Jump to content
  • entries
    91
  • comments
    512
  • views
    93,707

Batman v Superman: Dawn of Justice


Grimmash

1,082 views

 Share

batman-vs-superman-dawn-justice.jpg

12 i 13 maja Zack Snyder rozpoczął promowanie filmu, budowanie napięcia w oczekiwaniu na premierę. Zrobił coś jeszcze zrobił zamach na anty-Batflecków. Sporo głosów krytyki ucichło, co nie znaczy, że mamy zagwarantowaną dobrą adaptację komiksu w świecie DC. Trzeba przyznać - wszystko idzie w dobrym kierunku. Nawiązanie do komiksów Franka Millera na zeszłorocznym Comic-Conie nabrało nowego znaczenia, dzięki nowemu "Batsuitowi". Mało tego, wczoraj poznaliśmy oficjalny tytuł projektu.

Te oto pierwsze oficjalne zdjęcie do filmu uchyliło rąbka tajemnicy zapowiadając coś więcej. Nowy Batmobil, nawet z tyłu, przypomina wyglądem Thumblera i Burtonowskie projekty. Wielkie tylnie opony jak w Thumblerze i strzelista, aerodynamiczna obudowa jak w pierwszym Batmanie zrobionym przez Burtona wygląda od przodu jeszcze lepiej niż z tyłu. Nie dość, że kolejne zdjęcie pokazuje nowy strój (o tym za chwilę), to jeszcze znalazł się na nim pojazd Mrocznego Rycerza. Teraz w kontekście tego, co Kevin Smith sugeruje w podcastcie (Hollywood Babble One - polecam, totalna zlewka z popkultury) jakoby to nie był jedyny model samochodu jakim mroczny superbohater dysponuje nie mogę zamienić się w pesymistę.

Superman_Car.jpg

Kevin Smith nie przemilczał samego, nowego kostiumu. W edług niego monochrom nie oddaje tego jak naprawdę strój się prezentuje, wspomina o podobieństwach do Millerowskiego komiksu, opisywanego zresztą przeze mnie wcześniej. Swoje spostrzeżenia umieściłem na kolejnym zdjęciu. Po angielsku, bo mam nadzieje, że ktoś w sieci przypadkiem podłapie moje spostrzeżenia i rozprzestrzeni je, kto wie, sieć jest pełna możliwości.

Oczywisty jest symbol nietoperza zaczerpnięty prosto z komiksu "The Dark Knight Returns". Krótkie uszy używane był nie tylko przez Millera, ale też przez Scotta Snydera i Jocka na przykład w "The Black Mirror", również materiał przypomina ten rysowany przez Jocka. O ukrytym w obrazku wizerunku Jokera nie wspomnę, bo nie chcę snuć tutaj żadnych teorii. Jest na to zdecydowanie za wcześnie. Dla mnie - najlepszy strój w historii filmów fabularnych z udziałem najlepszego na świecie detektywa.

batty_zpsa4f2a501.jpg

Reasumując Zack Snyder postanowił podrażnić fanów jednego dnia i udostępnił na Twitterze obrazek z Batmobilem okrytym materiałem. Reżyser nie zapomniał podrażnić fanów bardziej zastanawiając się czy to przypadkiem nie czas by zdjąć plandekę. Kolejnego dnia całkiem (nie)spodziewanie udostępnił zdjęcie w monochromie z Batmobilem i z nowym strojem, który prezentuje się najlepiej z dotychczasowych, głównie dlatego, że przypomina komiksy. Na piersi widnieje Millerowski nietoperz z ?The Dark Knight Returns?, uszy są krótsze. Batmobil to fuzja, swoiste połączenie koncepcji znanych z poprzednich filmów, takie skrzyżowanie Thumblera z nazwijmy to już klasycznym Batmobilem Keatona.

Teraz, gdy ogłoszono oficjalny tytuł produkcji i nie brzmi on Man of Steel 2, tylko "Batman v Superman Dawn? of Justice" można powiedzieć, że nie jest to sequel pierwszego MOS, bo nie jest to solo superhero movie? Nie będzie to klasyczny sequel, wielu czekało na jeszcze jeden samotny obraz z udziałem człowieka ze stali, tymczasem Snyder ewidentnie dąży do przedstawienia widowni tego dzieła, jako prequela Ligi Sprawiedliwych. Pisałem już o starciu DC/Marvel, więc przemilczę ten wątek w tym kontekście, ale wszystko co do tej pory widziałem i usłyszałem o nadchodzącym blockbusterze napawa mnie głębokim optymizmem. Nawet zdjęcia napakowanego Afflecka.

Zresztą spójrzcie na oficjalne logo, ciężko sobie wyobrazić coś lepszego od tego. Wizualnie prezentuje się znakomicie i gra na skojarzeniach z komiksami Millera. Łączy klimacik z pięknem logotypu. Wprawdzie. mając na myśli twór z Batmanem i Supermanem w rolach głównych chodziło mi o:

Batman-vs-Superman-Logo.jpg

Nie jest to oczywiście jedyna słuszna droga, ale swego czasu wydawało mi się, że nie ma lepszej możliwości na "wpisanie" S w nietoperza. Jak się okazuje narysowany przez Marka symbol nadaje się do tego równie dobrze, jeśli nie lepiej. Świt sprawiedliwości w podtytule w klarowny sposób odnosi się do Ligi Sprawiedliwych i co równie oczywiste wskazuje na jej początek. A Wy co o tym wszystkim myślicie?

 Share

6 Comments


Recommended Comments

Polskie tytuły filmów i seriali:

Liga Sprawiedliwych: Zagłada

Liga sprawiedliwych: Nowa granica

Liga Sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach

Liga Sprawiedliwych

Link to comment

Polski tytuł komiksu wydawanego przez Egmont Polska:

Liga Sprawiedliwości.

I teraz zastanów się, kto ma rację. Dystrybutor filmowy, który odklepie kolejne tłumaczenie byle odklepać i sprawa załatwiona czy może tłumacz, który siedzi w komiksach, zna się na świecie przedstawionym w komiksie (na którym to świecie bazują te filmy i seriale) oraz wie, co robi.

Liga Sprawiedliwości i koniec.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...