Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Qbuś

Saga z udziałem dr. Aloysiusa X. L. Pendergasta

Polecane posty

preston1.jpg | preston2.jpg
preston3.jpg | preston4.jpg


Dr. Aloysius X. L. Pendergast to agentem specjalny FBI. Znany i ceniony za obycie z kulturą i szeroką wiedzę. Pracuje w Nowym Orleanie, filii Biura w Luizjanie, ale zwykle wyjeżdża poza stan w śledztwach które prowadzi nie tylko w USA. Typ z niego ekscentryczny, uczony w Tybecie i posiadacz bardzo ciekawego brata. Pierwszy raz pojawił się w powieści Relikt, którą niektórzy mogą znać ze średnio udanej (choć ponoć cenionej w pewnych kręgach) adaptacji. Pendergast z filmu został wycięty, lecz w powieści odegrał pewną rolę. Z czasem autorzy, Douglas Preston i Lincoln Child, przekonali się, że stworzyli postać na tyle ciekawą, że warto uczynić z niej głównego bohatera. Jak pomyśleli, tak zrobili. Mamy więc całkiem ładnych rozmiarów cykl:

  • Relikt (Relict)
  • Relikwiarz (Reliquary)
  • Gabinet Osobliwości (Cabinet of Curiosities)
  • Martwa Natura z Krukami (Still Life With Crows)
  • Trylogia Diogenesa:
    - Siarka (Brimstone)
    - Taniec Śmierci (Dance of Death)
    - Księga Umarłych (Book of the Dead)
  • Wheel of Darkness
  • Cemetery Dance
_____________________________________

lump1.jpg


Ja miałem właśnie przyjemność zdobyć po okazyjnej cenie część przedostatnią, która wydana w Polsce jeszcze nie została. Lecz zapewne to tylko kwestia czasu. W tej części agent Pendergas wraz ze swoją podopieczną, Constance Green, muszą odzyskać tajemniczy artefakt skradziony w tybetańskiego klasztoru. Muszą się spieszyć, gdyż za pomocą tego dziwu można oczyścić całą ziemię z plugastwa zwanego ludzkością. Brzmi może nieco naciąganie, ale każda z tych powieści zawiera jakiś element nadprzyrodzony, więc nie ma co rozpaczać. Zwłaszcza, że czyta się bardzo dobrze. Akcja wartka, rozdziały dynamiczne, a główny bohater ponadprzeciętny. Nie ma co oczekiwać wielkich dylematów moralnych, ale emocji jest tu pod dostatkiem - tajemniczy morderca, morderczy artefakt, wielce wielki liniowiec, rąbnięty kapitan... Akcja aż się wylewa ze stron - w sam raz na letnie podróże i nie tylko. Ja wiem, że na pewno będę polował na poprzednie części, żeby poznać przygody agenta Pendergasta od samego początku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie Qbuś załóżże wreszcie temat o Ulissesie Joyce'a a nie o jakichś rzeczach których nie da się znaleźć nawet na półkach empiku oraz biblioteczkach prawicowych blogokomentatorów :)

Na półkach może nie ma, ale na empik.com znajdziesz bez problemu. Sklep Merlin.pl też to ma.

Sam czytałem tylko "Martwą naturę..." (polecam!) i mam zamiar zabrać się za resztę cyklu. Dobre jest to, że książki można czytać w dowolnej kolejności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie Qbuś załóżże wreszcie temat o Ulissesie Joyce'a a nie o jakichś rzeczach których nie da się znaleźć nawet na półkach empiku oraz biblioteczkach prawicowych blogokomentatorów :)

Panie, ja tu widzę Cardinalowy komentarz, liczę na popis erudycji, wykwintne peany na cześć autorów, a tu... Panie Liczebnik, co to ma być? Ulisses cierpliwe bydle, zaczeka. No i nie do końca łapię (ż)aluzję do prawicowych blogokomentatorów. Please enlighten me.

Sam czytałem tylko "Martwą naturę..." (polecam!) i mam zamiar zabrać się za resztę cyklu. Dobre jest to, że książki można czytać w dowolnej kolejności.

Ano właśnie. Ja cztełem przedostatnią (na razie) pozycję z cyklu i wiele nie straciłem. Owszem - jest nieco odniesień do części poprzednich, ale są one dość jasne i nic nie zaburzają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...