przydałoby się wydać jak najmniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja. Zacząłem sprawdzać na http://www.alsen.pl ceny konkretnych podzespołów PC. Przy karcie graficznej zgrzytnęły mi dwie rzeczy - one mają DDR 5, a ja chcę dokupić RAM DDR 3 (4 GB, faktycznie ok. 114 złotych). Czy to się nie konfliktuje? Do tego... całkiem sporo kart graficznych z tym ciągiem i nie do końca wiem, która byłaby najlepsza. Ceny są na tyle podobne, że jest to przeszkodą w wyborze, ale nie chciałbym się naciąć i kupić gorszą kartę graficzną w podobnej cenie. Którą z tych byście doradzali?

P.S. Gdybym chciał dokupić pamięć - bo mam mało miejsca na dysku i chciałbym temu zapobiec - to pod czym powinienem szukać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jeszcze kwestia DDR3 4G - na co zwracać uwagę przy kupnie? Nie mam pojęcia, co to jest "częstotliwość szyny pamięci", "opóźnienie CAS Latency", "radiator" i jak ważna jest "liczba pamięci w zestawie". A samych DDR3 4G też jest sporo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie rzecz biorąc w zdecydowanej ilości wypadków nie odczujesz różnicy między pamięciami o różnych parametrach. Możesz więc brać standardowe 1333MHz CL9. Tanie i dobre są Goodramy.

Co do liczby pamięci, to jak rozumiem chodzi o liczbę modułów. Wg mnie jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę pamięci do 8GB w przyszłości, to brałbym jeden moduł 4GB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...